İçeriğe Yönlendir

Mondeo Fren Titreme Sorunu

Fatih Erdoğdu

Recommended Posts

Taner Kızılkor

Taner bey , eski bir sunucumuz var ve bir banka veritabanını servis ediyor, 2 adet 100gb 10.000 rpm SCSI yerine, 1 adet 200gb 7200 rpm IDE takılırmı? Mbitlik fiber koptu diye, yerine gigabit cat6 standartlı bakır kablolu ethernet kullanılırmı?

Çevredeki bilgisayarcılara sordum, neden olmasın abi dediler yaptık oldu sistem mükemmel çalışıyor. Ya ayın 15i olduğunda memurlar ATM lere saldırıp maaşlarını çekmeye başladıkların da ne olacak?

sonuç:

1) aa o scsi hdd lerden 1 tanesi swap (takas) dosyasını barındırıyormuş. Tüh şişti makine, çıktı hdd erişim süresi 20ms lerden 1 dakikalara.

2) yahu band genişliğini 100mbitten ,1 gigabite çıkardık ama fiberin ping süresi 1ms altında idi ama cat6 nın ki bi anda çıktı 1.5 saniyelere, hatta connection time out diyor, paket kaybı var diyor.

Sİz İT uzmanısınız düşermisiniz böyle bir hataya? Hah işte imalatçı ve malzeme bilimci olduğum için bende kendi konumda böyle bir hataya düşmem ... Ama herkes istediğini yapmakta özgürdür. Ben vatandaşlık görevimi yapar profesyonellik alanıma giren bilgilerimi paylaşırım. Emniyet kemerini takmak, takmamak size kalmış...

Mühendis beyyyy parayı sen vereceksen uydudan bile alırım sana o bilgiyi :p:D

Anladın sen onu ;)

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

Fren pedalında titreşim:

a)Diskte yalpa fazladır

Yalpa fazla ise disk değiştirilir

b)Diskin paralelliği bozulmuştur

Gerekirse disk değiştirilir

c)Tekerlek yatağı gevşektir

Gerekirse disk değiştirilir

Tekerlek yatağı boşluk ayarı yapılır

http://www.obitet.ga...i_arizalari.htm

çizelge 2. kısmı, disk frenler için yazılmıştır. Hiç bir arıza gideriminde "DİSK" frenlerde tonalama vs. gibi bir çözüm sunulmamaktadır. Link ve kaynak, GAZİ Üniversitesine aittir. Lütfen 1 dakikaknızı ayırıp, linke tıklayıp bir göz atınız

A) yalpa fazla değilse disk değişmez diyor ne yapılır? (öylece binilmez demektir km 1000 in üzerindeyse değişir diye de birşey yazmıyor!!)

B) paralelliği bozuksa ve gerekirse disk değişir demiş gerekmiyorsa? (e buna da öylece binilmez demektir km sınırınıda okuyamadım yok öyle bir sınır)

Ortak cevap torna ;)

tarihinde Taner Kızılkor tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

son cevabım içinde geçen km konusu için söylemek istediğim şu değil! dibine kadar kullanılmış suyu çıkarılmış artık eti butu kalmamış diski gidip torna ettirir kullanırsın kurtarırsın belki demiyorum!!!

Konu neden bu kadar uzadı ben anlayamadım :D

Aslında çok basit

1- Mert Bey bir diskin belli toleransta tornalanacağını kabul ediyor.

2- Tornalanırsa tezgaha bağlanır araç üstünde olmaz diyor.

şu nedenle hem fikir değiliz.

Konumuzla ilgili olarak torna işlemi o diskten talaşın düzgün olarak alınması ve belli bir aşındırma ise;

Mert Bey'in söylediği gibi bir disk tornalanabilir kararı verilirse tezgaha bağlanabiliyorsa o zaman araç üzerinden sökülmeden tornalayacak cihaza da bağlanır. Çünkü her iki işlemde de aynı aşındırma işlemi yapılacak. Sonucunda aynı traşlanma sonucu talaş alınacak.

Bu işe mantıklı kararı şöyle karar verebiliriz diye düşünüyorum

ya diyeceğizki

a- Disk tornalanır (tezgahta yada araç üstünde farketmez iş aynıdır)

yada

b- Disk tornalanmaz (tezgahtada araç üstündede tornalanmaz)

Bu konuda ben Mert bey'in tornayı savunup sonra araçta olmaz demesine anlam veremiyorum sadece.Aşındırma aynııı işlem aynı! Aynı zamanda deneyip sorunsuz kullananlar da söz konusu!!

tarihinde Taner Kızılkor tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Durmaz

Bence de disk tornalanır ama tezgahda tornalanması daha doğrudur...

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

bu arada 1000 km yi geçtim titreme sorunu yok. Km yi istanbula gidiş dönüş ve istanbul trafiğinde 4-5 günde yaptım. Ankarada biraz kullanalım bakalım neler olacak.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Tüysüz

otosan disk ve sıfır balatalarımla 3000 km de beytepe incekten umitkoye dogru inerken aynı tiitremeleri hissettim ivedikteki ustama gittim taslatalım dedi taslattık 1000 km iyiydi yine aynı titireme basladı 5000 km bir degistirmemek icin hangi markaları kullanmak gerek daha daynıklı sizce forumdaki cevaplardan bir sonuc cıkaramadım

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

otosan disk ve sıfır balatalarımla 3000 km de beytepe incekten umitkoye dogru inerken aynı tiitremeleri hissettim ivedikteki ustama gittim taslatalım dedi taslattık 1000 km iyiydi yine aynı titireme basladı 5000 km bir degistirmemek icin hangi markaları kullanmak gerek daha daynıklı sizce forumdaki cevaplardan bir sonuc cıkaramadım

Yukarıda yazıyor ama özetlemek gerekirse

Otomatikse : Bosch Disk + TRW balata

Düz ise : Bosch Disk + Otosan yada TRW balata.

Otosan balata çok sert olduğu ve ş.içinde çok çabuk ısındığı için otomatik araca tavsiye edilmiyor.

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

Yukarıda yazıyor ama özetlemek gerekirse

Otomatikse : Bosch Disk + TRW balata

Düz ise : Bosch Disk + Otosan yada TRW balata.

Otosan balata çok sert olduğu ve ş.içinde çok çabuk ısındığı için otomatik araca tavsiye edilmiyor.

paraya kılıyıp,orjinal fomoco disk+balata,otosan olmayanından ;)

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

paraya kılıyıp,orjinal fomoco disk+balata,otosan olmayanından ;)

Peki motorcraft nasıl sizce??

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu
(düzenlendi)

orjinal bulabilirseniz esası o aslında,

yeni mondeo için,motorcraft freedoyla anlaşmış galiba,

tarihinde Murat Akaloğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

sizin neden bu tercihte olduğunuzu bilmiyorum ama fomoco ile motorcraft arasında pek bir fark yok diye biliyorum aralarında motorcraft iyidir deniliyor.

Fakat gereksiz yere ambalaja para ödemenin alemi yok.

Çünkü her ikiside sadece ambalaj markası. üreticiler farklı.

illaki iyi bir marka olsun para vereyim diyorsam

Meyle var (gerçi onlarda çin de ürettiriyorlar artık.)

Brembo var,(fiyatına bir bakmalısınız.)

Nissin balataları japon üretimi diye biliyorum.

Ama uygun ve sorunsuz olsun diyorsam TRW+TRW yada TRW+BOSCH hatta TRW ile çinde aynı fabrikada üretilen BSG var.

Forumda da kullanan yada sanayi ile haşır neşir bir çok kişi TRW+TRW yada TRW+BOSCH Disk öneriyorlar.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Arka kampanalarıda tornalatın.Ben çözümü bu şekilde buldum. :)

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Arka kampanalarıda tornalatın.Ben çözümü bu şekilde buldum. :)

bazı modellerde arkada disk var acaba Mehmet bey'in aracındaki hangisi..

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

sizin neden bu tercihte olduğunuzu bilmiyorum ama fomoco ile motorcraft arasında pek bir fark yok diye biliyorum aralarında motorcraft iyidir deniliyor.

Fakat gereksiz yere ambalaja para ödemenin alemi yok.

Çünkü her ikiside sadece ambalaj markası. üreticiler farklı.

illaki iyi bir marka olsun para vereyim diyorsam

Meyle var (gerçi onlarda çin de ürettiriyorlar artık.)

Ama uygun ve sorunsuz olsun diyorsam TRW+TRW yada TRW+BOSCH hatta TRW ile çinde aynı fabrikada üretilen BSG var.

Forumda da kullanan yada sanayi ile haşır neşir bir çok kişi TRW+TRW yada TRW+BOSCH Disk öneriyorlar.

motorcraft ile fomoco aynı değilde o yüzden,

örnek, focus 2 ile 2,5 fren balatalarının üreticisi fomoco için ate dir ;)

yani, sarı kutulu içinde mavi ford logolu kutulu balata alırsanız montajda kullanılan orjinal ürünü alırsınız, bunları yetkili servislerde çok zor bulursunuz,illaki vardır bazılarında ama fiyat olarak dudal uçuklatıcı seviyededirler,çoğunluka motorcraft ve beyaz renkli, içinde mavi ford logolu kutulu yani otosanın tedarikçilerine yaptırttığı ürünleri bulursunuz :)

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

motorcraft ile fomoco aynı değilde o yüzden,

örnek, focus 2 ile 2,5 fren balatalarının üreticisi fomoco için ate dir ;)

yani, sarı kutulu içinde mavi ford logolu kutulu balata alırsanız montajda kullanılan orjinal ürünü alırsınız, bunları yetkili servislerde çok zor bulursunuz,illaki vardır bazılarında ama fiyat olarak dudal uçuklatıcı seviyededirler,çoğunluka motorcraft ve beyaz renkli, içinde mavi ford logolu kutulu yani otosanın tedarikçilerine yaptırttığı ürünleri bulursunuz :)

e orjinali yoksa bosh'a göre niye daha iyi bir muadil gibi yazdınız anlayamadım :s:unsure2:

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu
(düzenlendi)

e zaten motorcraft fordun kendine ait firma ve buyüzden yetkili servislerine siz istesenizde istemesenizde bu ürünleri göndermek zorunda,orjinal muadili olarak,gerçekten kalitelidir,aracınızın motor bülümünü açarsanız su hortumlarında bile motorcraft yazısını görüsünüz,

bosch da wv gurubu, jetta ve passatın fren balata üreticisidir :)

yani her firma, neresi hesabına ugunsa oraya yönelmiş ;)

nissanın tedarikçiside daiwaydı en son,değiştirmedilerse,

Yorum bağlantısı

Aynı firma,Aynı balatayı, çok fazla şekilde çıkarır.

Birine Ford amblemini basar,servise satar,Diğerine kendi adını yazar Piyasaya satar.

Sadece piyasada almaz,Servislerde alır aslında Arada sırada...

Amblemi basınca Pahalı gelir,Basmazsa ucuza alırsınız.

Bu sadece diskte balatada değil Birçok üründe var.

En basit örneği; Akü...

Dışardan alırsınız Yuasa.

Servise giderseniz Bakarsınızki onlarda Yuasa marka akü takıyor.

Ama üstünde ford amblemi var.

Amblem varsa Fiyat artar.

Onunda garantisi 2yıl,Diğerininde 2yıl.

Bunun gibi çok örnek verebilirim.

İyi balatalardır.

Genelde ses şikayeti giderilmesinde kullanılılr.

Özellikle Nissın.

Yorum bağlantısı
Fatih Erdoğdu

Peki motorcraft nasıl sizce??

2 tk disk değişip tornalattıktan sonra düzelmeyince usta " abi orjinali olmazsa olmaz dedi " ben yetkili ford servisinden motocratf disk aldım çil çil.taktı 1000 km yapmadan titredi gittim servise garantiden değişti 1000 km yapmadan oda titredi ve çok entrasan ne takarsan tak ne kadar tornalatırsam tornalatayım benim disk eğiliyor.ustaya gittim bu sefer bana porye değişmesi lazım dedi.onuda değiştim ve sonuç, titreme hala devam ediyor. :( bu sorun nasıl çözülür bilmiyorum.

üniversiteye tez konusu olarak teklif edicem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

Aynı firma,Aynı balatayı, çok fazla şekilde çıkarır.

Birine Ford amblemini basar,servise satar,Diğerine kendi adını yazar Piyasaya satar.

Sadece piyasada almaz,Servislerde alır aslında Arada sırada...

Amblemi basınca Pahalı gelir,Basmazsa ucuza alırsınız.

Bu sadece diskte balatada değil Birçok üründe var.

En basit örneği; Akü...

Dışardan alırsınız Yuasa.

Servise giderseniz Bakarsınızki onlarda Yuasa marka akü takıyor.

Ama üstünde ford amblemi var.

Amblem varsa Fiyat artar.

Onunda garantisi 2yıl,Diğerininde 2yıl.

Bunun gibi çok örnek verebilirim.

İyi balatalardır.

Genelde ses şikayeti giderilmesinde kullanılılr.

Özellikle Nissın.

hadi bir örnekte bende olsun,kale balata ford otosanın ve tofaşın tedarikçisidir,bir tanesinde ford logosu vardır,diğerinde opar yazar :)

2 tk disk değişip tornalattıktan sonra düzelmeyince usta " abi orjinali olmazsa olmaz dedi " ben yetkili ford servisinden motocratf disk aldım çil çil.taktı 1000 km yapmadan titredi gittim servise garantiden değişti 1000 km yapmadan oda titredi ve çok entrasan ne takarsan tak ne kadar tornalatırsam tornalatayım benim disk eğiliyor.ustaya gittim bu sefer bana porye değişmesi lazım dedi.onuda değiştim ve sonuç, titreme hala devam ediyor. :( bu sorun nasıl çözülür bilmiyorum.

üniversiteye tez konusu olarak teklif edicem.

size orjinal motorcraft yerine otosan disk vermesinler, diskin göbek kısmında atıyorum,98 AB 2200 BF gibi yazılar varmıydı,hiç dikkat ettinizmi...

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

hadi bir örnekte bende olsun,kale balata ford otosanın ve tofaşın tedarikçisidir,bir tanesinde ford logosu vardır,diğerinde opar yazar :)

sonunda anladınız beni :)

ambalaja değil üreticiye para vermek yerinde demek istemiştim bir önceki mesajda ;):)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

ben kalite konusunda anlamışım :p

sonunda anlaştık ozaman ;)

mühendis beyin sesi soluğu çıkmıyo,acaba yeni bir disk tornasımı icat ediyo :D

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

ben kalite konusunda anlamışım :p

sonunda anlaştık ozaman ;)

mühendis beyin sesi soluğu çıkmıyo,acaba yeni bir disk tornasımı icat ediyo :D

aynı kaliteyi daha az paraya ;) bakın anlaştık şimdi hem paradanl hem kaliteden :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu
(düzenlendi)

aynı kalitemi orası süpheli ;) tamam kale balatada bu dediğiniz doğru olabilir çünkü montaj ürünü yok,orjinal muadili, ama diğerleri için durum biraz farklı,

hadi bunuda örnekliyeyim,

bilindiği üzere trw renonun tedarikçisi,yetkili servislerde servis parts reno yazılı kutuya konuluyo,balatanın üzerindede renault trw yazar,ancak bu kutunun içindeki balatanın yüzeyi,piyasadaki satılan aynı balata trw ile çok başka,sonuçta ikiside trw aslında,

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...