İçeriğe Yönlendir

Yakıt Seçimi - Lpg

Gökhan Bora Yıldız

Recommended Posts

Fikri Toper

Tüm arkadaşlara selam

Forumda yeniyim ve 2 aya yakındır focus kullanıyorum. Önceden kullandığım araçlar mazotluydu fakat bu aracım benzin - lpg li.

Sizce en iyi gaz hangisidir hangi gazı kullanmamı tavsiye edersiniz? İyi günler...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tüm arkadaşlara selam

Forumda yeniyim ve 2 aya yakındır focus kullanıyorum. Önceden kullandığım araçlar mazotluydu fakat bu aracım benzin - lpg li.

Sizce en iyi gaz hangisidir hangi gazı kullanmamı tavsiye edersiniz? İyi günler...

Konunuz birleştirilmiştir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Caglayan Celiker

Opet Aygaz için, yağ katkılı olduğu söyleniyor. Bunun da motoru yağladığı ve sürtünme etkisini azalttığı iddia ediliyor. Ancak bunun yanında enjektör sistemli araçlarda enjektörlerin daha çabuk öleceği de söyleniyor. Sizce bu teori doğru mu? 

Geçen biri:  en kalitelisi aygaz ama pahalı old. için kullanmıyorum dedi.

Yorum bağlantısı
Bertan Çeviren

enjektörlerle ilgili bence Aygaz'da sorun oluyor. shell kullanıyordum pahalı diye aygaza geçeyim dedim 2 ay kullandım araba vites geçişlerinde ilk çalıştırmada motor sesinde ve menzilde shellden aldığım döneme göre hep kötüye gitti. aygazı'da ucuzundan almadım iyi olduğu bilinen yerlerden aldım ama yok menzil kaybı %25 gürültü ve vuruntular cabası. Shell'e geri döndüm pahalı mahalı ama en azından sürerken kafam rahat, vuruntu falan kalmadı:)

Yorum bağlantısı

Opet Aygaz için, yağ katkılı olduğu söyleniyor. Bunun da motoru yağladığı ve sürtünme etkisini azalttığı iddia ediliyor. Ancak bunun yanında enjektör sistemli araçlarda enjektörlerin daha çabuk öleceği de söyleniyor. Sizce bu teori doğru mu? 

Geçen biri:  en kalitelisi aygaz ama pahalı old. için kullanmıyorum dedi.

Tamamen safsata, hurafe, kulaktan dolma ağızdan çıkma bir laf. Gaza nasıl yağ katkısı konacak? Lpg deponuzda o yağ ne olacak? Buharlaştırıcınıza sıvı halde lpg gelip gaza dönüştürülünce o yağ ne olacak? Ya hem kızıyorum bu tip saçmalıklara, hem de milletime üzülüyorum.

Çağlayan bey itibar etmeyiniz. "Hadi ordan" deyip geçin. Yalnız hurafeyi ortaya atan arkadaş, kendi saçmalığına çözüm bulamamış. Hem yağ katılıyor, hem de o katılan yağ enjektörlere zarar veriyor diyor. Bak sen :)

enjektörlerle ilgili bence Aygaz'da sorun oluyor. shell kullanıyordum pahalı diye aygaza geçeyim dedim 2 ay kullandım araba vites geçişlerinde ilk çalıştırmada motor sesinde ve menzilde shellden aldığım döneme göre hep kötüye gitti. aygazı'da ucuzundan almadım iyi olduğu bilinen yerlerden aldım ama yok menzil kaybı %25 gürültü ve vuruntular cabası. Shell'e geri döndüm pahalı mahalı ama en azından sürerken kafam rahat, vuruntu falan kalmadı :)

Lpg çok fazla sahteciliğin yapılabileceği birşey. Şimdi boş laf etmeye gerek yok. Araştırdım, okudum. ATC diye bir olay var. Bu petrolcüler gazı 15 derece sıcaklıkta alıp depoluyorlar. Kendileri de ATC (Automatic Temperature Controller-Otomatik sıcaklık kontrolü) bulundurup çalıştırmak zorunda. Bizim bazı hırsız petrolcüler bu atc yi kapatıyor. Aldığı 10 ton lpg, "havadan" sıcaklıkla oluyor 12-13 ton. Ama aynı zamanda seyreliyor. Yani sen zannediyorsun 10 litre aldım ama aslında 8 litre alıyorsun. Nooldu? Menzilin düştü.

İstanbul'da Avcılar-Parsellerde Aygaz'ın kendi bayisi var. Şu an lpg 2,39 tl. Neredeyse Türkiye'nin en ucuzu. Ama ne zaman oradan alsam menzilim 100 ise 70 e falan iniyor. EPDK ya şikayet ettim, ne olduğunu bilmiyorum. 

Esasen yakıt sahteciliği, Shell, BP, OPET v.s. den bağımsız. Firma bazlı. Yani Küçükçekmece shell düzgün iş yaparken, Kartal shell sahteci olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Bertan Çeviren
(düzenlendi)

İstanbul'da Avcılar-Parsellerde Aygaz'ın kendi bayisi var. Şu an lpg 2,39 tl. Neredeyse Türkiye'nin en ucuzu. Ama ne zaman oradan alsam menzilim 100 ise 70 e falan iniyor. EPDK ya şikayet ettim, ne olduğunu bilmiyorum. 

Esasen yakıt sahteciliği, Shell, BP, OPET v.s. den bağımsız. Firma bazlı. Yani Küçükçekmece shell düzgün iş yaparken, Kartal shell sahteci olabiliyor.

Aynen dediğinize katılıyorum. Sırf bu yüzden her shell'den almam ist havaalanın ordakinden alırım pahalıdır ama hiç değilse bildiğim gaz. özellikle ucuz olan shelllerde kesinlikle menzil ucuz olduğu oranda az oluyor. Opet için de aynı özeni gösterdim ama belkide aldğım istasyon hatalı tercihti bilmiyorum ama hem menzil hem performans çok değişti.

Dediğiniz Aygaz bayinden ben de aldım bir süre menzil konusunda azalma oldu ama performansdaki azalma menzilin çok önüne geçince tekrar shell'e dönmüştüm. Bu arada yanlış görmediysem bu hafta orada LPG 2.29 oldu:) 

tarihinde Bertan Çeviren tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Lpg çok fazla sahteciliğin yapılabileceği birşey. Şimdi boş laf etmeye gerek yok. Araştırdım, okudum. ATC diye bir olay var. Bu petrolcüler gazı 15 derece sıcaklıkta alıp depoluyorlar. Kendileri de ATC (Automatic Temperature Controller-Otomatik sıcaklık kontrolü) bulundurup çalıştırmak zorunda. Bizim bazı hırsız petrolcüler bu atc yi kapatıyor. Aldığı 10 ton lpg, "havadan" sıcaklıkla oluyor 12-13 ton. Ama aynı zamanda seyreliyor. Yani sen zannediyorsun 10 litre aldım ama aslında 8 litre alıyorsun. Nooldu? Menzilin düştü.

Sıcaklık basınçla ilişkili değil mi? Kütle nasıl değişir ki?

Yorum bağlantısı
Bertan Çeviren

Dediğiniz doğru mesele ağırlık değil zaten. Pompadan gelen gaz hacme göre geliyor ve sıcak ortamda saklanan gazın hacmi genişler ve pompadan o haliyle depoya gönderilir. Haliyle daha az gaz almış oluruz:)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Alparslan

Babam memlekette Petrol Ofisi bayiisidir, o nedenle hep Petrol Ofisi'nden alırdım. Bir gün, o kadar ucuzdu ki LPG Milangaz'da, dayanamadım aldım. Allahım o gazı bitirene kadar neler çektim, öldürdü arabayı! Sonra birkaç ustaya sordum, hepsi Ankara'da Shell'den al dedi. O gün bugündür Shell'den alıyorum, aracın gidişi bile değişiyor, farkedebiliyorsunuz.

Yorum bağlantısı

Evet eksik yazmışım. Demek istediğim;

Petrol şirketi, rafineriden 10 ton gaz alıyor, ama lpg genişleyip seyreldiğinden 12 ton gaz satmış gibi yapabiliyor. (Rakamlar örnektir) 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fikri Toper

Bunu geçen gün çok güvendiğim gazcıya sordum. Shell, Petrol Ofisi ve Opet dışında bir yerden alma dedi.

Herkese saygılar...

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Ben bunu ozellikle test etmek icin samsun cikisinda mola diye bi yer var ordan bis depoyu fullettim. Litre basi piyasadan 30 kuruss daha ucuz veriyorlar. Sonra o depoyla vurdum giresuna. Cekiste dusus yok, menzil her zamanki gibi. Bunun gibi baska adi sani bilinmeyen ucuz yerlerden aldim hic sirun yasamadim 15 bin km oldu. Hatta ankaradan samsuna gelirken otogara yaklaşmadan petline var oradan bi gaz aldim araba dehset sahlandi. Benzinde bile o performansi alamamistim :)

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Cevher İşkol

Herkese hayırlı akşamlar. Arkadaşlar ben yeni ford sahibi olarak lukoil Shell Türk Petrol ve opet te gaz alıyorum. Tecrübeli arkadaşlara sormak istediğim acaba en iyi gaz hangisinindir. Yada bu konuda öneriniz nedir. Şimdiden çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Herkese hayırlı akşamlar. Arkadaşlar ben yeni ford sahibi olarak lukoil Shell Türk Petrol ve opet te gaz alıyorum. Tecrübeli arkadaşlara sormak istediğim acaba en iyi gaz hangisinindir. Yada bu konuda öneriniz nedir. Şimdiden çok teşekkürler.

Konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Caglayan Celiker

Bence lpg de en ucuz nerdeyse oradan alın. lpg benzine ve mazota kıyasla daha az risk taşıyan bir yakıt. Yada lukoilin taraftar kartı, total TEB bonus kartına cazip indirimleri var. Böyle olanaklar varsa değerlendirin.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yasir Baş

LPG de PO'yu kesinlikle öneririm.Menzili kesinlikle daha uzun. Hatta Ankara 'da yaşayanlar için Macunköy Metronun oradaki PO daha ucuz çünkü orada Milangaz vs ile rekabet halindeler.

Yorum bağlantısı
kadir dedecan

Arkadaşlar lpg yi son zamamlar piyasaya yeni giren go petrollden alıyorum. Go mobil in piyasaya sürdüğü yeni petrol firması. Lpg olarakda ipragazı satıyorlar. hem benzini hemde lpg si cok iyi geldi.

Ama dizel içinse shellden başka bir yerden almam. SHell w-pover nitro al gerisini düşüünme

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Sinan Özvarlık

Arkadaşlar lpg yi son zamamlar piyasaya yeni giren go petrollden alıyorum. Go mobil in piyasaya sürdüğü yeni petrol firması. Lpg olarakda ipragazı satıyorlar. hem benzini hemde lpg si cok iyi geldi.

Ama dizel içinse shellden başka bir yerden almam. SHell w-pover nitro al gerisini düşüünme

Bende go istasyonundan alıyorum özellikle lpg aracıma çok iyi geldi fiyatıda gayet uygun lgp için önerebilirim.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...
Gencay Bengli

Go da satılan lpg katkılı mı ?

Benim aracın katkılıya alerjisi var ...

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 3 yıl sonra...
Servet Aydın

Üretici onaylı ise tabi ki. Ama çok saçma ve rezil işlem yapılmış. Aracın altını kesip tesla stayla tank yapılabilirdi. Ve karoser daha sağlam ve güvenli olurdu 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...