İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel Otomatik (Jatco 5F31J) Şanzıman Yağı Değişimi

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

Misafir
(düzenlendi)

Yağın bozulacağı ısı.

6.000 devirle 10 dakika gidelimmi?

tarihinde Hakan Kurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

6.000 devirle 10 dakika gidelimmi?

Senin 6000 de gittiğini. Jatco 4500 de gider...hatta üstünden atlar...cepten smile yapamadim...zuhaha

Yorum bağlantısı
Misafir

Senin 6000 de gittiğini. Jatco 4500 de gider...hatta üstünden atlar...cepten smile yapamadim...zuhaha

Ben kapışalım demedimki :)

6000 devirde ben daha hızlı giderimde demedim,gitmez :)

Isınmayla ilgili dedim ben...

bak o zaman nasıl ısınıyor...

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Ben kapışalım demedimki :)

6000 devirde ben daha hızlı giderimde demedim,gitmez :)

Isınmayla ilgili dedim ben...

bak o zaman nasıl ısınıyor...

Ben eski bir mk 2 ciyim... :blush:  asla sınama işine girmek değildi niyetim...pardon... ;)

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör
(düzenlendi)

Isı, yağın ömrünü yiyen tek faktör. Kir toz ve nem ise yağın katilidir. Jatkoda hava deliği yok, demekki yağda sıfır köpürme var. Hava teması yoksa nem yok toz yok. E ısıda yok. Neden yağ değişsinki ( defransiyel yağı gibi )

Servet hangi otomatik şanzuman olursa olsun yağ ısınıyor, bu ısıyı kimi araçta normal radyatörle kimi araçta motor suyuyla soğutuyor :)

Otomotik şanzuman işlerimi yaptırdığım ustamdan aldığım teknik bilgileri sizinle paylaşayım istedim.

Soru=Ustacığım jatko şanzuman yağı kaç km aralığında yapılmalı

Cevap=Jatko şanzuman yağ filitresi şanzumanı söküp dağıtmadan değişmediğinden yağ sık aralıklarla değişmeli

Soru=Mesela kaç km de değişim yapalım

Cevap=Sistem 8 LT civarı yağ alıyor değişimlerde yağın hepsi boşalmadığından dolayı(5LT civarı boşalıyor) 50.000KM de bir değişmeli

Soru=Ustacığım hangi marka yağın hangi ürünü şanzumanımıza uygundur

Cevap=Mobil LT71141- Divinol ATF 3

tarihinde Sabri Güngör tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Servet hangi otomatik şanzuman olursa olsun yağ ısınıyor, bu ısıyı kimi araçta normal radyatörle kimi araçta motor suyuyla soğutuyor :)

Otomotik şanzuman işlerimi yaptırdığım ustamdan aldığım teknik bilgileri sizinle paylaşayım istedim.

Soru=Ustacığım jatko şanzuman yağı kaç km aralığında yapılmalı

Cevap=Jatko şanzuman yağ filitresi şanzumanı söküp dağıtmadan değişmediğinden yağ sık aralıklarla değişmeli

Soru=Mesela kaç km de değişim yapalım

Cevap=Sistem 8 LT civarı yağ alıyor değişimlerde yağın hepsi boşalmadığından dolayı(5LT civarı boşalıyor) 50.000KM de bir değişmeli

Soru=Ustacığım hangi marka yağın hangi ürünü şanzumanımıza uygundur

Cevap=Mobil LT71141- Divinol ATF 3

Abi sormuşken birde uzun km değişmemiş yağı değiştirmenin risklerini de sorsaydin
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

VE tabiki Sabri Ustam şanzımancısına şu soruyu da sordu... 

Soru= Ustam hiç jatco tamir ettin mi ?

Cevap= Hayır. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

yetkili servis kaç kmde bir değiştiriyor?

Yetkili servis...değişmez diyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

VE tabiki Sabri Ustam şanzımancısına şu soruyu da sordu... 

Soru= Ustam hiç jatco tamir ettin mi ?

Cevap= Hayır. 

Evet bu soruyu yazmayı atladım,sağol Mehmet :flowers: Servet Aydın telefonunu açmıyor (jatko düşmanı) :p

Abi sormuşken birde uzun km değişmemiş yağı değiştirmenin risklerini de sorsaydin

Akan yani o soruya verilecek cevap beni tatmin etmez :i-ih:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bu kadar güvendiğiniz bir şanzıman yağ değiştirdi diye arıza vermez verirse de bizim 4 ileri tırt şanzımandan kötü demektir. 140bin km değiştirdik. Bir sorun olmadı.

Değiştirin çok olsa şanzımancılar ilk defa bir jatco sökmüş olur :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hoca konuyu saptırma :D

Sizin şanzımanlarda 140 binde bişey olmamış olması haber iken, ben bir haftadır bir tane bozuk jatco haberi bulamadığım gibi jatco tamir etim diyen şanzımancı da bulamadım :D

Sat sen sat... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hoca konuyu saptırma :D

Sizin şanzımanlarda 140 binde bişey olmamış olması haber iken, ben bir haftadır bir tane bozuk jatco haberi bulamadığım gibi jatco tamir etim diyen şanzımancı da bulamadım :D

Sat sen sat...

Sen dediğimden bunu mu çıkardın emmi.

1- güvendiğiniz şanzıman arıza çıkarmayan şanzıman bir yağ değişimiyle mi arıza çıkaracak.

2- bizim tırt klasik otomatik bile 140 bin de değiştirdik onda bile birşey olmadı

3- olursa da ilk olur şanzımancılar ilk defa jatco söker.

Jatcoyu karalamadım. Siz korkuyorsunuz. Siz kendinize bakın. Korkunun ecele faydası yok :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Akan Belen

Sonuç alamadık iyimi.Ben kendimi feda edeyim değiştireyim.Eğer sorun olursa ve şanzıman inerse mondiciler benim şanzuman masrafımı bölüşsün aralarında olmaz mı  :biggrin:  :D  :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

O şanzımanın bir yerlerinde filtreside olması lazım.Yağ değişikliği ile birlikte onuda yapmanızda fayda var. en fazla 1 litre yağ parasıdır. :)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

O şanzımanın bir yerlerinde filtreside olması lazım.Yağ değişikliği ile birlikte onuda yapmanızda fayda var. en fazla 1 litre yağ parasıdır. :)

Jatco nun filtresi derindedir sanzimanin komple dagitilmasi gerekir. Filtre 407 liradir. Istyene uygun fiyatli oricinal filtre verilir :D

jatco filtersi kolay bulunur, stokta dolu, satın alan olmayınca :D

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

derin devlet duymuştum derin şanzıman duymamıştım,  407 peugeotun eski modellerinden biri. Sen onun ile filtre parasını karıştırdın galiba :D

Yağını değiştirmeyince filtrede lazım olmuyorki :D

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

derin devlet duymuştum derin şanzıman duymamıştım, 407 peugeotun eski modellerinden biri. Sen onun ile filtre parasını karıştırdın galiba :D

Yağını değiştirmeyince filtrede lazım olmuyorki :)

Karistirmadim abi :)

Cok bilen bir usta yuzunden 400 liralik filtreyi aldim evde oricinal kutusunda bekliyor....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...