İçeriğe Yönlendir

Nedir Bu Süt Mevzusu

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Serhan Gürbüzol

Meğer ne kadar da psikolojisi zayıf bir milletmişiz, bir paket süt bile binlerce çocuğumuzu hastanelik etmeye yetti :) Demek ki bizler çocuk yetiştirmeyi bilmiyoruz, hem artık çocuklarımız "süt çocukları" bile değiller; onu bile içince hastanelik olur hale gelmişler...

Doktorlar vakaların çoğunluğu zehirlenme derken, gıda mühendisleri bazı illerde inceledikleri numunelerin bozuk süt olduğunu söylerken, hala olayın çoğunluğunun "psikolojik" olduğunu düşünmemek gerekiyor. Bu hangi psikolojidir ki süt içen çocukları ishal yapsın, karın ağrısı içinde kıvrandırsın, midelerini yıkattırsın,aralarından yoğun bakıma alınıp serumlar takılanlar olsun , daha önce hiç "psikolojik" olarak bu hale gelen çocuklarımız oldu mu ?

Serhat hocam doğru diyorsun valla bizim çocuklarımız süt çocukları değil zaten Bilgisayar çocukları, böylede olunca psikolojik hale gelmeleride bir başka oluyor demek ki. :unsure2::good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Süt iyidir. Bol bol tüketsinler. Tereddütlerimiz ve kötü örnekler var malesef. İnşallah ciddi sıkıntılar oluşmadan düzene biner işler. Daha da fazlasına can sıkmanın anlamı yok. Kontrol alanımızda olmayan şeyler için sıkıntı etmeyin. Doğrudur süt üretiminde fazlalık vardı resmi gazetede okul sütü yazısında bu da geçti ama süt içemeyen çocuklarda vardı. Düşünce kötü değil.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

O değil de bu kadar zehirlenen, korkan,kucaktan kucağa ambulanslara taşınan kollarına serumlar bağlanan çocuklara sütü kim içirebilecek artık ?

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Köy sütü içmeyin mikrop var,kaynatmayın kaynatınca tencerenin zehiri geçiyor,hazır almayın genetiğiyle oynanmış,yok öyle yok böyle iyide ne yapacağız? Sokakta satılanlarda bana hiç güvenilir gelmiyor..Günlük sütler den alsak mesela? Eskiden çok olurdu hani..1-2 gün geçince bozulurdu.Ancak son dönemlerde pek kalmadı.Rağbet mi yok yoksa arz mı yok..Günlük şişe sütler en sağlıklısı herhalde..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Köy sütü içmeyin mikrop var,kaynatmayın kaynatınca tencerenin zehiri geçiyor,hazır almayın genetiğiyle oynanmış,yok öyle yok böyle iyide ne yapacağız? Sokakta satılanlarda bana hiç güvenilir gelmiyor..Günlük sütler den alsak mesela? Eskiden çok olurdu hani..1-2 gün geçince bozulurdu.Ancak son dönemlerde pek kalmadı.Rağbet mi yok yoksa arz mı yok..Günlük şişe sütler en sağlıklısı herhalde..

Abi migros ve kipada düzenli olarak bulunuyor.Yukarıdaki iletilerin birinde bahsetmiştim ne kadar çabuk bozuluyor o kadar sağlıklı.

Yorum bağlantısı
Ayberk Arslanpir

Hürriyet gazetesi yazarlarından Mehmet Yılmazın bugünkü yazısı hoşuma gitti bu konuyla ilgili ;

Okullarda süt dağıtıldı ve yüzlerce öğrenci hastanelik oldu. Ülkenin değişik yerlerinden, değişik sayılar geldiği için tam bir rakam vermek doğru değil.Süt, pastörize edilmiş olsa bile kolay bozulan bir gıda ve soğuk zincirinin nerede kesildiğini, sorumlunun kim olduğunu bilmek de o kadar kolay değil.Bu nedenle başlamış iyi bir uygulamanın ilk günün haberleriyle kötülenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Elbette kısa süre içinde bunun nedenleri bulunur, böyle sorunlarla karşılaşmamak için gerekli önlemler alınır diye düşünmek isterim.Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bazı çocukların hastanelik olmasının ardından yaptığı açıklamada zehirlenmenin söz konusu olmadığını, bazı çocukların süt ve süt ürünlerine karşı hassasiyetlerinden kaynaklanan sorunlar yaşandığını belirtti.Benzeri bir hassasiyet bende de olduğu için bunun mümkün olabileceğini gayet iyi biliyorum.Ama bu Türkiye’nin acı bir gerçeğini görmemize de engel olmamalı. Belli ki bu çocuklar hayatlarında ilk kez süt ile karşılaştılar, daha önce böyle bir hassasiyetleri olduğu bilinmiyordu ki bu gerçekten vahim bir durum.Silahlanmaya şu kadar milyar dolar harcayan bir ülkede, bazı çocukların süt ile ilk kez okulda karşılaşmış olmaları, üzerinde iyice durulması gereken bir mesele ve kaynaklarımızın ne kadar doğru kullanıldığını bu vesileyle bir kez daha tartışmalıyız.Tabii, böyle bir hassasiyeti olduğu halde zorla süt içirilen çocukların olma olasılığı da az değil, onu da kendi ilkokul deneyimimden biliyorum. Okul yönetimlerinin ve öğretmenlerin biraz daha dikkatli olmalarında yarar var. İyi bir uygulama, ihmaller nedeniyle zarar görmesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

:bravo::good1:

sadece onları mı? şu saatten sonra diğerler çocuklar da içmez. zaten tüm bu olan bitenden sonra eminim ki Ailelerin büyük bir kısmı çocuklarını okulda bir daha asla süt içmemeleri konusunda tembihlemişler dir.

İşte abi aslında yöneticiler yalan söylemiyor bir şekilde olayı psikolojiye bağladılar sağlam çocuklarında psikolojilerini bozarak artık süt içemez hale getirdiler. ! !

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hürriyet gazetesi yazarlarından Mehmet Yılmazın bugünkü yazısı hoşuma gitti bu konuyla ilgili ;

Okullarda süt dağıtıldı ve yüzlerce öğrenci hastanelik oldu. Ülkenin değişik yerlerinden, değişik sayılar geldiği için tam bir rakam vermek doğru değil.Süt, pastörize edilmiş olsa bile kolay bozulan bir gıda ve soğuk zincirinin nerede kesildiğini, sorumlunun kim olduğunu bilmek de o kadar kolay değil.Bu nedenle başlamış iyi bir uygulamanın ilk günün haberleriyle kötülenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Elbette kısa süre içinde bunun nedenleri bulunur, böyle sorunlarla karşılaşmamak için gerekli önlemler alınır diye düşünmek isterim.Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bazı çocukların hastanelik olmasının ardından yaptığı açıklamada zehirlenmenin söz konusu olmadığını, bazı çocukların süt ve süt ürünlerine karşı hassasiyetlerinden kaynaklanan sorunlar yaşandığını belirtti.Benzeri bir hassasiyet bende de olduğu için bunun mümkün olabileceğini gayet iyi biliyorum.Ama bu Türkiye’nin acı bir gerçeğini görmemize de engel olmamalı. Belli ki bu çocuklar hayatlarında ilk kez süt ile karşılaştılar, daha önce böyle bir hassasiyetleri olduğu bilinmiyordu ki bu gerçekten vahim bir durum.Silahlanmaya şu kadar milyar dolar harcayan bir ülkede, bazı çocukların süt ile ilk kez okulda karşılaşmış olmaları, üzerinde iyice durulması gereken bir mesele ve kaynaklarımızın ne kadar doğru kullanıldığını bu vesileyle bir kez daha tartışmalıyız.Tabii, böyle bir hassasiyeti olduğu halde zorla süt içirilen çocukların olma olasılığı da az değil, onu da kendi ilkokul deneyimimden biliyorum. Okul yönetimlerinin ve öğretmenlerin biraz daha dikkatli olmalarında yarar var. İyi bir uygulama, ihmaller nedeniyle zarar görmesin.

Doğru bir açıklama gibi görünüyor. Peki bizim arkadaşın çocuğuna Dost süt alerji yapıyor. Benim oğlan danone süt içemiyor midesi kalkıyor ve benim oğlan sade süt içmiyor. Şimdi burada şu soru akla geliyor. Her çocuğa her süt yaramadığını düşünürsek burada çok büyük sorunlar oluşabilicek. Bizim arkadaş diyorki devlet kreşine giden çocuğu baba süt içebiliri işaretleyeceksin diyor :) ilkokul 2 ye giden bir yeğenimiz ben süt içmeyeceksem okula gitmem diyor. Daha bunun gibi çok örnekler var. Yanlarına koyulan sütleri istemiyolar. Süt dağıtmak gerçekten büyük risk ve devlet bu riski göze aldı. Helal olsun diyorum.

:bravo::good1:

sadece onları mı? şu saatten sonra diğerler çocuklar da içmez. zaten tüm bu olan bitenden sonra eminim ki Ailelerin büyük bir kısmı çocuklarını okulda bir daha asla süt içmemeleri konusunda tembihlemişler dir.

Yok abi yok bende senin gibi düşünmüştüm. 1375 öğrenciye dağıtılıyor. en fazla 10-15 aile gelip hayır içmesin dedi. (sabah gurubunda )

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Haberler mutlaka olumsuz etkiledi. Kızım ben içmem diyordu sabah. Hanım içmeseler daha iyi olacak falan dedi ama birşey olmaz siz için diyerek evden çıktım. Akşam bakacağız artık ne yaptıklarına.

Çocuklar süt içmeli ....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayberk Arslanpir

Gıda teknikeri ya da mühendisi değilim ama çocuklardaki bu markaya göre sütlere farklı tepki verilmesinin nedeni olarak tam yağlı ya da yarım yağlı olmasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

Hastalanan çocukların okullarında ki sütlerden numune alınmış. Bakalım sonuç ne çıkacak.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Bu arada bizde süt falan yok. Daha dağıtımda siftah yapamadık. :D

Yorum bağlantısı
Ayberk Arslanpir
(düzenlendi)

aaaa bir de sütçü imam orada olacak :)

tarihinde Ayberk Arslanpir tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Rahmetli olsa çoktan ulaştırırdı sütleri.

Yorum bağlantısı
Varol Güner

ben artık çocuklara süt vermiyorum.birşey olursa onun vebalini alamam.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

yetkülüler sütteki laktozun etki ettiğini söylüyorlar yani alışık değillermiş.

güler misin ağlarmısın, hani ekonomi çok iyiydi çocukların süt içemediği bir ülkede ekonomi nasıl iyi olabilir ki?

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Arkadaşlar süt içelim, çocuklarımıza da içirelim.

Süt diyorum, süt. Anlamayana bidaha yazayım. SÜT.

SÜT: Vücudun günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayan mucize içecek.

Dünyanın en yararlı içeceği süt, insanların doğumlarından itibaren aldıkları ilk besindir. İlk günlerinde annelerinin sütüyle beslenen bebeklere, daha sonraları hem anne sütü hem de hayvani sütler verilir. Süt, bebeklerin narin vücutlarını sağlamlaştırır, güçlendirir.

Çocukluk döneminin ilk birkaç yılının, bir çocuğun gelecekteki sağlıklılığı üzerinde hayati bir önemi vardır. Gıdalar ve gıdaların önemli besin öğeleri, kuvvetli kemik ve diş, sıkı kas ve sağlıklı doku oluşturmaya yardım eden maddelerdir.

Süt, memeden kesilen çocuğun gıdasının önemli bir parçası olmaya devam eder. İki yaşın altındaki çocuklara tam yağlı süt verilmelidir. Çünkü sütteki yağın sağlayacağı enerji ve vitamin A’ya ihtiyaçları vardır. 2 yaşından sonra daha çeşitli gıdalarla beslenmeye başladıklarından diyetlerine yavaş yavaş yarım yağlı süt girebilir.

Ergenlik çağında besinlere ihtiyaç oldukça yüksektir. 12,5-15,5 yaş arasında erkek çocuklar daha hızlı büyürler ve yılda 10 cm’ye kadar boyları uzayabilir. Büyüme hızı kızlarda biraz daha azdır. İçinde fosfor ve kalsiyum vardır.

Büyüme ve gelişmeyi sağlar. Vücudu sağlamlaştırır, güçlendirir.

• Kemik erimesini önler.
  • Mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir.
  • Mide rahatsızlıklarını giderir.
  • Sindirim sistemini düzene sokar.
  • Beyne enerji verir.
  • Diş çürüklerini önler.
  • Kronik bronşiti önler.
  • Tansiyonu düşürür.
  • Yağsız süt, kolestrolü düşürür.
  • Kanserin önlenmesine yardımcı olur.
  • Saç ve tırnakların oluşumunda büyük rol oynar.
  • Yaşlanmayı geciktirir.
  • Cilt üzerinde nemlendirici etki yaparak cildin yıpranmasını engeller.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Nasıl yani hocam. Bir sizin orası kaldı o zaman. Bize geçen hafta cuma günü geldi.

Arkadaşlar süt içelim, çocuklarımıza da içirelim.

Süt diyorum, süt. Anlamayana bidaha yazayım. SÜT.

SÜT: Vücudun günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayan mucize içecek.

Dünyanın en yararlı içeceği süt, insanların doğumlarından itibaren aldıkları ilk besindir. İlk günlerinde annelerinin sütüyle beslenen bebeklere, daha sonraları hem anne sütü hem de hayvani sütler verilir. Süt, bebeklerin narin vücutlarını sağlamlaştırır, güçlendirir.

Çocukluk döneminin ilk birkaç yılının, bir çocuğun gelecekteki sağlıklılığı üzerinde hayati bir önemi vardır. Gıdalar ve gıdaların önemli besin öğeleri, kuvvetli kemik ve diş, sıkı kas ve sağlıklı doku oluşturmaya yardım eden maddelerdir.

Süt, memeden kesilen çocuğun gıdasının önemli bir parçası olmaya devam eder. İki yaşın altındaki çocuklara tam yağlı süt verilmelidir. Çünkü sütteki yağın sağlayacağı enerji ve vitamin A’ya ihtiyaçları vardır. 2 yaşından sonra daha çeşitli gıdalarla beslenmeye başladıklarından diyetlerine yavaş yavaş yarım yağlı süt girebilir.

Ergenlik çağında besinlere ihtiyaç oldukça yüksektir. 12,5-15,5 yaş arasında erkek çocuklar daha hızlı büyürler ve yılda 10 cm’ye kadar boyları uzayabilir. Büyüme hızı kızlarda biraz daha azdır. İçinde fosfor ve kalsiyum vardır.

Büyüme ve gelişmeyi sağlar. Vücudu sağlamlaştırır, güçlendirir.

• Kemik erimesini önler.
  • Mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir.
  • Mide rahatsızlıklarını giderir.
  • Sindirim sistemini düzene sokar.
  • Beyne enerji verir.
  • Diş çürüklerini önler.
  • Kronik bronşiti önler.
  • Tansiyonu düşürür.
  • Yağsız süt, kolestrolü düşürür.
  • Kanserin önlenmesine yardımcı olur.
  • Saç ve tırnakların oluşumunda büyük rol oynar.
  • Yaşlanmayı geciktirir.
  • Cilt üzerinde nemlendirici etki yaparak cildin yıpranmasını engeller.

Hocam süt içilmesine karşı birilerini görmüyorum.Sütle ilgili herkes sizinle aynı görüşte olduğunu düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Bu binlerce çocuk hayatında ilk defa mı sütle tanışmışlar da alerji olmuşlar?

yahu arkadaş bu kadar pişkinli mi olur. içip hastalanmayan da var birsürü. BU dağıtımı yapan deyyus demekki araya kaynatmış bozuk veya bozulmaya yüz tutmuş sütleri.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Bence sütteki laktoza alışık olmayan çocuk bünyesinin var olduğu bir ülkede açlık sorunu bulunmaktadır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Alpaslan

Dün Diyarbakır genelinde 1350 tane 112 ye başvuran ogrenci vardı.benim çalıştığım hastaneye 120 civarı ogrenci geldi doktorların çoğu için söylediği şey durumlarında bişey yok cogu psikolojik yani cocuklar bakmış midem bulanıyor diyeni eve gönderiyorlar hepsi aynı şeyi demiş özet bu yani :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bu binlerce çocuk hayatında ilk defa mı sütle tanışmışlar da alerji olmuşlar?

yahu arkadaş bu kadar pişkinli mi olur. içip hastalanmayan da var birsürü. BU dağıtımı yapan deyyus demekki araya kaynatmış bozuk veya bozulmaya yüz tutmuş sütleri.

Bu kadar büyük bir işi alan firma bunu göze alıp bu dediğini yapmaz die düşünüyorum...Bilmem ben olsam mümkün değil yapmazdım yani.. :unsure2: :unsure2:

Dün Diyarbakır genelinde 1350 tane 112 ye başvuran ogrenci vardı.benim çalıştığım hastaneye 120 civarı ogrenci geldi doktorların çoğu için söylediği şey durumlarında bişey yok cogu psikolojik yani cocuklar bakmış midem bulanıyor diyeni eve gönderiyorlar hepsi aynı şeyi demiş özet bu yani :)

Sanki aşıdan kaçar gibi bir durum var değil mi, karnım ağrıyor okulu kırarım gibi...İnşallah öyledir, yoksa ölü doğmuş bir proje olarak tarihte yerini alır...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Alpaslan

Abi dün burda görünen durum oydu kaçan gelmişti hastaneye :)

Yorum bağlantısı

Bu sonuçtan ben bu öğrencilere öğretilmiş bir şey oldugunu düşünmeye başladım sebebi ise günahı boynuna diyerek oğlumun öğretmeni daha sütler gelmeden çocukları tembihlemiş sütlerden içmeyin diye sebebini bilmiyorum ama bu yazınızı okuyunca aklıma geldi.

Yorum bağlantısı
Ahmet Alpaslan

Eskiden tebeşir yenirdi okuldan kaçmak için, şimdiyse moda süt içmek desene.! :)

Abi vallahi öyle olmuş artık :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...