İçeriğe Yönlendir

Şanzıman Yağı (Manuel)

Levent Kuzu
Çözüme git Çağlar Bayur tarafından,

Recommended Posts

Vural Sarı

Yağ değişince ses yapar sözü tamamen mantık dışıdır.Yağın görevi sürtünerek çalışan parçalarda meydana gelen ısıyı absorbe etmek ve yağın yapısı itibari ile aşınmayı önlemek ve sessiz çalışmasını sağlamaktır.

Her maddenin çalışma koşullarında zamanla değişiklilker meydana gelir.Yağlar da ısı,aşınan parçaların yağa karışması vb. nedenlerle özelliklerini kaybederler.Çalışma ömürlerinin sonunda değişmesi gerekir

Hidrolik yağlarındaki viskoziteyi sağlamak için katkı maddeleri polimerler (bağlayıcılar) kullanılır.Polimerler ısıya bağlı olarak özellikleri azalabilir.Yağ için en önemli etken ısıdır.O yüzden motor yağları daha fazla ısıya maruz kaldığından kısa sürelerde (km=çalışma süresi) özelliğini kaybeder.Şanzumanda ise motordaki kadar yüksek ısıya maruz kalmadığı için özelliğini daha uzun sürede kaybeder.Fren hidrolikleri basınç altında çalıştığı için ısı arttığından yağda subuharı oluşur.Su buharı sistemde korozyona neden olur.Fren hidrolik yağını senede bir değişmesi tavsiye edilir.(Aslında bu yağ konusu uzun bir konu)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Bakkal
Demekki bu yüzden değişim önerilmiyor :unsure:

Mobil SHC 75W-90 zaten orjinal yağı değilmi? En son koyduğunuz yağ nedir?

En son olarak FORD WSD-M2C200-C şartnamesini sağlayan CASTROL BOT 130 M koydum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bende geçen hafta baskı balata bilya ve yağı değiştirdim yetkili serviste hissedilir derece iyileşme gözlemledim araç debriyajdan gelen seside kesti.Ayrıca debriyaj gaz pedalı gibi oldu yumuşacık:)

Debriyaj pedalının yumuşaması, takılan baskının ayaklarından kaynaklanır.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)
Debriyaj pedalının yumuşaması, takılan baskının ayaklarından kaynaklanır.

Valla ben çok memnunum bu halinden önceki yoruyodu:)Yumuşaklığı konusunda biraz mübalağa kullandım gerçi önceki haline göre çok iyi gibisinden:)

tarihinde Tahir ?lter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersin Karakaya

İhtiyaç varsa şanzıman yağı değişir orjinali neyse o kullanılır. Yağ değişiminden sonra ses gelme durumunda ise şanzımanda bir oynama olmuş olabilir diye düşünülmelidir. Yetkili servis haricinde değişimi başka yere yaptırmak bence mantıklı değil...

Yorum bağlantısı
Taner Dağlıgil

Geçen hafta serviste baskı balata ve bilya değiştirdim, çıkan yağı çok iyi bulmadı servis, istersen şimdi değiştirelim istersen bir iki ay kadar sonra değiştirelim dediler, bende maddi durumumdan dolayı daha sonra dedim.

Ayrıca 4 litre kullanılacağını ve toplam 120 tl gibi bir rakam tutacağını söylediler? Fiyat normal mi acaba ?

Son olarak birde yeni baskı değişenlere sormak istiyorum. Baskı balata değiştirdikten sonra vites geçişlerim biraz daha sertleşti.

(aksine debriyaj pedalı yumuşak)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

otomatik şanzıman yağı 40 lira. düz vites 15 olması lazım. Yanlış mı baktılar acaba.

Yorum bağlantısı
Tufan Bitir
Geçen hafta serviste baskı balata ve bilya değiştirdim, çıkan yağı çok iyi bulmadı servis, istersen şimdi değiştirelim istersen bir iki ay kadar sonra değiştirelim dediler, bende maddi durumumdan dolayı daha sonra dedim.

Ayrıca 4 litre kullanılacağını ve toplam 120 tl gibi bir rakam tutacağını söylediler? Fiyat normal mi acaba ?

Son olarak birde yeni baskı değişenlere sormak istiyorum. Baskı balata değiştirdikten sonra vites geçişlerim biraz daha sertleşti.

(aksine debriyaj pedalı yumuşak)

Düz vites ise orjinal yağ SAE 7SW90 veya WSD-M2C-200C. fiyatını internetten bulabilirisniz.Fakat bana biraz pahalı geldi.Baskı balata değişiminde şanzıman yağı temiz bir kaba boşaltılır ve baskı balata değiştikten sonra o yağ tekrar konulur eksikse takviye yapılır.Eğer kabın içinde su,toz vb. yabancı maddeler varsa yağın vizikozitesi yani dengesi bozulmuş olabilir.

Yorum bağlantısı
Taner Dağlıgil

Evet araç düz vites.

Baskı balata değişimi için boş bi kaba yağ boşaltıldı, değişim sonrası tekrar aynı yağ konuldu.

Bir fiyat araştırması yapıp, yağı değiştirmeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Taner Dağlıgil
İvedikte sanayi de parçacılar da uygun fiyata alabilirsiniz.

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Serkan Dönmez
(düzenlendi)

merhaba

şanzuman yağı eksilirse ses yaparmı?çekiş düşermi?vites geçişi zorlanırmı?araç titreme yaparmı?

ses yaparsa nasıl bir ses olur? vitesteyken mi yoksa boş taykenmi gelir?

değerli yorumlarınızı bekliyorum.

tarihinde Serkan D tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Tahminlerime göre ses ve viteste geçiş zorluğu yapacaktır.Seste cırcır veya uğuldama tarzı bişey olur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kontrolü basittir, lifte alınca 5 saniye sürmez, yazdıklarınıınz hepsi ni yapabilir, eksilmenin sonuçları çok farklı da olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Emre Alliş

yeni aracımda bir şey gözlemledim ustam bana sorun olmayacağını söyledi, araç park ettiğm yerde 3-5damla yağ sızıntısı var, ford yetkili servisi şanzumanda çok az miktar kaçak olduğunu bununda keçelerden olduğunu (galiba öyle dedi) söyledi. önemli olmayabilir fakat incelemek lazım 2 gün sürer dedi. özel bir servisteki ustam da önemli değil şanzumanla çok oynamamak gerektiğini söyledi. peki değerli abilerim otomatik şanzuman her gün 3-5 damla yağ kaçırması normal mi bu şekilde binmem normal mi? şanzuman yağı eksildiğini nasıl bileceğim. bu focusu almakla iyimi ettim kötümü forumda yazılanlar hep kafamı karıştıyor!!!

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

yeni aracımda bir şey gözlemledim ustam bana sorun olmayacağını söyledi, araç park ettiğm yerde 3-5damla yağ sızıntısı var, ford yetkili servisi şanzumanda çok az miktar kaçak olduğunu bununda keçelerden olduğunu (galiba öyle dedi) söyledi. önemli olmayabilir fakat incelemek lazım 2 gün sürer dedi. özel bir servisteki ustam da önemli değil şanzumanla çok oynamamak gerektiğini söyledi. peki değerli abilerim otomatik şanzuman her gün 3-5 damla yağ kaçırması normal mi bu şekilde binmem normal mi? şanzuman yağı eksildiğini nasıl bileceğim. bu focusu almakla iyimi ettim kötümü forumda yazılanlar hep kafamı karıştıyor!!!

bu focusu almakla iyi ettin.

şanzımanda yağ kaçağı varsa ilgilenmek lazım,boşver demek olmaz.ama önce şanzıman yağı eksik mi değil mi bakmak lazım.bence bir özel servise (tamirhane) git,aracı kaldırıp 1 dakika içinde yağına bakarlar,eksik mi değil mi söylerler.eksikse tamamlatırsın.

Yorum bağlantısı
Salih Arslan2

hazır konu açılmışken sorayım

benim şu 2008 tdci focusum la 30-100 km yol yapınca değilde

şöyle sağlam 500 km filan yol yaptığım zaman vites geçişlerim pamuk gibi oluyor, kemikli denilen vites geçişleri ortadan kayboluyor özellikle 1 ve 2nci viteslerde

bu da şanzıman yağındanmıdır arkadaşlar? eğer öyle ise şanzıman yağının ömrümü dolmuştur yada değişmekmi gerekir?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

hazır konu açılmışken sorayım

benim şu 2008 tdci focusum la 30-100 km yol yapınca değilde

şöyle sağlam 500 km filan yol yaptığım zaman vites geçişlerim pamuk gibi oluyor, kemikli denilen vites geçişleri ortadan kayboluyor özellikle 1 ve 2nci viteslerde

bu da şanzıman yağındanmıdır arkadaşlar? eğer öyle ise şanzıman yağının ömrümü dolmuştur yada değişmekmi gerekir?

bu güne kadar şanzıman yağına baktırdığım tüm serviser(yetkili-özel) şunu söyledi:manuel şanzımanın yağı değişmez,eksik varsa tamamlanır.

bu sebeple;yağı ölçtürün,eksikse tamamlatın

Yorum bağlantısı
Salih Arslan2

banada ömürlük yağmış değiştirmeye gerek yok denildi bi çok yerde. baktırdık eksik değildi ama yağın rengi simsiyahtı?

şimdi ben 500 km gibi yol yaptığım zaman ne değişiyorda vites geçişlerim pamuk gibi oluyor?

eğer yağ ancak ısınıyor diyosanız bana çabuk ısınan kaliteli bir şanzıman yağı önerirmisiniz?

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

banada ömürlük yağmış değiştirmeye gerek yok denildi bi çok yerde. baktırdık eksik değildi ama yağın rengi simsiyahtı?

şimdi ben 500 km gibi yol yaptığım zaman ne değişiyorda vites geçişlerim pamuk gibi oluyor?

eğer yağ ancak ısınıyor diyosanız bana çabuk ısınan kaliteli bir şanzıman yağı önerirmisiniz?

Simsiyah olması gayet normal ki, özellikle diesel motorlarda motor yaği bile ilk 500km.de siyahlaşır..

çabuk ısınan yağ diye bir tabir yoktur, kısa zamanda absorde olan yağ iyi yağdır..

Ama manuel vites'te şanzuman yağı'nı değiştirmek gereksiz

Yorum bağlantısı
Salih Arslan2
(düzenlendi)

peki çabuk absorbe olan en kaliteli şanzıman yağı hangisidir?

tarihinde Salih Arslan2 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
servet çoban

slm arkadaşlar bende 2009 ford focus otomatik vites titanyum x aldım 85000 km de şanzuman yağının değişip değişmediğini öğrenemedim aldığım kişiden oda bilmiyor bende riske atmak istemiyorum, otomatik vitesli araçlarda şanzuman yağı ne kadar önemli ve kaç km yada yılda değiştirilmelidir. teşekkürler şimdiden

Yorum bağlantısı
Murat Karataş

manuel şanzıman benimki

vitesler den bazen 3 e bazen 5 e girmiyor. takılıyor. ikinci kez üçüncü kez deneyip vitese takıyorum

yağdan olabilir mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...