İçeriğe Yönlendir

Connect - Yeni Connect Böyle Olmalıydı Bence..

Önder Kurtcalı

Recommended Posts

Önder Kurtcalı

Bu işlemden sonra kaç cm alçaltı arkası peki? Ön havada kalmasın sonra arabanın  :biggrin: 

Birde kullanılan parçalar nekadar sağlıklı? Ben bazen 600-700 kg koyuyorum araca(senede 1-2 kere kısa mesafe). Parçaları sizin yapıp gönderme sansınız varmı (ücreti karşılığında) burda bununla uğraşacak birini bulamam çünkü.

Daha önçeki sayfadaki makas resimlerinde makasın bağlı olduğu üç delikli demirden ne kadar alçaltıp yükselteceksen makaslara ayar çekilebiliyorsun.  Yaptırmaya götürdüğüm usta parçaları görünce kamyonlara bile bu kadar kalın malzeme kulanmıyorlar deyip dalga geçmişti. Sahidende aracıma bir senedir öteki emektarmızada altı senedir takılı sorun yok..56ShWWm.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

Parçalar25-30lira tutar tahmini. Acele etmezsen (boş vakitlerimde) yapmaya çalışayım. Sonuçta spoyler içinde vakit harcıyorum. Aklımda o kadar çok şey varki yapılacak akşam çabuk oluyor..

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Parçalar25-30lira tutar tahmini. Acele etmezsen (boş vakitlerimde) yapmaya çalışayım. Sonuçta spoyler içinde vakit harcıyorum. Aklımda o kadar çok şey varki yapılacak akşam çabuk oluyor..

Acelem yok biraz arkalar yüksek takılıyim diyorum :) Yapıp gönderirseniz çok memnun olurum. Önleri 3 cm alçalttım.

Sizin gibi yaparsam 2. makası birazcık presletmeyi düşünüyorum üsteki makasın esneme payı azdaha fazla olsun diye.

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

Daha henüz birşeye benzemiyor ama fikir veriyor. Önerilere açığım..vP9dQG3.jpgnyRGe21.jpgPBEsode.jpg

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

İlk başta bagajın üstüne kompile yapıp bagaj kapağının denk geldiği yerlerden kesicem. Üç parca olucak.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Yan kısımlar inşallah sırıtmaz.
Bu kadar geniş olmiycak dimi? Şuanda üste duran kısım tavandan yere doğru olan kısım anladığım kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

Stop lambasız spoyler olmaz dedik birde lambayla uğraşıyorum..sHC5guF.jpgdOvOm6W.jpg3PdhbGy.jpgpt398nS.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bu kullandığın malzemelerin maliyeti nekadar(ortalama) uygulaması kolaymı ve nerden temin edeblirim.
Bu gidişle arka tamponu kendim yapıcam gibi bakalit işi yapanlara aklımdaki şeyi anlatıyor ya uğraşmak istemiyorlar yapmam diyorlar yada aşırı ücret estiyorlar :(

Bu arada hazır yapılmış bir bakalit üzerinde sonradan kolayca işlem yapılabiliyormu? Ufak şekil değişimi, boyunu uzaltma kısaltma vs gibi.

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

Bu kullandığın malzemelerin maliyeti nekadar(ortalama) uygulaması kolaymı ve nerden temin edeblirim.

Bu gidişle arka tamponu kendim yapıcam gibi bakalit işi yapanlara aklımdaki şeyi anlatıyor ya uğraşmak istemiyorlar yapmam diyorlar yada aşırı ücret estiyorlar :(

Bu arada hazır yapılmış bir bakalit üzerinde sonradan kolayca işlem yapılabiliyormu? Ufak şekil değişimi, boyunu uzaltma kısaltma vs gibi.

Birincisi şimdiye kadar yaptığım işlerde(bakalit)kullanmadım. Kullandığım malzemeller döküm polyesteri ve cam elyafıdır. Üsteki resimde görülen stop lambasını dekota denilen pvc den yumuşak strafordan sert olan malzemeden yaptım. Sana tavsiyem yazmış olduğum bu malzemeler hakkında bilgin, el becerin, alet edevatın yoksa bu işlere kalkışma derim.
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Birincisi şimdiye kadar yaptığım işlerde(bakalit)kullanmadım. Kullandığım malzemeller döküm polyesteri ve cam elyafıdır. Üsteki resimde görülen stop lambasını dekota denilen pvc den yumuşak strafordan sert olan malzemeden yaptım. Sana tavsiyem yazmış olduğum bu malzemeler hakkında bilgin, el becerin, alet edevatın yoksa bu işlere kalkışma derim.

El becerisinde sıkıntı yok. Aracımdakı uygulamaların %90'ını kendim yaptım. Alet edevat olarak ne gibi şeyler lazımki? Malzemeler hakkında netür bir bilgiye sahip olmam lazım??

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

El becerisinde sıkıntı yok. Aracımdakı uygulamaların %90'ını kendim yaptım. Alet edevat olarak ne gibi şeyler lazımki? Malzemeler hakkında netür bir bilgiye sahip olmam lazım??

Bana en çok yardımcı olan alet küçük sipiral dir. Mobilyacı olmasam zaten tanponları yapamazdım. Niye diye sorucak olursan mobilya makinaları olan (palet zımpara, yatar, şerit testere) sayesinde yaptım. Malzemelerin yani polyesterin içine giren hızlandırıcı ve sertleştirici oranlarını doğru ayarlayamazsan ya anında sertleşir yada hiç kurumaz. Yapmayı düşünüyorsan internette araştır bulursun. Benim aracın arka tanponundan istersen elimde birtane daha var satabilirim.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bana en çok yardımcı olan alet küçük sipiral dir. Mobilyacı olmasam zaten tanponları yapamazdım. Niye diye sorucak olursan mobilya makinaları olan (palet zımpara, yatar, şerit testere) sayesinde yaptım. Malzemelerin yani polyesterin içine giren hızlandırıcı ve sertleştirici oranlarını doğru ayarlayamazsan ya anında sertleşir yada hiç kurumaz. Yapmayı düşünüyorsan internette araştır bulursun. Benim aracın arka tanponundan istersen elimde birtane daha var satabilirim.

Yapılırken 1-2 kere görsem gerisi kolayda o imanda yok.

En kolayı bakalit Focus veya Civic arka tampon eki alıp onu Connect'in tamponuna uydurtmak olcak. Uğraşmaya yanaşan biri bulursam tabi.

Senin araçtakı tampon tarzım değil ve farklı birşey olsun istiyorum  ;)

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

Spoyler birşeye benzemeye başladı ama kafamdaki şekli yapmam için üstünde biraz daha çalışıcağım.dc69JtT.jpguPcVhSC.jpg7GrAKX3.jpg

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

Aklımda aracın yanlarına resimdeki gibi folyodan şerit yaptırmayı düşünüyorum. Birinci resimdeki şekimi, yoksa ikinci şekilmi iyi. Abartılımı olur sademi kalsın. Görüş ve önerilerini yazan arkadaşlara şimdiden teşekürler.HTr6v2M.jpg

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Maşallah diyerek gireyim konuya, bir çok özellik bizim trafik kurallarımızca ve insanımızca kabul görmese de bence en azından verilen emek takdiri hak ediyor, elinize sağlık.

Yan stickerlardan ikincisi yani geriye doğru 3 çizgi bırakan biraz daha iyi diğerine nazaran. Hatta o çizgileri kapı eteklerindeki paralel yollara denk getirerek farklı tasarımlar da olabilir..

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı
(düzenlendi)

Maşallah diyerek gireyim konuya, bir çok özellik bizim trafik kurallarımızca ve insanımızca kabul görmese de bence en azından verilen emek takdiri hak ediyor, elinize sağlık.

Yan stickerlardan ikincisi yani geriye doğru 3 çizgi bırakan biraz daha iyi diğerine nazaran. Hatta o çizgileri kapı eteklerindeki paralel yollara denk getirerek farklı tasarımlar da olabilir..

Teşekür ederim. Allah olmayanlara versin olanlarada kazasız belasız sürmeyi nasip etsin. Şerit çizimlerine iki ay önce başladım. Abartı olmasın diye uğraştım 7-8 çizimin arasından bu hoşuma gitti. Bu olacak diye birşey yok görüşlere açığım. tarihinde Önder Kurtcalı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

Birazdaha dışa doğru uzun olsa dahagüzel olmazmı?

Dışa doğru derken neresinden bahsetdiğini anlayamadım.
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Dışa doğru derken neresinden bahsetdiğini anlayamadım.

Aracın arkasına dogru.

Bu şekilde bagaj açılıp kapanmaz o sorunu nasıl çözeceksiniz??

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

Bagaj kapağının denk geldiği yerden kesip spoyleri üç parçaya bölüp araca yapıştırıcam. Kestiğim yerleride kaptıcam tabiki.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Önder Kurtcalı

Bitirdim dediğim spoyler istediğim gibi olmayınca değişikliğe giriştim. Stop lambasıda gözüme kaba geldi küçültüm.Beni uğraştırsada istediğim gibi oldu sonunda. Spoylerin üçe bölünüp macun zımpara boya işleri kaldı.

vidjahA.jpgzbB1bIH.jpg

E0GDE20.jpg

UQwNNTY.jpg

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Yukarı doğru olan kıvrımı güzel olmuş ;) 
Arka görünümden bakınca san kısımlar kaba olmuş sanki biraz göze batıyor.

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

Yukarı doğru olan kıvrımı güzel olmuş ;) 

Arka görünümden bakınca san kısımlar kaba olmuş sanki biraz göze batıyor.

Sarı renkte oldugu için kaba gözüküyor. Biraz daha üstünde çalışıp boyadığım zaman daha kibar olur.

Geçenlerde başka bir sitede senin aracın resmini gördüm. Ön kaputa spoylermi yoksa kaput koruma mı bilmiyorum aracı yıkadığında veya yağmur yağdığında suyu toplamıyormu onu merak ettim. Senin araçta maşallah bu arada.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...