İçeriğe Yönlendir

Yakıt Seçimi - Lpg

Gökhan Bora Yıldız

Recommended Posts

izmirden sonra zaren otobanda bi tane shell var sanirim, baskada yok diye biliyorum. Opet disinda gaz almazdim ben.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Uzun

Balıkesir de shell- total- po- opet hepsinde fiyat aynı 2,66. sadece Balıkesirin çıkışında sizin yol istikametiniz üzerinde güvenal gaz var 2,55 ama nasıldır bilmiyorum. ben ordan gaz almıyorum... Manisaya kadar fiyatta düşüş olacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Bektaş

Yeni bir soru açayım ;

Shell mi?

Aygaz mı?

Petrol Ofisi mi?

Genelde aygazı tercih ediyorum ama sizler ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Yılmaz Uzun

ben uzun süre po dan aldım. şuan shell kullanıyorum. Aygaz pek tavsiye edilmiyor gibi ama tam bilemiyorum. po ve shell ikiside iyi sadece po daha uzun yol yaptırıyor shell de araç daha sessiz geliyor.(psikolojik olabilir). forumdaki arkadaşlarda milangaz tavsiyesi de epey var.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Hasan Can İşcan

Arkadaşlar merhabalar ,

Lpg kiti taktırdım yeni Zavoli marka. 2010 Focus otomatik benzinli aracım var.  Kalem tüp taktırdım arkaya 41 litre. Fakat anlamadığım sorunlar var. Öncelikle araba  2,35TL gazın litresini almama karşın 30 Kr yakıyor. Ayrıca Depo bomboş iken 22 Litre gaz alıyor. Bi ara 36 litre aldı. sürekli değişiyor aldığı gaz. Bu sorunları nasıl çözebilirim? Gaz ayarına gittim 5 dkda ayar yaptılar %20 düşürdük dediler ama pek sanmıyorum. bujilerimi yeni değiştirdim. Sorunu nasıl çözerim?

teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Tuna Kalın

Arkadaşlar merhabalar ,

Lpg kiti taktırdım yeni Zavoli marka. 2010 Focus otomatik benzinli aracım var.  Kalem tüp taktırdım arkaya 41 litre. Fakat anlamadığım sorunlar var. Öncelikle araba  2,35TL gazın litresini almama karşın 30 Kr yakıyor. Ayrıca Depo bomboş iken 22 Litre gaz alıyor. Bi ara 36 litre aldı. sürekli değişiyor aldığı gaz. Bu sorunları nasıl çözebilirim? Gaz ayarına gittim 5 dkda ayar yaptılar %20 düşürdük dediler ama pek sanmıyorum. bujilerimi yeni değiştirdim. Sorunu nasıl çözerim?

teşekkürler

Deponun gazı sürekli farklı alması sıcaklıkla alakalı bir durumdur. Anca 41 litrelik bir deponunda 22 litre alması bir hayli garip geldi. Tam bilmiyorum ama eğer varsa tüp deposunda şamandıranızı kontrol ettirin. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Deponun gazı sürekli farklı alması sıcaklıkla alakalı bir durumdur. Anca 41 litrelik bir deponunda 22 litre alması bir hayli garip geldi. Tam bilmiyorum ama eğer varsa tüp deposunda şamandıranızı kontrol ettirin. 

Aslında sıcaklık farketmeksizin alınan gaz aynı litrede olmalıdır. Gaz istasyonunda ATC (Automatic Temperature Controler- otomatik sıcaklık denetimi) cihazı sürekli çalışır halde olmalı. Bu cihaz gaz istasyonundaki sıvı halde olan gazın 12 derecede sabit tutulmasını sağlıyor. Gaz istasyonları rafineriden gazı alırken bu sıcaklıkta alıyor, bize satarken ısıtıp satıyor. Aynı istasyondan aldığınız gaz, sıcaklıkla değişiyorsa istasyon sizden büyük ihtimal çalıyor demektir. Başka yerden alın. Piyasanın hepsi hırsız diyorsanız, size katılırım ve epdk yı göreve davet ederim. :)

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Bekir Burak Aydos

1,5 senedir opet-aygaz kullanıyorum ve gerçekten memnunum.Aygaz harici gaz aldığımda(özellikle kış aylarında) araçta inanılmaz vuruntu oluyor ve rölanti stabil kalamıyor.Yaz aylarında ucuzluğu sebebiyle milangazada şans veriyorum ve fiyat/perf olarakta milangazın en iyisi olduğunu söyleyebilirim.

Kışın katkısından dolayı: Aygaz

Yazın fiyatından ve temizliğinden ötürü: Milangaz

Yalnız aygazda istasyondan istasyona çok fark ediyor.çiftlik kavşağındaki uzaltaş petrolün en iyi yakıt satan istasyon olduğunu düşünüyorum.Bazı opet istasyonlarından aldığımda kokudan arabaya binilmiyor.

Yorum bağlantısı
Misafir

1,5 senedir opet-aygaz kullanıyorum ve gerçekten memnunum.Aygaz harici gaz aldığımda(özellikle kış aylarında) araçta inanılmaz vuruntu oluyor ve rölanti stabil kalamıyor.Yaz aylarında ucuzluğu sebebiyle milangazada şans veriyorum ve fiyat/perf olarakta milangazın en iyisi olduğunu söyleyebilirim.

Kışın katkısından dolayı: Aygaz

Yazın fiyatından ve temizliğinden ötürü: Milangaz

Yalnız aygazda istasyondan istasyona çok fark ediyor.çiftlik kavşağındaki uzaltaş petrolün en iyi yakıt satan istasyon olduğunu düşünüyorum.Bazı opet istasyonlarından aldığımda kokudan arabaya binilmiyor.

Bir de Shell ve Total denemenizi tavsiye ederim. Performans olarak bayağı fark ediyor bence. İstanbul yolu üzerindeki Total (a city yani ve İstanbul yolu üzeri shell iyidir)

Yorum bağlantısı
Bekir Burak Aydos

Bir de Shell ve Total denemenizi tavsiye ederim. Performans olarak bayağı fark ediyor bence. İstanbul yolu üzerindeki Total (a city yani ve İstanbul yolu üzeri shell iyidir)

Özellikle shell kullanmamı tavsiye eden çok insan oldu ama bir türlü kısmet olmadı.Birazda renklerinden ötürü sanırım opetten vazgeçemiyoruz. :)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

LPG'de de benzinde de tercihim hep Shell'di. Opet katkılı gaz olduğu için filtreyi bir süre sonra tıkıyor. Ben 35binde gaz filtresi değişti. Usta hiç değişmeseydik keşke dedi Shell'in yakıtı temiz. Kurtuluş Shell kullanırım %90 bir sefer bile sıkıntı olmadı. Opeti ancak 4 depo shell bir depo opet sırasıyla alırım onu da Eskişehir yolu Gordion karşısı Mehmetçik Vakfı Opetten alırım

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

opetin katkılı olmasının ne gibi zararı olur filtre dışında?

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Zarar benim bildiğim filtre ve enjektör tıkanması. Sürekli değil ama arada bir Opet kullanmak iyidir diyor ustalar. 4-5 depo Shell 1 depo Opet sıralamam bu benim bir terslik çıkmazsa

Yorum bağlantısı
Misafir

Bildiğim şu,

Opetin Gazi yağlı olduğu için kurum bağlaması çok yüksek oldugu icin Enjeksiyonlu arabaya yaramadığı, karburator'lu arabanın bunu tercih etmesi gerektiği biliyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

teşekkürler. PO dan veya shell den devam o zaman

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

performans değil de menzil olarak hangisi daha iyi

Yorum bağlantısı
Bekir Burak Aydos

performans değil de menzil olarak hangisi daha iyi

Milangaz tek geçerim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Burada pek tavsiye etmediler ama denemek de yarar var

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sedat Ünsal

bugünün hesabı ile (08-11-2013);

astram ile 5.9 - 6lt yakıyordu. akaryakıtı shell gtl kullanırdım. (4,51tl*5,9lt)/100=26,6 kuruş

1.6 benzinli ile shell 97 v power nitro ile ((55lt*4,81)/656km)=40 kuruş

ayda 1000 km yapıyorum ortalama 400tl benzin masrafım var.

lpg ye geçsem kit+işleme 2000tl masrafım olur.

kaskoya işletirsem 50tl civarı o da gelir.

lpg nin bakımı var. yılda 50 tl de ona versek.

araba %100 lpg de çalışsın diyelim. yılda 15000 km desek (13,6kuruş*15000)=2040tl

ama bu araç ısınana kadar benzin kullanıyor. ne kadar kullandığı belirsiz.

demek ki yaklaşık olarak lpg dönüşümü kendini amorti etmesi için 13-14 ay geçecek.

yetkili servisler aracıma bakmayacak.(fakat yıllık bakım masrafı özel serviste daha ucuz)

lpg dönüşümününden dolayı masraf çıkıp çıkmayacağı belirsiz.

işte aracına lpg taktırmak isteyenlerin kafasını ağrıtan çıkmazlar.

sat dizel al diyenlere de hastayım.

-neden?

0 km araca bu konfora güç yetmiyor 2 .el de de çalışan dizel arabanın sesi-titreşimi çok rahatsız ediici.

bu paraya alınan 2. eller ya kazalı yada km yüksek km li.

istanbul da kötü akaryakıt yüzünden pompa arızası çıkarma oranı çok yüksek.(yaşadım çünkü)

vermiş olduğu tork devri çok sınırlı.(keyfin yarıda kalıyor)

2. elde aldığın arabanın turbo aksamı ve enjektörleri saatli bomba gibi.sorun çıkarmaya müsait. şans işi birazda.

benzinli arabanın motor u daha ucuz (motoru yemişliğim var söylemesi ayıp :D ) :)

seneye de dizel arabadan alınan vergi dilimi değişebilir.

kısacası aşağıdaki denklem lpg denkleminden daha basit.

ub6ur.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal
(düzenlendi)

not : ilerleyen zaman da sorunun doğru cevabı verilecektir. :D

tarihinde Sedat Ünsal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

Ben de devamlı hesap yapıyorum. LPG'ye bir ay önce geçtim, ne kadar benzin yaktığı belirsiz değil aslında, ben hesap yaparken onu da kattım.

2000 KM'de 51 lira benzin yaktım. Benzin + LPG dahil KM'deki şehir içi ortalama tüketimim 25 kuruştur.

Benzinde 35 kuruştu. Ayda 0.1*2000=200 TL tasarrufum oluyor. 1600 TL LPG kitiydi, 8 ayda kendini amorti edecek...

hangi marka lpg kiti yaktırdınız ve nerden taktırdınız. rica etsem bilgi verebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...