İçeriğe Yönlendir

Fotoğrafçılık Hakkında Merak Ettikleriniz

Ali Karadağ

Recommended Posts

Bu fotoğrafları normal dijital makineyle de yakalamak mümkün mü?

Bu kadar kaliteli olmaz ama buna benzer olsa yine yeter bana :)

Sercan digital makinen diyafram ayarlamaya izin veriyor ise diyaframı iyice açarak (yani rakamsam olarak en küçük olanı f3.6 vs. gibi) sende yapabilirsin..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Sercan digital makinen diyafram ayarlamaya izin veriyor ise diyaframı iyice açarak (yani rakamsam olarak en küçük olanı f3.6 vs. gibi) sende yapabilirsin..

Tamam abi.. Makine arabada kaldı ilk fırsatta bakacağım..

Teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
Adnan Ertemçöz

Bukadar tefuarata ne gerek var anlamadım bana oyle bir makıne tavsıye edınkı herseyı kendı ayarlasın ben makıneyı elıme aldımmı herseyı tak tak cekeyım fıyat önemlı değil.yok mesafeymıs yok dıyaframmış uğrasamam onlarla Ben üşengeç adamım bastımmı ceksın yeter :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
"Büyüyünce pentax olacağım" - Fujifilm :D

Zafer full crop çalışıyorsun herhalde makrolarda :p

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Sonuncu fotoğraf hariç diğerlerini kesmedim yav. Boyutlarını küçülttüm.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Bukadar tefuarata ne gerek var anlamadım bana oyle bir makıne tavsıye edınkı herseyı kendı ayarlasın ben makıneyı elıme aldımmı herseyı tak tak cekeyım fıyat önemlı değil.yok mesafeymıs yok dıyaframmış uğrasamam onlarla Ben üşengeç adamım bastımmı ceksın yeter :)

Panasonic FZ Serisi iyidir bu konuda, birçok özelliği bağrında taşır;) FZ200 yeni modelleri sanırım bir inceleyin derim

http://www.panasonic.com.tr/html/tr_TR/%C3%9Cr%C3%BCnler/Lumix/S%C3%BCper+Zoom/DMC-FZ200/overview/10203627/index.html

DMC-FZ200EG-K-HiRes-Image__Image--[1]((Europe))-1WebA1001001A12G11A60034A79681.jpg

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Hahah Peygamber devesini Pentaxımı aldığımdan 4-5 gün sonra sahur yaparken gece 4 de hanımın çığlıkla yanıma gelip perdede kocaman böcek var demesiyle yakalayıp çekmiştim. Gece çekimi bilmiyordum, elim titriyordu alışmamıştım. Lens ayarlarını bile bilmiyordum. Ben de masanın tepesine 3pod'u koytum tabiki ben de masanın tepesine çıktım ve öylelikle çekmiştim :hahahoho:

Harika bir mahlukat. Öyle insanın yüzüne bakışı yok mu tüylerimi ürpertiyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Zafer, 250 liraya aldığım finepix falan derken ne demek istedin, bende 850 liraya finepix aldım...Kazık mı yedik yoksa...:D

Bir iki makro çekeyim de gözler finepix görsün...:) Bendeki makine de 30/4000 enstantane ayarı var ve uzun pozlamalarda sanırım ölçüyü kaçırıyorum...Diyafram ayarını öğrendik Fatih sayesinde bakalım enstantane işini de çözecek miyiz ?

Gündüz hareketli resimler için hızlı pozlamayı da örneklendiren olursa sevinirim, önümüz 30 Ağustos..Üstümden Türk Yıldızlar' ı geçiyorlar..Belli mi olur birinin plakasını yakalarım belki...:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bugün 4 sorti yaptılar üstüme, makine yok evde kaldı evde diye bağırdım...30 Ağustosa inşallah dediler galiba ve gittiler..Öğrenmek için bir günüm kaldı...:)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
(düzenlendi)

Abi şimdi mantık olarak düşünürsek f değeri rakamsal olarak çok düşük olmalı. perdeler apaçık olmalı. Shutter 3000 4000 değerlerinde ve az da olsa kadrajda uçağı takip etmeyi bilmek lazım. Nacizane aklıma gelenler bunlar :D

Bugün 4 sorti yaptılar üstüme, makine yok evde kaldı evde diye bağırdım...30 Ağustosa inşallah dediler galiba ve gittiler..Öğrenmek için bir günüm kaldı... :)

Ama f rakamsal değeri düşük olursa netleme derinliği biraz azalıyor. Bu durum da var, yani karıştı ortalık :hahahoho:

tarihinde Hakan Tarım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Zafer, 250 liraya aldığım finepix falan derken ne demek istedin, bende 850 liraya finepix aldım...Kazık mı yedik yoksa... :D

Bir iki makro çekeyim de gözler finepix görsün... :) Bendeki makine de 30/4000 enstantane ayarı var ve uzun pozlamalarda sanırım ölçüyü kaçırıyorum...Diyafram ayarını öğrendik Fatih sayesinde bakalım enstantane işini de çözecek miyiz ? Gündüz hareketli resimler için hızlı pozlamayı da örneklendiren olursa sevinirim, önümüz 30 Ağustos..Üstümden Türk Yıldızlar' ı geçiyorlar..Belli mi olur birinin plakasını yakalarım belki... :)

Abi gün ışığının olduğu yerlerde eğer ışık yeterli ise 1/800 1/1000 hareketli resimler için kullanılabilir.. Uzun pozlamada 1 saniyenin üzerindeki pozlamalarda makineyi sabitlersen net fotoğraflar alırsın.. Bu arada vizörden baktığında şayet bazı değerler yanıp sönüyorsa bi yanlışlık vardır :)

Macro demişken paylaşmak istedim..

Kibrit çalışmalarım :)

img8258g.jpg>img8256l.jpg

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Ayfon'dan profesyonel bir cihazdan foto çekmişim gibi kaliteli poz çıkarmanın püf noktalarını da bana deyiversenize.

Çok mu şey istedim yoksa. :vampir:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Vizörde yanıp sönen ışık yok maalesef Fatih, cihaz Fujifilm s6500fd model az kalsın SLR olacak bir makine...Elektronik vizör var ama uyarı ışığı yok...Hakan' ın dediği gibi yaparsam gün batımı gibi bir foto çekiyor hatırladığım kadarı ile...Şu öncelikli terimlerinin geçtiği çekimleri çözmem gerekiyor gibi geliyor bana...

Ayfon'dan profesyonel bir cihazdan foto çekmişim gibi kaliteli poz çıkarmanın püf noktalarını da bana deyiversenize.

Çok mu şey istedim yoksa. :vampir:

Ayfon bana göre değil hoca, bilenler yazsın...Benden bir şey bekleme...:D

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Ayfon bana göre değil hoca, bilenler yazsın...Benden bir şey bekleme... :D

Abi sen çay demle yeter. :)

Yorum bağlantısı
Adnan Ertemçöz

Panasonic FZ Serisi iyidir bu konuda, birçok özelliği bağrında taşır;) FZ200 yeni modelleri sanırım bir inceleyin derim

http://www.panasonic...3627/index.html

DMC-FZ200EG-K-HiRes-Image__Image--[1]((Europe))-1WebA1001001A12G11A60034A79681.jpg

Ali bey tavsiyeniz için sağolun hemen bu makıneyle ılgılenecem bana uygun gözüküyor şu an :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Aslında tekniklerden önce başlangıç düzeyinde biraz bilgilendirme yapılsa güzel olur konu içerisinde.

Mesela iso nedir değerleri değiştiğinde çekilen resimde ne değişir, enstantene nedir, diyafram değeri vs gibi. Makinayı manuel kullanmak istiyorum fakat el kitabında hiçbirşey yok. Hazır modlarda da istenilen kareler yakalanamıyor.

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

ISO benden olsun;

Fotoğraf çekerken objektiften geçen ışığın sensör üzerine düştüğünde uyarı oluşturma düzeyidir denilebilir kabaca. Ne kadar yüksek değer seçilirse, sensör o kadar fazla uyarı oluşturur ve az ışıkla daha aydınlık fotoğraflar elde edilebilir.

Özellikle sokak lambası altında çekilen veya ev ortamında çekilen fotoğraflarda başarılı sonuçlar verir.

Çok hızlı hareket eden nesnelerin çekiminde de, net çekim için enstanteneyi kısaltacağımız için karanlıklaşan fotoğrafların aydınlatılmasında kullanılabilir.

Ancak yüksek ISO değerleri seçildiğinde fotoğrafta gren (grain, kumlanma) yapar. Dolayısı ile öncelikle fotoğrafı diyafram ve enstantene ile aydınlık çekmeyi denemeli, olmuyorsa ISO yükseltilmelidir.

ISO-200 ve ISO-3200 değerlerinde çekilen iki fotoğraf. Diyafram ve enstantene değerleri aynıdır.

YOpm5.jpg

1oVWV.jpg

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

ISO fotoğrafın içine küçük küçük beyaz noktacıklar ilave etmekten öte birşey değildir aslında. Ne kadar çok iso o kadar doğal olmayan fotoğraftır :D Çok bilmişlik yapayım biraz :p

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

ISO fotoğrafın içine küçük küçük beyaz noktacıklar ilave etmekten öte birşey değildir aslında. Ne kadar çok iso o kadar doğal olmayan fotoğraftır :D Çok bilmişlik yapayım biraz :p

Evet. Uzun pozlama yapılamayan durumlarda (hareketli tema veya tripod olmaması gibi) kullanmak zorunda kalabiliyoruz yine de.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Nikon D3x ile yapılan çalışmalar, fark ortada ;)

ISO 200

Nikon-D3-vs-Nikon-D4-ISO.jpg

ISO 25600

Nikon-D4-at-ISO-25600.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...