İçeriğe Yönlendir

Mondeom Stop Ediyor / Çok Şükür Düzeldi

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Yeterlinin ötesindedir, hatta fazladır demeliler :D

Boğduracaksın adamı :D

Mehmet Hoca, ölür bunu demez :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Paket yola düşmüş :)

7b34_11.GIFs.gifs.gif

Genuine Mk3 Ford Mondeo Duratec Inlet Manifold Flaps (160763508669) iconSuccess_16x16.gif Paid on 19-Jun-12

iconSuccess_16x16.gif Dispatched on 20-Jun-12 Price: £31.20, Quantity: 4 £124.80

Estimated delivery: Varies*

You can Genuine Mk3 Ford Mondeo Front Grille Clips (160786536651) iconSuccess_16x16.gif Paid on 19-Jun-12

iconSuccess_16x16.gif Dispatched on 20-Jun-12 Price: £1.49, Quantity: 1 £1.49

Estimated delivery: Varies*

You can contact the seller for more information. Posted with item above -- s.gif

Kimin pakedi bu yola düşen? :D

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Siz kaç dakika öyle tutarsanız o da o kadar tutar

ama bu işlem esnasında sadece ellerim su içinde olacak kafa dışarıda olacağından, değerlendirme yanlış olur kanaatindeyim. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Otelin havuzu da varmış, Bir deney yapmayı planlıyorum. "1 çocuk babası K.Maraşta oturan Benzinli tırt mondeosu olan bir er kişi su altında kaç dakika nefes tutar" deneyini yapacağız. Sıfır hipotezi ne olabilir sence? :seytan:

Ahmet sen beni 3 metrelik havuza bırak kafamı içinde tutmana gerek yok :) Boyum 1.77.

En az 10 dakika tutar bence :D

Sen 10 dakika tutabiliyormusun.

Öğretmen maaşları yeterlidir, refah düzeyimiz iyidir, hem de yılda 3 aydan fazla tatilimiz vardır diyene kadar tutar bence.. :D

Doğru söze ne gerek var. Ama tatili eksik söylemişsin :D

Yeterlinin ötesindedir, hatta fazladır demeliler :D

Sen nesin kardeşim ya. Cellatmısın :D

Boğduracaksın adamı :D

Mehmet Hoca, ölür bunu demez :D

Söylemem tabiki :) Aklımı yitirmedim daha. Ahmet ben 10 saniye anca tutarım nefesimi. Küçükken astım bronşit gibi bir çok hastalık geçirmişim :D

Deeeer :D Suriye sınırında bir "göç korkusu" yaşanırsa :D :D :D

Bu benzinlilerin pakedi :D

Kardeş Suriyeyle savaş çıktığında savaşa gidecek %51 var. Biraz siyasi oldu ama konu kitlensin diye söyledim.YOksa ölüm fermanım pek uzun olmayacak.

ama bu işlem esnasında sadece ellerim su içinde olacak kafa dışarıda olacağından, değerlendirme yanlış olur kanaatindeyim. :D

Yukarda açıklama yaptım Ahmet. Ama sen atladığında birde ben atlarsam zaten havuzda pek su kalmayacak ama.Hadi hayırlısı bakalım.

MK cepte, YSB büyüdü artık forumun küçüğü değil dokunmayalım artık. Emmiye boynum kıldan ince. :D

Sonuç; Hakan Gürsoy, Zafer Ayvacı are number one on my blacklist. So, You should keep yourself from me. :seytan:

Ya Emmi benide geçi süre ile modaratör yapsana. Bak YSB kurtuldu. En azından şu şenlik geçene kadar. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

Evet bende "Mondeom Stop Ediyor" konumu arıyordum. Bir baktım ben yukardaki mesajı hangi geyik konusuna yazdım diye bakarken başlıktan fark ettimki benim konuymuş :D

Evet bugün Maraş'taki en iyi ...... ustası diyebileceğim bir ustaya aracımı götürdüm. Durumu anlattım

-Hocam arıza bırakıyormu dedi.

-Hayır bırakmıyor

-İşimiz çok zor dedi.

-Buji-Buji kablosu-Şarj dinamosu ve 1 yıl önce bobin değişti dedim

-Hocam rolanti valfi olabilir dedi.

-Peki değiştirdiğimde düzelmezse

-Yapacak birşey yok dedi.

-Usta bu emme manifoltundan gelen ses neyin sesi

-Kelebeklerden geliyor.Ondan birşey olmaz. O sadece araç stop ederken kelebekleri kapatıp aracın hava almasını engeller ve aracın sarsıntısız stop etmesini sağlar dedi.

-Ben bunun için yurt dışından parça getirtiyorum değiştireceğim zaten.

-Hocam gerek yok kablosunu çekeriz bu iş biter. Hiç bir sıkıntı olmaz.

-Çek ozaman bir bakalım stop edecekmi diye.

-Tamam çekelim dedi ve Kelebeklerin kablosunu çektik şu anda kelebekler çalışmıyor

Şakırtı büyük oranda kesildi. Ancak araç kalkışlarda çok hantallaştı.(psikolojik olabilir diye düşünüyorum ama ilerleyen günlerde bunu daha net göreceğiz) Emmiyle görüştüm. Aracın stop ettiği yerlerde test et dedi. Test ettim stop etmedi. Ancak bu kesin sonuç için erken önümüzlerdeki günlerde özellikle sabah test edeceğim. Şayet stop etmezse kesin kelebekler diyeceğiz.

Evet bugünkü işlemlerim bunlar oldu. Yarın bir hikaye daha yaşarmıyım bilmiyorum. Bugünlerde okulda sabahtan akşam 6 ya kadar seminever gidemiyorum. Bugün mecbur gittim :)

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

-Usta bu emme manifoltundan gelen ses neyin sesi

-Kelebeklerden geliyor.Ondan birşey olmaz. O sadece araç stop ederken kelebekleri kapatıp aracın hava almasını engeller ve aracın sarsıntısız stop etmesini sağlar dedi.

-Ben bunun için yurt dışından parça getirtiyorum değiştireceğim zaten.

Mehmet bey günaydın,

Ustanızı tanımıyorum ancak dediği şey yanlış, manifold kelebekleri araç 3000 devirin altında ve rölantideyken açık kalır. 3000 den sonra kapanır. Kelebekleri iptal ederseniz yani hep kapalı bırakırsanız araç düşük devirde hantallaşır, kalkarken zorlanır, yüksek devirde problem olmaz. Kelebekler kapanıyor derken, kelebek emmeyi tamamen kapatmaz, sadece %60 nı kapatır. Ustanın anlattığı şey ile uzaktan yakından alakası yoktur, ayrıca bu kelebek sistemi Ford icadı değildir. Mazdanın bulduğu bir yöntemdir.

Yurtdışından getirdiğiniz kelebklerin içinde bushinglerde varmı? Sizin manifoldun üstündeki bushingler sağlam değilse orjinalini zor bulursunuz, grafit emdirme bushing tir.

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

Yazılardan okuduğum kadarıyla ebayden toplu olarak manifold kelebeği getiriliyor. Bu kelebeklerin yeni güçlendirilmiş tip olduğundan emin olun, kelebeklerin 2 tipi var. Biri eski tip zayıf olan 2001-2003 arası modellerin orjinalidir. 100.000 km dahi dayanmaz. Diğeri güçlendirilmiş yeni tip 2004 sonrasında var.

İki kelebek tipi arasında bariz malzeme kalitesi ve et kalınlığı farkı var.Umarım gelenler yeni tiptir, eğer eski tip ise taktığınıza değmez.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tunç aldık artık.. deneyeceğiz.. :D

Ne çıkarsa bahtımıza...

Mehmet Hocamın işine ne diyorsun.. rolanti valfini değişsin mi ? Yine stop etmiş..

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

Tunç aldık artık.. deneyeceğiz.. :D

Ne çıkarsa bahtımıza...

Mehmet Hocamın işine ne diyorsun.. rolanti valfini değişsin mi ? Yine stop etmiş..

Hayırlısı abi, eski konuları arattırısanız bir ara eski kelebekle yeni kelebek arasındaki farkların fotoğraflarını eklemiştim foruma.

Mehmet beyin durumu için , arıza tahminim kelebeklerden. Neden derseniz kelebekler düşündüğünüzün tersi çalışıyor. Yani rölanti ve düşük devirde açık, yüksek devirde %60 kapalıdır. Eğer bunlardan 1 yada fazlası sürekli açık yada kapalı kalıyorsa rölanti sapıtabilir düşük devirde hafif tekleme olur. Yüksek devir çok hissedilmez. Bunu lpg de daha belirgin yapar, benzinde daha az belirgin olur.

Dediğim gibi sadece tahmin yürütüyorum, sonuçta bu arızayı yapabilecek bence 6-7 tane daha unsur var, ancak Mehmet beyin kelebeklerinin ses yaptığını bildiğim için bence bu daha etkin bir olasılık

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tunç sende varmış bunlardan... :D

Parçanın numarası 1S7G 9Y428 AA

Fordburada.com Alper'de var.. Tane fiyatı 34 lira..

Bunlar tek satılmıyor diyen kimdi :D

imageqywo.jpg

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
(düzenlendi)

Tunç sende varmış bunlardan... :D

Parçanın numarası 1S7G 9Y428 AA

Fordburada.com Alper'de var.. Tane fiyatı 34 lira..

Bunlar tek satılmıyor diyen kimdi :D

daha önce yazmıştım, bende sadece 1 takım kalmıştı, ama yeni tipten.

1S7G 9Y428 AA parça kodlu ürün eski tip, zaten emin olun TR deki hiçbir ford parçacısında yeni tip yok.

Birşey daha resimdeki 10 nolu parça yani bushingler önemlidir. Mutlaka orjinalini takmanızda fayda var, bunlar özel malzeme , anormal düşük sürtünmeye sahip grafitle kaplı.

tarihinde Tunç Tunçdemir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sendin :D Millete de aldırdın takım takım :D

Geçmişi okudum.. hiç kimseye alın bunu dememişim.. :D

Gelecek parça sadece kelebek ise zarar ettik.. Komple gelecek ise kardayız...

Ancak görünüşe göre sadece kelebek :D

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

Sendekinin parça numarası farklı mı Tunç..

bendekinin finish numarası 1317276

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

Problem olsa da problem yok benim için :D Mondeom yok :D Emmi düşünsün :D

:) :)

valla benimde artık mondeom yok , olan düşünsün :)

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

E araç bölümünde öyle demiyor ama :)

doğru diyorsun, onu güncelleyim.

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

Scorpioyu görelim Tunç..

sabır abi ;)

estetik operasyona alındı 1 haftaya çıkacak .

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Vuuuu. Hadi bakalım ne çıkacak ortaya :)

Scorpio parçaları ile bi tane fiesta bide çakma crv çıkacakmış... :tongue: :tongue:

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

Vuuuu. Hadi bakalım ne çıkacak ortaya :)

valla bende bilmiyorum ne çıkacak :)

arabayı ankaradan aldım, ordan izmire geçtim. İzmirden Adanaya geldim. Araç 2,3 otomatik tüplü. İzmir-Adana arası 920 km, 194 tl lik gaz yaktı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...