İçeriğe Yönlendir

Fotoğrafçılık Hakkında Merak Ettikleriniz

Ali Karadağ

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Sen bu işi biliyorsun Meeert.. Elindeki aletin önemi yok bence...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Bir daha ki sefere ayaklarda çıksın lütfen.... :)

Demekki mintax da tırt... uyarmalıydı ayaklar çıkmıyor diye :p

Sizi esefle misefle mintaxla pentaxla kınıyorum!. Dükkanın önündeyim, polis memuru arkadaşla muhabbet ediyoruz. Yandaki ara sokaktan amcacım çıkıyor asaletiyle yürümeye başlıyor. O ara ben dükkanın içine koşup makineyi alıp kapı önüne makineyi açıp lens kapağını çıkarıp zoomu ayarlarkene kadraja alıp anında isosunu misosunu ayarlayıp çekiyorum. E amcacım geri dur ayaklar çıkmamış mı diyeyim :) Ayıp GAzi amcamızın şanına yakışmaz :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ayrıca, fotoğraf her ne kadar kompozisyon ve senaryo içerse de anlık şeyleri ölümsüzleştirmek içindir.

Neticede bırakın bu ayakları :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

zoomu ayarlarkene kadraja alıp

Neye alıp, neye alıp :p Hani nerede kadraj :D

Arda senden çok daha iyi fotoğraf çeker... Bunu Cenk Bayrakçı'ya sorsana bi..

3 yaşındayken Cenk'in makina ile nasıl fotoğraf çekmişti :D

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Yuh çok pahalıdır bu :) 1.2 den bahsediyorsun 55 mm. diyorsun :p Öğrendim azcık neyin ne olduğunu :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi manuel çekim bu haberin olsun :p Bas tuşa iş bitsin değil :)

Keşke otomatikte çekseymişin.. pentax elinde mintax oldu :p

Şaka bir yana, kompozisyon önemlidir... Bu konuya çok çalış makaleler oku...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Ahmet Kıyağa sor abi, okuyacak vakit mi oluyor bende :p Şimdiye kadar teknikler vs derken daha o taraflara sıra gelmedi :p

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Bence kompozisyon bilgisi okunarak kazanılmaz. Zaman gerekir, deneme yanılma gerekir. Birşeyleri kovalamak gerekir, başkaları ne yaptıysa onları ne nasıl diye incelemek gerekir. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ahmet Kıyağa sor abi, okuyacak vakit mi oluyor bende :p Şimdiye kadar teknikler vs derken daha o taraflara sıra gelmedi :p

Amcayı belden yukarı çeksen çok daha anlamlı olur yüz ifadesi daha çok şey anlatırdı...Benden söylemesi...:)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Valla ne yalan söyleyeyim abi aklıma gelmedi değil de, sağda ve solda öyle fotonun içine ilave edilebilecek hiç bir obje yoktu :(

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Valla ne yalan söyleyeyim abi aklıma gelmedi değil de, sağda ve solda öyle fotonun içine ilave edilebilecek hiç bir obje yoktu :(

Önümüzdeki maçlara bakmak lazım üzme tatlı canını ;)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Dün de dolunay vardı, makineyi tükkanda unutmuşum :D

Üşendim tekrar tükkana gidip makineyi almaya :p

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Dün de dolunay vardı, makineyi tükkanda unutmuşum :D

Üşendim tekrar tükkana gidip makineyi almaya :p

Şu an pencereden görüyorum aynı dolunayı ama makinem değil tükkan hiçbir yerde yok :(

2 analog SLR var onlarda da poz yok :D

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Evet Hakan, firmalar sırf bu yüzden (CCD/CMOS sensör yanmasın diye) 30sn sınırını getiriyorlar fakat bahsettiğimiz olay normal lens ile çekilecekse bu böyle.

Sanırım burada tamamlanması gereken bir yer var..

Gece gökyüzü fotoğrafçılığı için genelde uzun pozlama makine üzerindeki değerlerle kullanılmaz.. Bunun için BULB modu kullanılır.. Bulb modu kullanılırken harici deklanşör yada uzaktan kumanda kullanmak makinenin oynamaması için gereklidir. Bulb modunda deklanşöre ilk bastığınızda açılan obtüratör ikinci kez deklanşöre basılıncaya kadar kapanmaz..

Güvenç'in anlatmak istediği olay da budur..

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

Sanırım burada tamamlanması gereken bir yer var..

Gece gökyüzü fotoğrafçılığı için genelde uzun pozlama makine üzerindeki değerlerle kullanılmaz.. Bunun için BULB modu kullanılır.. Bulb modu kullanılırken harici deklanşör yada uzaktan kumanda kullanmak makinenin oynamaması için gereklidir. Bulb modunda deklanşöre ilk bastığınızda açılan obtüratör ikinci kez deklanşöre basılıncaya kadar kapanmaz..

Güvenç'in anlatmak istediği olay da budur..

teknik bilmeyip pratik bilmek işte böyle kendini ifade edememe gibi bir sorun ortaya çıkartıyor teşekkür ederim :))

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Pentaxlara uzaktan kumanda yapımını buldum geçenlerde. Androide yazılımla birlikte stero jack yerinden kumanda yapılıyor. Toplam maliyet 10 lirayı geçmiyor :p Kumanda pahalı diyenlere alternatif çözüm. Canon nikonlara da uygulanıyor aynı olay :p

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Gecikmeli çekim özelliği kullanabilirsin canım kardeşim, 2 sn. sonraya programla denklanşörü..Böyle tripodu sallamazsın...:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Yurdakul

Pentaxlara uzaktan kumanda yapımını buldum geçenlerde. Androide yazılımla birlikte stero jack yerinden kumanda yapılıyor. Toplam maliyet 10 lirayı geçmiyor :p Kumanda pahalı diyenlere alternatif çözüm. Canon nikonlara da uygulanıyor aynı olay :p

Program ve diğer malzemeler nelerdir? Nerden bulabiliriz?

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Canon için kumandayı kargo dahil 1.80 dolara aldım e-bay den :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...