İçeriğe Yönlendir

Nedir Bu Süt Mevzusu

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Haberleri izliyorum, zehirlenen zehirlenene..

Bir kaç kişi ile de konuyu yorumladım.. Bir yorum çok ilgimi çekti..

Yorum şu: Bu sütler zaten sağlıksızdı, ancak bu kadar toplu bir tüketim olmadığından zehirlenen olsa bile dikkat çekmiyor yada süte bağlanmıyordu..

Neler oldu arkadaşlar... Bu sütler mi sağlıksız, çocuklarımız mı sağlıksız.. ?

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Hayır işi geri tepmiş sanki. Zamanı geçmiş ve geçmemiş ambalajlar karışmış herhalde ondandır başka ne olabilir ki ?

Yorum bağlantısı
Cemil Kaynak

Sütler bozuk olabilir çünki belirli bir kitleye büyük müktarda sütü biriktirip verebilmek büyük bir organizasyona tabi olmalıdır.

Bunu en iyi SEK-PINAR-SÜTAŞ vb. firmalar çok iyi yapıyor. Böyle büyük firmalara verilmeliydi. İsmi cismi bilinmeyen fakat ihaleye bir şekilde katılmış ve ihaleyi almış kimselere çocuklarımızın sağlığını teslim etmemeliyiz. Bir başka konu ise bazı çocukların süte alerjisi olabilir. Bu bile zehirlenmeyi tetikler.

Örnek benim eşim süt içemiyor sütlü tatlı dahi yiyemiyor yediğinde ise hemen büyük bir mide bulantısı çekiyor ve sonuç malum.

hangi çocuğumuza test yapıldı?hiçbirine...

Benim kişisel fikrim çocuklarımız gün geçtikçe bünyeleri zayıflıyor. Bağışıklık sistemi de buna mukabil zayıf. Çevremde site ve sokakta oynamayan çocukları olan insanlar var. Ana okulundaki arkadaşlarından başka arkadaşı olmayanlar örnektir.

bu çocuklar sabah ana okuluna akşam eve bu döngü böyle gider. çocuk sokaktaki mikrobu alamaz ve vicut bu mikrobu bilmez. bir süre sonra çocuğu sokağa çıkarttığınızda veya bir alışveriş merkezine, markete götürdüğünüzde akşam çocuğun ateşi çıkar hasta olur.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı

Sütler bozuk olabilir çünki belirli bir kitleye büyük müktarda sütü biriktirip verebilmek büyük bir organizasyona tabi olmalıdır.

Bunu en iyi SEK-PINAR-SÜTAŞ vb. firmalar çok iyi yapıyor. Böyle büyük firmalara verilmeliydi. İsmi cismi bilinmeyen fakat ihaleye bir şekilde katılmış ve ihaleyi almış kimselere çocuklarımızın sağlığını teslim etmemeliyiz. Bir başka konu ise bazı çocukların süte alerjisi olabilir. Bu bile zehirlenmeyi tetikler.

Örnek benim eşim süt içemiyor sütlü tatlı dahi yiyemiyor yediğinde ise hemen büyük bir mide bulantısı çekiyor ve sonuç malum.

hangi çocuğumuza test yapıldı?hiçbirine...

Benim kişisel fikrim çocuklarımız gün geçtikçe bünyeleri zayıflıyor. Bağışıklık sistemi de buna mukabil zayıf. Çevremde site ve sokakta oynamayan çocukları olan insanlar var. Ana okulundaki arkadaşlarından başka arkadaşı olmayanlar örnektir.

bu çocuklar sabah ana okuluna akşam eve bu döngü böyle gider. çocuk sokaktaki mikrobu alamaz ve vicut bu mikrobu bilmez. bir süre sonra çocuğu sokağa çıkarttığınızda veya bir alışveriş merkezine, markete götürdüğünüzde akşam çocuğun ateşi çıkar hasta olur.

Cemil bey çok güzel açıklama yapmışsınız bravo. :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi bizim okulda iki öğrenci rahatsızlandı birini ambulansla diğerini müdürün arabasıyla götürdük. 2. çocuk için 112 aradığımız şu anda ambulans yok çok yoğun siz getirin dedi. Ambulans şoförü arkadaş şu anda hastaneye öğrenci taşıyoruz yetişemiyoruz dedi.

Ben süt için görüşlerimi yazayım

1- Süt gelecek sene dağıtalacaktı ancak ihale çok kısa sürede yapıldı ve sütler geçen hafta cuma günü okullara geldi ve bugün dağıtlıdı. Dağıtım firmasına bunlar bozulmazmı bu şekilde yok birşey olmaz oda sıcaklığında uzun süre kalabilir dedi. (Ben satın alma komisyonundayım.

2-Dağıtılan sütlerden içen çocukların süte karşı rahatsızlığı olabilir belki ancak bununla ilgili belge alındı ancak aile bilmiyor olabilir.

3-Bugün sağlık il müdürlüğünden okullara seminer için gelen görevliler. Süt ile ilgili çıkan haberlerden dolayı satışı düştü ve süt firmalarının elinde kaldı dedi. (Aklıma bizlere dağıtılan fındıklar ve üzümler deldi)

4- İhaledeki fiyatlara bakınca bana yüksek geldi. Zaten marketten ben 60 kuruşa süt alırken devlet bu fiyattan almış. http://www.kamudan.com/okullarda-sut-ihalesi-2701.html

5- saat 14 itibarıyla 700 öğrenci rahatsızlanmış. Bu listede hala bazı iller yok. Örneğin Maraş http://memurlar.biz/haber/okul-sutu-projesinde-zehirlenme-700e-cikti-288917.html

-Köy çocuğu zaten evinde içiyor. Şehirdeki bilinçli aile kendi çocuğuna süt içiriyor.

-Bugün dağıtım sonrası öğrenciler sütü beğenmeyip döktüler. Öğretmenim biz şerkesiz süt içmeyiz dediler.

-Bugün okulda dağıtılan sütlerin boşları geri toplanıyor ancak bunun için hiç bir geridönüşüm kutusu yok. Okulda kendi imkanlarımızla çöp poşetleriyle topluyoruz onların okullardan ne zaman alınacağı belirtilmedi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Okul çağına gelip hiç süt içmemiş çocuk yoktur diye düşünüyorum.. Allerji olayı bana uzak ihtimal geliyor..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Süttemi içiremiyecez artık çocuklara...

Erkan içir kardeşim. Ama markasını bildiğin içeriğin ne olduğunu bildiğin süt içir. Köy sütü bulabiliyorsan köy sütü içir.

Okul çağına gelip hiç süt içmemiş çocuk yoktur diye düşünüyorum.. Allerji olayı bana uzak ihtimal geliyor..

Bakan psikolojiktir diye açıklama yapmış.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Süt alerjisi ciddi bir durum ama burada sütlerin bozuk olduğu apaçık ortada.

Devletin dağıttığı kömür belliydi, sütü farklı mı olacaktı... Ha, sorun, yazıldığı gibi, büyük firmalara para gözetmeksizin verilseydi, eyvallah...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Olayın böyle hızlandırılması yeni ilköğretim yılına ön hazırlık olabilirmi acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Süt alerjisi ciddi bir durum ama burada sütlerin bozuk olduğu apaçık ortada.

Devletin dağıttığı kömür belliydi, sütü farklı mı olacaktı... Ha, sorun, yazıldığı gibi, büyük firmalara para gözetmeksizin verilseydi, eyvallah...

Sani sütlerin firmalardan alış fiyatlarını görmeni isterim. 200 ml süt için ortalama ödenen ücret 50 krş üzerinde.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
(düzenlendi)

Ben kendi çocuğuma süt içme izni vermedim.Kendim içmesini istediğim sütü alıp beslenmesine koyuyorum.Bu kadar büyük bir dağtım yine çok kısa bir sürede ben yaptım oldu mantığıyla yapıldı ve sonuç yine kötü.Zamanında amerikadan gelen süt tozunun dağıtılması,bizlere fındık incir dağıtılması hep aynı bakış açısına bağlı.

tarihinde Engin Karadayan tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Sani sütlerin firmalardan alış fiyatlarını görmeni isterim. 200 ml süt için ortalama ödenen ücret 50 krş üzerinde.

+ nakliyedir bir de o marka ne Mehmet Hocam

Yorum bağlantısı
Bedri Baki

Biz de dağıttık ama sorun yaşanmadı bugün çok şükür. Yarın korkarak dağıtacağım herhalde sütleri. Ya bu bakanlığın işi yok bizim de başımızı belaya sokacak, beceremiyorsan yapma kardeşim bu işi :ireful1:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bu olaylardan sonra hiçbir veli o sütlerden içirmez bence.. Sütler elde kalır vs..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

+ nakliyedir bir de o marka ne Mehmet Hocam

Tahir yukardaki ihale linkinde fiyatlar ve markalar var. MArketlerede dağıtım yapılıyor. Maliyet aynı nerdeyse :)

Aşağıdaki linktede rahatsızlanan öğrencilerin illere göre durumu belirtilmiş.

http://www.memurlar.net/haber/226802/

Ben kendi çocuğuma süt içme izni vermedim.Kendim içmesini istediğim sütü alıp beslenmesine koyuyorum.Bu kadar büyük bir dağtım yine çok kısa bir sürede ben yaptım oldu mantığıyla yapıldı ve sonuç yine kötü.Zamanında amerikadan gelen süt tozunun dağıtılması,bizlere fındık incir dağıtılması hep aynı bakış açısına bağlı.

Engin Bey sizinle aynı görüşteyim.

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Tahir yukardaki ihale linkinde fiyatlar ve markalar var

Aşağıdaki linktede rahatsızlanan öğrencilerin illere göre durumu belirtilmiş.

http://www.memurlar.net/haber/226802/

Abi incelememiştim şimdi gördüm.Bizim buralar yörükoğlu görünüyor sıkıntı çıkmayacağını düşünüyordum ama Antalya da da var zehirlenmeler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi incelememiştim şimdi gördüm.Bizim buralar yörükoğlu görünüyor sıkıntı çıkmayacağını düşünüyordum ama Antalya da da var zehirlenmeler.

Demek istediğim bu her bölgede münferit olaylar var. Yani tek bir firma veya marka ile alakalı bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Şu boyutunuda düşünüyorum. Zehirlenme olsa tüm okulda olur ancak belli sayıda öğrencilerde olması çocukların süte karşı veya dağıtılan sütler içerisindeki maddenin çocuk üzerindeki etkisi olabilir veya çocuk sade ve şekersiz süt içemiyorsa bu rahatsızlık verir. Benim oğlan beyaz süt içmiyor. İçmeye başladığımı zorladığımda kusma eğilimi gösteriyor. Bu tür olaylarda olabilir. Bu konuda dikkat ettiyseniz ben zehirlenme demiyorum rahatsızlık diyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Süt ve özellikle tavuk ürünleri asgari saklanma koşullarında muhafaza edilmediği zamanlarda çok tehlikeli olabiliyor.

Havalar ısındı süt hangi şartlarda muhafaza ediliyor acaba? Süt alerjisi olabilir ama büyük olasılıkla zehirlenme gibi geliyor bana. Bu süt işini çok zorladılar yani bilmeyende toplum sağlığına verilen önem tavan yapmış zanneder ülkede.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Ortalama her okulda 100 öğrenciye dağıtıldığını düşünürsek 0,50*100=50TL Oda 20 günde 1000TL :Versin bu parayı hükümet okullara temizlikçi ya da güvenlik tutalım.Çocuklarımız üzerinden reklam yapılmasın

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ortalama her okulda 100 öğrenciye dağıtıldığını düşünürsek 0,50*100=50TL Oda 20 günde 1000TL :Versin bu parayı hükümet okullara temizlikçi ya da güvenlik tutalım.Çocuklarımız üzerinden reklam yapılmasın

Türkiyede 7.2 milyon 1. sınıftan 5. sınıfa kadar öğrenci var. ve sadece bizim okulda 1400 kişi var. Eşimin okulunda 1600 kişi var.

Süt ve özellikle tavuk ürünleri asgari saklanma koşullarında muhafaza edilmediği zamanlarda çok tehlikeli olabiliyor.

Havalar ısındı süt hangi şartlarda muhafaza ediliyor acaba? Süt alerjisi olabilir ama büyük olasılıkla zehirlenme gibi geliyor bana. Bu süt işini çok zorladılar yani bilmeyende toplum sağlığına verilen önem tavan yapmış zanneder ülkede.

Osman okulda aldık sınıfın birine koyduk. Bunlar bozulmazmı dedim. Dağıtım firması biz bunları bu şekilde saklıyoruz birşey olmaz dedi. Ben alım komisyonundayım. Cuma günü teslim aldım ve bugün dağıtımına başladık ve Cuma gününe kadar da geçen hafta gelen sütler dağıtılacak.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Osman okulda aldık sınıfın birine koyduk. Bunlar bozulmazmı dedim. Dağıtım firması biz bunları bu şekilde saklıyoruz birşey olmaz dedi. Ben alım komisyonundayım. Cuma günü teslim aldım ve bugün dağıtımına başladık ve Cuma gününe kadar da geçen hafta gelen sütler dağıtılacak.

Yahu böyle şey mi olur Allah aşkına; sözüm size değil elbette :angry: Sadece süt değil elma da olabilir; niye devlet olarak sen bunu dağıtıyorsun ki belki öğrenci yemiyor bunu, belki hasta, belki sevmiyor, belki alerjisi var. Milyonlarca öğrenciyi nasıl test ederek, taramadan geçireceksin? Bu işlerin kontrolü çok zor olur, alt yapı sağlam değilse neticeden böyle olur. Sosyal devlet böyle olunmaz. :i-ih:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Süt işi artık eskisi kadar masum değil , çocukken sadece su katarlardı süte, bilirdik içtiğimizi. Ben şu an 1500 küsur hayvanın bulunduğu bir kurumun avukatlığını yapıyor ve kendi kurumumdan süt almıyorum ..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yahu böyle şey mi olur Allah aşkına; sözüm size değil elbette :angry: Sadece süt değil elma da olabilir; niye devlet olarak sen bunu dağıtıyorsun ki belki öğrenci yemiyor bunu, belki hasta, belki sevmiyor, belki alerjisi var. Milyonlarca öğrenciyi nasıl test ederek, taramadan geçireceksin? Bu işlerin kontrolü çok zor olur, alt yapı sağlam değilse neticeden böyle olur. Sosyal devlet böyle olunmaz. :i-ih:

Ya buraya dağıtımla ilgili yapılan açıklamaları yazsam konu çok uzayacak. O yüzden dağıtım prosedürü çok sert eve götürmeyecek gelmeyen için içmeyen için ayrı ayrı işlemler var. geri dönüşüm için ayrı işlemler. Ama bakalım hayırlısı olsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
(düzenlendi)

Öğretmen her işi yapar vakit kalırsa öğretir :)

Ya buraya dağıtımla ilgili yapılan açıklamaları yazsam konu çok uzayacak. O yüzden dağıtım prosedürü çok sert eve götürmeyecek gelmeyen için içmeyen için ayrı ayrı işlemler var. geri dönüşüm için ayrı işlemler. Ama bakalım hayırlısı olsun.

tarihinde Engin Karadayan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...