İçeriğe Yönlendir

Kesintisiz Güç Kaynağı(Ups) Seçimi?

Furkan Avcı

Recommended Posts

Servet Aydın

Ben powercom ve FSP'den başka marka öneremem. Mümkünse fansız olanlarını bul derim.

FSP'lerde sesi yazılımla, Powercom'larda hem yazılım hem de üstündeki düğmesi ile kesebiliyorsun.

Apc'den veya Siemens'ten daha iyi olurlarmı bilmem ancak bir ara çay içmem için davet edersen içlerini açıp parmak sokmak isterim ups'lere :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Apc'den veya Siemens'ten daha iyi olurlarmı bilmem ancak bir ara çay içmem için davet edersen içlerini açıp parmak sokmak isterim ups'lere :)

Siemens hiç kullanmadım ama APC bence bu işin piri. Ancak son kullanıcı için çok pahalı. Benim imkanım olsa ben de APC alırdım. Bu sebeple başka markalara yöneliyorum mecburen.

Çay senin köpeen olsun, rize'yi getirtirim ayağına.

Her zaman beklerim.

Hııım. Köpek mi dedim, yok köpeen olmasın, kedin, pandan, koalan falan olsun :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)

Sistemimiz nekadar güç çekiyor bunu öğrenebilirmiyiz.Bide bilgisayara şu bağlı bu bağlı demekle yapabilirmiyiz.İşlemciden işlemciye ekran kartından ekran kartına fark yok mu? Bende nvidia gtx 570 ekran kartı var mesela şimdi , şimdi bu kart coll of ta 200 w mı çekecek, özellikle sorum Servet beye dir :p , Sani sende bişeyler diyebilirsin, donanım yönün zayıf gibi ama ?? :D

Düzenleme gerçi ben 875 w lık Tt yi 2 tane gtx 570 takarım die almıştım ama kısmet olmadı :rolleyes:

tarihinde Uğraş Özyurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Sistemimiz nekadar güç çekiyor bunu öğrenebilirmiyiz.Bide bilgisayara şu bağlı bu bağlı demekle yapabilirmiyiz.İşlemciden işlemciye ekran kartından ekran kartına fark yok mu? Bende nvidia gtx 570 ekran kartı var mesela şimdi , şimdi bu kart coll of ta 200 w mı çekecek, özellikle sorum Servet beye dir :p , Sani sende bişeyler diyebilirsin, donanım yönün zayıf gibi ama ?? :D

Ne kadar güç çekiyor bilmiyorum ama, Muhammed Andı beyin verdiği linkteki hesaba göre 360 W diyor.

Anakart + 2 Tane DDR3 Ram modülü + Seagate HDD + Amd Buldozer 6 Çekirdek işlemci + 12cm Kasa Fanı

Kasa üzerinde Linux server çalışıyor, grafik arayüzü bile yok :) üstünde çalışan birkaç tane servis var sadece.

Elektrik konusunda amatör seviyede babadan kalma bilgim vardır ama bu güç hesaplarına pek kafa yormadım hiç.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Muhammed abi'nin verdiği linkte benim sistem 600watt peak değer gözüküyor. Bende 1000'lik ups, ilk aldığımda sistem idle durumdayken 15dk götürüyordu.

Bu sebeple o linkten sistemi kontrol etmekte ve çektiği enerjiyi hesaplamakta fayda var.

http://www.cizgi-rma.com/calculator.aspx

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

benim 703 w çıktı :D

benim ekran kartı çok çekiyor ya gtx570 için sadece 300w gerekiyor .875 w ile Sli yapabilirim herhalde gerçi iki kart 600 çekecek . :unsure2:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Muhammed abi'nin verdiği linkte benim sistem 600watt peak değer gözüküyor. Bende 1000'lik ups, ilk aldığımda sistem idle durumdayken 15dk götürüyordu.

Bu sebeple o linkten sistemi kontrol etmekte ve çektiği enerjiyi hesaplamakta fayda var.

http://www.cizgi-rma...calculator.aspx

Yanlış yazmışım 260 W çıkıyor benim sistem en önemli etken ise harici ekran kartı yok :) Bu durumda ortalama 45 dk götürmesi lazım ki 260 W tan daha az çekecektir.

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Uğraş, Ekran kartı tüketimi; 5 volt girecek, board üzerinde 3 volt'a, 1 volt'a inecek. Bu durumda 90-100 wattı geçmez. Geçse köfteye döner zaten.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Uğraş, Ekran kartı tüketimi; 5 volt girecek, board üzerinde 3 volt'a, 1 volt'a inecek. Bu durumda 90-100 wattı geçmez. Geçse köfteye döner zaten.

Abi, ekran kartına 12volt veriyorsun ama?

Bi de yapılan testlerdeki peak değerler o siteye girilmiş. Çizgi Elektronik ASUS'un distribütörüdür.

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Benimde elektirik eloktronik zayıfmış yav :D benim anladığım ben şu an elimdeki güç kaynağıyla 2 adet gtx 570 i anakartıma takıp sli yapabilirim yani değilmi .Kasada 875 w Tt güç kaynağı var...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

500 wattlar 700 wattlar havalarda uçuyor maşallah 300 watt tüketen ekran kartı beslemek için 60 amper gerek. Gökten mi geliyor bu akım ölecem meraktan :biggrin:

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)

çünkü bu verilen linke göre bir tane daha ekran kartı taktığımda 950 w a ihtiyacım oluyor :( , ben anlımayorum zaten verilen linkin yalancısıyım :D

tarihinde Uğraş Özyurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benimde elektirik eloktronik zayıfmış yav :D benim anladığım ben şu an elimdeki güç kaynağıyla 2 adet gtx 570 i anakartıma takıp sli yapabilirim yani değilmi .Kasada 875 w Tt güç kaynağı var...

300watt peak değer gözüküyor. İki tanede 600 yapacak.

Bu arada, SLI'da %30'dan fazla performans alamayacağını biliyorsun değil mi?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi, ekran kartına 12volt veriyorsun ama?

Bi de yapılan testlerdeki peak değerler o siteye girilmiş. Çizgi Elektronik ASUS'un distribütörüdür.

12 volt giriyorda kart içinde 12 volt iniyor 1 volt işlemciye, 3 volt ramlerine 5 volt bilmem nersine v.s.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bu arada linkteki APC nin teknik özelliklerinde gürültü 45 Db hemde 1 metreden diyor :shok:

Hanım UPS ile birlikte kapının önüne koyar beni :elisopali:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

500 wattlar 700 wattlar havalarda uçuyor maşallah 300 watt tüketen ekran kartı beslemek için 60 amper gerek. Gökten mi geliyor bu akım ölecem meraktan :biggrin:

Elektrik bilgim iyi olmadığı için soruyorum, 60amper'e nereden ulaşıyorsun?

PSU'larda 12v hatları genelde maksimum 30a verebiliyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu arada linkteki APC nin teknik özelliklerinde gürültü 45 Db hemde 1 metreden diyor :shok:

Hanım UPS ile birlikte kapının önüne koyar beni :elisopali:

45 db çok fısıltılı konuşmadan da düşük değilmi ?

Elektrik bilgim iyi olmadığı için soruyorum, 60amper'e nereden ulaşıyorsun?

PSU'larda 12v hatları genelde maksimum 30a verebiliyor.

Giren gerilim harcanan güç ile çarpılır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Matematiksel olarak 300/60 yapınca 5 çıkıyor, ki bu da volt mu oluyor?

Eğerki volt ise, 300/12 yaparsam, amper 25 çıkıyor ki, bunuda güç kaynakları kaldırabiliyor.

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

300watt peak değer gözüküyor. İki tanede 600 yapacak.

Bu arada, SLI'da %30'dan fazla performans alamayacağını biliyorsun değil mi?

Benim kartı alalı ben 2 seneyi geçti vatanda hala 800 tl ben 2 sene önce abd den 650 liraya almıştım, şimdi Abd de 0 ı yoktur da giden birinden temizini 250- 300 e alırsam hazır anakarttada boşta slot varken fena olmaz diyorum %30 u beğenemedin galba senin arabaya 35-40 beygir verseler hayırmı diycen :biggrin: %30 beni 2 sene daha götürür :yes:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Örnek bir Klimanın özelliklerinde

Dış Unite Gürültü Seviyes 52 db altı denmiş.

Dış ünite sesini düşünürsek ona yakın değilm mi :shok:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

Benim kartı alalı ben 2 seneyi geçti vatanda hala 800 tl ben 2 sene önce abd den 650 liraya almıştım, şimdi Abd de 0 ı yoktur da giden birinden temizini 250- 300 e alırsam hazır anakarttada boşta slot varken fena olmaz diyorum %30 u beğenemedin galba senin arabaya 35-40 beygir verseler hayırmı diycen :biggrin: %30 beni 2 sene daha götürür :yes:

Beğenemedim değilde, 800'e %30'u beğenemedim.

Dediğin gibi 300TL olursa, ne ala :)

Ayrıca megane'da 35 haram beygir verirsem, motoru muhtemelen 1 seneye kalmaz elime alırım :p

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Matematiksel olarak 300/60 yapınca 5 çıkıyor, ki bu da volt mu oluyor?

Eğerki volt ise, 300/12 yaparsam, amper 25 çıkıyor ki, bunuda güç kaynakları kaldırabiliyor.

60 amperi nereden çıkardım ben ? Hata olmuş doğrusu senin hesabın, devam edelim.

Gerilim 12 volt yükselince akım düşüyor, powerden 12 volt girişinden 25 amper çekiliyor. power 5 volt 45-50 amper verir. Buda 200 watt etse, güç kaynağı toplam 500 watta dayandı. Ancak ups gibi sürekli değil değşken olarak bu gücü verebiliyor.

Hatta gece uçuşunda bazı arkadaşlar power lar ile xenon balastı yakmaya çalışıyor, çoğuda yakamıyor. Balast 12 volt 17 amperi ampül ısınana kadar çekince 750 watt psu çöküyor.

Ayrıca megane'da 35 haram beygir verirsem, motoru muhtemelen 1 seneye kalmaz elime alırım :p

oveclock candır :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

60 amperi nereden çıkardım ben ? Hata olmuş doğrusu senin hesabın, devam edelim.

Gerilim 12 volt yükselince akım düşüyor, powerden 12 volt girişinden 25 amper çekiliyor. power 5 volt 45-50 amper verir. Buda 200 watt etse, güç kaynağı toplam 500 watta dayandı. Ancak ups gibi sürekli değil değşken olarak bu gücü verebiliyor.

Hatta gece uçuşunda bazı arkadaşlar power lar ile xenon balastı yakmaya çalışıyor, çoğuda yakamıyor. Balast 12 volt 17 amperi ampül ısınana kadar çekince 750 watt psu çöküyor.

:shok: Hiç bilmiyordum.

Çizgi Elektronik'in PSU testlerine bakabilirsen müsait zamanında aslında, orada PSU'ları sürekli ve yük altında test ediyorlar. Belirtilen değerlerde çalışıp çalışamadıklarını kontrol ediyorlar. Çalışamayanlar zaten kömür oluyor.

Bu sebeple yeni bir pc toplayan arkadaşlarımda mutlaka ama mutlaka en iyi PSU'yu almalarını öneririm.

Ayrıca abi, hata olmuş falan deme, cidden utanıyorum :blush: Bilmediğimden soruyorum, inan çok çekiniyorum.

oveclock candır :)

Maddi durumu düzelteyim, ilk fırsatta 20-25hp düşünüyorum. 2bin devrin altındaki ölüyü diriltsin, bana yeter :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...