İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Mert Ender
5kmlik mesafe için tüketiminiz normal, hatta iyi..

50kmlik mesafeyi kaç dakikada alıyordunuz?

Yaklaşık 1 saat...

Yorum bağlantısı
Burak Karadeniz
Garanti kapsamında değişen parçaların parasını servis otokoçtan tahsil eder. Servisin ayakta kalabilmesi için para kazanması lazım. Para kazanabilmesi için otokoça daha çok parça değişimi bildirmesi lazım. Garanti kapsamında daha çok parça değiştirmek, hesaplarına daha çok para yatması demektir.

Bu nedenle, tamir değil değiştirme yoluna gidilir. Çünkü tamir etmek servise para kazandırmaz.

Gerçekten delikmiydi, değiştirilmelimiydi tartışılır yalnız moralinizi bozmayın, değiştirildiği iyi olmuş.

7.9 lt/100 km, 30.000 deki bir TDCI araç için çok fazla. Carbon Clean yaptırmanızı tavsiye ederim.

Genelde servisler garantiden parça değiştirmek için uğraşmıyorlar benim bildiğim. Arızayı kullanıcıya maletmeyi ve para karşılığı yapmayı istiyorlar :rolleyes: bencede değişmesi iyi olmuş ama :)

5kmlik mesafe için tüketiminiz normal, hatta iyi..

50kmlik mesafeyi kaç dakikada alıyordunuz?

Bende okula gittiğim zaman sabahları 3-4 km akşamları 3-4 km yapıyorum. öğlen yaparsam çok km yapıyorum. benim ortalama 6.7 yi geçmedi.

hatta öğlenleri uzun yol yaptımmı 50-100 km falan bu 6.4 e düşüyor.

Bence fazla yakıyor aracınız. ( tabi normal kullanıyorsanız)

Yorum bağlantısı
Levent Hatip

Herkese Selam...

Aracım 2006 77000km Focus TDCI Ghia

İstanbul>>>Mersin Arası (950km) 100km>6.1 lt.Otobanda 5.vites 110 km Hızla Diğer yollarda 4.vites 97 sabit hızla

Mersin>>>İstanbul Arası (950km) 100km> 6.0 lt.Otobanda ve Diğer yollarda 4.vites ile 120 sabit hızla..

burada sormak istediğim 3.0 devirde daha mı az yakıyor..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Levent bey, En büyük vites ve max. torkun oluştuğu devirde gidince en verimli ve az tüketime kavuşursunuz. Yalnız yazdığınız tüketim değerleri otoyol kullanımı için bana birz fazla gibi geldi? 96 Otomatik Mondeom veya 2.0 diesel motorlu S-max ile daha düşük tüketim ile uzun yol yapıyorum?

Mert bey, İstanbul içi ve kat edip durduğunuz mesafeler için yazdığınız tüketim normal sayılır.

Yorum bağlantısı
Taha İlgen
(düzenlendi)

aracım focus değil ama tdci motor olduğu için fikir vermesi açısından kendi denediklerimi yazayım dedim.

istanbul pendikten depoyu fulleyip ankaraya yola çıktım(daha önce bir konuda yazmıştım depo full olmuyor max. 35 lt alıyor) otobanda ortalama 120 km hızla gittim. memleketim ankaradan sonra 150 km mesafede ve mecburen gölbaşından geçerken trafiğe de biraz girdim en azından yavaşladığım yerler oldu. depoyu bir dahaki doldurduğumda hesapladım aşağı yukarı 650 km yi geçti 700 km ye yaklaştı. yani kabaca hesap yaparsam 4,5 lt ile 5 lt/100 km değerlerinde. benim araç 1.4 tdci yani daha küçük motor ve aldığım değerler bunlar. 120 değilde 110 la gitseydim belki o zaman daha az değerleri yakalayabilirdim diye düşünüyorum.

edit: arabada benle beraber 4 kişi vardı,bagajda ağzına kadar doluydu.

tarihinde Taha ?lgen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Yusuf Y?lmaz

Yol bilgisayarına çok güvenmemek lazım.Bende şehir içinde kısa mesafede(3-4 km.)kullanıyorum.Yol bilgisayarı ortalama 8.0 lt.gösteriyordu.Aracı fulleyip 456 km şehir içinde kullandıktan sonra tekrar doldurup hesapladım,7.1lt/100 km tüketim olmuştu.En sağlıklısı arabayı fulleyip biraz km yaptıktan sonra tekrar depoyu doldurup hesaplamaktır.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mustafa Akkoç

:rolleyes: 1180 km ş.arası yolda 4,7lt/100km ortalama ile 135 tl motorin yaktım normalmidir?

Araba da giderken 300 kg lık gelirken ise 70 kg lık yüküm vardı. :D

Yorum bağlantısı
Taha İlgen

ortalama hız neydi? değerler bence gayet iyi

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç
ortalama hız neydi? değerler bence gayet iyi

ortalama yakıt tüketimini yola çıkmadan sıfırlamıştım ama ortalama hızı sıfırlamayı unuttum.

geldiğimde 60 km yazıyordu ama bu yanıltıcı çünkü şehiriçinide kapsıyor.

Yorum bağlantısı
Taha İlgen
ortalama yakıt tüketimini yola çıkmadan sıfırlamıştım ama ortalama hızı sıfırlamayı unuttum.

geldiğimde 60 km yazıyordu ama bu yanıltıcı çünkü şehiriçinide kapsıyor.

ben sizin kendi tahmininizi sormuştum ama önemli değil,inşallah hep böyle devam eder değerler keyfini çıkarın

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç
ben sizin kendi tahmininizi sormuştum ama önemli değil,inşallah hep böyle devam eder değerler keyfini çıkarın

Madem iyiymişim :good1:

o zaman şunları paylaşmak isterim:

45000 bakımını yeni yaptırmıştım.

lastikler e giderken 35 gelirken 33 hava yükledim.

Bide galiba yolda çok mola verdim bence ortalama hızım 70 tir tahminen.

Yorum bağlantısı
Taha İlgen

forumda teknik açıklamaları yapan kişiler olacaktır ama ben kendi bildiklerimi yazayım;

bu değerleri elde etmenizde

1-) ortalama hızınıza bakılırsa fazla hızlı gitmemişsiniz bu etkili olmuştur,hele birde motorun maksimum verimle çalıştığı devire yakın aralıklarda kullandıysanız minimum tüketim değerini yakalarsınız

2-) bakım yeni yapılmışsa filtrelerde yeni değişmiş demektir ki kesinlikle etkisi olur(özellikle tertemiz bir hava filtresi)

3-) lastikteki ideal basınç değerlerinin bulunması tartışmasız etkilidir,hemde sürüş güvenliği açısından da faydalıdır. (önlere 35 arkalara 33 focus için ideal midir bilmiyorum)

ayrıca şunu da belirteyim ben fiestayla 5lt/100 km yi yakalayınca sevinmiştim demek ki daha iyi değerlerde varmış

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç
forumda teknik açıklamaları yapan kişiler olacaktır ama ben kendi bildiklerimi yazayım;

bu değerleri elde etmenizde

1-) ortalama hızınıza bakılırsa fazla hızlı gitmemişsiniz bu etkili olmuştur,hele birde motorun maksimum verimle çalıştığı devire yakın aralıklarda kullandıysanız minimum tüketim değerini yakalarsınız

2-) bakım yeni yapılmışsa filtrelerde yeni değişmiş demektir ki kesinlikle etkisi olur(özellikle tertemiz bir hava filtresi)

3-) lastikteki ideal basınç değerlerinin bulunması tartışmasız etkilidir,hemde sürüş güvenliği açısından da faydalıdır. (önlere 35 arkalara 33 focus için ideal midir bilmiyorum)

ayrıca şunu da belirteyim ben fiestayla 5lt/100 km yi yakalayınca sevinmiştim demek ki daha iyi değerlerde varmış

ön 35 arka 33 demek istemedim.

ist dan izmire giderken dört kişi gittim onun için ön ve arkalara 35 yükledim.Dönüşte iki kişi döndüm onun için ön ve arkalar yine aynı olmak üzere 33 yükledim.

yoksa önlere ve arkalara ayrı yüklemedim.

Yanlış anlaşılmasın.

Yorum bağlantısı
Taha İlgen
ön 35 arka 33 demek istemedim.

ist dan izmire giderken dört kişi gittim onun için ön ve arkalara 35 yükledim.Dönüşte iki kişi döndüm onun için ön ve arkalar yine aynı olmak üzere 33 yükledim.

yoksa önlere ve arkalara ayrı yüklemedim.

Yanlış anlaşılmasın.

pardon yanlış okumuşum :good1:

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç
pardon yanlış okumuşum :good1:

önemli değil.

Birde siz deyince aklıma geldi ben aracı devirli kullanmıyorum.Sürerken tdci nin sesini zorlamadan gelen o gırgırgır benim daha çok hoşuma gidiyor. :nazar:

1750 devirdeki ses bana şiir gibi geliyor o yüzden sonyi açmıyorum.

ama devir arttıkça adrenalin yükseliyor o da bende çarpıntı yapıyor :nazar:

Yorum bağlantısı
Taha İlgen
önemli değil.

Birde siz deyince aklıma geldi ben aracı devirli kullanmıyorum.Sürerken tdci nin sesini zorlamadan gelen o gırgırgır benim daha çok hoşuma gidiyor. :nazar:

1750 devirdeki ses bana şiir gibi geliyor o yüzden sonyi açmıyorum.

ama devir arttıkça adrenalin yükseliyor o da bende çarpıntı yapıyor :good1:

bu konu daha önce forumda konuşulmuştu ve çeşitli fikirler var ama kendim şunu biliyorum motoru maksimum verimi verdiği devirde kullanmak gerekiyor daha fazlası ve daha düşük devirler hem ömrünü kısaltıyor hem de yakıtı artırıyor. ideal devir aralığı motora göre değişiyor tabi.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Tuğluk

Tüketim süper. Benim focus I le yazın 1300 km şehirler arası yolda 300tl hemde lpg yakmıştı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç
bu konu daha önce forumda konuşulmuştu ve çeşitli fikirler var ama kendim şunu biliyorum motoru maksimum verimi verdiği devirde kullanmak gerekiyor daha fazlası ve daha düşük devirler hem ömrünü kısaltıyor hem de yakıtı artırıyor. ideal devir aralığı motora göre değişiyor tabi.

Bence yakıt tüketimi için en iyisi aracı 1750 nm de tutmak devamlı. Ancak düz zeminde giderken onun altına da düşmek gerekiyor,tüketim açısından.

İşte bu nokta da benim kafam karışıyor acaba düşük devirde giderken motor zarar görüyor mu o sırada?

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç
Arada bir 4500 devir yapmaniz gerek yaklasik 10-15 dakika boyunca. Dusuk devirde daha cok kurum oluyor, yakit ekonomisi yapiyorsunuz, ama bir sure sonra enjektor bidi bidi yapabiliyor. Benim basima geldi, geldigi gibi arabayi pisman ettim, 35 dakika boyunca 70 km sabit hizda 2. viteste 4500 devirde calistirdim, enjektor bir daha agzini acmadi :D, ama tabi depo'yu da hafif bosalttim :D.

edit: bu arada dusuk devirlerde daha cok kurum oluyor demisim, bu konuda elimde net bir delil yok, sezgiden ibaret :).

arada bir derken ne kadar ara da bir?

3km de bir mi bir hafta da bir mi? ay da bir mi?

düşük devir derken de örneğin 4.viteste 1500 nm düz yol da gitmek düşük devir mi?

çünkü gaza bastıkça yakıtı içiyor motor.

en düşük yakıt tüketiminde aracı sürmek motora zararlı mı kısacası?

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç
Valla süper.

Bizim arabada ben daha 7 litrenin altını görmedim :D

Tabi motorların alakası yok ama yine imreniyor insan :)

dediğiniz gibi motorlar ayrı ama yolda uyumadan sabit hızda sürekli düşük seyredebilirseniz eminim ki sizin değerlerde 7 nin altına iner. :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...