İçeriğe Yönlendir

Kesintisiz Güç Kaynağı(Ups) Seçimi?

Furkan Avcı

Recommended Posts

Ali Erdoğan

Ali bey,

Ev kullanıcısı için on-line sistem ile fanlı soğutmanın faydasını anlatabilir misiniz?

Standart bir pc olarak düşünün.

Online sistemin faydası sadece ev kullanıcısı için değil genel olarak şu dur. Online cihazlar şebekenizden aldığı voltajı kendi içinde önce DC ye çevirip akülerini şarj eder ve akülerini hazır konumda bekletir. Sonra tekrar DC voltajı evirerek çıkışta size sabit bir voltaj 220 VAC +/- 1 Volt hassasiyetle verir. Dolayısı ile online ups lerden beslenen cihazlar hiç bir şekilde dalgalanmalardan ve kesintilerden etkilenmezler. Tabiki online olması sebebiyle tam sinüs çıkış voltajına sahiptirler.

Fanlı soğutma konusuna gelince aslına bakarsanız cihazın yapısıyla alakalıdır. Ancak fanlı soğutma ideal soğutma şeklidir. Cihazın ve akünün ömrünü arttırır. Tabi ki cihazın bulunduğu ortam sıcaklığı da etkendir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

Online sistemin faydası sadece ev kullanıcısı için değil genel olarak şu dur. Online cihazlar şebekenizden aldığı voltajı kendi içinde önce DC ye çevirip akülerini şarj eder ve akülerini hazır konumda bekletir. Sonra tekrar DC voltajı evirerek çıkışta size sabit bir voltaj 220 VAC +/- 1 Volt hassasiyetle verir. Dolayısı ile online ups lerden beslenen cihazlar hiç bir şekilde dalgalanmalardan ve kesintilerden etkilenmezler. Tabiki online olması sebebiyle tam sinüs çıkış voltajına sahiptirler.

Fanlı soğutma konusuna gelince aslına bakarsanız cihazın yapısıyla alakalıdır. Ancak fanlı soğutma ideal soğutma şeklidir. Cihazın ve akünün ömrünü arttırır. Tabi ki cihazın bulunduğu ortam sıcaklığı da etkendir.

Bahsettiğiniz özelliklerdeki ups'leri biz maalesef sadece IT odalarında konumlandırabiliyoruz. Zira fanlar sesli, online olduklarından da ilk olarak server'lara bağlıyoruz.

Son kullanıcı olarak hiç bir zaman online ups konumlandırmadık daha. Sonuçta 100-200$'lık ups'ler ile kaliteli güç kaynağı bulunan pc'ler gayet güzel anlaşıyor.

Online pahalı bir çzöüm sonuçta maalesef.

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Servet Aydın

Önceden hommade idi. Şimdi hazır cihaz kullanıyorum. Hurda olarak aldım, içine 13.5 volt güç kaynağı koydum, mutlu marka 60 amper sabit tesis aküsü bağladım. 10 saatten fazla gidiyor. Oda termostatı kombiyi uyku moduna alınca tüketim azalıyor. Sürekli kullanım denedim 5 saat civarı gidiyor

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fazlı Özdemir

Jeneratör gücünüz yeterliyse rahatlıkla kullanabilirsiniz. UPS beslemesi yaparken laser yazıcı kullanmamaya dikkat edin sadece. Isıtma anında yüksek akım çekerler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sedat, yeterli fazlası ile. Jeneratör kaç saniye sonra devreye giriyor?

Otomatik değil sanırım

Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

otomatik değil abi. depoda bekliyor jenaratör. çok sık kesinti olmuyor buralarda.olduğunda da 2-3 saat gidiyor.ihtiyaç anında vuruyoz marşı, vuruyoz kırbacı :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...