İçeriğe Yönlendir

Yerli Otomobil Şubat'ta Yola Çıkıyor

Misafir

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Türkiye en güzel güneşten fayda sağlanacak ülkelerden biri. Bu bölgelerde her evin çatısında güneş enerjisini su ısıtmada kullanıyorlar ve bende sık sık kendime soruyorum bunu niye elektrik üretmede de kullanmıyoruz diye. 2 panel koyuyorlar su ısıtma için 1 panelde elektrik üretme için koyabilirler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

koyacaklar. Ben inverter aldım bile şebekeye bağlı çalışıyor (akü yok) 300W. (100 dolar).

Mesleğim elverse o işe gireceğim ama başka işlerle meşgulüm malum.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bizim neyimiz eksik çekik gözlerden.hani bir türk dünyaya bedel di.

Sana birşey diyeyimmi, dünyaya belel ancak savaşta... ayrıca zekidir çalışkandır lafıda tamamen gaz dır (Aziz nesinide andım bu arada, hani şu % meselesi geldi aklıma), Atatürük büyük adamdı hakikaten, ama devamını getiremedi, erken gitti ne yazıkki...

Güneş panel verimi kaçtır ve bizimkiler geliştirmedemi yoksa hazır alıp takmada mı çalışacak, böyleyse sadece para kazanırız o kadar...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

geliştiren yok yapacak olan baymak var. ama bitiremedi o da.

Çin hükümeti %70 sübvanse ederek dünyanın başka yerinde panel fabrikası açtırmıyor. Birinci elden haber budur.

Çinden panel ithal bile etsek, enerjimizi dıştan aldığımız için 3-5 yılda ithal kısmını amorti eder.

verim %15 tir. üstüne bakmayın. Sıcakta düşer. O yüzden karadeniz bölgesi gibi kuzey bölgelerimiz daha uygundur. daha demeyim de uygundur.

Metrekarede 150 watt alırsınız.

Çin ne yapıyor bak:

http://www.bloomberg...-subsidies.html

Avrupa gavuru da çin gavuruna karşı boş durmamış:

http://www.bloomberg.com/news/2012-11-07/eu-raises-duty-threat-on-chinese-solar-panels-with-subsidy-probe.html

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Şunu eklemek istiyorum.

Hiçbirşey bana Beyoğlu Belediyesi'nin ispanyol malı çöp kamyonları kadar koymadı..

Yönetimde bitiyor iş. Adam çin malı panele vergi getiriyor .. Bizim belediye ispanya'dan kamyon ithal eden biladerine para kazandırıyor. Güya daha ucuz. (muhtemelen).

ispanya meselesi: (kamyoneti yolda görmüştüm "ülen bunu Çorum'da yapıyorlar" diye belediyeye sitem etmiştim içimden)

http://www.beyoglu.b...&ContentId=3223

resim:

coparabalari2b.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Şunu eklemek istiyorum.

Hiçbirşey bana Beyoğlu Belediyesi'nin ispanyol malı çöp kamyonları kadar koymadı..

Yönetimde bitiyor iş. Adam çin malı panele vergi getiriyor .. Bizim belediye ispanya'dan kamyon ithal eden biladerine para kazandırıyor. Güya daha ucuz. (muhtemelen).

ispanya meselesi: (kamyoneti yolda görmüştüm "ülen bunu Çorum'da yapıyorlar" diye belediyeye sitem etmiştim içimden)

Vah memleketin haline ye güzel bir örnek...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

geliştiren yok yapacak olan baymak var. ama bitiremedi o da.

Çin hükümeti %70 sübvanse ederek dünyanın başka yerinde panel fabrikası açtırmıyor. Birinci elden haber budur.

Çinden panel ithal bile etsek, enerjimizi dıştan aldığımız için 3-5 yılda ithal kısmını amorti eder.

verim %15 tir. üstüne bakmayın. Sıcakta düşer. O yüzden karadeniz bölgesi gibi kuzey bölgelerimiz daha uygundur. daha demeyim de uygundur.

Metrekarede 150 watt alırsınız.

Çin ne yapıyor bak:

http://www.bloomberg...-subsidies.html

Avrupa gavuru da çin gavuruna karşı boş durmamış:

http://www.bloomberg...sidy-probe.html

Ben anlamam, güneş panelinden elektrik üretme verimi, güneşten sıcak su üretmeyle aynı olmalı, %15 değil %98 olmalı :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Güvenmeme ayrı birşey.

Ama ondan değil.

Ana tasarım ve mühendislik hesapları bizim bir firmamıza aitse bizim aracımız diyebiliriz bence.

Bunu dediğimiz an süper güç olduk demektir, bu da olmaz zaten :)

Yorum bağlantısı
Şunu eklemek istiyorum.

Ne yani belediye kendi kamyonunu kendi mi uretecekti.kim kimin biraderiymis abi.bırakalım bu komplo teorilerini.yapılan her işe de şüpheyle bakilmazki.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben anlamam, güneş panelinden elektrik üretme verimi, güneşten sıcak su üretmeyle aynı olmalı, %15 değil %98 olmalı :D

SU ısıtma %98 değildir. 70 lerde felandır. Bence o çok önemli faktör sayılmaz. WATT başına maliyet önemlidir.

Ne yani belediye kendi kamyonunu kendi mi uretecekti.kim kimin biraderiymis abi.bırakalım bu komplo teorilerini.yapılan her işe de şüpheyle bakilmazki.

Yerli üretici varken dışarı niye gider bir vatandaş? Yerli üretici ile ticaretini yapıp para kotaramazsın.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

SU ısıtma %98 değildir. 70 lerde felandır. Bence o çok önemli faktör sayılmaz. WATT başına maliyet önemlidir.

Yerli üretici varken dışarı niye gider bir vatandaş? Yerli üretici ile ticaretini yapıp para kotaramazsın.

%70 olsun tamam, solar panelden %70 verim alabilsek olay zaten biter, keşke bunu yapan biz olabilsek...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

%70 olsun tamam, solar panelden %70 verim alabilsek olay zaten biter, keşke bunu yapan biz olabilsek...

Bizim yüksek teknolojinin fizik bölümüne bu sene 5 kişi girdi. Hoca sayımız 20. 45 kontenjan boş.

Bu dediğin şeyler temel fizik ve uygulamalı araştırmalar beraber yürürse olur. Üniversitede olur.

Bilimle uğraşmak, temel konulara dalmak prim yapmıyor. CERN'e para vermekten bile vazgeçtik. Yıllardır gözlemci statüsü, şimdi o da gidecek elden. (meseleyi biliyorsunuz diye yazmıyorum)

Yorum bağlantısı

Güvenmeme ayrı bir şey.

Ama ondan değil.

Ana tasarım ve mühendislik hesapları bizim bir firmamıza aitse bizim aracımız diyebiliriz bence.

Yazılanlara göre bizimmis.şimdilik inanmak zorundayız.bekleyip gorecez

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Yahu yapsın çıkarsın kardeşim. Ben alırım. Bunun kralına Tofaş'ta 2 sene önce bindim. Şu an sokakta yürütebilen sadece renault var. Tofaştakilere de söylemiştim beni sipariş listesine ekleyin diye. :)

toyota yaris'e gözüm takılıyor hibrid olanına çok fena. Auris için de yakıt değeri aynı ama auris gelmeyecek. (1.8).

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

Bu haber de tam doğru değil.

Hükümetin asıl planı '' gerçek yerli otomobil '' yaptırmaktı. Babayiğitin kim olduğunu zaten biliyoruz. Fakat babayiğitin babası, olmaz biz zaten yerli otomobil üretiyoruz. Birinde bilmemne diğerinde bilmemne markası yazıyor dedi.

Bu sefer de babayiğit çıktı. Evet biz otomobil üretiyoruz sadece marka bize ait değil, hükümet satış adetleri konusunda çok iyimser bu adetlere ulaşmanın mümkün olmadığını ama hükümet isterse bilmem ne kadar para verirse deneriz dedi ve konuyu kapattı.

Bu konunun oto kiralama şirketi ile bence hiç ilgisi yok. Firma başka yoldan nemalanmaya çalışıyor o kadar.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bu konuda geri kaldığımız aşikar.Madem gireceksek adam gibi girmek lazım.Bir adım önde olmaya çalışmak lazım.Tamam çok para lazım bunun için markalaşmak zaten çok zor.Elektirikli bir modele odaklanmak daha mantıkı geliyor.En azından başlangıç olarak.Tüm parçalar Ülkemizde üretilmeside mümkün değil zaten.Ama yazıldığı gibi genel anlanmda tasarım belirli ürünler Ülkemizden çok rahat karşılanır ancak devlet buna destek vermesi lazım birşekilde en azından köstek olmamalı.

Almanya gibi bir ülke bile güneş enerjisine inanılmaz yatırım yapıyor ki belki bizden 3 kat daha az güneşş görüyordur ama bizde yok sayılacak kadar az.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

verimli kaliteli ısıya dayanımlı motor yapılacak

IGBT sistemli fırçasız motor kontrol rejeneratör devresi yapılacak

bunların yapılması için yaklaşık 50 adam 2 sene çalışacak. (imalatçı personel hariç, bir o kadar da işçi lazım olabili tabi)

Geri kalanı hikaye. Entegrasyon.

Tabi aküyü de ayrı tutuyorum.

Akü için proje de yine fizik bölümlerimizde olur. 50 kişi 2 sene çalışırsa birşeyler yapar. Ama devrim yaratamaz, ancak kendine yer açar piyasada.

GM'in 85KW sabit mıknatıs elektrik motoru (spark için): Bekara karı boşamak kolaydır.

gm-85kw-permanent-magnet-ev-motor-chevrolet-spark.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

Elektrikli otomobilde tutmaz. Bizde değil dünyada da tutmaz.

Siemens 100 yıl önce yapmış niye devamı gelmemiş ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

prius:

toyota-prius-permanent-magnet-electric-motor.jpg

Elektrikli otomobilde tutmaz. Bizde değil dünyada da tutmaz.

Siemens 100 yıl önce yapmış niye devamı gelmemiş ?

100 yıl önce petrolün varili 5 dolarmış.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Bu milleti ilkokuldaki yerli malı haftalarında börek çörek yedire yedire bozdular... %100 yerli nin matematiğine takıldık kaldık o günden beri :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...