İçeriğe Yönlendir

Mondeom Stop Ediyor / Çok Şükür Düzeldi

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Arkadaşlar aracı benzinde test etmek için dün il dışına gittim geldim ve 125 km benzinle aracı çalıştırdım. Hatta benzine alırken aracı stop ettim herşeyi kapattım sonra benzine aldım ve 125 km yol geldim. Bugün sabaha yine aynı yerde stop etti. Öğlen sanayiden gelirken ışıklarda çok hızlı yavaşladım ve araç stop etme eğilimi gösterince freni pompaladım ve çalışmaya devam etti. Az önce okula gelirken yine daha önce stop etti yerde stop etti ve araç hala benzinde çalışmaya devam ediyor.

Mehmet abi sormnuştun ya sıcak soğuk fark ediyormu abi kısa mesafelerde stop ediyor. Ama uzun süreli kullanımlarda sorun yaşamıyorum.

Sonuç ne oldu acaba?

Olmadı hala aynı az önce aynı yerde yine stop etti. Yerleri kestirir oldum :)

Ben de merak ediyorum, hocam sonuç var mı? 25 dakika yetti mi?

Arkadaş hastanedeymiş bugün olmadı. :(

Manifold :)

Emme manifoltumu _

Yok. Onun için "beyin" demem lazım :D

Benim ghia-x'teki arızaya ne çok benziyor :)

Beyin tamiri mümkün. :) Emme manifoltunununki mümkün değil galiba :)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Lütfen bi git,

Lüften başımdan git,

La bi git,

La başımdan git

...

...

LPG yi yanlış yazdı sandımdı geyiğe saracaktım. :)

Yorum bağlantısı
Eray Eski

konuyu merakla takip ediyorum. insallah sorun cozulur. karisik bir durum :(

emme manifoltunda ne gibi bir ariza olabilir ki ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sus, kalbine indireceksin adamın...

Abi sorunun kaynağını bulup ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Parasını düşünmüyorum. Korkum bu sorun şanzumana zarar verecek haraket halinde stop ediyor ve araç d konumunda haraket etmeye devam ediyor. Korkum şanzuman. Hangi parça değişince düzeleceğini bilsem değiştirip düzelteceğim ancak gereksiz yere para ve zaman harcamak kötü.

Ben şunu söylüyorum.

1-Düzgün çalışan aracı fazla kurcalatmamak

2-Araçda bazı değişlikler yaptıracaksan farklı zamanlarda yaptıracaksınki arıza verirse neden verdiğini bilmek açısından.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Abi sorunun kaynağını bulup ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Parasını düşünmüyorum. Korkum bu sorun şanzumana zarar verecek haraket halinde stop ediyor ve araç d konumunda haraket etmeye devam ediyor. Korkum şanzuman. Hangi parça değişince düzeleceğini bilsem değiştirip düzelteceğim ancak gereksiz yere para ve zaman harcamak kötü.

Ben şunu söylüyorum.

1-Düzgün çalışan aracı fazla kurcalatmamak

2-Araçda bazı değişlikler yaptıracaksan farklı zamanlarda yaptıracaksınki arıza verirse neden verdiğini bilmek açısından.

Mehmet bu işleri yaparken bir yerlere mi zarar verdiler acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
konuyu merakla takip ediyorum. insallah sorun cozulur. karisik bir durum :( emme manifoltunda ne gibi bir ariza olabilir ki ?

Evet HG. Sorun ne olabilr.

Arkadaş çözemezse Şu anda alternaf çözüm rolanti valfini değiştirmek olacak. Bu hafta onu değiştireceğim gibi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Mehmet bu işleri yaparken biryerele mi zarar verdiler acaba?

Abi bugüne kadar o kadar araba götürdüm. O kadar araba tamir ettiklerini gördüm ve 4 yıldır tanırım. Bugüne kadar hiç bir şikayet duymadım görmedim.

Olmaz demiyorum bana denk gelir :)

Bende de aynen böyle olurdu. LPG olmadığı için sonucu bulmak nispeten kolay olmuştu. İyi usta şart.

LPG ile ilgili olmadığına kanaat getirmiş bulunuyoruz.

Konu çok karışık biliyorum arkadaşlar. Net bir durum olmayınca işler dahada zorlaşıyor. Hakan burada ford ustası bir tane var bende o adamı sevmedim gerekirse yarın olmaz belkide çarşamba günü ona götürür baktırırım.

Yorum bağlantısı
Eray Eski
(düzenlendi)

abi sen şanzumana zarar vermeden şu rolanti valfini bir değiştir. ya parçacıyla anlaşmaya bak. yada birisinden bir şekilde bulup değiştirip dene. artık daha masraflı ihtimalleri değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Eray arabadan anlamayan insanların aracından sökerim kendi aracıma takarım sonra adamın aracında var olan sorun dikkatini çeker birde o arabayla uğraşmayayım. O yüzden 150-200 neyse verir parasını alırım gerekirse. Milletin lafını yemektense. Emmide aynısını söyledi ama durumu anlatınca hak verdi.

Olay klapelerde ise işin kolay :) 50-60 liralık bir kit ile işin çözülür.

Klaper dediğin emme manifoltundaki kelebeklerden mi bahsediyorsun?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Zaten oradan bir sesler geliyordu. Emmi kelebeklerden demişti. Ama 140bin km araç için bu sorunun oluşması normal mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Peki bu kelebekleri sökmenin sıkıntısı var mı?Yani bu kelebeklerin oradaki asli görevi ne ve bu görevi iptal ettiğimizde araçta ne gibi değişiklerle karşılacağım. Bu kelebekleri söktürüp oraya ne taktıracağım.?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bunu nerden temin edeceğiz. Yani her parçacıda bulunur mu?

Peki bu kelebekleri sökmenin sıkıntısı varmı. Yani bu kelebeklerin oradaki asli görevi ne ve bu görevi iptal ettiğimizde araçta ne gibi değişiklerle karşılacağım. Bu kelebekleri söktürüp oraya ne taktıracağım.

?

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Eray arabadan anlamayan insanların aracından sökerim kendi aracıma takarım sonra adamın aracında var olan sorun dikkatini çeker birde o arabayla uğraşmayayım. O yüzden 150-200 neyse verir parasını alırım gerekirse. Milletin lafını yemektense. Emmide aynısını söyledi ama durumu anlatınca hak verdi.

yok abi yanlis anladin beni. nazinin gececegi bir mondeo sahibi tanidigin arkadasin vs. varsa durumu anlatirsin, kabul ederse degistirip denersiniz..

2. secenek parcaciya durumu anlatirsin, deneyecegim sorun duzelirse alacagim dersin. yada 40-50 tl para teklif edersin parcayi iade almasi icin. kabul ederse ne ala.. rolanti valfini degisitirince sorun duzelmezse bosuna 200 tl harcayacagina, parcayi bir miktar para karsiligi iade edersen az masrafla bu ihtimali denemis olursun.

ama zaten mk3 mondeolarda zamanla rolanti valfi arizalaniyormus, valfi degisitirince sorun duzelmezse bile iade etmeye gerek yok bence.. zamanla arizalanacak nasil olsa, simdiden yenilemis olursun..

ama once daha ucuz olan su kelebeklere baktir abi. 50-60 tl nasil olsa. gerci onunda isciligi cok tutar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

Eray yanlış anlamadım. Tam dediğin gibi anladım. Ancak bu tür durumlarda insanlara pek güvenemiyorum.Forumdaki arkadaşlarla yaparım çünkü buradakiler arabadan anlıyor. Arabadan anlamayan insanlarla bu yapılmaz.

Parçacı arkadaşım konuşacağım durumu. Gerekirse alır buradan satarım :) Baksana herkes birşey satıyor bende satarım :D

İşçilik sorun değil bende ben o işi hallettiririm. Bendeki tek sıkıntı sorunun çözülememesi :( Onun için iki alternatif oluştu. Kelebek ve rolanti valfi.

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eray Eski

kelebek ve rolanti valfinide ayni anda degistirme artik abi :D

sirayla degisitir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu modeller için yeni set var. Onu takınca sorun düzeliyor. 50-60 lira olması lazım bu setin.

Alper tek satılmıyor diyordu :(

Satılıyorsa ben de alırım..

Yorum bağlantısı

Öncelikle servise sor bu seti...

Zaten servis sorunuda bilir Genelde kronik sorunları hangi parçanın yaptığını bilirler...

Ayrıca ; Parça değiştirip bakarlar...

Valfi denerler test ederler,setle alakası varsa zaten direk yapacakları işlemdir.

Ellerinde parça yok diye düşünmeyin,mutlaka aynı araçtan ya bi pert vardır yada serviste hasarlı olan bi araç vardır aynısından.

Ondan söküp takar bakar,test ederler.(tecrübeyle sabittir).

Bazen parçacılarda bulunmaz Mehmet abi...

Ama serviste satılır...bana çok geliyor tamir kiti mesela,Dışarda bulamıyor bana geliyor benden sipariş ediyor müşteri...

Yani parça kataloğunda verilmeyen numaraları Görünüpte işaretlenmeyen parçaların numarası vardır aslında.

Ama bunu servisteki adam bilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bazen parçacılarda bulunmaz mehmet abi...

Ama serviste satılır...

Alper, parça numarası yok diyordu Hakan...

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

Ses yapan bu parça demi.. ? Soralım da alalım bunu..

Bundan alırsanız benim için fazladan bir tane sipariş edebilir misiniz Mehmet Abi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Nerde bizim Maslağın delisi :p

Maslağın öbür delisine sordum...

Sesi yapan bu, rolantiyi de bozar diyor... Bulursanız alın, takılır diyor... Türkiye'de tek satılmaz diyor...

Bundan alırsanız benim için fazladan bir tane sipariş edebilir misiniz Mehmet Abi?

Bu işi Hakan'a kilitleyelim Muhammet...

Evet Hakan'cım... iş senin, şu İngiliz'i ikna et, fransa'ya yada Türkiye'ye göndersin...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...