İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel Otomatik (Jatco 5F31J) Şanzıman Yağı Değişimi

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

Akan Belen

Zaten o yüzden yağ değişmeli mi değişmemeli mi diye çok fazla ikilem yaşanıyor forumda

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ikilem şanzuman bozulur mu bozulmaz mı :)

Dandik benzinlinin şanzuman yağını iki kez değiştirdim.

Emmi'ye söyleyin korkunun ecele faydası yok :)

Jatco hani bozulmazdı niye korkarsınız :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ikilem şanzuman bozulur mu bozulmaz mı :)

Dandik benzinlinin şanzuman yağını iki kez değiştirdim.

Emmi'ye söyleyin korkunun ecele faydası yok :)

Jatco hani bozulmazdı niye korkarsınız :)

Dandik şanzımanın yağını değiştireceksin elbet... Her an patlayabilir.. 

Benim korkum falan yok.. Korkan kim.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Dandik şanzımanın yağını değiştireceksin elbet... Her an patlayabilir..

Benim korkum falan yok.. Korkan kim..

Telefonda olmasam bulurum mesajlarını :D
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Kafam atıyor benim.Hallettim ya diğer işleri kaşıntı var :D Ama bir iki ay geçmesi lazım ne olur ne olmaz

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben değiştirmekten yanayım yağı periyodik olarak. Yağ sarf malzemedir süresi gelince değişmeli diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Araç düşük km olsa kesin değişim yapardım.Ama yüksek km de değişim sıkıntı açma ihtimali var benim anladığım.Zaten tek seferde tamamı değişmiyor.Benim kafamı kurcalayan kısım bu o kadar eski yağ ile tamamen yeni yağ ne ölçüde karışacak birbirine bu biraz sıkıntı gibi

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Akan abi benim elantra da klasik otomatik 4 ileri yağ değişimi aynı şekilde tam yapılamıyor. 2,5-3 lt ancak değişiyor tek seferde ve sistemde 7 küsür lt gibi bir yağ mevcut. ben ilk 130.000 km de aldığımda değiştirttim 3 lt civarı. 1000 km gibi yol yapıp tekrar değiştirttim bir 3 lt kadar daha ama %100 temizlik olmaz elbet ama yaklaşık 20000 km yaptım 2 yıldır herhangi bir sorunu yok maşallah.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fırat Şenol

Arkadaşlar bu değişim olayını mail olarak gönderdim Jatco firmasına. Yaklaşık 3 hafta oldu, henüz bir geri dönüş yok  :i-ih:  :(

Pek sallamadılar anlaşılan. Biraz daha bekleyip tekrar gönderecem. Hatta bir sonuç alana kadar bu işlemi tekrarlamayı düşünüyorum...   :biggrin:  ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Araç düşük km olsa kesin değişim yapardım.Ama yüksek km de değişim sıkıntı açma ihtimali var benim anladığım.Zaten tek seferde tamamı değişmiyor.Benim kafamı kurcalayan kısım bu o kadar eski yağ ile tamamen yeni yağ ne ölçüde karışacak birbirine bu biraz sıkıntı gibi

Daha bugüne kadar bozuk jatco yokmuş :)

Korkacak birşey yok :)

Arkadaşlar bu değişim olayını mail olarak gönderdim Jatco firmasına. Yaklaşık 3 hafta oldu, henüz bir geri dönüş yok  :i-ih:  :(

Pek sallamadılar anlaşılan. Biraz daha bekleyip tekrar gönderecem. Hatta bir sonuç alana kadar bu işlemi tekrarlamayı düşünüyorum...   :biggrin:  ;)

Abi sen Hasan Basri Bayraktar hocama mail at. O sana fabrikadan daha fazla bilgi verir :)

Jatco konusunda 1-Hasan Hoca 2- Mehmet Özyürek abim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Daha bugüne kadar bozuk jatco yokmuş :)

Korkacak birşey yok :)

Abi sen Hasan Basri Bayraktar hocama mail at. O sana fabrikadan daha fazla bilgi verir :)

Hasan hocayı anladım da Mehmet abinin daha var  :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hasan hocayı anladım da Mehmet abinin daha var  :p

Mehmet Abi kullanım şeklini en iyi sentezleyen. Kaç devirde hangi gaz pozisyonunda kaç viteste sıcak soğuk motorda hangi tepki, hangi eğimde nasıl davranır. Bunu fabrikadaki üretimdeki hiç bir mühendis bu kadar detay çıkaramaz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Şenol

Mehmet Abi kullanım şeklini en iyi sentezleyen. Kaç devirde hangi gaz pozisyonunda kaç viteste sıcak soğuk motorda hangi tepki, hangi eğimde nasıl davranır. Bunu fabrikadaki üretimdeki hiç bir mühendis bu kadar detay çıkaramaz :)

Benim sadece öğrenmeye çalıştığım ( Ki zaten konu da bu yüzden bu kadar dallanıp budaklanmış ) üretici firma olan Jatco bu kod numaralı şanzımanda kullanılan yağ için bir değişim aralığı ön görmüş mü yoksa gerçekten ömürlük olarak mı tasarlamışlar?... Bu soruya verilecek olan cevap konuya son noktayı koyacaktır...  :)

Yoksa Hasan bey ve Mehmet beydeki kullanım bilgileri malum.. ( Lebi derya... )   :good1:  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Böyle bir bilgiye ulaşan yok.Katalogda değişim zamanı vermemiş sanırım.Benim bildiğim ancak şöyle de bir durum var.Bir otomobilin kullanım ömrü var normal şartlarda.Yedek parça temini bile belirli bir yıl dan sonra zorunlu değil bildiğim kadarıyla.Sanırım bu süre 10 yıl olması lazım yanlış anımsamıyorsam.Üretici de bunu göz önüne alarak değişim önermeye gerek duymamış olabilir diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Hasan Hocaya bir şey demem ama emmi ne bilir Jatcoyu :) daha yeni.... :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

sizin başka işiniz yokmu? :D

Abi korkma korma jatco bozulmuyor :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Bu konunun başlığı yağ değişimi...ama bakıyorum ehtiyarlar değiştirmemek için direniyor... :D

Jatco kullanıcısı arkadaşlar...YAĞ DEĞİŞİYORRR...Hiç bir problem de yaratmıyor...dilimde tüy bitti..Bu nasıl bir korkudur anlamak mümkün değil...motor yağından ,hidrolik yağından antifiriz değişiminden farkı yokkkk... :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bu konunun başlığı yağ değişimi...ama bakıyorum ehtiyarlar değiştirmemek için direniyor... :D

Jatco kullanıcısı arkadaşlar...YAĞ DEĞİŞİYORRR...Hiç bir problem de yaratmıyor...dilimde tüy bitti..Bu nasıl bir korkudur anlamak mümkün değil...motor yağından ,hidrolik yağından antifiriz değişiminden farkı yokkkk... :p

Abi bu işin elebaşı Emmi. Kendi korkuyor millete de korku sardı :D

ben vazgeçtim. :D

Ben de :D

Hatta bu konuyu kapatalım :D

Kapat emmi, başımızı yakmayalım. :D

Bizim şanzımanlar yağa alışmış, bütünleşmiş.. kanka olmuşlar..

Sen hiç fırsat vermiyorsun :D

Değiştirmiyoruz arkadaşlar... Herhangi bir değişim periyodu yok.. Bunu ustalarımız ve servis söylüyor...

Sen değişme...eline verirler şanzımanı yakındır...Bu kadar korkmayın arkadaş..ben 3 yazıyla da yazayım ÜÇ kere değiştim...hiç bir şey olmadı..yani olumsuz ...aksine araç vites değişimi rahatladı...KORKMAYINNNNN ...

Basit olabilir de, Hangi ustaya sorsam değiştirme diyor..

Yaşar usta şu an serviste ve teknik olarak da inceledi.. Değişim periyodu yok diyor..

Çağlar, çalışan sistemi kuracalama diyor.

Osman Çalışan sistemi kurcalama diyor.

Yaşar değişim periyodu yok diyor.. Bu ne demek dedim.. Herhangi bir sebeple açılırsa değişir, aksi takdirde değişmesine gerek yok diyor..

Hocaaa... Onların değişim periyodu var... Şanzıman yağının yok :D

Aç kitabı bak... Yok.

Bişi olmaz.. jatco bu..

ISRARA bakın. KORKU sen nelere kadirsin :D

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu korku değil, gerek yok

Değiştirmiyoruz arkadaşlar. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Bu korku değil, gerek yok

Değiştirmiyoruz arkadaşlar. :)

:unsure:

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Yahu diyorum size.Ben değişeyim.Aranızdaki en km yüksek mondeo bende.Ama sorun çıkarsa yaptırırsınız  :biggrin:  :D  :p

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Yağ değişildi diye şanzıman bozulmaz...Beter olunnnn... :p  :p:D  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...