İçeriğe Yönlendir

Kesintisiz Güç Kaynağı(Ups) Seçimi?

Furkan Avcı

Recommended Posts

Servet Aydın

Bu seçenek mantıklı görünüyor, peki önceki mesajlarda geçen kartı yakma durumu?

Montajı yanlış yaparsan, bozuk akü, yanlış çalışma şekli olan akü bağlarsan belki ufak bi hasar verirsin.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Montajı yanlış yaparsan, bozuk akü, yanlış çalışma şekli olan akü bağlarsan belki ufak bi hasar verirsin.

Aküyü aldığım yere yaptırsam :)

En kötüsü malzemeleri alıp senin yanına gelirim :)

Düzenleme: Kötüden kasıt Eskişehir-İstanbul arası mesafedir :D

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aküyü aldığım yere yaptırsam :)

En kötüsü malzemeleri alıp senin yanına gelirim :)

Düzenleme: Kötüden kasıt Eskişehir-İstanbul arası mesafedir :D

B planına geçelim, ups ve aküyü alırım, montajı yaparım, Alper'e veririm, sana ulaştırır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

B planına geçelim, ups ve aküyü alırım, montajı yaparım, Alper'e veririm, sana ulaştırır

Abi o zaman bu işin bize cezasını söylersin bende EFT yi geçer birde üstüne sana DUA ederim :)

Alper abi oraya mı gelecek?

Yorum bağlantısı
Emre Köksal
(düzenlendi)

bende 850w Tt psu lu kasa var...sistemim yaklaşık 700w çekiyor

linkteki ups elektrik kesintisinde rahat yarım saat tutabiliyor kasayı...

http://www.betsis.co...Interactive-UPS

ups e 1 tane 30 cm lik şerit led...

1 adet full hd 24" monitör

1 adet 5+1 ses sistemi...

1-modem

ve kasa bağlı...

not: ben ups yu bi indirim yakalayıp 275 tl ye almıştım :)

tarihinde Emre K&#246ksal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

bende 850w Tt psu lu kasa var...sistemim yaklaşık 700w çekiyor

linkteki ups elektrik kesintisinde rahat yarım saat tutabiliyor kasayı...

http://www.betsis.co...Interactive-UPS

ups e 1 tane 30 cm lik şerit led...

1 adet full hd 24" monitör

1 adet 5+1 ses sistemi...

1-modem

ve kasa bağlı...

not: ben ups yu bi indirim yakalayıp 275 tl ye almıştım :)

Fiyat bilgisi girmemişler.

Düzeltme : Buldum 380 TL, bu o sistemi 25 dk tutsa benimkini 1.5 saat tutar herhalde.

Düzeltme : Buldum 380 TL, bu o sistemi 25 dk tutsa benimkini 1.5 saat tutar herhalde.

Servet abi bu linkteki ürüne ne dersin?

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Köksal

Servet abi bu linkteki ürüne ne dersin?

akülerin bi canı var sanmam yarım saati çok geçeceğini :)

apc piyasadaki ups firmalarının en canavarlarından bi tanesidir :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

akülerin bi canı var sanmam yarım saati çok geçeceğini :)

apc piyasadaki ups firmalarının en canavarlarından bi tanesidir :)

Servet abinin yöntemini seçeceğiz galiba :)

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Vakti zamanında Bursa'da programlı elektirik kesintileri oluyordu ; en dandik ups alıp bağlamıştık 70 amper aküyü; elektronik kısmınada bir adet bilgisayar fanı yıllarca hizmet etmişti bize :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Vakti zamanında Bursa'da programlı elektirik kesintileri oluyordu ; en dandik ups alıp bağlamıştık 70 amper aküyü; elektronik kısmınada bir adet bilgisayar fanı yıllarca hizmet etmişti bize :)

Servet abi ile konuşup onun dediği yöntemle işi çözeceğiz.

Herkese teşşekür ederim verdiğiniz bilgiler için...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Linkteki marka ups markaları içinde ilk sıralarda, rakam uygun ve cihaz tam olması gerektiği gibi 36 volt ile çalışıyor.

Biz 600w ups'e 150 tl, aküye 100 tl vereceğiz. Böyle yapacağımıza,

Amerika'yı keşfetmeye gerek yok deyup. al bu al al.. diyeceğiz :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Linkteki marka ups markaları içinde ilk sıralarda, rakam uygun ve cihaz tam olması gerektiği gibi 36 volt ile çalışıyor.

Biz 600w ups'e 150 tl, aküye 100 tl vereceğiz. Böyle yapacağımıza,

Amerika'yı keşfetmeye gerek yok deyup. al bu al al.. diyeceğiz :biggrin:

Servet abi, bu benim sistemi ne kadar ayakta tutar yaklaşık olarak?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Servet abi, elektronikte üzerine lafım olamaz :tap2:

Ancak 500watt pc'yi 600va'lık ups ile çalıştırmak imkansız :i-ih:

500watt'ta, enerji verimliliği %80 olsa, alet maksimum 600watt çekecek. Watt - VA yaptığında 480Va'ya geliyor ancak bu kasa için (harici aküsüz) 10dk götürebilecek sistem minimum 800va'dır.

600'lük, ilk elektrik kesintisinde kaldıramayıp kapatır kendini.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

oyun oynarsan 30-45 dakika, kadar gider, güç harcatmayan programlarda 1 saati devirir.

Abi, benim 650watt'lık pc'mde 1000va'lık ups bile yeniyken 15dk dan fazla gitmiyordu. Bu ki internette geziyordum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Servet abi, elektronikte üzerine lafım olamaz :tap2:

Ancak 500watt pc'yi 600va'lık ups ile çalıştırmak imkansız :i-ih:

500watt'ta, enerji verimliliği %80 olsa, alet maksimum 600watt çekecek. Watt - VA yaptığında 480Va'ya geliyor ancak bu kasa için (harici aküsüz) 10dk götürebilecek sistem minimum 800va'dır.

600'lük, ilk elektrik kesintisinde kaldıramayıp kapatır kendini.

Sani, 500 watt psu elimden epey bi geçti değişik markada. Hiç birinde o gücü verebilecek komponenet yok :) Benim diyen makinada ölçebildiğimiz ( Call of Date oyununda ) 210 watt'tı.

Abi, benim 650watt'lık pc'mde 1000va'lık ups bile yeniyken 15dk dan fazla gitmiyordu. Bu ki internette geziyordum.

Kaç akü kullanıyor ?

Psu ve ups üretenler bir elime geçse bol keseden sallamalarını yedireceğim ama nerdee..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

Sani, 500 watt psu elimden epey bi geçti değişik markada. Hiç birinde o gücü verebilecek komponenet yok :) Benim diyen makinada ölçebildiğimiz ( Call of Date oyununda ) 210 watt'tı.

Abi, 500'lük psu 600'lük enerji verebilir demedim, şebekeye 600'le asılıyor. Bu da en kalitelileri. İçeriye verebildiği peak değer 500, regular'ı muhtemelen 450'dir.

Dediğin gibi pc 210watt çeker muhtemelen (ki i7 demiyorum, benim i7 tek başına 130watt çekiyor).

UPS'i ilgilendiren, pc'nin ne çektiği değil, psu'nun şebekeye ne kadar asıldığıdır.

Yazıda vurgu yok, umuyorum ki üstünlük, bilmişlik taslıyorum gibi gözükmüyorumdur, çok utanırım, üzülürüm aksi halde :(

Kaç akü kullanıyor ?

1x12v 9ah

IMD1000AP.jpg

Powercom imd1000-ap modeli.

Yeni powercom'lar geldi bu arada, çok sağlamlar, aküleride YUASA'dır.

Dip not: Alınacak UPS'in mutlaka ses kesme fonksiyonu olsun, 1 saat gidecekse, 5sn aralıklarla DIT sesi duymak hiç hoş değil :D

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi, 500'lük psu 600'lük enerji verebilir demedim, şebekeye 600'le asılıyor. Bu da en kalitelileri. İçeriye verebildiği peak değer 500, regular'ı muhtemelen 450'dir.

Dediğin gibi pc 210watt çeker muhtemelen (ki i7 demiyorum, benim i7 tek başına 130watt çekiyor).

UPS'i ilgilendiren, pc'nin ne çektiği değil, psu'nun şebekeye ne kadar asıldığıdır.

Yazıda vurgu yok, umuyorum ki üstünlük, bilmişlik taslıyorum gibi gözükmüyorumdur, çok utanırım, üzülürüm aksi halde :(

1x12v 9ah

Powercom imd1000-ap modeli.

Yeni powercom'lar geldi bu arada, çok sağlamlar, aküleride YUASA'dır.

Sani, senin her yazın her kelamın değerlidir bende, yerim vurgunu :)

Gelelim konuya ; ups için üretilen güç akü ve trafo (ferro veya saç ) gücü ile oluşuyor. 500 watt ups aldık, bu güç çıkış gücü. Giriş gücü cihazın yaşam fonksiyonlarında katınca 650 watt civarında olur. Şebeke gerilimi stabil iken çıkış gücü 500 watt'a kadar üzerinden direk gücü geçirir ( line interaktif ) üzerindeki güç akışında zaten akım kpruma ile kapanır.

Senin cihaz ise 9ah akü ile parçalasan 40 amper'i 1 dakika verir. 40 amper asılan ups ise en fazla 500 watt verirki daha fazla imkanı yok zaten.

Burada sıkıntı satıcıların hilesi ; örnek olarak 1,5 dci 100 beygir motoru 400 beygir olarak satması. Ancak diyorki 100 beygir sürekli alırsın 400 beygir 3 dakika.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Öncelikle çok sağol :)

Peki abi yani diyorsun ki, 1000va'lık bir ups en fazla 800watt verebilecekken, aslında peak değeri budur, normalde 500watt falan verir diyorsun? Bu sebeple hep daha yükseğine yönlendiriyorlar bizi?

Şimdi sen alacağın UPS'te trafo falan mı değiştireceksin ki, gerçekten 1000va'lık olacak?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Öncelikle çok sağol :)

Peki abi yani diyorsun ki, 1000va'lık bir ups en fazla 800watt verebilecekken, aslında peak değeri budur, normalde 500watt falan verir diyorsun? Bu sebeple hep daha yükseğine yönlendiriyorlar bizi?

Şimdi sen alacağın UPS'te trafo falan mı değiştireceksin ki, gerçekten 1000va'lık olacak?

Ben trafo değiştirmiyorum, süre uzatmalı kullanılacak ise, en fazla tüketim ve bunu uzun süre karşılıyacak ups seçiyorum.

Örnek olarak yoğuşmalı kombi en fazla ( içindeki motorlardan ötürü ani kalkınma ile ) 300 watt ise, 1000-1200VA ups seçiyorum. Birde genelde 900 va üstü 24 volt oluyorki nimet bunlar :)

ps içinde geçerli

Deprem'de yıkılan dükkanımdan tek arda kalan ve seri imalatım olan ups'i görsen.(Gölcük Olgun Petrol ) 750 watt ve atx kasa kadar. Kısa süreli (10 dakika) 2 Kw veriyor. Eski'den bir çok ups öyle idi. Çinli, işi b.k etti..

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben trafo değiştirmiyorum, süre uzatmalı kullanılacak ise, en fazla tüketim ve bunu uzun süre karşılıyacak ups seçiyorum.

Örnek olarak yoğuşmalı kombi en fazla ( içindeki motorlardan ötürü ani kalkınma ile ) 300 watt ise, 1000-1200VA ups seçiyorum. Birde genelde 900 va üstü 24 volt oluyorki nimet bunlar :)

ps içinde geçerli

Deprem'de yıkılan dükkanımdan tek arda kalan ve seri imalatım olan ups'i görsen.(Gölcük Olgun Petrol ) 750 watt ve atx kasa kadar. Kısa süreli (10 dakika) 2 Kw veriyor. Eski'den bir çok ups öyle idi. Çinli, işi b.k etti..

Tam olarak jeton düşmemekle beraber mangal başı paklar gibi duruyor bizi. 18 eylül sonrası yapsak mı? Malum köprüler anca düzelecek :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Tam olarak jeton düşmemekle beraber mangal başı paklar gibi duruyor bizi. 18 eylül sonrası yapsak mı? Malum köprüler anca düzelecek :D

Ramazanda müsaitim, Öğlene yola çık, sahura anca gelirsin :D

Eylül çok uzak yav.

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ramazanda müsaitim, Öğlene yola çık, sahura anca gelirsin :D

Eylül çok uzak yav.

:hahahoho:

Sen müsait zamanda çağır, ben hep gelirim :)

Takımı da toplarsan geçen seferki gibi, değmesinler bize :) Göbekte ESP'yi bi de ben denerim :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

:hahahoho:

Sen müsait zamanda çağır, ben hep gelirim :)

Takımı da toplarsan geçen seferki gibi, değmesinler bize :) Göbekte ESP'yi bi de ben denerim :p

Konuyu mangala bağlamayalım lütfen :D

Sani benim kasa için sen ne öneriyorsun o zaman ? (1 saat çalışması lazım)

önceki mesajlarda geçen UPS'te karar kılmak üzereyim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Konuyu mangala bağlamayalım lütfen :D

Sani benim kasa için sen ne öneriyorsun o zaman ? (1 saat çalışması lazım)

önceki mesajlarda geçen UPS'te karar kılmak üzereyim.

1 saat için benim yapabileceğim hiç bir şey yok, o konuda tek desteğin Servet abi :tap2:

Ben powercom ve FSP'den başka marka öneremem. Mümkünse fansız olanlarını bul derim.

FSP'lerde sesi yazılımla, Powercom'larda hem yazılım hem de üstündeki düğmesi ile kesebiliyorsun.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...