İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Mustafa Özyurt

Yani şimdi ben de yeni bir dizel kullanıcısı olarak soruyorum;

Focus için uzun yolda ideal devir nedir ?...

Yorum bağlantısı

Bütün mesajları okudum bir çok arkadaş değerlerin çok iyi olduğunu yazmış ama,bana bu biraz yüksek gibi,bende devamlı uzun yolculuklara çıkarım genel olarak hız sabitleyicisini kullanırım.bu aşamada 90km de sabitteyken yakıt tüketimi 100km de/3.2-3.5 arasında değişir,110 km de ise yine sabitteyken bu deger 100km de/4 ile 4,5 arasında gider gelir.devir olarakta hızımı 110 a sabitleyince zaten en verimli değeri alıyorum,1900 da oluyor bu durumda,bunun altıda üstüde zarar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç
(düzenlendi)
Bütün mesajları okudum bir çok arkadaş değerlerin çok iyi olduğunu yazmış ama,bana bu biraz yüksek gibi,bende devamlı uzun yolculuklara çıkarım genel olarak hız sabitleyicisini kullanırım.bu aşamada 90km de sabitteyken yakıt tüketimi 100km de/3.2-3.5 arasında değişir,110 km de ise yine sabitteyken bu deger 100km de/4 ile 4,5 arasında gider gelir.devir olarakta hızımı 110 a sabitleyince zaten en verimli değeri alıyorum,1900 da oluyor bu durumda,bunun altıda üstüde zarar.

Bence yakıt tüketimi, 90 km sabit hızda 3,2-3,5/100km arasındadır diye bir genelleme yanlış.Çünkü bu yolun eğimini tamamen gözardı etmek demektir.Cruise açık olarak dik bir yokuşta 90km/h hızda iseniz yakıt tüketimi kesinlikle bu değerlerin üstünde olur yokuşun eğimine ve uzunluğuna göre de bir süre orada kalır.

Tersi olarak eğer yol bu sefer yokuş aşağı ise cruise 90 ya da 110 a kitli olsun farketmez tüketim 4- 4,5 falan değil bu sefer

0/100km yi gösterir yol bilgisayarı.

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Özyurt

Yani 1900 - 2000 nm de kullanacağız doğru mu anladım ?...

Ben denedim 2000 devirde 5. vites 120 km/s i görüyor bu araç... :rofl:

Yorum bağlantısı
Burak Karadeniz

Güzel değer, tahanın da dediği gibi önemli noktalara dikkat edildimi az yakıyor bu alet :rolleyes:

Fakat ortalama 60km hız durup kalkmalar veya yavaş gidilen yollarda dahil olduğu zaman ortaya çıkıyor. yoksa sizin yoldaki ortalamanız 100 civarıdır.

Yorum bağlantısı
Bence yakıt tüketimi, 90 km sabit hızda 3,2-3,5/100km arasındadır diye bir genelleme yanlış.Çünkü bu yolun eğimini tamamen gözardı etmek demektir.Cruise açık olarak dik bir yokuşta 90km/h hızda iseniz yakıt tüketimi kesinlikle bu değerlerin üstünde olur yokuşun eğimine ve uzunluğuna göre de bir süre orada kalır.

Tersi olarak eğer yol bu sefer yokuş aşağı ise cruise 90 ya da 110 a kitli olsun farketmez tüketim 4- 4,5 falan değil bu sefer

Mustafa bey hız sabitleyicisi açık konumdayken yokuş aşağı sıfırlandığını ben hiç görmedimki bu zaten imkansız bunu görmek için yokuş aşağı boş viteste inmek gerekir,boş viteste zaten sabitleyicide çalışmaz...benim yazdığım değerler genelde böyledir ayrıca tamam eğimli yollarda tabiki farklılık gösterebilir.onuda bu değerin içinde zaten yazdım.ama illede yokuştan inerken kaçtır derseniz 100km/yakıt tüketimi 2.8 ortalaması,çıkarkende 4.civarında gezer...

Yani 1900 - 2000 nm de kullanacağız doğru mu anladım ?...

Ben denedim 2000 devirde 5. vites 120 km/s i görüyor bu araç... :rolleyes:

Ben bu şekilde kullanıyorum mustafa bey tavsiye ederim (ama uzun yolda) şehir içinde zaten imkansız :i-ih:

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç
Mustafa bey hız sabitleyicisi açık konumdayken yokuş aşağı sıfırlandığını ben hiç görmedimki bu zaten imkansız bunu görmek için yokuş aşağı boş viteste inmek gerekir,boş viteste zaten sabitleyicide çalışmaz...benim yazdığım değerler genelde böyledir ayrıca tamam eğimli yollarda tabiki farklılık gösterebilir.onuda bu değerin içinde zaten yazdım.ama illede yokuştan inerken kaçtır derseniz 100km/yakıt tüketimi 2.8 ortalaması,çıkarkende 4.civarında gezer...

Ben bu şekilde kullanıyorum mustafa bey tavsiye ederim (ama uzun yolda) şehir içinde zaten imkansız :rolleyes:

yokuş aşağı ben gördüm ama cruise sabit değilken.

ve de araç vitesteyken gördüm.

Araç boştayken zaten görünmez 0/100km

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Viteste yokuş aşağı gaza basmadan inerken, ortalama tüketimi sıfırlarsanız 0lt/100km olan tüketimi okuyabilirsiniz, cut off yani yakıt kesilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sefa; Ankara İstanbul arasını ortalama 4,2 litre ile geçtiğini söylemişti bana... (Umarım doğru hatırlıyorum)

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç
Sefa; Ankara İstanbul arasını ortalama 4,2 litre ile geçtiğini söylemişti bana... (Umarım doğru hatırlıyorum)

doğrudur ben şimdi havaya grdim o yolda ben daha azını da yaparım gibime geliyor.

çünkü izmir-ist daha inişli çıkışlı ank-ist yolundan

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Dizel getz le 4.vites 80le çok az yakıyordu devir yaklaşık 2200 falan oluyor. Bu devirlerde çok az yakıyordu. 5. vitesle 80-90 la devir çok düştüğünden araç zorlanıyordu. Bu yüzden şehir dışında az yakmak için ben genelde 4 le giderdim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç

pistlerde hız yarışı düzenleniyor birde aynı yol şartlarında aynı sınıf araçlarla kim daha az yakıt yakıyor yarışması düzenlense nasıl olurdu acaba?

Yorum bağlantısı

Burda bahsettiğiniz konuya istinaden bir cevap yazmıştım ama sonraki cevaplarınızda böyle birşeyin olmadığınıda söylemişsiniz.forumdaşlarımızı yanlış bilgilendirmesek daha iyi olur bence :D

ve de araç vitesteyken gördüm.

Araç boştayken zaten görünmez 0/100km

Diğer cevabınızda böyle ;)

Yorum bağlantısı
Mustafa Özyurt
Viteste yokuş aşağı gaza basmadan inerken, ortalama tüketimi sıfırlarsanız 0lt/100km olan tüketimi okuyabilirsiniz, cut off yani yakıt kesilir.

Ben de öyle sanıyordum ama değilmiş neticede vites boşta bile olsa yakıt sarfiyatı var,

Lakin sarfiyatın "0" görünmesi pedala basılmadan aracın kendiliğinden ivmelenmesine bağlı bence...

Bakın denemesi bedava vitesi boşa alın yokuş aşağı veya düzde sarfiyatınız ne gösterecek...

Yorum bağlantısı
Mustafa Akkoç
Anlik sarfiyati gosteren Ford var mi ? :D

tabi ki var mesela benim ki

zaten bu 0,0/100km yi ordan görüyorsun

Yorum bağlantısı
Şükrü Güzelsu

bir buçuk ay önce bende uzun yol yaptım sabit 90 km hızla gittim yol bilgisayarı 3.8 ile 4.0 km/100 gösterdi şöyle anlatayım istanbul türkiş blokların ordaki po da depoyu fulledim 759 km yaptım zonguldağa gidip gelmiştim aynı yerden tekrar fullettim 65 ytl mazot aldı depo yani km 100 krş yaktı benim arac

Yorum bağlantısı
Tolga Uşaklı

Bende aracımı Nisan ayı başında aldım.

Şu anda 1.600km de.

Geçen hafta İzmir - Bodrum yaptım.

Klima açık, bir depo ile 645km yaptım ve ışık yandı.

Otoyolda cruise açık 120km, Söke'den sonra 90 - 110 arası gittim.

Fikirleri alabilir miyim ?

Yorum bağlantısı
Burak Olur
(düzenlendi)

Merhabalar,

Aracimi degiştim arkadaslar, dizel mondeomu satip, 2007 model TDCI Focus Hatchback Ghia aldim, bu yeni kasalardan.(titanyum degil)

Bir sorum şu: bu araclar focus II diye mi geciyor?

Ilk yakıt olcumlerimi bildirmek istedim, forumda buna benzer basligi da inceledim bir arkadasimiz 4,7 yapmıs uzun yolda.

Benim aracim yol bilgisayarına göre 6,8litre/100km yakıyor. %80sehir içi %20otoyol.

Dedim ki bir anket yapabiliriz. Aynı motora sahip arkadaslar yakıt sarfiyatını sizler de yazabilir misiniz? böylece genel bir anketimiz de olur. Yakıt tüketimi biraz fazla geldi bana cunku hiç basmıyorum.

not: renklendirmeyi rahat okunsun diye yaptım.

Saygılarımla..

foc.jpg

tarihinde Burak Olur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Karadeniz

yol bilgisayarı 6.5 ila 6.6 arasında değişiyor. Benim son ölçümümde ise 15 kuruş civarı, 14 küsürdü.

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

güle güle kullanın bu araçlar Focus II diye geçiyor... :p:)

yol bilgisayarı 6.5 ila 6.6 arasında değişiyor. Benim son ölçümümde ise 15 kuruş civarı, 14 küsürdü.

bunda tango kırmızının etkisi oluyormu ? :):)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yol bilgisayarı iyidir, ama tam depo bitirip, yapılan km ile harcanan yakıt ile tüketim değerine bakmak daha doğru olacaktır. Aynı araç-aynı sürücü , farklı yol-trafik durumunda, farklı değere ulaşırlar ama bence tüketiminiz gayet normal.

Yorum bağlantısı
Burak Olur
Araba kaç bin km de ve en son bakılmları ne zaman yapılmış.

Araba 39binde, son bakımı 30binde yapılmıs.

Yorum bağlantısı
Fatih Susuz

Kilometre de fazla değil çağlar abinin dediği gibi yol şartları çok etkili ve kaliteli yakıt çok çok önemli.!!!

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...