İçeriğe Yönlendir

Fiesta Değişim Aşamaları Start Aldı. :)

Alper Aksakal

Recommended Posts

Alper Aksakal

Alper im hadi bakalım kolay gelsin,merakla bekliyoruz :bravo:

sağolasın abi. koltukları söküp eve çıkardım annemle kavga ederek koltukları bir güzel halı yıkama robotu ile temizledim şimdi balkonda kuruma aşamasındalar.

ama annem düşman oldu bana evimi kirletiyosun diye [emoji2][emoji2][emoji2]

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ya ben ne yapayım, hanım sinir oldu, 2 takım (st ve normal koltuklar) koltuğu oturma odasına koydum ve söküp dağıttım, gerisini siz düşünün artık  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Aksakal

yazık anacağızımı sinirlendirdim kurban olurum ona gönlünü alırım[emoji16][emoji2]

Ali abi senin durumda cinayet sebebi derler ya o misal olmuş [emoji2][emoji2][emoji2]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Ya ben ne yapayım, hanım sinir oldu, 2 takım (st ve normal koltuklar) koltuğu oturma odasına koydum ve söküp dağıttım, gerisini siz düşünün artık  :D

Turşusunu kur iyi mi?? Napacan onları be yaaa..Ver takalım ST leride yengeyi döküntüden seni de sitemden kurtarayım bari   :D  :D  :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Aksakal

Ses yalıtımı işleri bitti. Ama bende bittim çok yorucu iş.

Resimleri detaylı şekilde en kısa zamanda paylaşcam inşallah

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Geçmiş olsun Alper hocam şimdiden eline sağlık diyelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hayırlı olsun, hiç yorucu değil halbuki  :p

Resim gelir nasılsa, sen yaptıktan sonra arabayı sürünce ne hissettin onu söyle, özellikle pütür asfalt testini yap :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Aksakal

Geçmiş olsun Alper hocam şimdiden eline sağlık diyelim.

Çok sağol mehmet bey :)

Hayırlı olsun, hiç yorucu değil halbuki :p

Resim gelir nasılsa, sen yaptıktan sonra arabayı sürünce ne hissettin onu söyle, özellikle pütür asfalt testini yap :)

neeee hiç yorucu değil mi ?

tabiri caizse öldüm öldüm dirildim abi.

kendimi eve zor attım ama dayanamayıp deneme sürüşünü tabiki de yaptım [emoji16][emoji16]

sonuç olarak bizim afacan oldu mercofiesta [emoji12]

umduğum gibi faydalı bir işlem oldu.

lastik sesi hiç yok denecek kadar azaldı. sadece motor sesi duyuyorum [emoji2]

son aşama olarak ilerleyen günlerde arka kapılara çift fitil alcam ve camurluklarin içinden davlumbazlara da yalıtım yapcam.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

:D  MercoFiesta   :D

O yorgunluğa değdi değilmi, şimdi über sınıfa geçtin sende, motor sesinide kesebilsek cillop olacak ama o zor gerçekten, neyse zaten rolantide duyuluyor, yolda pek birşey duyulmuyor, eline sağlık, davlumbazlarıda yaptınmı iş tamam :)

Aslında harbiden yorucu değil, sakince kes pişir yapıştır, yavaş yavaş sakince yapacaktın, ama sen o gazla hemen yapayım ve nasıl oldu merakı içinde Allah ne verdiyse moduna geçtin tabii  :D böyle diyorum ama benim hızımda geri kalmazdı, ter içinde kalmıştım  :biggrin:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

davlumbaz ve sılecek altına motor kaputu altına yaptın mı bir nebze kesiliyor.lakın fazla bır sey beklememek gerek

Onları yapmıştım ben, doğruya, aha Alper e bir iş daha çıktı, terlemeye devam Alpeer  :D

Rolantide motor soğukken var ses, ısılınca bayağı azalıyor, 2100 devir eko mod giderken kaymak asfaltta hiç ses duymuyorum ben.

Yorum bağlantısı
Alper Aksakal

:D MercoFiesta :D

O yorgunluğa değdi değilmi, şimdi über sınıfa geçtin sende, motor sesinide kesebilsek cillop olacak ama o zor gerçekten, neyse zaten rolantide duyuluyor, yolda pek birşey duyulmuyor, eline sağlık, davlumbazlarıda yaptınmı iş tamam :)

Aslında harbiden yorucu değil, sakince kes pişir yapıştır, yavaş yavaş sakince yapacaktın, ama sen o gazla hemen yapayım ve nasıl oldu merakı içinde Allah ne verdiyse moduna geçtin tabii :D böyle diyorum ama benim hızımda geri kalmazdı, ter içinde kalmıştım :biggrin:

abi sabah 9 da işe başladım 5 6 gibide tam anlamıyla bitirdim.

ben fena gaza geliyorum galiba [emoji2][emoji2]

abi beni en çok yoran plastik malzemeleri tırnakları kırılmasin diye çok hassas çalışmam oldu.

über fiesta sınıfına geçtim mi [emoji16][emoji16]

motor sesini azaltmanın tek yolu camın önündeki tüm plastik aksamları çıkarıp oraları güzelce izole etmek olur.

Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

Abi 1.6 olduğundan ses yalıtımıyla oldukça iyi olmuştur tahmin edebiliyorum 1.4 olsaydı işin zordu traktör gibi ses var onlarda :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Abi 1.6 olduğundan ses yalıtımıyla oldukça iyi olmuştur tahmin edebiliyorum 1.4 olsaydı işin zordu traktör gibi ses var onlarda :D

aha bu dediğini Ali abi duymasin :D

eline sağlık abi eminim faydalı olmuştur

Yorum bağlantısı
Alper Aksakal

Kardeşim şimdi terso birşey söyleyip ali abimizi kizdirmayalim [emoji12][emoji12][emoji2][emoji2]

aha bu dediğini Ali abi duymasin :D

eline sağlık abi eminim faydalı olmuştur

Çok sağol ozan'cım gereken bir uygulamaydi.

hissedilir şekilde lastik sesinde azalma oldu. asfalttaki o uğultu kayboldu diyebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

:D bizde yalan yok neyse o :D

Hiç dert değil, 1.6 nın daha sesli olduğunu zaten herkes bilir  :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

abi sabah 9 da işe başladım 5 6 gibide tam anlamıyla bitirdim.

ben fena gaza geliyorum galiba [emoji2][emoji2]

abi beni en çok yoran plastik malzemeleri tırnakları kırılmasin diye çok hassas çalışmam oldu.

über fiesta sınıfına geçtim mi [emoji16][emoji16]

motor sesini azaltmanın tek yolu camın önündeki tüm plastik aksamları çıkarıp oraları güzelce izole etmek olur.

Camın orayada motorun arkasınada birşey yapamazsın, konsolun arkasında zaten yalıtım var, ses olayı monoblok fiestanın gövdesinden kaynaklı, ön de tık ses olsun arkadan geldi sanırsın mesela, yani sesi kesemezsin, zaten uygulama yapacak boşlukta yok, tek açıklık motor bölüünde kalorifer kutusunun arkası ve silecek kollarının oradaki siyah plastik trimin altı, onun dışında boşluk yok.

Yorum bağlantısı
Alper Aksakal

Evet arkadaşlar arabama bir artı daha eklemiş olduğumu düşünmekteyim. Uzun uğraşlar sonucunda ses yalıtımıni da yapmış bulunmaktayım.

elimden geldiğince ses yalıtımı hakkında sizleri resimlerle bilgilendirmeye çalışacağım.

Gerekli malzemeler :

1) yzaje7um.jpg

Hepimizin bildiği bir ürün olan simself

( ziftli kendinden yapışkanlı alüminyum izole bandı )

Toplam 3 rulo gitti

adet fiyatı : 37 tl

2) he8asuva.jpg

Yanmaz, su geçirmez ve kendinden yapışkanlı 2 cm kalınlığında akustik firex sünger.

Toplam 3 metre harcandı.

Metre fiyatı : 30 tl

3) 8epaqyjy.jpg

Evet olmazsa olmazimdi ısı tabancası paraya kiydim aldım :) .

Fiyatı : 170 tl

tabi bu islemler icinde ufak tefek malzemeler de gerekli :

- maket bıçağı, makas, düz tornavida , yıldız tornavida v.s

Şimdi yapım aşamaları :

tyzybuqa.jpg

Öncelikle koltukların hepsini çıkarttım.

Daha sonra koltuklar yüzünden annemle ufak bir tartışmanin ardından koltukları eve çıkarmayı başardım  ve halı yıkama robotu ile temizledim.

4ede9y7u.jpg

Arabanın soyulma aşamalarından bir kare.

y9ary5yb.jpg

Arabanın kendi orjinal halısı ve taban Keçesi.

e4yve5up.jpg

Evet ilk bitüselfi yapistirmak için deneme amaçlı ısıtmaya başladım.

8e8e9e2a.jpg

Elim alıştı tabi :) yapistirmaya başladım.

u4yta8ev.jpg

Yavaş yavaş sekillenmeye başlıyor.

pymarehe.jpg

a9ehebu4.jpg

e4u4aby7.jpg

Stepnenin olduğu kısıma bilerek parça şeklinde koydum sebebi ise hem bitüself malzemem bittiği için hemde ziftli kağıdın sürekli oynanabilecek bir yerde fazla olmasını istemedim.

epy5yger.jpg

Bu karede ise artık arabanın firex kendinden yapışkanlı sünger ile kaplama anı.

y5y8egy4.jpg

dy5ytega.jpg

Artık toplama zamanı işlemler bitti sayılır.

8emymuve.jpg

dedysuse.jpg

mase6y5y.jpg

Koltuklarimizi artık taktık.

ehyragan.jpg

ynymagen.jpg

Koltuklarım tertemiz oldu :))

ysa3yjen.jpg

e2avunud.jpg

yjyvy5ab.jpg

7y5ezabu.jpg

Mücadele anlarımdan birtanesi biraz kendimi kaybetmiş durumdayım göz zevkinizi bozduğum için affola [emoji2]

unega5es.jpgdymyqu5y.jpg

bu da arka koltuğun alt kısmı.

qe5ama4y.jpg

Çok pis çalışırım [emoji12][emoji2] koltuklar v.s olmayınca araba leylek gibi oldu :)

Evet arkadaşlar elimden geldiğince izah etmeye çalıştım umarım beğenirsiniz.

SAYGILARIMLA

Bu arada bagajin içinden lastiklerin ustunde bulunan tümsek bölgeyide komple izole ettim fakat resim çekmeyi unutmuşum

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Güzeel, gelelim eksiklereee :) bitüself ile hiç boşluk (1.cm dahi) bırakmadan tüm tabanı kaplasan daha iyi olurdu (sanki kaplamışsında öylemi ?), en azından benim için :) aslında şart değil çünki bu ziftli şey vibrasyonel sesi keser, yani titreşim yapacak ince sac kısımları kaplaman yeterdi, eline vurunca tın ediyorsa kaplaman lazım, mesela ön koltuğun oturduğu resimdeki traverse yapmana gerek yoktu, ama olsun sağlam olun dimi ama, resimde ortada görünen traversin yanlarında elips şeklinde delikler var, onu ipli gri renkli kuvvetli ambalaj bantıyla kapattınmı (koli bandıda olur tabii, ben abartırım birazda :) ), aynı şekilde kapı eşiklerinde ve bagaj kilit karşılığının orada da delikler vardı?

a9ehebu4.jpg

stepne kısmınıda tamamen simself kapla, zira ince ve davul gibi ses yapan bir kısım, bende bagaj kısmında sıfır boşluklu olarak kaplı, ayrıca yine aynı kısmın tabanını kaplamışsın evet ama yanlarıda firexle kaplamalısın...

Stepnedeki lastiğide komple tw F21 ile bolca sil ve öyle sakla, 10-20 sene sonrada o lastik sıfır gibi durur, bol sür ayna olsun, bizim taunusun stepnesini 15 sene sonra lastikçi görünce direk yuhanzi demişti adam, goodyear p800 dü sanırım, üretimden kalkalı yıl olmuş, sıfır çatlakla simsiyah duruyordu mübarek :)

Gelelim arka davlumbazlaraaaaa, resme bakarsak bagaj içinde bu kısma dokunmamısın, esas lastik sesi oradan gelir, yanlardaki siyah halıyı kaldır ve oralarıda komple boşluksuz simself+firex kapla, ayrıca aracın altına full 3mm. pütür atacaksın...

Daha işin %60 ı bitmiş kardeşim, sabah 9 akşam 6, 9 saatte bu kadarcıkmı yaptın :p sen yakında olacaktınki ben 4 saatte bak ne yapıyordum senin araca, hemde tek başıma  :D

Not: koltuklar yokken arabanın ortasına tabure koyup oturdum, birde çay içtim, ferah ferah ohh be demiştim (oturup inceleme ve planlama yapmıştımda)  :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alper Aksakal

Ali abi arka davlumbazlara bagaj içindeki haliyi kaldırıp oraya komple yalıtım yaptım.

Zaten açıklama kısmında da yazmistim fotolamayi unuttum diye :))

O zaman ne oldu işimin % 80 bitmiş oldu.

stepne haznesinde ki kenar kısımları firex ile kaplamaliyim haklısın abi onu da yarin yapıyorum o zaman.

Aracın altına pütür attirmaya gelince yahu bu gidişle bi-xenon yaptiramiycam :))))

Ama genel itibari ile nasıl olmuş abi işçilik kötü mü ? :))

Valla adım Hıdır elimden gelen budur misali :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ali abi arka davlumbazlara bagaj içindeki haliyi kaldırıp oraya komple yalıtım yaptım.

Zaten açıklama kısmında da yazmistim fotolamayi unuttum diye :))

O zaman ne oldu işimin % 80 bitmiş oldu.

stepne haznesinde ki kenar kısımları firex ile kaplamaliyim haklısın abi onu da yarin yapıyorum o zaman.

Aracın altına pütür attirmaya gelince yahu bu gidişle bi-xenon yaptiramiycam :))))

Ama genel itibari ile nasıl olmuş abi işçilik kötü mü ?

Valla adım Hıdır elimden gelen budur misali :)

Yok canım bence gayet güzel, davlumbazlarıda yaptıysan stepneyide halledince %80 garanti  :good1:

Hem daha ne olsun, Ford un bunu görüp utanması lazım, şunu adam gibi fabrikada yapın 2 lira fazlaya satın, zaten ne kazıklar ne şemsiyeler yiyoruz bari bir işe yarasın  :)  Bir ara baya takmıştım bunu, ciddi ciddi tavan ve kapılarda dahil Dynamat getirtip işi abartacaktım, sonradan bu kadara gerek yok diyip vazgeçtim, senin bu yaptığın yeterde artar bile, rahat ol  :good1:

Benim esas proce fikrim, galiba bmw de görmüştüm, akustik karşı ses dalgası yayarak sesleri duyulmaz yapma olayıydı, yani motor ses frekansını tespit eden ve bunu kırıp nötralize etmek için karşı ses dalgası yayarak kabinde hoparlörlerden motorda ayrı bir ses kaynağıyla motor ses dalgalarını kırma procesi  :crazy:   uygulaması var aslındada bende onu yapacak bilgi ve imkan yok, forumda hocamız var, tez konusu oldu demişti bir ara ama öyle kaldı konu maalesef...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Aksakal

yvunanet.jpggyrezu6u.jpg

Bunlar da deli mavi xenonlarim çok pis can yakarım [emoji12][emoji12][emoji2][emoji2]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...