İçeriğe Yönlendir

Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı ?

Mustafa Korçak

Recommended Posts

Ayhan Onaran

Yoo benzinliklerdekiler doğru.Yeterli ordaki hava aleti doğru çalışsın.Yani hortumunda yırtık olmasın veya kaçak olmasın..

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu

En doğru lastik basıncı araç üreticisinin tavsiye ettiği değerlerdir. Benim araçta ön 32, arka 30 tavsiye edilmiş. Yani ön ve arka farklı değerler olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Cengiz Bostancı

merhaba aracımı yeni adlim ve lastik basıncları baktım 39da ben 32 32 yaptim sizde durum nedir?

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Benzin deposu kapağı içinde ya da aracın kitapçığında yazan değerlere baktınız mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

3 kişiye kadar normal yük Önler 29 arkalar 26

Tam yükte önler 34 arkalar 44'e kadar çıkarılabilir.. Diyor kılavuz..

Yorum bağlantısı
İlker Demir

Fusion önler 35, arkalar 32 yada 34. Önler daha düşük olduğunda virajlarda ve manevralarda güvensizlik hissi veriyor, ayrıca yüksek süratlerde tutunumu zayıflıyor. iki senedir bu araca biniyorum. Hem sürüş için hem de yakıt açısından en ideali gerçekten bu ( Önler 35 , arkalar 34 ).

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ahmet Tekin

Benim lastiklerde 32/30 hava vardı, 100 km de 5.3 lt yakıyordu (Şehir içi - mahalle arası). LAstiklerdeki havayı 29/26 yaptım, otonun süspansiyonu (zıplaması) bayağı düzeldi, keyifli bir sürüş sağladı. Ancak yakıt gideri 100 km de 6.8 Lt'e kadar çıktı (Şehir içi - mahalle arası). Şimdi tekrar 32/30 yaptım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaplan_2

mondeo 98 ghia sedan - arabamı aldığımda üzerinde 195/60/15 ölçülerde michelin lastikler vardı, bu lastikler normal lastiklerimi ve hava basıncı kaç olmalı. kasisli yollarda giderken arabanın arka kısmından lokurtu şeklinde ses geliyor, lastiklerden olabileceğini düşünüyorum. 4 lastiğimin hepsinde 30 hava var. bilgisi olan arkaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Mondeolardaki değerleri bilmiyorum ama 30 psi bana az gibi geldi.. En doğru bilgi aracın kitapçığında yazar. Kitapçığınız yoksa bilen arkadaşlar yanıtlayacaklardır.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Lokurtu sesinin, lastik hava basıncı ile hiçbir ilgisi yoktur. Ezberimde yok ama 30 normal bir değer, arkadan gelen ses için öncelikle arka z-rot a bakılmalı, veya askı rotu da derler.

Yorum bağlantısı
Kemalettin Karatum

Mondeo için:

Normal yükte (3 kişiye kadar) 4 lastikte 34 psi

Tam yükte (3 kişiden fazla) önler 38 psi, arkalar 40 psi

diyor bendeki Mondeo El Kitabı.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
Mondeo için:

Bu değerler mantıklı. Benim focus için 185 65 R14 lastik için dördü de 32 psi tavsiye ediliyor. Hem mondeo hem daha büyük lastik olunca o nedenle 30 psi az gelmişti bana.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mondeo için:

:rolleyes:

85621483.jpg

Yorum bağlantısı
Kemalettin Karatum

Mehmet hocam,

sizin sitenizden indirmiştim bende zaten bu el kitabını.

Bu vesile ile

Pdf inin yaratım sürecinde emeği geçenlerin hepsine saygılarımı sunuyorum. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile, lastik hava ölçüsü değeri basınçtır, taban-yükseklik değerine bağlı değildir ki zaten yukarıdaki tabloda da görülebilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaplan_2
Lokurtu sesinin, lastik hava basıncı ile hiçbir ilgisi yoktur. Ezberimde yok ama 30 normal bir değer, arkadan gelen ses için öncelikle arka z-rot a bakılmalı, veya askı rotu da derler.

Tüm arkadaşlara bilgileri için teşekkür ederim. Çağlar bey z rot ve viraj demir lastiklerini 1 ay kadar bir süre önce usta değiştirmişti, internette az önce ararken lokurtu sesinin arka lastik göbek bilyalarının arızalanmış olabileceğine dair bilgiler edindim, doğrumu bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bilyalar da lokurtu sesi yapmaz, uğuldar. Z-rot lar genelde önde değişir, arkadakiler sık arızalanmaz, sizin de önler değişmiş olmasın?

Yorum bağlantısı
Üstün Doğan
merhaba aracımı yeni adlim ve lastik basıncları baktım 39da ben 32 32 yaptim sizde durum nedir?

selam,

fabrika verisi sol ön kapinin karsiliginda sofor koltugunun hemen altindaki tabloya gore normal yukte önler 35, arkalar 32.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Volkan Aydogdu
(düzenlendi)

Arkadaşlar Connectlerin Lastik hava basınçları kaç olmalı bi ideali var mı kitapçığa bakmadım...Geçenlerde lastikçi 35 ile bastı fakat araç eskiye nazaran yoldan daha fazla etkileniyor...Benim için öncelik güvenlik ve konfor acaba ideal basınç nedir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

tarihinde Volkan Aydogdu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Volkan Aydogdu

Bugün bi bakayım..Tuttu adam 35 bastı araç sarsıyor gibi geliyor bana da...Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Beyhan Yılmaz

Yüksüzse ben önler 32 arkaları 30 yapıyorum..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yüksüzse ben önler 32 arkaları 30 yapıyorum..

Connecte 30 az olur.. Bari en az 32 yapın... Bence yol tutmaz o araba o şekilde..

Yorum bağlantısı
Murat İmeci

Kendi aracıma normal şartlarda önlere 33 arkalara 34 uyguluyorum.

Yorum bağlantısı
Barıs Akıncı

Önler 32, arkaları 30 basıyorum...Yük atmadığım için yüksek hava bastığımda çok sarsıyor.Gerçi şimdi de sarsıyor ama o kadar değil...

Yorum bağlantısı
Ali Açan
Mondeolardaki değerleri bilmiyorum ama 30 psi bana az gibi geldi.. En doğru bilgi aracın kitapçığında yazar. Kitapçığınız yoksa bilen arkadaşlar yanıtlayacaklardır.

Normalde 195 60 15 lastik havası 32psi di. Eğer yüklü yola gideceksen 36 psi a kadar hava basabilirsin...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...