İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel Otomatik (Jatco 5F31J) Şanzıman Yağı Değişimi

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

M.Fatih Yüce

Karistirmadim abi :)

Cok bilen bir usta yuzunden 400 liralik filtreyi aldim evde oricinal kutusunda bekliyor....

Senin adına üzüldüm gerçekten. 15-20 liralık bir şeydir yada öyle olması lazım diye biliyordum.. Benim Cvt ninki pahalıydı 35 lira almışlardı yanılmıyorsam...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Değiştirmiyoruz arkadaşlar... Herhangi bir değişim periyodu yok.. Bunu ustalarımız ve servis söylüyor... 

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Senin adına üzüldüm gerçekten. 15-20 liralık bir şeydir yada öyle olması lazım diye biliyordum.. Benim Cvt ninki pahalıydı 35 lira almışlardı yanılmıyorsam...

Sağol abi. Kötü bir tecrübe oldu benim için
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Değiştirmiyoruz arkadaşlar... Herhangi bir değişim periyodu yok.. Bunu ustalarımız ve servis söylüyor... 

Sen değişme...eline verirler şanzımanı yakındır...Bu kadar korkmayın arkadaş..ben 3  yazıyla da yazayım ÜÇ kere değiştim...hiç bir şey olmadı..yani olumsuz ...aksine araç vites değişimi rahatladı...KORKMAYINNNNN ...

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Bizimki zaten rahat canım. :p

Yahu...Sonsuz bir şey olamaz...la korkmayın ...delimi siniz divane mi...Hatta manyakmısız  :D  değişin la yağınızı...

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Sen değişme...eline verirler şanzımanı yakındır...Bu kadar korkmayın arkadaş..ben 3  yazıyla da yazayım ÜÇ kere değiştim...hiç bir şey olmadı..yani olumsuz ...aksine araç vites değişimi rahatladı...KORKMAYINNNNN ...

Sen insani olarak vazifeni yapmışsın. Gerisi teferuat sadece.

Adım gibi eminimki servis periyodlarını gösteren küçük kitapçığın bir yerinde şöyle bir satır yazıyordur. ... km'de ya / yada ...yılda bir otomatik şanzıman yağınızı değiştirmenizdir. Bu rakamlarda en fazla 120,000 km / 6 yıldır.

"Otomatik şanzımanlarda yağ değişimi şanzıman markasına göre 50 ila 100 bin km arasında yapılması gerekmektedir. Ömür boyu (life time) şanzıman yağı yoktur. Modeli ve Markası ne olursa olsun otomatik şanzımanlarda yağ kalitesinin bozulması sebebiyle yağ değişimi şarttır." Alıntıdır. Keşke şu firmadan bir tanede İstanbulda olsaydı. Lazım olanlara aklında bulunması için.

http://www.aydogmussanziman.com.tr/yagbakimi.html

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Basit olabilir de, Hangi ustaya sorsam değiştirme diyor.. 

Yaşar usta şu an serviste ve teknik olarak da inceledi.. Değişim periyodu yok diyor.. 

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Bu şanzımanın ki kodu JF 506 E..diğer markalarda ki( Jaguar, Rover, Land Rover, Mazda, VW & Seat) kullanıyor ve değişim aralığı var...bi mondeo kullanınca mı değişim aralığı yok..pes diyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çağlar, çalışan sistemi kuracalama diyor. 

Osman Çalışan sistemi kurcalama diyor. 

Yaşar değişim periyodu yok diyor.. Bu ne demek dedim.. Herhangi bir sebeple açılırsa değişir, aksi takdirde değişmesine gerek yok diyor.. 

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Çalışan sistemi kurcalama...     yağ değişme o zaman...suyu değişme o zaman...hidroliği değişme o zaman...trigeri değişme o zaman...devir daimi değişme o zaman...

:p  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hocaaa... Onların değişim periyodu var... Şanzıman yağının yok :D

Aç kitabı bak... Yok. 

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Hocaaa... Onların değişim periyodu var... Şanzıman yağının yok :D

Aç kitabı bak... Yok. 

Kitap arabayla birlikte gitti... :D  Ortak...la bi şey olmaz bozulmaz korkma...ben 3 kez değiştim..bozulsa benim ki bozulurdu...yağ özelliği kaybettiğinde ki  sen  bayağı bi devir çeviriyosun ...su gibi olan yağ viskozitesi bozuk olduğundan çok daha çabuk ısınacak ve hiç bir şey olmayacak şanzımanı eline verecek...

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

İçinizde sanırım otomatik şanzıman tamir ettiren yok. Umarım da olmasın. Bunların tamiri en az 000 'lı rakamlar ile oluyor. Halbuki yağ ve filtresi taş çatlasın 200 tl .Zaten düzgün kullanılıyorsa başkada bakımı yok en az 1,000,000 km kullnılma şansı olabiliyor. hiç olmaz ise 100,000 yada 5 yılda hangisi dolarsa komple yağ değişimi yapılmalı. Büyük bir ihtimal ile sizlerin 150 -200.000 km.lerdeki araçların hiçbirinde bu değişim yapılmamıştır. Sesi ve vites geçişleri fark ediyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fatih Abi.. Değişenlerin, değişim sonrası sorun yaşamış olması neticesinde bu kanıya vardık... İçindeki yağın özel bir yağ olduğunu ve bu sebeple değişim periyodu verilmemiş olduğunu düşünüyoruz.. 

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Fatih Abi.. Değişenlerin, değişim sonrası sorun yaşamış olması neticesinde bu kanıya vardık... İçindeki yağın özel bir yağ olduğunu ve bu sebeple değişim periyodu verilmemiş olduğunu düşünüyoruz.. 

:lazy:

Yorum bağlantısı

Şanzıman yağı değişir,Kim ne derse desin.

Servis getirtecek eşşek gibi  ya.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Periyodik olarak orijinal yağ ile degisenlerde sıkıntı olmaz. Ama 100 bini deviren şanzımanda değişim yapmaya ustalar yanaşmaz. Sebebi vuruntu riski. Eski yağın içindeki partikuller temizlenince vuruntu başlarsa revizyon isteyecektir. E yağı değişen usta bu durumda müşteri ile papaz olacak. Servis kitapçığında ağır şartlar altında 45 bin km 4 yıl diyordu f1 için

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...