İçeriğe Yönlendir

Mondeom Stop Ediyor / Çok Şükür Düzeldi

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Hasan Basri Bayraktar

Havadır hava... :biggrin: Düzelir...Ama sağlam bi ustaya ihtiyacı var...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hehe güzelmiş :D

Abi neye güzel dedin anlamadım ama. Az önce ustayla görüştüm sen nasıl yapacaksın o işi dedim. biryerleri deleceğini söyledi :) sakın ha dedim. :angry:

ben de halen merakla bekliyorum; :unsure2: ve sen şu tırt modişten soğumadan o araç bir an önce soğusa iyi olacak. :tongue::)

Abi iş pazartesi yapılacak yani ancak salı günü anlayacağız.Tırt mondişimi seviyorum abi. Olmazsa bu şekilde yaşamaya alışırız. Telgraf gibi çalışırız. Sadık abi STOP seni STOP seviyorum STOP. :D

Havadır hava... :biggrin: Düzelir...Ama sağlam bi ustaya ihtiyacı var...

İNşallah hocam. Sanki bugün anlaşmışlar gibi bir usta daha dedi emme manifoltuna bağlı hortumları kontrol edin dedi :)

Evet arkadaşlar usta bugün çok yoğundu. Aracı lifte aldık soğumasını bekliyorduk. Ustada kalfada hocam pazartesi gel. Bugün çok yoğunum ( en az 12 tane araç vardı) Sen çok titiz adamsın (onun tabiriyle Cİns adamsın) bu yoğunlukta kesin birşeyler ters gider. Terslikler seni bulur.Pazartesi sabah erkenden gel birlikte kahvaltımızıda yaparız çayımızıda içeriz hallederiz. Sakin sakin bakalım dedi. Bende geldim eve. Yani işimiz pazartesiye kaldı :(

Hortumu sökmek zahmetli hocam dediler. Emme manifoltunu falan sökmek gerekecek dediler. Hatta klaperleri sordular geliş tarihi yakınsa onu bekleyelim dediler. Dedim yok beklemeyin siz. Siz bunu halledin sorunun kaynağının ne olduğu net olarak ortaya çıksın dedim.

Hayırlısı bakalım arkadaşlar.

Herkese teşekkür ediyorum. Heleki Mehmet Abi'ye her sabah tekmil verir gibi abi bugünde olmadı bugünde olmadı diye telefon açıyorum. Abi hakkını helal et sıksık rahatsızlık veriyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mantık olarak bakıldığında, boğaz kelebeğide yapabilir ama ısınmayla alakasını çözemedim. Isınınca düzeliyorsa, bi parça genleşip normal çalışma düzenine geliyor gibi geldi bana :unsure2:

Sani sen bunu söyledikten sonra aşağıdaki resimdeki emme manifoltunun üzerindeki açıklık dikkatimi çekti. Ama Mehmet Abi bundan olacağını pek sanmıyorum diyor. Yarın sabah sabun köpüğüyle burayı kontrol edeceğim.

20120622112629.jpg

Resmi bilerek büyük yükledim. Net görünmesi açısından.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi neye güzel dedin anlamadım ama. Az önce ustayla görüştüm sen nasıl yapacaksın o işi dedim. biryerleri deleceğini söyledi :) sakın ha dedim. :angry:

Herkese teşekkür ediyorum. Heleki Mehmet Abi'ye her sabah tekmil verir gibi abi bugünde olmadı bugünde olmadı diye telefon açıyorum. Abi hakkını helal et sıksık rahatsızlık veriyorum.

Bypas işine güldüm ya :D bmw mi bu.. sakın deldirme sağını solunu...

Benim bi rahatsızlığım yok kardeşim.. Sesim bazen telefonda kötü gelebilir, kısa net cevaplar verebilirim...

Bilki ya müşterim vardır yada yeni uyanmışımdır :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bypas işine güldüm ya :D bmw mi bu.. sakın deldirme sağını solunu...

Benim bi rahatsızlığım yok kardeşim.. Sesim bazen telefonda kötü gelebilir, kısa net cevaplar verebilirim...

Bilki ya müşterim vardır yada yeni uyanmışımdır :D

Abi çocuk BMW ve Motor hastası :) Kesinlikle deldirmem abi.

Sağol abi. İlgin için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani sen bunu söyledikten sonra aşağıdaki resimdeki emme manifoltunun üzerindeki açıklık dikkatimi çekti. Ama Mehmet Abi bundan olacağını pek sanmıyorum diyor. Yarın sabah sabun köpüğüyle burayı kontrol edeceğim.

Orayı elinle sıkıp kapatabiliyor musun? Sanki geçme tırnaklar açılmış gibi geldi ama?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Orayı elinle sıkıp kapatabiliyor musun? Sanki geçme tırnaklar açılmış gibi geldi ama?

Sani orası çok sert plastik. Elle herhangi bir işlem yapılamıyor.

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

Yok Mehmet bey, o açıklık dediğiniz normal birşey, eğer resimdeki gerçekten bir açıklık olsa, aracın ne rölantisi yerinde durur, ne de düzgün gider. Mutlaka tekleme yapar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

O kısım sorun yapmaz diye düşünüyorum dış koruyucu bölüm.Vida var ise vidaları şöyle hafiften bir yokla sıkıca asılma bu defa sen bozabilirsin..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

O kısım sorun yapmaz diye düşünüyorum dış koruyucu bölüm.Vida var ise vidaları şöyle hafiften bir yokla sıkıca asılma bu defa sen bozabilirsin..

Abi görünürde vida göremiyorum. Yine detaylı bakarım.

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

Mehmet bey,

size öm olarak da gönderdiğim ve sebebini açıkladığım şekilde egr yi denemenizde fayda var. Tüm yazdıklarınızı bir daha dikkatlice okuyunca egr arızası olduğuna büyük oranda eminim . size anlattığım şekilde denerseniz bence hatayı buluruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet bey,

size öm olarak da gönderdiğim ve sebebini açıkladığım şekilde egr yi denemenizde fayda var. Tüm yazdıklarınızı bir daha dikkatlice okuyunca egr arızası olduğuna büyük oranda eminim . size anlattığım şekilde denerseniz bence hatayı buluruz.

Teşekkür ederim Tunç Bey dediğiniz yöntemi deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sabah EGR valfinin fişini çektim ve değişmedi. Ama içerisindeki yay takılmışsa bu çözüm olamayabilir dedi Tunç bey.

Ancak pazartesi yapılacak olan karter havalandırma hortumu değişimini sabırsızlikla bekliyorum.

Bu değişim sonrasında düzelme olur ümidindeyim

Rolati valfini değiştirdikten sonra akü kutup başını söksemiydim acaba.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadaşlar bugün araca yapılan işlem;

LPG beyninden normalde emme manifoltuna gelen bir hortum benim aracımda bogaz kelebeği ile rolanti valfinin bulunduğu noktada bir parçayı delerek takmışlar. Buradan sorun olduğu düşünüldü ve ilk önce oraya birşeyler yaptılar ancak araç tekrar stop etti. Şayet stop ederse orayı ve oraya gelen hortumu körlemem için hortum ve vida verdiler bende şu anda oraları körledim. Şimdi bacağız sorun düzelecekmi. Bana çok mantıklı geldi. Çünkü aracın boğaz kelebeğini temizlettikten sonra oluştuğu için bu bölgede bir sorun olma ihtimali var gibi ama ne birşey yok şu anda. Yarın sabah göreceğiz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Agalar beyler sizin parçalar geldi :)

Elimde 4 takım kelebek var 2 adet de klips :)

Nasipse Cumartesi getiriyorum.

Bize nasıl ulaşacak :)

Gerçi aracı stop etmesi düzelirse ben Yaz şenliğinde Mehmet abimdende alabilirim.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Agalar beyler sizin parçalar geldi :)

Elimde 4 takım kelebek var 2 adet de klips :)

Nasipse Cumartesi getiriyorum.

Eyvah ben eft'yi unuttum ya :( Yarın halledeyim hemen sabahtan :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben cumartesi Ankara'da teslim alırım.. Mehmet Hoca istersen seninkini de ben alayım...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Biz nasıl teslim alacağız ?

Servet teslim alacak sizinkileri, ama henüz haberi yok.. Ara ve haber ver :D

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

Servet teslim alacak sizinkileri, ama henüz haberi yok.. Ara ve haber ver :D

Abi yük olmayacaksam benimkiler de sizde kalabilir mi? Şenliğe gelebilirsem orada alırım, gelemezsem de bir yoluna bakarız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi yük olmayacaksam benimkiler de sizde kalabilir mi? Şenliğe gelebilirsem orada alırım, gelemezsem de bir yoluna bakarız.

olur tabiki..

İllaki o taraftan bir gelen olur kanaatindeyim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Mehmet hocam geçmiş olsun her gün çaktırmadan okuyorum benim bile içim daraldı inşallah sorunun bir an önce düzelir. :(

İllaki o taraftan bir gelen olur kanaatindeyim...

:shok: Zafer Ayvacı

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben cumartesi Ankara'da teslim alırım.. Mehmet Hoca istersen seninkini de ben alayım...

Abi teşekkür ederim. İnşallah şenlikte görüşür senden teslim alırım abi.

Canın sagolsun abim. :flowers:

Edit: Mehmet (Kaya) abi umarım gelen parçayla aracın düzelir yahu.. :)

Ben üzülüyorum valla burda.

Valla Erkan hiç bu kadar rahat olmamıştım arabam arızalandığında. Bende kendi halime şaşkınım. Çünkü denemedik yer bırakmadım. Ustaların her sorusuna cevap verecek hale geldim. ve söylediğim şu bu sorunu çözmek için ne gerekiyorsa yapın ancak sorun çözülmesse masraflar size ait. :D

Ne olacak Bu Mondeo'cuların hali... :D

Rahmetli ( İlker abi) olsaydı kesin yazardı.. :)

Rahmetli abimin Göksu parkta sen solda rahmetli ortada Serkan abim sağında oturmuş ben-Evren Bey- kıyak üçlüsünün muhabbetini dinlerken "Ne olacak Bu Mondeo'cuların hali" dediğini hiç unutmuyorum. Mekanı cennet olsun.

Araba gibi arabanın biraz nazı olur. Nazına da katlanılır.

Arabama bana nazar değdi. Buseneki kadar hasta olmadım. Ben bu seneki kadar sesim kısılmadı. En son serum takıldığında ve hastanede acil yattığımda orta 1 deydim. sene 92 galiba. bide bu hafta sonu ve hala fenayım.

Mehmet hocam geçmiş olsun her gün çaktırmadan okuyorum benim bile içim daraldı inşallah sorunun bir an önce düzelir. :(

Teşekkürler abi. herkes merak ediyor.

Gelelim bugüne. Sabah aracı çalıştırdım. Mehmet abiyle telefonda Evren Beyle özelden görüşmelerimizde bir konuşulan bir konu westinghouse (frende) sorun varmı yokmu. Frende sertleşme varmı yokmu. Ben bunu iki gündür test ediyorum ama tam olarak anlamıyorum. Ustayı çağırdım gelin arabayı alın dedim. Geldiler arabayı aldılar ve frene bakın dedim. Direk söyledikleri fren sert ama işlevini yapıyor ancak sanki basarken ayrı bir güç istiyor.

Aracı götürdüler. westinghouse ile boğaz kelebeğine gelen westinghouse hortumunu söktük orada bir tane sibop var o tam olarak görev yapmıyor onu değiştirdik. Ama ustalar aracın çalışmasını pek sağlık bulmadılar araç ara sıra alma verme yapıyor dediler.

Bu arada ustalar aracın başında onlar benden beter oldular sorunu çözmeye çabalıyorlar.

-Dediler LPG sistemi sorunlu tamam gidip yeni LPG kiti taktırın. (Dedim 30 bin km sorunsuzdu da şimdimi sorunlu. Geçin bunu.LPG yi iptal edin benzinle gezeyim ama araç düzelmezse benzin parasını sizden alırım)

-Dediler siboplardan biri kaçırıyor olabilir. Dedim sökün üst kapağı açın motoru yapın.(Abi araç orjinal 140 binde ve ben buaracı hiç sıkıştırmıyorum ve LPG takılalı 36 bin km oldu)

-Dediler westinghouse sorunlu dedim değiştirin.(Bakın frendeki sorunu buldunuz)

-Dediler boğaz kelebeği dedim değiştirin.

Yaptıklarınızın parasını ödersiniz ancak sorun düzelmezse bilinki bir kuruş işlemez. Ona göre.

Şimdi uğraştıkları yer boğaz kelebeği ile emme manifoltu arasındaki hortumlarla uğraşıyorlar. Ama sorunun kaynağına ulaştılar. Çünkü bir hortumla uğraştılar. Şimdi araç sıcakkede aynı sorunu yapıyor :D

Bu arada araç sık sık servise gidip geliyor. Oradaki ustayla çok yakın arkadaşlar. Oradaki bilgisayara bağlıyorlar. LPG ustası var tanıdıkları onun yanına gidip ayar yapıyorlar.

Bende hasta vaziyette orada bi çekyat var orada yatıyorum olayları yatarak takip ediyorum. En son akşam 5:30 bıraktım geldim. araç orda ve uğraşıyorlardı. Dedim ben gidiyorum araç düzeldiğinde beni arayın.

İnşallah şenliğe kadar araç düzelir :) Yoksa otobüsle geleceğim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...