İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Taha İlgen

madem tdci yakıtından bahsediyoruz bende geçen hafta ankara-istanbul otobanındaki testimi anlatayım.

öncelikle şartlar;

1-) klima genellikle açık( yolun %80lik kısmında)

2-) arabada 4 kişi var,bagaj ağzına kadar dolu

3-) malum hava sıcak

4-) ankaraya ulaştıktan sonra konya yoluna düşene kadar biraz trafikte gittim onun dışında hep şehir dışı

yaktığıma gelince. İstanbul'dan çıkarken bir çeyrek depom vardı,depoyu full yaptım, memlekete vardığımda yaklaşık 550 km yol yapmışım ve 3 çeyrek depo bitmiş(yaklaşık 30 lt)

hızımda 100-110 aralığında seyrettim. hızdan ziyade devirden bahsetmek gerekirse genellikle 2500 devirde seyretmeye çalıştım,yolun durumuna göre değişti tabi.

Yorum bağlantısı
Taha İlgen
şunu litre 100 km olarak hesaplayıversene kardeş.

5.4lt/100 km yapıyor.

Yorum bağlantısı
Ali Yaşar
:good1:

ist-tire gidiş dönüş 1252 km de ortalama 4,2 lt yakıt tüketimi elde ettim.

Önceki denemem de 4,7 lt idi.

Nasıl yaptığımı merak eden var mı yoksa bu zaten normal mi? :p

Sabrınızı tebrik ediyorum. :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç

arkadaşlar 5,viteste (yolun eğimine göre) ben 1500-1250 devir hatta biraz daha altını görerek sürdüğüm zaman 1,8-2,2lt/100km oranlarını görüyordum bilgisayardan şimdi bunu gördüğüm zaman bizim 1.6 tdci motorumuz kurum mu yapmış oldu ??? motoru öldürmüş mü olduk onu bilen birisi var mı?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

1250 devirde sürülmez. Motor bu kadar düşük devirde sürülürse kısa sürede kurum bağlar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç
1250 devirde sürülmez. Motor bu kadar düşük devirde sürülürse kısa sürede kurum bağlar.

bunu devamlı yapamıyorsunuz zaten çünkü yolun eğimi buna izin vermiyor.O durumda ancak yol izin verdiği sürece gitmek mümkün.Yolun birden dikleştiğini düşünün o zaman hemen vites düşürüyorsunuz mecburen.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Astranın deposu 52 lt. Bir defasında fullediğimde 1000 km üzerini göstermişti yol bilgisayarı. Hatta fotoğrafını da çekmiştim. RAstlarsam koyarın foruma.

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç
Astranın deposu 52 lt. Bir defasında fullediğimde 1000 km üzerini göstermişti yol bilgisayarı. Hatta fotoğrafını da çekmiştim. RAstlarsam koyarın foruma.

bişey değilmiş :lol2:

Ben bir depoyla 1250 km yapmışım demek ki :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Biraz daha çalışırsanız hiç tüketimsiz bir aracınız olabilir :) :)

:lol2: :rolleyes::)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Hocam saate 70 km ile 1250 km yol nasıl bitti sen onu anlatsana?

Ama bence gerçekten rekor bir tüketim. Mesela ben uzun yolda bunun tam iki katını yakıyorum. Benzinli olduğunu da düşününce maddi olarak 2,5 katını falan yakıyorum senin yaktığının.

Varki yakıyosun allah daha çok versin.Olmayanlar napsın :blush::flowers:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Otoyol harici şehirler arası yollardaki ortalama sürati takip ederseniz 60-70km/h arasında kaldığını rahatlıkla görebilirsiniz, insanı şaşırtır ama reel veridir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç

Ama bence gerçekten rekor bir tüketim. Mesela ben uzun yolda bunun tam iki katını yakıyorum. Benzinli olduğunu da düşününce maddi olarak 2,5 katını falan yakıyorum senin yaktığının.

valla 2 günüm yolda geçti kamyon şöforü gibi oldum.(Allah onlara sabır versin bu arada).Akhisar-Manisa arasında asfalt sıcaktan erimişti.o sıcakta bide gündüz yolculuğu yaptım.Klima da sürekli açık değildi.Sadece zaman zaman camları açıp

bazanda klimayı açtım.Ama bu cimrilikten değil klima bana dokunduğu için böyle yaptım.Kimi zaman da hem klimayı hem de camları açtım.

Yanlız gördüğüm kadarıyla klima açıldığı zaman anlık yakıt tüketimi otomatik olarak 0,5-06 lt/100Km artıyordu.

mesela 3,4lt/100km anlık tüketim ile giderken klimayı açtığımda rakam hemen 4lt/100km oluveriyordu.

İnanamayıp tekrar tekrar denedim ayağımı gaz pedalından hiç oynatmamaya çalışarak.

Demek ki klima hiç açık olmasaydı belki de 4 lt nin altına inebilirdim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Şehirler arası otobüsler devamlı 90 ile gitmeye çalışır ama vardıklarında ortalama hızı 60-65 civarıdır. Dur kalk rampa viraj vs ...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

70 ile gitmemiştir.. 90 ile gitmiştir.. Yada 95 ile gitmiştir..

Ben 100 km hız ile gidiyorum, dur kalk, viraj, rampa, sollamalar, bozuk yollar derken, ortalama 85 falan ancak oluyor..

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç
70 ile gitmemiştir.. 90 ile gitmiştir.. Yada 95 ile gitmiştir..

Ben 100 km hız ile gidiyorum, dur kalk, viraj, rampa, sollamalar, bozuk yollar derken, ortalama 85 falan ancak oluyor..

tabi ki 71 km benim ortalama hızımdı.Bazan 130 la gitmişimdir bazan da 40 la 50 ile.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
bişey değilmiş :blush:

Ben bir depoyla 1250 km yapmışım demek ki :flowers:

Ama bir fark var benim araç benzinli. Benzinli aracı ile 1000 km üzerini bilgisayardan gören varmı? Üstelik Focus depoları 55 lt yanılmıyorsam.

Ben de öyle. 80 üzeri ortalama hız varsa yeterlidir zaten.

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı
normal. sakin adamsınız.

5. viteste 120 gidin diyenler yanılıyor. 5 viteste 2000 devirde değil mi bu meret 90 ile giderken? maks tork 1750 değil mi?

öyle olsa gitmeyin demezler mi?

ne kurumu? ne peynir ne lahana? bence..

Bugün denedim ve 5. viteste 2000 devirde aracım 120km/h gidiyordu ve sizin vermiş olduğunuz istatistik tablolarda da bunun ıspatını yapmışsınız zaten. Eğer aracı boğarak vitesin ve devrin hakkını veremiyorsanız aracınız çok yakar. Ayrıca bazı arkadaşların belirttiği gibi rampada aracı 5.viteste boğmak yerine 4. viteste devrinde kullanırsanız daha az tüketim sağlanmaktadır. Ayrıca kurumda bağlamamış olur... :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Bugün denedim ve 5. viteste 2000 devirde aracım 120km/h gidiyordu

2000 devirde 120 biraz yüksek geldi.

Yorum bağlantısı
İsmail Yazıcı

Hesapta hata yoksa çok güzel bi rakam,lakin sabır işi,camlarıda 2 parmak açmasaydınız 4,1lt ye kadar düşerdiniz herhal.Benim görebildiğim en tasarruflu rakam 5,2lt/100km.Tebrik ediyorum.

Yorum bağlantısı
Cemal Arslan
(düzenlendi)

konu ile bir kaç bir şey de ben söylemek istiyorum

o dönem kendi aracım olan passat 2001 model 1.9 tdi comfortline tiptronic vites...ile kasım 2008 de kayseri organize sanayi de total yada opet var orada fulledim taşana kadar. 64.5litre aldı...sonra km saatini sıfırladım. yazlık bridgestone er300 turanza 205 60 15 lastikler vardı araçta 2 kişiyiz ve klima auto konumda...

toplamda 302 km yaptık. zaman zaman 1 saat boyunca 110km kalanı 90km sabit hızla geldim ortalama hız aklımda değil ama 3.5 saat de falan geldik ankara mamak'ta tekrar tıka basa petrolofisinden doldurduk...30 lira mazot aldım ...eurodizel...litresi 2.61 tl idi...

ankara da 11.49 litre almış oldum...302 km / 30 lira = 10.06 krş ediyor...

1 ay önce de...ankara-elazığ-erzurum arasında 2009 ford focus 1.6 tdci ile 950km civarında yol yaptık...130 lira depo fullendi..42 litre aldı mazotun rakamı aklımda değil...am 2.51 falandı sanırım...yine 2 kişi ve klima auto konumda...hızımız genelde 90-120km idi...

yalnız şunu biliyorum ki klima ile gitmek fazla bir şey etkilemiyor...camları açmaktansa klimayı açarım daha iyi...

her 2 araçta chipli idi... :lol2:

tarihinde Cemal Arslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Ben 4.2 lt/100km yi 110 sabit hızla Bursa-izmir arası gördüm.. TDChip le :lol2:

70 le yol bitermi hocam.. iyi sabır varmış sende.. :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...