İçeriğe Yönlendir

Frene Basinca Direksiyon Titremesi

Tolgay Bilge

Recommended Posts

Cem Işık

Tolgay Kardeşim günaydın,araçta sadece ön değil arka tarafta'da fren sistemi var siz hep ön frenlerle uğraşmışsınız arka tarafa bakmamışsınız.Araç süratli giderken elfren kolunun düğmesine bas (düğmeyi kesinlikle bırakma)ve yavaşça kolu yukarıya çek şayet aynı sarsıntıyı hissediyor isen arka fren sisteminde eğrilik var demektir :)

Abi sakatlık çıkmasın? Tek taraf tutuyorsa vs spin atmaz mı ölçüyü kaçırırsa ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hiç mi el frenini giderken çekmedin, bak şimdiii :)

Şaka maka, ara ara denerim. Olur ya, fren tutmazsa, el freninde tecrübeli olalım ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Hiç mi el frenini giderken çekmedin, bak şimdiii :)

Şaka maka, ara ara denerim. Olur ya, fren tutmazsa, el freninde tecrübeli olalım ;)

Çektim tabi, ama yüksek hızla giderken demiş ya Sabri Abi, örneğin 140 la giderken tek arka fren tutarsa ne olur bilemem, ben en fazla 50-60 la denemişimdir. FAzlası sakat :)

Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

Çektim tabi, ama yüksek hızla giderken demiş ya Sabri Abi, örneğin 140 la giderken tek arka fren tutarsa ne olur bilemem, ben en fazla 50-60 la denemişimdir. FAzlası sakat :)

bende cikiyorum simdi bir facelift projem var onla ilgili parcalar alicam ve ilk duzlukte deneyecegim aksama haber alamazsaniz isvec polisini arayiniz :D:D:D:D:D

Hep böyle düşünmekten zaten ne oluyorsa..."Arabam iyi, her şeyi yaparım". "Mondeom var, poğaçamı da yerim 200'le." "Range Rover'ım var, ters yöne de girerim", "Mercedes'im var, tek araçlık park yerine öyle bir yayılırım ki, aklın hayalin durur". vs. vs.

Siz bilirsiniz tabii.

araban iyiyse cevabi kesinlikle ust model vs olmasi amacli yazilmamistir stabiliteyi dusunerek yazmistim ancak siz baska bir yere cektiniz ...almanya otobanina 220 yle tek el 3 saat araba kullandim demek istedigim buydu :D

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Kardeşim söylediğim yanlış anlaşılmasın diye parantez içinde düğmeyi sakın bırakma yazmıştım lakin yine yanlış anlaşılmış. Elfren düğmesine basılı vaziyette elfren kolunu yukarı doğru kaldırdığınızda araç spin atmaz çünkü konturol sizde, düğmeye basmadan elfren kolunu kaldırırsanız araç spin atar çünkü konturol elfreninde ;)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mert Ender

bende cikiyorum simdi bir facelift projem var onla ilgili parcalar alicam ve ilk duzlukte deneyecegim aksama haber alamazsaniz isvec polisini arayiniz :D:D:D:D:D

araban iyiyse cevabi kesinlikle ust model vs olmasi amacli yazilmamistir stabiliteyi dusunerek yazmistim ancak siz baska bir yere cektiniz ...almanya otobanina 220 yle tek el 3 saat araba kullandim demek istedigim buydu :D

Hayır, kastettiğiniz yere çekmedim. Şunu demeye çalıştım: İnsanlar, "bana nasılsa bir şey olmaz" düşüncesiyle seyir halinde riskli ya da bencilce davranışlar yapabiliyor. 220'yle tek el 3 saat araba kullanmak veya poğaça yemek, kendiniz için riskli değilse bile başkaları için olabilir. Pek çok şey, bir anlık dikkatsizlik, ihmal sonucu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

Porya bilyasida eyri olabilir sonuçda disk ona bagli tornaçida üstünde kontrol edebilr

Kardeşim söylediğim yanlış anlaşılmasın diye parantez içinde düğmeyi sakın bırakma yazmıştım lakin yine yanlış anlaşılmış. Elfren düğmesine basılı vaziyette elfren kolunu yukarı doğru kaldırdığınızda araç spin atmaz çünkü konturol sizde, düğmeye basmadan elfren kolunu kaldırırsanız araç spin atar çünkü konturol elfreninde ;)

evet az once 70 le giderken denedim arka frenlerde sorun yok lastikler kitlendi sonra biraktim direksiyonda titreme yapmadi 2 dakika sonra yine bastim frene titreme ve saga cekme oldu??

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Arka disklerdeki eğrilik, frenlemede direksiyona yansımaz.  Direksiyon sağa sola titriyorsa (sadece frenlemede) ön disklerden başka sorumlu aramaya gerek yok...

Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

o zaman birisi bana en kaliteli disk markasini söylesin :D

Yorum bağlantısı
Ümit Mutlu BAĞIRAN

Diski sökmeden, araç üstünde torna yapan sistemler var. Eğriliğini o yamukluk ölçüsüne göre yapıyorlar.

Eğer araç daha önce sert çukur kasis, çarpma gibi vakalar yaşamadıysa poryanın eğrilmemesi, dolayısıyla diske yansıtmaması gerekir. Bu ihtimalide düşününüz lütfen. 

Kısaca;

* Disk eğrilmiş, değiştirin.

* Disk yan sanayi olduğundan bi ihtimal balansı vardır değiştirin

* Balata kapileri arızalıdır, balatalar diske eşit basınç vermiyordur, kısa sürede disk yamulutyor olabilir.

* Darbe, sert kullanıma bağlı olarak poryalar eğridir. Ne kadar sıfır disk takarsanız takın, disk porya üstüne oturduğu için sürekli yamutlur.

*****Bu saydıklarımdan hariç, şikayetinizin başka hiçbir türlü izahı yoktur :)

Sağlıcakla...

Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

Diski sökmeden, araç üstünde torna yapan sistemler var. Eğriliğini o yamukluk ölçüsüne göre yapıyorlar.

Eğer araç daha önce sert çukur kasis, çarpma gibi vakalar yaşamadıysa poryanın eğrilmemesi, dolayısıyla diske yansıtmaması gerekir. Bu ihtimalide düşününüz lütfen. 

Kısaca;

* Disk eğrilmiş, değiştirin.

* Disk yan sanayi olduğundan bi ihtimal balansı vardır değiştirin

* Balata kapileri arızalıdır, balatalar diske eşit basınç vermiyordur, kısa sürede disk yamulutyor olabilir.

* Darbe, sert kullanıma bağlı olarak poryalar eğridir. Ne kadar sıfır disk takarsanız takın, disk porya üstüne oturduğu için sürekli yamutlur.

*****Bu saydıklarımdan hariç, şikayetinizin başka hiçbir türlü izahı yoktur :)

Sağlıcakla...

cok tesekkur ederim yurtdisinda oldugumdn sanirim servise gidicem ki onlarda cok pahali burda olmadi yaza kadar idare edip turkiyede yaptiricam :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Fatih Avcı

Arkadaşlar hayırlı akşamlar.

Benim sorunum geçmişten geliyor bundan 1 sene evvel aracın tüm disklerin ve balatalarını değiştirdim no name serviste sonrasında frenleme esnasında direksiyonda titreme olmaya başladı ve sonrasında gittiğimde diskler tornalandı titreme kayboldu ve bir hafta sonra tekrar titreme başladı tekrar gittiğimde Osman abi senin poryan yamuk dedi benim anlamadığım yedek parca satanlar parçanın yamulmasının mümkün olmadığı ayrıca hiç o bölgede kaza bela yok. Akabinde porya fiyatı sordum çifti 800 tl parca fiyatı bende parayı almadım arabanın üzerinde torna yaptırdım diskleri düzeldi ama tekrar aynı şekilde frene basınca titreme mevcut. Fikirleriniz nelerdir arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Can Ergül

Diskler çok kalitesiz olabilir, performans disk diye hava kanallı kalitesiz disk satıyorlar.

Kaliteli bi markayla ya da orjinal disk markasıyla değiştirmeyi deneyin bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Porya yamuk Olabilir. Çünkü ön bilye tornacıda çakılır. Tornacı milim Hatalı çakarsa sorun olur.

Mondeo da nerdeyse yıllık disk Değişimi yapar hale geldim. Fordda bu sanki bela Başımıza.

Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

Mehmet abi inan frene basmaya korkuyorum hızı seviyorum arabaya baya emek harcadım ama sinir bozucu

Yorum bağlantısı

Mondeolarda bu problem mevcut. Diger markalarda disk degisimi ile bir cok aracta titreme sona ererken sorun devam ettiginde porya teshisi koymak cok daha kolay ama Mondeo'da mk3'te basima gelmese de mk2'de yasadigim bir sorun oldugu icin biliyorum. En kaliteli diski alin. Orjinal olmasinda da gerek yok. Sanirim 300tl civaridir. Sorundan kurtulursaniz poryaya 800tl vermediginiz icin karli olursunuz. Eger sorun decam ederse 300tl'ye arizayi kesin teshis etmis sayin kendinizi, porya degistikten sonra kaliteli diski gonul rahatligiyla 70-80.000km en az kullanirsiniz.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Belki de hız yapmamanız için bir işaret [emoji4]

90-120 Arasında bile araç ön Tarafın kontrolünü alıyor. Çok tehlikeli durumlar oluşuyor.

Cok pahalı porya biraz araştırmam lazım

Tornacıya gösterin bilya çakımında hata varmı?
Yorum bağlantısı
Can Ergül

Porya bozuk olsa uğultu da duyulması lazım. Ama sorun sadece frene basınca titreme olarak yazılmış

Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

Porya bozuk olsa uğultu da duyulması lazım. Ama sorun sadece frene basınca titreme olarak yazılmış

En ufak uğultu ses yok sadece frene basınca titreme. Zangır zangır valla

Yorum bağlantısı
Can Ergül

En ufak uğultu ses yok sadece frene basınca titreme. Zangır zangır valla

Abi en kalitelisinden diskleri değiştirmen lazım :)

Babama da bunlar yeni çıktı çok güzel diye hava kanallı disk tavsiye etmişler, takar takmaz tepmeye başladı fren. Eskileri tornalandı hala onları kullanıyo

Yorum bağlantısı
Erdem Siner

120km hızın üstünde giderken frene basınca benımde direksıyonum tıtrıyordu gittim bi ustaya arka jantın yamuk oldugunu söledi presledik ortadan kalktı sorun belkı senınde bu sekılde bı soruun olabılır ...

Yorum bağlantısı
Ahmet Hacıoğlu

aynı sorunu iki hafta önce yaşadım . şu an çok şükür problemim yok. tornalattım bir ay sonra bozuldu. balata ve diski trw marka olarak değiştirdim fren performansından gayet memnunum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...