İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 Te Motor Yağı Olarak 0W30 Yada 0W40 Tam Sentetik Yağ Kullan

Serdar Kazancı2006
Çözüme git M.Fatih Yüce tarafından,

Recommended Posts

R.Bahadır Irmak

Yağın asıl spesifikasyonunu belirleyen ilk rakam değil ikinci rakamdır, 0w-30 ile 5w-30 arasındaki fark sadece kışın ilk marşda yağın motor bloğuna ulaşmasıyla ilgili yani akışkanlığın soğuk havada daha hızlı olmasıyla ilgili. Diğer taraftan ikinci rakam 30 olduğu için yaz sıcaklığında motor ısındığında yağın akışkanlığa karşı gösterdiği Direnç aynı. Normalde kullanılması gereken araç üreticisinin tavsiye ettiği ve kullan dediği spesifikasyondur, eğer araç kılavuzunda yazandan fazla bir miktarda yağ eksiltme varsa o zaman değişikliğe giderek 0w-40 yada 5w-40 yada ileri durumlarda 5w-50 gibi kalın yağa Geçmek gerekir. Aksi halde 5w-30 yağ yerine 0w-40 kullanmak daha kalın bir yağa Geçmek anlamına gelir ki bu durum motor sıcaklığı,Yakıt tüketimi ve emisyon artar, katalizör zorlanır.

Yorum bağlantısı
Serdar Kazancı2006

0 w 30 yağı kullanıp deneyelim. Sonuçlarını paylaşırım...

Yorum bağlantısı
Şahin Akdolan

Serdar abi tüketim olarak açıkcası kontrol edemedim ama sessiz ve gerçekten performansı arttı. Tabi bunda içindeki yağın 10w40 olması da etken olacağını düşünüyorum. Acaba 0w40 mondim için kalın bir yağmıdır?

Yorum bağlantısı
Şahin Akdolan

Bugün itibariyle Karadeniz turunu bitirmiş bulunmaktayım. Kümbet yaylasını tavsiye ederim.

Gelelim konumuza. 0W40 yağ kesinlikle motoru çok sessizleştirdi. Ben aracı aldım alalı 100 km sabit hız ile 7.8/100 km hiç görmemiştim yakıt tüketimini bariz düşürdü. Bunu eski motor yağının 10w40 yağ olmasından mı veya eski hava filtresinin yakıta etkisinden mi derseniz o kadar teknik detayı bilemeyeceğim fakat araba tamamen karakter değiştirdi diyebilirim. Üst hızları çok daha rahat ivmelenme ile alıyor artık. Bugün itibariyle yağ eksiltme de yok. Sonuç ben biraz daha kullanayım ama şimdilik tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Serdar Kazancı2006

Tşkler Şahin Bey. Ekim 15 kadar 0w30 yağ kullanmaya başlayacağım. Bakalım bizim OV Mondi ne yapacak :)

Yorum bağlantısı
Şahin Akdolan
(düzenlendi)

Rica ederim abi. Benim araç Kayseri Sivas arasını 2 TL lpg fiyatı ile ortalama 0.15 TL civarında yaktı. Son sürat ise 205 km civarında.

tarihinde Şahin Akdolan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdar Kazancı2006

15 krş cok iyi değer

bizim mondi 25 krş aşağı yakmaz

Yorum bağlantısı
Şahin Akdolan

Fakat benim 2 TL lpg fiyatıyla dümdüz yol ve 100 km sabit hız boş araba ile. Bu kadar etki edeceğini bilsaydım önceden değişim yapardım. Arabaya bir de boya koruma ve iç vakumlatma yaptım ki süper oldu  :good1:

Yorum bağlantısı
Serdar Kazancı2006

0w30 yağ ile filtreleri aldık. İnşallah önümüzde ki c.tesi günü değiştireceğim. İzlenimleri burada paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Şahin Akdolan

Ne kadara aldın abi ? Mobil mi ? Ben Mobil 1 new life 0w40 5 litresini 130 TL almıştım. Filtreler bosh marka total 200 TL mal olmuştu. Hayırlı olsun abi.

Yorum bağlantısı
Serdar Kazancı2006
(düzenlendi)

6 tl. mobil 1 0 w 30 yağ için 140 TL

Yağ filtresi,hava filtresi ve polen filtresi içinde 35 TL ödedim.

tarihinde Serdar Kazancı2006 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Şahin Akdolan

Güzel abi senin araç dizel sanırım, kazasız belasız keyifli sürükler dilerim

Yorum bağlantısı
Serdar Kazancı2006

2006 model benzinli GhiaX OV

Sende kazasız belasız kullan.Tşkler...

Yorum bağlantısı
Şahin Akdolan

Abi peki benzinli için 4.5 LT yağ yeterli değil mi neden 6 LT aldın ?

Yorum bağlantısı
Serdar Kazancı2006

Şahin bey,

Yedekte dursun haftada 1000 km. yapıyorum. Ne olur ne olmaz. 

Yorum bağlantısı
Şahin Akdolan

Anladım abi hayırlı olsun tekrar. Tecrübelerini bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Serdar Kazancı2006

Bugün filtreler ve yağ değişimini yaptırdım. Biraz km yapalım dağ bayır aşalım. Tecrübemizi paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Serdar Kazancı2006

Bugün sabah 100 km. yol katettim. Gözlemlerim şunlardır

1. Daha sessiz çalışma
2. Titreşimssiz çalışma
3. Çekiş biraz daha artmış gibi

Sonuç olarak şuan memnunum. 

Yorum bağlantısı
Şahin Akdolan

Hadi hayırlı olsun abi. Umarım daha iyi olur. Benim araba bariz karakter değiştirdi veya bakımsızlıktan kötü durumdaydı şuan normale döndü.

Yorum bağlantısı
Serdar Kazancı2006

Yakıtta havalar sogumasina rağmen azalma gördüm. Takibe devam kalıcımı yoksa bakımın gazımı ;)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serdar Kazancı2006

Yag degisimi sonrasinda yaklasik 1850 km. yol yaptim. Yag eksiltme yok. Bundan sonra yagim 0w30. Tum mondeo kullanicilarina tavsiye ederim. yakitta bariz azalma var.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Yag degisimi sonrasinda yaklasik 1850 km. yol yaptim. Yag eksiltme yok. Bundan sonra yagim 0w30. Tum mondeo kullanicilarina tavsiye ederim. yakitta bariz azalma var.

Bu yağı ford motoru kullananan jaguar ve volvo kullanmaktadır. Bence en uygun sentetik yağ ford için bu,pahalı diyen içinde yada biraz daha hesaplısı 5-30 mobil süper 3000.

Yorum bağlantısı
Serdar Kazancı2006

M.Fatih abi yağı pahalı bulan arkadaşlar yakıt tüketiminde ki kazançla fazlasıyla memnun kalacaklardır.

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Şahin Akdolan

Serdar abi sonuca ve memnuniyetine sevindim. Ben değişim yapalı 5000 km yaptım dün itibariyle 0w40 Mobil New life eksiltme yok. Yağ renk değiştirdi yani görevini yapıyor. Motor daha sessiz ve yüksek devirlerde çok daha ivmeli hızlanıyor. Dün Ankara-Kayseri arasında yokuşlarda dahi hız veya çekiş düşmedi. Bu yağlar 15000 mi acaba abi yoksa 25000 mi ?

Yorum bağlantısı
Serdar Kazancı2006

Şahin kardeşim,

M.Fatih Abi yurtdışında tam sentetik yağlar için 20-40 bin km arası değişim aralığı verildiğini yazmıştı

Sende benim gibi şehirler arası aracını kullaniyorsun sanırım.

Sürekli şehir içi kullananlar için 8-10 bin km. Şehirler arası 14-15 bin km. ideal bir değişim süresi olabilir diye düşünüyorum.

Bakalim yorum gelecek mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...