İçeriğe Yönlendir

Connect - Yeni Connect Böyle Olmalıydı Bence..

Önder Kurtcalı

Recommended Posts

Uğur Kamil
19 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Halojen ve xenon 360 derece ışık yayar.
Ledin bu şansı yok. Çok iyisi belki 300 derece.

Mehmet abi onu biliyorum benim kafama takılan sislerdede mercek + led var farlardada ama sisler pürüssüz çok güzel bir aydınlatmaya sahip ama kısalarda bazı noktalarda gölge var.
Hemen hemen fardakı ledle sisteki led aynı yapıya ve özelliğe sahıp sayılır.

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı
On 2 Kasım 2017 at 00:31, Mehmet Ozyurek yazdı:

Led xenon diye bir şey yok Önder Bey.
Bu isim bir aldatmaca.
Led ve xenon vardır. Led bir diyottur. Xenon gazdır.
İkisi aynı anda kullanılamayacağı gibi. İki isim de aynı anda kullanılmamalıdır.

Kusura bakmayın Mehmet bey bildiğim halde ağız alışkanlığı söylediğim gibi yazdım yanlış tabir ettim düzelttiğiniz için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kusura bakmayın Mehmet bey bildiğim halde ağız alışkanlığı söylediğim gibi yazdım yanlış tabir ettim düzelttiğiniz için teşekkürler.

Amacım sizi düzeltmek değildi Önder Bey.
Özüre gerek yok.
Amacım bu vesile ile bu yazıyı buraya yazıp. Bunun xenon led olduğunu zannedenlerin okumasını sağlamaktı :)
Mehmet abi onu biliyorum benim kafama takılan sislerdede mercek + led var farlardada ama sisler pürüssüz çok güzel bir aydınlatmaya sahip ama kısalarda bazı noktalarda gölge var.
Hemen hemen fardakı ledle sisteki led aynı yapıya ve özelliğe sahıp sayılır.

Sislerde genelde olumlu dönüş oluyor.
Demekki küçük reflektör veya küçük mercekte daha homojen bir dağılım yapıyor
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı
On 2 Kasım 2017 at 23:22, Uğur Kamil yazdı:

Led'in xenon gibi pürüssüz bir aydınlatma olmamasının nedenini bende çözemedim. İlginç olan ben fardada sistede uzun kısa mercek kullanıyorum ve 2'side led ama sislerde böyle bir durum yok ama farlarda var ama rahatsız edici derecede değil.

Mehmet beyin dediği gibi hid ampulü 360 derece, led diyot bildiğim kadarıyla tek veya altlı üstlü çift diyot olarak bulunuyor buda mercek çanağının içinde yansıtırken kör noktalar oluşturuyor. Kısaların aydınlatmasında karanlık yerler var demişsin taktığın yerde çevirme imkanın varsa sağa veya sola çevirip dene belki kaybolur.

(sadece bir öneri)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
35 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Demekki küçük reflektör veya küçük mercekte daha homojen bir dağılım yapıyor

Farlardada sislerdede 2,5 inç uzun kısa özellikli mercek var. Sislerdeki merceğin tek farkı su geçirmeme özelliği var.

Sis merceklerim.

https://tr.aliexpress.com/item/Taochis-M6-2-5-inch-Hi-Lo-High-Low-Beam-Fog-Lamp-Projector-Lens-Kit-H11/32745860639.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.EFyXcq

Far merceklerim.
https://tr.aliexpress.com/item/Autoki-2017-Update-2-5inch-H1-Mini-VER-7-1-HID-Bi-xenon-Projector-Lens/32809436084.html?spm=a2g10.search0104.3.86.zNAH9I&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10152_10065_10151_10344_10068_10345_10342_5660015_10343_10340_10172_10341_10541_10084_10083_10307_10060_10155_10154_10056_10055_10539_10537_10312_10313_10536_10059_10314_10534_10533_100031_5650015_10550_10103_10073_10551_10102_10552_5670015_10553_10554_10557_10142_10107-10550,searchweb201603_14,ppcSwitch_5&btsid=89c9ae47-1bd3-4fca-a363-fbc234b09776&algo_expid=0acec8d1-be31-437a-ad73-fbd7f4754e7d-9&algo_pvid=0acec8d1-be31-437a-ad73-fbd7f4754e7d

25 dakika önce, Önder Kurtcalı yazdı:

Mehmet beyin dediği gibi hid ampulü 360 derece, led diyot bildiğim kadarıyla tek veya altlı üstlü çift diyot olarak bulunuyor buda mercek çanağının içinde yansıtırken kör noktalar oluşturuyor. Kısaların aydınlatmasında karanlık yerler var demişsin taktığın yerde çevirme imkanın varsa sağa veya sola çevirip dene belki kaybolur.

(sadece bir öneri)

Mercege farklı yönde ledi takmam mümkün değil maalesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi, bu konuyu ilk led farı denediğim 2008 yılında konuşuyor olsak imkan yok ışığı darmadağın yapar derdim. Ancak atlanan nokta şimdilerde şu ;

360 derece çekim yapan kameralar. Ortada yaklaşık 2 cm modül var ve iki tarafı lens olan kamera görüntüyü neredeyse 0 hata ile birleştiriyor. Yeni nesil ledlerin çipleri üstündeki lensler de aynı teknikle imal ediliyor. Buda aradaki metal soğutucu alanın yansımayı bozmasını ciddi oranda yok ediyor. Tabiki koca metal led soğutucu kısmi gölge yapsa dahi göz ardı edilebilir seviyede.

Geçen yıl philips h4 ledin birebir çakmasını aldım. Bir yerlerde foto olacak. Kangoda kullandım. Kısalarda belli belirsiz gölge var, uzunlarda hiç yoktu. Kısa fardaki gölge yere vuran güçlü ışığın altında etki etmiyor zaten. Neden kullanmayı bıraktım, aşırı güçlü ışık her zaman zararlıdır. Karanlık bölgeleri hiç göremez oldum. Buda risk demek. Hâlâ kışın yoğun karlı yerlere h4 35 watt halojen ampül ile gidiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Ledle alakalıda olabilir. Daha önce kullandığım led'de bu sorun daha azdı ama ledin aydınlatmadı düşüklü.
Sis te kullandığım ledle farda kullandığım ledler tasarım olarak çok farklı. Birazdaha yeni modeller çıksın farlardakı led'i değiştiricem.

Bu farlardaki led

UT8wsOsXCJXXXagOFbXS.jpg?size=86175&heig

Buda sislerdeki led.

HTB1qHM4KVXXXXcAXpXXq6xXFXXXt.jpg?size=1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Önder Kurtcalı

Far içini polyesterden kasa olarak çok uğraştıdı ama sonunda yaptım. Yavaş yavaş birşeye benzemeye başladı. İşi yarıladım sayılır.a1rLq4.jpgd7gP27.jpgV3W06P.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bu kadar uzun süre bir proje üzerinde hayatta çalışamam valla sizde iyi sabır varmış.

Ben bişeyeyi yapmak istedimmi herşeyi bırakır onu bitirene kadar dünyayla bağlantımı keserim bir anönce bitmiş halini göriyim diye.

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı
On 3 Aralık 2017 at 19:12, Uğur Kamil yazdı:

Bu kadar uzun süre bir proje üzerinde hayatta çalışamam valla sizde iyi sabır varmış.

Ben bişeyeyi yapmak istedimmi herşeyi bırakır onu bitirene kadar dünyayla bağlantımı keserim bir anönce bitmiş halini göriyim diye.

Sağolasın Uğur. Sigaram yok, içkim  yok, kahvehane alışkanlığım yok ailem ve işimden kalan Zaman'larımı elimden geldiği kadar  zevkle (işin ters gittiği veya içime sinmediği anlarda bile) sıkılmadan,usanmadan, en önemlisi sabırla yapmaya çalışıyorum. Bitirdikten sonra karşısına geçip bakmak beğenenleri görmek mutluluk veriyor

Bu arada senin aracında maşallahı var. Model yükseltmek veya değiştirmenin zaman'ı gelmedimi sence? ?

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Bir saat önce, Önder Kurtcalı yazdı:

Sağolasın Uğur. Sigaram yok, içkim  yok, kahvehane alışkanlığım yok ailem ve işimden kalan Zaman'larımı elimden geldiği kadar  zevkle (işin ters gittiği veya içime sinmediği anlarda bile) sıkılmadan,usanmadan, en önemlisi sabırla yapmaya çalışıyorum. Bitirdikten sonra karşısına geçip bakmak beğenenleri görmek mutluluk veriyor

Bu arada senin aracında maşallahı var. Model yükseltmek veya değiştirmenin zaman'ı gelmedimi sence? ?

km daha 76binde benim aracın o nedenle satmaya kıyamıyorum ;)
1-2 sene daha binmeyi düşünüyorum şimdilik. Satıp aynı temizlikte bir araç almak içinde 55-60 bin tl para vermek lazım o kadarda bütçe şimdilik yok. 

Üzerinde çok emeğim var birçok şeyide kendim yaptığım için satmaya kıyamıyorum, babam bazen diyor değiştirelim aracı diye bahane buluyorum satmamak için :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Önder Kurtcalı

Sonunda farın iç kısmları kafamda şekillendi ve elimden geldiğince kafamdakini yansıtmaya çalışıyorum.D7Xld6.jpg6JRZJP.jpgdOjnBX.jpgLed işleri fazla anlamadığım için beni çok zorluyor.9mXVrZ.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

:unsure2:

Çok çok çok farklı bir şey çıkacak ortaya.. Sabırsızlıkla bekliyorum... 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Önder Kurtcalı

z0AD19.jpgİsmini tam bilmiyorum deliksiz bakırı kesip ısıtıp mikanın şeklini verdim.dO5JrQ.jpgAltaki resimde görüldüğü gibi ledleri sıralayıp lehimlemek istiyoum. Bilmediğim için araştırdım ( Baskı devre kalemi kullanıp lehim yollarını meydana getirip) yapmayı düşünüyorum.y0MDbL.jpgBu numarasını yazdığım dirençlerden lazım doğrumudur. Aliexpresten almayı düşünüyorum anlamadığım için hangi ürünü almalıyım yardım.W7nPNY.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

151-150 ohm

121-120 ohm

331-330 ohm

Lelderin konumunu ayarla, plaketi falçata ile kesip birbirinden ayır ledleri. Sonrasında ince tel ile isteğin şekilde birleştir. Yollar oluşmuş olacak.

Ledler kaç watt biliyormusun, ona göre direnç değeri ve gücünü hesaplayalım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

Ürün Adı: Yüksek kalite 5630/5730LED
Akısı: 50-55LM
Renk: Turuncu/Amber
İleri Akım: 60MA
İleri Voltaj: 2.0-2. 4 V
Güç: 0.5 W

5730 0.5W-150Ma 50-55lm 5600 K-6400 K Beyaz Işık SMD 5730 LED 5730 diyotlar (3.2 ~ 3.4 V)

Ledler bunlar Servet ustam. Yanlız mesajımda yazdığım gibi baskı devre kalemiyle yolları çizip forumlarda anladığım kadarıyla sülüsyon hazırlayıp içinde beklettiğimizde kalemle çizdiğimiz yerler kalıp diğer yerlerin çıktığı yazılmış onu denemeyi düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Klorür ve tuz ruhu ile yapıalbilir ama bence gerek yok. Ledleri 7 adet seri bağlar isen direnç ihtiyacın olmayacak. Yada en fazla 1 ohm ,1watt sigorta amaçlı bağlarsın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı
20 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Klorür ve tuz ruhu ile yapıalbilir ama bence gerek yok. Ledleri 7 adet seri bağlar isen direnç ihtiyacın olmayacak. Yada en fazla 1 ohm ,1watt sigorta amaçlı bağlarsın

Ustam 7 led bağladığımda ledlerden biri patladığında yedisi birden yanmaz bildiğim kadarıyla. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Alternatör 16 volta çıkarsa, ledler iyi soğutulmaz ise evet, biri gitti mi hepsi gider

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

3 er tane bağlarsam patlasa bile mikanın altında belli olmaz sanırım. 3 seri bağlı için nasıl direnç almalıyım.(150-120-330)ohm?

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

Kusura bakma ustam bilmediğim için soruyorum (daha önceki paylaştığım resimdeki gibi küçük) direnç tam ismi nedir? Elektronikçiye gittiğim zaman ne istemeliyim?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

1206 veya 1209 smd direnç.

Her soruya bilgimiz dahilinde cevap veririz. Rahatsızlık etmek ne demek [emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

Teşekkürler Servet ustam. 1-2 ay ve 10 mesajdır son yazdığınız direnç numarasını arıyordum sağolun. Yaptıkça yine yazar paylaşırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...