İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel Otomatik (Jatco 5F31J) Şanzıman Yağı Değişimi

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

Servet Aydın

Ben üç tanesiyle görüştüm abi.. Değişen bişey yok.. :)

Kaç tanesi jatko görmüş tezgahta ? Bence hiçbiri. Mübarek karbonfiber gibi aşınmıyorki :)
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kaç tanesi jatko görmüş tezgahta ? Bence hiçbiri. Mübarek karbonfiber gibi aşınmıyorki :)

Evet hiç birisi görmemiş... Olayın püf noktası da bu işte. :) 

Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Benim aracımda 2010 1.6 4 ileri otomatik focus . Aracımın şanızmanıda jatko diye biliyorum. Şu anda 73 Binde hiç yağ değişimi olmamış ancak bir sıkıntısı yok geçişler sarsıntısız yağ değiştirmem gerekiyor mu? Birde hangi yağı kullanacağım. Şanzıman yağı seviye çubugu var mı. Yağın durumunu kontrol edebiliyoruz mu? Yardım ederseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

değil. klasik otomarik şanzıman 99 dan beri üretilen sorunsuzdur. 

Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

değil. klasik otomarik şanzıman 99 dan beri üretilen sorunsuzdur. 

Çağlar Bey.

Forumu araştırdım ama kafam karıştı. Bu şanzımanın serisi yağı konusunda ne yapmalıyım emin değilim.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hüseyin Akgün

Aracı bakıma almışken şazıman yağınıda değişelim dedim.Dextron-VI (atf3309)  olarak tanımlanan yağdan kullandıklarını 4lt  boşaltıp 4lt eklediklerini 45 tl bir lt için söylediler.Güvendiğim için onay vermiştim.Değişimden sonra vites geçişleri biraz daha yumuşak ve erken geçmeye başadı sanki ,değişimden önce motoru biraz daha sıkıştırmam gerekiyordu.Biraz kullanıp 2. değişimide yapıcaz.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Akan Belen

Dün arkadaşın fiestasını servise getirdim.Gerçi mondeodan sonra oyuncak gibi geldi bana :D Neyse işlemler yapılırken şanzuman yağ olayını sordum.Bir teknisyen çağırdı bir süre önce eğitim almışlar artık nasıl bir eğitim bilmem.Bizim araçlarda değişim için bir periyod olmadığını ancak onun fikrince sonuçta yağ olduğu için değişimin iyi olacağını söyledi.

Bende bir fiyat alayım dedim yağ için.Buralarda kimse dokunmak istemiyor sanayi de.Litresi 102 tl cikmiş serviste  :shok:  :shok: Kalsın dedim bende :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yusuf Gerdan

Yağımız bugün değişti. Vites geçişleri sanki çift kavramalı şanzımandaki gibi hiç bir şekilde hissedilmiyor. Silkelemeler kesildi. Kesinlikle jatcosu olan herkes değiştirmeli bence...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Alper Topkara

Bende bu hafta içinde şanzıman arızası dolayısıyla şanzımani mi söktür dum. Jatco filan demeyin arcim172 binde tahmin ettiğim kadarıyla yağ hiç değiştirilmemis tir. Inanin durum içler acısı idi yağ berbat yanık kokuyor elinize aldığınızda parmak uçlarınız da anlıyorsunuz farkı yağ değişimi mutlaka yapılmalı. Usta 50 binde ddeğiştirin dedi mutlaka. Jatco şu olan herkes değişmeli bence zor ve pahalı değil sonuçta yağ değişimi. Faydasını göreceksiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Akan...51 . defa söylüyorum... :p shell donax yağ al...litres, şu an 20 lira falandır...deki 25 olsun...4 litre al...git yağını değiş...amma mukavemet gösterdiniz haa... :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Akan...51 . defa söylüyorum... :p shell donax yağ al...litres, şu an 20 lira falandır...deki 25 olsun...4 litre al...git yağını değiş...amma mukavemet gösterdiniz haa... [emoji3]

Burada bu işi yapacak adam yok kaç yere sordum :) ama değiştireceğim kafaya koydum
Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Akan...51 . defa söylüyorum... :p shell donax yağ al...litres, şu an 20 lira falandır...deki 25 olsun...4 litre al...git yağını değiş...amma mukavemet gösterdiniz haa... [emoji3]

Febi yi nasil bilirsin abi?
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Ama değiştirilmeli diyenlerde, değiştirilmemeli diyenler de iyi direniyor. Hangi taraf galip olacak merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Ama değiştirilmeli diyenlerde, değiştirilmemeli diyenler de iyi direniyor. Hangi taraf galip olacak merak ediyorum.

Ben de ilk basta degistirilmemeli diyordum ama. Bi gazla degistirdik. Inanilmaz memnun kaldik. Araba cok net karar vermeye basladi. Sorunsuz vites gecisi de cabasi. Dusuk devirde titreme de yapmiyor artik.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Galip gelen olmayacakta mağlup olan para + araba olacak :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

?

Yag markasi abi . Alman mali. Parcacimiz arkadasimiz. Mobili falan bosverin bunu koyun dedi. Biraz pahali oldu ama bekledigimizden cok cok iyi oldu.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben de ilk basta degistirilmemeli diyordum ama. Bi gazla degistirdik. Inanilmaz memnun kaldik. Araba cok net karar vermeye basladi. Sorunsuz vites gecisi de cabasi. Dusuk devirde titreme de yapmiyor artik.

Benimki zaten net karar veriyor, zaten sorunsuz geçiyor vitesler.

Düşük devirde titreme de mi yapıyordu :)

Değişmeyen, direnen,korktuğu için degistirmiyor :p

Yoo, yetkili servise gidiyoruz, değişmiyor, değişmez diyor.
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Benimki zaten net karar veriyor, zaten sorunsuz geçiyor vitesler.

Düşük devirde titreme de mi yapıyordu :)

Peki beyefendi neden fren ve direksiyon yağı ve hidroliğinin değişmesi konusunda ısrarcısınız :D
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Peki beyefendi neden fren ve direksiyon yağı ve hidroliğinin değişmesi konusunda ısrarcısınız :D

Servis değişmeli diyor... 

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Yahu halaaa aynı şeyi diyorsun...değiş değişme ...önemli değil.ama servis değişmez diyor  deme...öyle bir şey yok...derhal servisini ve ustanı değiş...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Servis değişmeli diyor...

Neden ona değişmeli diyor.

Neden normal yağa 1 yıl veya 15 bin km diyor

Ama sürekli çalışan şanzuman yağına ömürlük diyor.

Bunu geçtim servis 150 bin km bir aracın otomatik şanzuman yağını hiç görmüş mü :D

Görürse bozuk jatco görmüş şanzumancı gibi olur herhalde :D

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

hem ihtiyar hemde bıyıklı olunca laf anlatmak zor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...