İçeriğe Yönlendir

Frene Basinca Direksiyon Titremesi

Tolgay Bilge

Recommended Posts

Tolgay Bilge

Merhaba arkadaslar,

Benim sorunum ,aracimne hizla giderse gitsin frene bastigimda direksiyon titriyor ve bunu pedaldada hissedebiliyorum.Ön diskleri ve balatalari yeni degistirdim forumu okudum herkes disk ten bahsediyor ancak sanirim sorun baska yerde konu ile ilgili fikirlerinizi paylasirsaniz sevinirim!

Yorum bağlantısı
Alper Taş
(düzenlendi)

Frene basınca oluşan titreme genelde disklerin eğriliğinden kaynaklanır. Yüksek hızlarda daha çok hissedilir. 60 dan aşağı düşünce hissedilmez. Disk ve balatalar yeni değişti diyorsanız. Rot başlarında boşluk olabilir. Titreşim sadece frene basınca mı. Hızla hızlanınca da varmı. Hızlanınca da varsa rot başları yada aks lalesi aşınmasından olma ihtimali var. Bir de gözle lastikleri kontrol ederseniz dişlerinde orantısız bir aşınma var mı diye. Eğer dengesiz bir aşınma var ise titreşimle beraber 70 den sonra uğultu da yapabilir. Ancak yeni de değiştirseniz diskler sıcakken arabayı yıkadıysanız yada suya girdiyseniz eğilmiş olabilir.

tarihinde Alper Taş tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Diskler isterse bir kaç saatlik olsun, sıcakken suya girilmiş ise disk yamulur, taşlanması yahut değişmesi sorunu çözecektir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

o zaman yağmurlu havada kimse araba sürmesin ki diskler yamulmasın o kadar basit değil o olay farklı bi sorun vardır...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

kesinlikle disklerde sorun yok aracimla 190-200 le giderken pogaca yiyebiliyorum yani direksiyonda milim titreme vs yok kislik lastiklerim yeni continental..ben disk aynalarindan suphelenmistim ama birde rot baslarina bakicam hizda sorun yok 20 yle de frene bassam 120 y lede bassam ayni sorun...

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Disk ile disk aynası aynı şeydir zaten.

Yağmurda araç kullanmayalım ile ilgili kısma ise, yağmurda giderken,  fren diski deforme olacak kadar ısınmaz, ama sıcak disklerle aniden su birikintisine girilince yada araç yıkamaya girdiğinde vs disk ani soğumadan dolayı eğrilebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

kesinlikle disklerde sorun yok aracimla 190-200 le giderken pogaca yiyebiliyorum yani direksiyonda milim titreme vs yok kislik lastiklerim yeni continental..ben disk aynalarindan suphelenmistim ama birde rot baslarina bakicam hizda sorun yok 20 yle de frene bassam 120 y lede bassam ayni sorun...

Giderken titreme, yani poğaça yiyemeyecek duruma gelmeniz balans ayarındandır. Frene bastığınızda titreme ise disklerdendir.

Zimmerman%20disk.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

Giderken titreme, yani poğaça yiyemeyecek duruma gelmeniz balans ayarındandır. Frene bastığınızda titreme ise disklerdendir.

evet haklisiniz ama diskleri degistireli 1 hafta oldu ki en iyi disklerden aldim balatalarda ayni sekilde kesinlikle sorun baska bir yerde :D

Yorum bağlantısı
Cem Işık

evet haklisiniz ama diskleri degistireli 1 hafta oldu ki en iyi disklerden aldim balatalarda ayni sekilde kesinlikle sorun baska bir yerde :D

Diski yeni almanız, ısınmayacağı manasına gelmez ki, sadece eski disk deforme olacak diye de bir kural yok, disk sıcakken aniden soğumuş, anlatımınız bunu işaret ediyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

araçta abs var mı ? abs ile kaynaklı bir sorun olabilir mi ? normalde disklerden yapar sürekli titreme.Disk yamulduğu için bir sürter bir sürtmez bu yüzden sallantı titreme yapar.

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Mondeo da klasik bir şey. yılda bir değiştiriyorum diskleri. hatta emmi dediydi ki ucuzundan al zaten hepsi yamuluyor diye... o yüzden ucuz olandan seçip kullanıyorum. 

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Sadece frene basınca titriyorsa ve fren dışında titreme yoksa, sorumlusu fren diskleridir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talip Eren

Sorun bence de fren diskleri,yeni alınmış olması birşeyi değiştirmez,hatta yeni diskler eskilere göre eğilme konusunda daha hassadır,döküm ile ilgili bir konu.Yeni dökümün sertleşmesi,sıcak-soğuktan etkilenmemesi zaman alır,döküm konusun da çok daha bilgili arkadaşlarımız vardır.

Yeni alınan diskler de ilk yapılacak işlem takmadan önce iyi bir tornacı da kontrol ettirmektir,eğrilik varsa torna ile düzelttirmektir.

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Sıcak soğukta bu kadar çabuk etkilenen demir parçasınamı güveniyormuşuz biz.. Anlatılanlara göre pek dandikmiş ..

Yorum bağlantısı
Misafir

Diskler yeni değişti demişsiniz o zaman fabrikasyon hatada olabilir disklerde 

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Valla birazcık dikkat edildiği taktirde kolay kolay bir şey olmaz. Sadece çok sıcakken soğuk su tutulmaması gerekiyor. Extreme bir durum bence.

Yapıştıra yapıştıra gidip, frenleyip ısıtıp, yıkamacıya girip anında yıkattırmadığınız sürece kolay kolay bir şey olacağını sanmıyorum. Keza benim başıma hiç gelmedi şimdiye kadar. 

Diskleri söktürüp tornacıya baktırın eğrilik var mı ? Öğrenmenin en kolay yolu. Varsa vardır yoksa diskten değildir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Salih Uzun

Aynı sorunu ben bizim f1 dede yaşıyorum böyle 20 km ile bile gitseniz disk bir değiyor bir degmiyor yüksek hızlarda ise frene basıldığında direksiyon titriyor diskleri kontrol etmekte fayda var

Yorum bağlantısı
Adnan KAVASOĞLU

Mondeo da klasik bir şey. yılda bir değiştiriyorum diskleri. hatta emmi dediydi ki ucuzundan al zaten hepsi yamuluyor diye... o yüzden ucuz olandan seçip kullanıyorum. 

ilk defa duydum bunu.  normal şartlar altında fren diskleri 100 000 km yi çok rahat görür ki ben halen orjial diskleri kullanıyorum. bence en basitinden bir rot ayarı yapılmalı. zaten belli süre sonra ihtiyaç oluyor. düzelmezse diğer seçeneklere göz atılmalı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Diskler orijinal değilse veya kaliteli değilse Cem Işık'ın dediği gibi aynı gün eğilebilir.

ilk defa duydum bunu. normal şartlar altında fren diskleri 100 000 km yi çok rahat görür ki ben halen orjial diskleri kullanıyorum. bence en basitinden bir rot ayarı yapılmalı. zaten belli süre sonra ihtiyaç oluyor. düzelmezse diğer seçeneklere göz atılmalı.

Orijinalinde sorun yok.

Dışarda orijinal diye satılanlar da orijinal değil. Orijinali ya serviste ya da parçacın güvenilirse otosandan istetmek. Bunlar uzun ömürlü

Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

190-200'le giderken poğaça yemek iyi bir şey mi, bilemedim. :excl:

araban iyiyse guzel bisey :D

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Tolgay Kardeşim günaydın,araçta sadece ön değil arka tarafta'da fren sistemi var siz hep ön frenlerle uğraşmışsınız arka tarafa bakmamışsınız.Araç süratli giderken elfren kolunun düğmesine bas (düğmeyi kesinlikle bırakma)ve yavaşça kolu yukarıya çek şayet aynı sarsıntıyı hissediyor isen arka fren sisteminde eğrilik var demektir :)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

Tolgay Kardeşim günaydın,araçta sadece ön değil arka tarafta'da fren sistemi var siz hep ön frenlerle uğraşmışsınız arka tarafa bakmamışsınız.Araç süratli giderken elfren kolunun düğmesine bas (düğmeyi kesinlikle bırakma)ve yavaşça kolu yukarıya çek şayet aynı sarsıntıyı hissediyor isen arka fren sisteminde eğrilik var demektir :)

ok abi bugun deneyecegim sonucu yazarim :D

Yorum bağlantısı
Mert Ender

araban iyiyse guzel bisey :D

Hep böyle düşünmekten zaten ne oluyorsa..."Arabam iyi, her şeyi yaparım". "Mondeom var, poğaçamı da yerim 200'le." "Range Rover'ım var, ters yöne de girerim", "Mercedes'im var, tek araçlık park yerine öyle bir yayılırım ki, aklın hayalin durur". vs. vs.

Siz bilirsiniz tabii.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Bu kadar yorumdan sonra, gene de kafanız rahat değil gibi, rahata etsin diyorsanız, diskleri değiştirdiğiniz yere bir kontrol ettirin derim. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...