İçeriğe Yönlendir

Kesintisiz Güç Kaynağı(Ups) Seçimi?

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Herkese merhaba.

500W Güç kaynağı olan bir kasayı en az 1 saat destekleyebilecek bir Kesintisiz güç kaynağında hangi özellikler aranmalı?

Örneğin

1- Kaç KVA olmalı?

2- Kaç Watt olmalı?

3- aküleri kaç A lık olmalı?

v.s. v.s.

Can alıcı soru; en fazla 600 TL ye böyle bir UPS alabilirmiyiz?

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

1 saat işi bozuyor :i-ih: . Sanayi tipi lazım sana :biggrin: bayağı bir bakınmak lazım herhalde, bide var mı acaba öyle bir ups bendeki 875W Tt güç kaynağı olan bilgisayarımı (SLI yapcaktımda :D ) 10 dakika ancak tutuyor bende bu arada işimi kaydedip ( genellikle fotoğraf yada video) çıkmama yetiyor. Ama daha da fazla tutamıyor. Fsp marka modelini hatırlamıyorum ama 350 tl civarı bir para bayılmıştım. 650 tl ye bahsettiğin gibi birşey bulunamıyabilir .

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Kasanın başında olsak 10 dakika yeter de, kasanın başında olamadığımız ve elektrik kesintisi de en fazla 1 saat sürdüğü için bu özellikler de arıyoruz.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İlk önce en az 900va alıp ağırlığına bak. Eğer ağır ise çift akülü yani 24 volttur, cihazı al, içini aç, dışarıdan harici iki adet 12 volt 24 ah akü bağla. Sürekli 500 watt tüketsen yaklaşık 25 amper çekecek cihaz. Bu akıma karşılık cihazın 1 saati geçecek süre çalışacak.

24+7 =31 amper kapasiteli akü bankan olacak.

Kasanın başında olsak 10 dakika yeter de, kasanın başında olamadığımız ve elektrik kesintisi de en fazla 1 saat sürdüğü için bu özellikler de arıyoruz.

PC parçalansa 500 watt tüketemez. 500watt power olan pc'yi en az 3 saat kullanırsın.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir
(düzenlendi)
Örnek UPS linki. Genelde UPS daha kısa süre beslemelerde kullanılır. 1 saatlik bir besleme süresi olunca UPS gücünü de biraz yüksek (2 kVA) seçtim. Linkteki UPS'in 7 Ah'lik olan akülerini ilk sipariş anında aynı boyutta 9 Ah'lerle değiştirirseniz, 500 W'lık güç için aşağı yukarı 1 saate yakın besleme sağlayacaktır. tarihinde Fazlı Özdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

İlk önce en az 900va alıp ağırlığına bak. Eğer ağır ise çift akülü yani 24 volttur, cihazı al, içini aç, dışarıdan harici iki adet 12 volt 24 ah akü bağla. Sürekli 500 watt tüketsen yaklaşık 25 amper çekecek cihaz. Bu akıma karşılık cihazın 1 saati geçecek süre çalışacak.

24+7 =31 amper kapasiteli akü bankan olacak.

PC parçalansa 500 watt tüketemez. 500watt power olan pc'yi en az 3 saat kullanırsın.

Peki Servet abi, yukarıdaki cümleden yola çıkarsak, dışardan akü bağlamadan (modifiyesiz) bu işi kotarmak için UPS özellikleri ne olmalı?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

700 va ups elini kolunu sallaya sallaya işini görür, tek akü ile çalıştıklarından (12 volt 7ah) harici 12v17ah akü takviyesi ile 2 saat'e yakın kullanırsın.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Ekleme: Kasada harici ekran kartı, monitor, mouse, klavye yok.

Şu özelliklerde bir tane var 548 TL, ama bu özellikler dediğim süreyi verir mi?

• 2000VA/1200 W çıkış gücü
  • Line - Interactive tasarım
  • Kompakt boyutlar
  • Geniş voltaj regülasyonu (162 V - 290 V)
  • 4 PC + 1 Inkjet yazıcı için yaklaşık 6 dakika destekleme süresi
  • 2 adet 12 V/9 Ah akülü
  • LED Display (Akü Şarj Yüzdesi, Yük Yüzdesi ve Arıza Durumu)
  • Modem / Network koruması
  • 4 adet topraklı priz çıkışı sayesinde kolay kurulum
  • CPU kontrollü güvenilir dijital tasarım
  • Elektrik geldiğinde otomatik devreye girme
  • Kapalı konumda şarj edilebilme özelliği
  • Cold Start
  • Sorunsuz güvenilir teknoloji
  • Otomatik sigorta
  • CE & ISO9001, ISO14001, ISO18001
  • USB haberleşme portu ve yazılım (Windows, Mac, Linux)

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

+1 İlave akü bağlanabilmesi için birçok modelde şarj kartı değişikliği gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi bu dediğini zamanında bilindik bir markada yaptık ve cihazın kartını yaktık. Bize söylenilen, akü artışından dolayı kartın şarj süresi uzadığı için ısınıp yanmış. Akü eklenebilme özelliği olmayınca kartın devresi içindeki aküye dayanacak kadar olup daha basit tutuluyormuşmuş.

Yanlışllıkla alıntı yerine bağene bastım, ancak beğenmedim :p

Başka sorun olmalı. Tüm ups'lerde şarj sistemleri akım sınırlamalı, gerilim regülatörlüdür. Dolayısı ile ister 7 ister 60 amper akü olsun şarj ünitesi 1 amper ise daha fazla akım gönderipte sistemi yakmaz.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

İlave olarak kasa sunucu olarak çalışıyorsa güvenliği arttırmak için online tipte UPS seçiminde fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dersenki toplam şarj sürem 8 saati geçmesin o vakit harici şarj ünitesi konulur ( 25 usd civarı )

Yazıda dikkat edin 24 ah'ın üstüne çıkmıyorum. Buda %80 şarj için 20 saat demek.

İlave olarak kasa sunucu olarak çalışıyorsa güvenliği arttırmak için online tipte UPS seçiminde fayda var.

Faydamı ? Kesinlikle online olmalı.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Line-interactive ve online nın teknik olarak ne farkı vardır? İkiside elektrik kesintisinde kesintisiz olarak devreye girmiyor mu?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ekleme: Kasada harici ekran kartı, monitor, mouse, klavye yok.

Şu özelliklerde bir tane var 548 TL, ama bu özellikler dediğim süreyi verir mi?

• 2000VA/1200 W çıkış gücü

Bu cihaz aşırı şişirilmiş trafolu, 9 amper akü ve 24 volt besleme ile 10 dakka bile haram buna.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Line-interactive ve online nın teknik olarak ne farkı vardır? İkiside elektrik kesintisinde kesintisiz olarak devreye girmiyor mu?

line interaktif, şebeke dalgalanmalırı olduğunda veya kesintilerde devreye girer

on line ups sürekli çalışır, ups bataryalarını ve sisrtemi basleyen harici güç kaynalkı sistemdir ( harici ancak tek kasa içinde )

on line elektrik faturalarını resmen sömürür

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

line interaktif, şebeke dalgalanmalırı olduğunda veya kesintilerde devreye girer

on line ups sürekli çalışır, ups bataryalarını ve sisrtemi basleyen harici güç kaynalkı sistemdir ( harici ancak tek kasa içinde )

on line elektrik faturalarını resmen sömürür

Abi kasa evde :)

İncir ağaçlarıyla bizim hanım ilgileniyor zaten :)

Bu kasayı en ucuza 1 saatten geçtim 40-45 dakika destekleyecek birşey söyleyin bana, en fazla da 600 TL olsun :D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Peki söyle bana, bu işlem yine ups yaktı diyelim, dükkanı yakar mı.? Çok pis planlarım var da, sonra adamlara dükkan borçlu olmayak.! :D

Dükkan yakmak çok zor yahu :) ups yanmaz, muhakkak başka bi dümen olmuştur. planın ne ?

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Örnek UPS linki. Genelde UPS daha kısa süre beslemelerde kullanılır. 1 saatlik bir besleme süresi olunca UPS gücünü de biraz yüksek (2 kVA) seçtim. Linkteki UPS'in 7 Ah'lik olan akülerini ilk sipariş anında aynı boyutta 9 Ah'lerle değiştirirseniz, 500 W'lık güç için aşağı yukarı 1 saate yakın besleme sağlayacaktır.

Bu kasayı en ucuza 1 saatten geçtim 40-45 dakika destekleyecek birşey söyleyin bana, en fazla da 600 TL olsun :D

Bkz. üstteki link.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Faydamı ? Kesinlikle online olmalı.

genelde söylenen cihazın üzerindeki güç kaynağının önemli olmadığı, önemli olan bilgisayarın nekadar güç çektiği.Benim merak ettiğimi yazayım .Benim bilgisayarda 875 w var 600 lük kesintisiz güç kaynağı taktım . Denedim 1 sn bile tutamadı bilgisayarı . Vatandan almıştım , gidip değiştirdim.Benim bilgisayar çok mu güç çekiyor yani? .Furkanın neden az çekiyor, bende bunları öğreneyim kısa günün karı hesabı :biggrin:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Bkz. üstteki link.

Aküleri değiştirme seçeneği varmı alırken, yani firma değiştirerek mi gönderiyor?

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sen de bi nalına bir mıhına vuruyorsun be adam.! Hem diyorsun online iyidir hem de diyorsun işyerini batırırsın.! :p:D

Bu arada ben monitörden vazgeçtim. Elimde 5-10 tane ups var, onları gönderem de sana bana 5-10 saatlik hale getir bi zahmet. Daha karlı gördüm bu işi.! :D

online ev için gereksiz :)

Benim evdeki ups 350 watt, kombi ve aydınlatmaları 30 saat civarında çalıştıracak kapasitede.5-10 saat neki :fiuw:

mediamarkete git, 150 tl lik ups al, elektronikçiye git, 17 ah akü al (60 usd) ups içindeki aküye paralel 8-10 mm kablo çek, kullan 1-2 saat.

genelde söylenen cihazın üzerindeki güç kaynağının önemli olmadığı, önemli olan bilgisayarın nekadar güç çektiği.Benim merak ettiğimi yazayım .Benim bilgisayarda 875 w var 600 lük kesintisiz güç kaynağı taktım . Denedim 1 sn bile tutamadı bilgisayarı . Vatandan almıştım , gidip değiştirdim.Benim bilgisayar çok mu güç çekiyor yani? .Furkanın neden az çekiyor, bende bunları öğreneyim kısa günün karı hesabı :biggrin:

Senin ups'in bataryası bozuk :D

Beyler, 1200 watt ups o güçte iken 70-80 amper akım çeker, 7 ah akünün kısa devre akımı bile o kadar değil, dikkat edin kanmayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Aküleri değiştirme seçeneği varmı alırken, yani firma değiştirerek mi gönderiyor?

Mantıken var ama burası online satış yapan bir site olduğundan sormak lazım, bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

mediamarkete git, 150 tl lik ups al, elektronikçiye git, 17 ah akü al (60 usd) ups içindeki aküye paralel 8-10 mm kablo çek, kullan 1-2 saat.

Bu seçenek mantıklı görünüyor, peki önceki mesajlarda geçen kartı yakma durumu?

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

600'lük olarak ifade edilen ups 600 watt değil 600VA dir. Bu da watt olarak daha düşük bir değer verebildiğini gösterir. 400-500 watt'a tekabül eden bu güç değeri sizin bilgisayarınızın çektiği anlık güç seviyesinin altında kalmış olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...