İçeriğe Yönlendir

Fotoğrafçılık Hakkında Merak Ettikleriniz

Ali Karadağ

Recommended Posts

Güvenç Terzierol

Diyafram makinenin icine sensore gelecek olan isigin ayarlamasi icin var olan goz irisi veya ozur diiyerek soyluyorum büzük kivaminda :)) bir parcadir genisleyen ve kisilan bir bir parcadir. Enstantene ise cekim sirasindacne kadar sure aynanin acik kalacgini ayarladiginiz bir deger diye biliyorumben.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
Fatih in açıkladığı gibi bu seviyeden başlamak çok daha faydalı olur.Hatta iyice temele inerek iso nedir,diyafram nedir gibi bir başlangıç benim gibi hevesli olup yeteneksiz ve bilgisiz olanlar için çok daha faydalı olur diye düşünüyorum.

www.bascek.com

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Diyafram makinenin icine sensore gelecek olan isigin ayarlamasi icin var olan goz irisi veya ozur diiyerek soyluyorum büzük kivaminda :)) bir parcadir genisleyen ve kisilan bir bir parcadir. Enstantene ise cekim sirasindacne kadar sure aynanin acik kalacgini ayarladiginiz bir deger diye biliyorumben.

Enteresan bir tanımlama olmuş :D

Diyafram makine içinde lensten geçen ışığı kontrol eden,sensör üzerine düşecek ışık miktarını ayarlayan yapraklı parçadır..

Yukarıda AV modunu anlatırken değindiğim şekli ile f değeri rakamsal olarak arttıkça odakta bulunan net obje sayısı artarken f rakamsal olarak düştükçe net obje sayısı düşer.. Benim avatar resmimde ben net iken kız kulesi flu şekilde,bunu açık diyafram yani rakam olarak küçük diyafram ile (örneğin f3.6 olsun)yapıyoruz,göstermek istediğimiz şey dışındaki alan flu oluyor.. Kız kulesini de aynı anda net göstermek isteseydik f değerimizi yani diyaframı kısmamız,rakamsal olarak arttırmamız gerekecekti..(örnein f22 gibi)

Enstantane ise perde hızını yada diğer ismi ile obtüratör hızını belirleyen bir yapıdır.. Makine ölçüm yaptıktan sonra yada siz gerekli değer verdikten sonra düşen ışığı değere göre tamamalar tamamlamak perdeyi kapatarak ışık girişini engeller.. hani fotoğraf çekerken bir ses gelir ya işte o perde sesi :)

Enstantane kullanımı fotoğrafı an olarak yakalayabileceğimiz gibi,fotoğrafa hareket vermek içinde kullanabiliriz..

İlk iletimde buna değinmiştim.. Uzun pozlama,kısa pozlama terimlerinin kaynağı enstantanedir.. Örneğin gündüz bir dere kenarında manzara çekeceksiniz,mantıken hemen net alan derinliğinizi arttırarak daha çok yeri net göstermek için diyaframı kısıp ısoyu mümkün olduğunda düşük tutarak (ben hep iso100 kullanmaya çalışıyorum) çekmek istersiniz.. ve herkesin çekebileceği basit bir fotoğraf çekmiş olursunuz.. ama burada bir değişiklik ile makinenizi sabitleyerek pozlama sürenizi uzatırsanız yani uzun pozlarsanız çarşaf görünümünde bir dere fotoğrafınız olur,suyun köpürdüğü yerler bembeyaz olarak sanki sütümsü bir hal alır :)

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

Enteresan bir tanımlama olmuş :D

Diyafram makine içinde lensten geçen ışığı kontrol eden,sensör üzerine düşecek ışık miktarını ayarlayan yapraklı parçadır..

Yukarıda AV modunu anlatırken değindiğim şekli ile f değeri rakamsal olarak arttıkça odakta bulunan net obje sayısı artarken f rakamsal olarak düştükçe net obje sayısı düşer.. Benim avatar resmimde ben net iken kız kulesi flu şekilde,bunu açık diyafram yani rakam olarak küçük diyafram ile (örneğin f3.6 olsun)yapıyoruz,göstermek istediğimiz şey dışındaki alan flu oluyor.. Kız kulesini de aynı anda net göstermek isteseydik f değerimizi yani diyaframı kısmamız,rakamsal olarak arttırmamız gerekecekti..(örnein f22 gibi)

Enstantane ise perde hızını yada diğer ismi ile obtüratör hızını belirleyen bir yapıdır.. Makine ölçüm yaptıktan sonra yada siz gerekli değer verdikten sonra düşen ışığı değere göre tamamalar tamamlamak perdeyi kapatarak ışık girişini engeller.. hani fotoğraf çekerken bir ses gelir ya işte o perde sesi :)

Enstantane kullanımı fotoğrafı an olarak yakalayabileceğimiz gibi,fotoğrafa hareket vermek içinde kullanabiliriz..

İlk iletimde buna değinmiştim.. Uzun pozlama,kısa pozlama terimlerinin kaynağı enstantanedir.. Örneğin gündüz bir dere kenarında manzara çekeceksiniz,mantıken hemen net alan derinliğinizi arttırarak daha çok yeri net göstermek için diyaframı kısıp ısoyu mümkün olduğunda düşük tutarak (ben hep iso100 kullanmaya çalışıyorum) çekmek istersiniz.. ve herkesin çekebileceği basit bir fotoğraf çekmiş olursunuz.. ama burada bir değişiklik ile makinenizi sabitleyerek pozlama sürenizi uzatırsanız yani uzun pozlarsanız çarşaf görünümünde bir dere fotoğrafınız olur,suyun köpürdüğü yerler bembeyaz olarak sanki sütümsü bir hal alır :)

işte bende tam olarak bunu demek istemiştim :D :D :D

ya bende kullandığım tecrübe ettiğim kadarını söylemek istedim :) hatalıysam 0538 ... :)

Yorum bağlantısı

Evren abi ben senin örneğinden yola çıkarak başlayayım:

Body üzerinde bulunan semboller markalara göre bazen değişiklik gösterebilmekte.. Canon'da Av Nikon'da A Canon'da Tv Nikon'da S olarak geçer..

Şimdilik benden bu kadar :)

Fatih teşekkür ederim. Gerçekten temiz ve güzel bir anlatımla ilk dersi almış olduk. Umarım bu kouya gönül vermiş diğer arkadaşlar da resimli örneklerle üzerinden giderler de benim de dolabın için 6 aydır şarj edilmemiş duran Olympus E-410 gün ışığına çıkar:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

İlk önce slr like tutuş pozisyonundan başlayalım. Kızım size öğretecek :p

390878_2802726469019_1389490098_n.jpg

Bakıyoruz ki doğru pozlama tam denkgelmemiş, hemen pozlama ayarlarını yapıyoruz :p

386749_2802726789027_308834251_n.jpg

başlıyoruz çekimlere :hahahoho:

388683_2802726909030_767662172_n.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Ali güzel konu fakat başlanan örneğin yanlış olduğunu düşünüyorum..

HDR aslında paylaştığın örnek değil ve hatta bu şekilde kullanılmasıda amacında bir kullanım değil.. Sadece değişik bir kare elde etmişsin.. (renkler bozulmuş,detaylar kötüleşmiş yani orjinal hali çok daha iyi)

HDR(High Dynamic Range) fotoğraf üzerinde bazı bölgelerde fazla ışık bazı bölgelerde düşük ışık olduğu durumlarda,ışığı dengelemek için kullanılan bir tekniktir.. Ve düzgün kullanımda inanılmaz güzel sonuçlar vermekte..

Konuyu istek üzerine açtım Fatih, örnek teşkil etmesi adına da programla işleyip bir fotoğraf ekledim.

Yoksa HDR tekniğinin açılımını da kullanım amacını da biliyorum..

Yorum bağlantısı

Konuyu istek üzerine açtım Fatih, örnek teşkil etmesi adına da programla işleyip bir fotoğraf ekledim.

Yoksa HDR tekniğinin açılımını da kullanım amacını da biliyorum..

sen biliyorsunda bilmeyenler için açtığını söylememişmiydin yanlış mı anladım konunun amacını?

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

sen biliyorsunda bilmeyenler için açtığını söylememişmiydin yanlış mı anladım konunun amacını?

Bilmeyenler veya yeni başlayanlar için bilenlerin, tecrübelilerin yardımcı olması, yol göstermesi amacıyla açtım konuyu. Olaya kişisel bakmadım, hiçbir insan her şeyi bilemez ve ben de bir insanım konu da bana değil bize ait ;)

Yorum bağlantısı
Emre Gülşen

Arkadaşlar bilgi ve tecrübeleriniz bizler için çok kıymetli, bende Canon 450D ile karadüzen çekimler yapıyorum, katkılarınızla en azından biraz daha estetik ve hoş görünen fotograflar elde edebileceğiz.Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Arkadaşlar bilgi ve tecrübeleriniz bizler için çok kıymetli, bende Canon 450D ile karadüzen çekimler yapıyorum, katkılarınızla en azından biraz daha estetik ve hoş görünen fotograflar elde edebileceğiz.Teşekkürler...

Çık gel ben öğreteyim :p hohoyt :D

Yorum bağlantısı
Emre Gülşen
(düzenlendi)

Bilgiye ve bilene saygımız sonsuz, yardımlarını alırım Hakanım.. :) takipteyimmm

tarihinde Emre Gülşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Muahahahaha :D İyi güldüm valla.. :D

Abi paraya kıy, Tamron 17-50mm F2.7 al da vizyonun genişlesin azcık :)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
Muahahahaha :D İyi güldüm valla.. :D Abi paraya kıy, Tamron 17-50mm F2.7 al da vizyonun genişlesin azcık :)

Mert kısa zamanda iyi gelişme var bende, dimi ? :) Tamron o lens çok para. 1 seneye :p

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Senin kuzunun son fotosunu beğendim feyste ki. Amma tam boy görmem lazım. Makineden çıktığı gibi. :) Sen o lensi al bana dua edecen. Keskinlik, alan derinliği ve bokehleri çok şukela :D

Yorum bağlantısı

Yeni başlayanlara benim tavsiyem ilk önce diyafram öncelikli mod ( A veya Av) ile başlamaları.ışığın değişmediği koşullarda diyaframa bağlı olarak alan derinliği ve enstantane sürelerindeki değişimleri iyi bir şekilde gözlemlemek ileride manuel modda çabuk ve doğru kararlar vermeyi kolaylaştırıyor.Daha sonra ışık miktarını değiştirerek benzer ayarlarda çekim yaparak yorumlarsanız yavaş yavaş istediğiniz fotğraflara ulaşmaya başlarsınız.

048h8.jpg?1

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

Güzel konu olmuş. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Devamını heyecanla bekliyoruz.

HDR için güzel bir anlatım videosu var:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Alan derinliği ve bokeh ile ilgili kendi çekimlerimden örnekler;

5980955706_1a91cd4027_b.jpg

Bayıldım buna...

Keşke şunu da bu şekilde çalışsaydın...

5980399317_fcf1641953_b.jpg

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Bu fotoğrafları normal dijital makineyle de yakalamak mümkün mü?

Bu kadar kaliteli olmaz ama buna benzer olsa yine yeter bana :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Bu fotoğrafları normal dijital makineyle de yakalamak mümkün mü? Bu kadar kaliteli olmaz ama buna benzer olsa yine yeter bana :)

Bence mümkün. Aşağıdaki fotoğrafları 250 TL'ye aldığım FinePix S5800 ile çektim. Ancak DSLR / SLR makinaların ayrı bir havası. Bir şeyler çok daha iyi. Sanki daha gerçek.

7IN7p.jpg

xyU5s.jpg

HTslM.jpg

6GzqB.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

İyimiş o zaman abi.. Bende Fujifilm'im ile manuel ayar biraz fotoğraf çekeyim :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...