İçeriğe Yönlendir

Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı ?

Mustafa Korçak

Recommended Posts

Yurdaer Elay
307 aracımda 205/55/16 lastikler var ve fabrika verisi 35 psi basınç tavsiye ediliyor.Orjinal jantı değiştirmek istemiyorum.Acaba tavsiye edilir basıncın altına insem örneğin basıncı 30 psi yapsam lastikler için risk oluşur mu?Konforda dişe dokunur düzelme olur mu?

Sanırım bu sertlik biraz da bizim Peugeot'lara özel bir durum. Benim araba da kütük gibi. Her çakıl taşını hissediyorum nerdeyse. Tavsiye edilen basınç 2.4 bar (35 psi). Bir ara düşürmüştüm ve yol tutuş inanılmaz kötüleşti. Artı sert olan direksiyon iyice sertleşti.

Yorum bağlantısı
Abdülmecit Cirbil
1 aylık lastiğe %10 gibi eskime payı ödemiş işte müşteri, acentacım YMM miciğim. Reklam olmaz nasıl olsa artık çalışmıyorum, Goodyear V-H serisi lastiklerde kaskoya gerek kalmadan lastiği yeniliyor.

bir önceki aracımda kasko poliçem ankara sigortaa idi,,2 yıllık lastiklerimi (2 adet) kapının önünde yardılar,onada 40 ytl gibi bir ödeme yapmıştım,,

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 aylık lastiğe %10 gibi eskime payı ödemiş işte müşteri, acentacım YMM miciğim. Reklam olmaz nasıl olsa artık çalışmıyorum, Goodyear V-H serisi lastiklerde kaskoya gerek kalmadan lastiği yeniliyor.

Reklam sayılmaz umarım ama ödememeliydi... :)

Yorum bağlantısı
Abdülmecit Cirbil

niçinn ödememem gerekiyordu?? kasko poliçelerinde böyle bir açıklama yokmudur?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
niçinn ödememem gerekiyordu?? kasko poliçelerinde böyle bir açıklama yokmudur?

Vardır.

Bir çoğunda eskime yıpranma payı düşülmeyecektir diye yazar...

Sizinkinde ise "Lastik amortör egzoz sistemi akü gibi parçalarda aşınma payı düşülür" diye yazıyormuş...

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Semih Saner

aracım 2003 focus

195/60/15 lastiklerimde hava basıncı kaç olmalıdır. ön ve arka lastik havaların basınçlarını söylersensinz sevinirim...

Yorum bağlantısı
Alper Gündoğdu

Merhaba

1998 mondeo aracım için herkes farklı hava basıncı ve lastik ebadı söylüyor..

2.0 glx aracım için standart lastik ebadı ve ön ve arka hava basınçları nedir?

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Araç glx ise ,ebat normal şartlarda... 185/65/14 ve hava da 32 ps [ ön -arka]

Ama ghıanın lastik ebatı daha mantıklı çünkü donanım hariç her şeyleri aynı... Ebat 195/60/15 ve havasıda 32 ps (ön ve arka)

Ama bu araca isterseniz 195/55/15 , 205/55/16,205/50/16 da takabilirsiniz... Dedim ya en ideali 195/60/15 tir (fabrika çıkış lastikleri (ghıalar için)...)

Yorum bağlantısı
Alper Gündoğdu

teşekkürler ilginize 185/65/14 ve hava da 32 ps [ ön -arka]

uygun olacaktır üzerindekileri bir kontrol edeyim...Araç üzerinde Fulda ecocontrol modeli var marka olarak iyimi bilmiyorum ama bazen sürüş zorlanıyor gibi havalarıda bir kontrol ettirelim :(

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Gürhan Ceylan
(düzenlendi)

2004 model 1,6 focus ghia aldım lastik havaları konusunda hiç bilgim yok. yardımcı olursanız sevinirim :unsure2:

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
2004 mdel 1,6 fcs chia aldım lastik havaları konsunda hiç bilgim yok .yardmcı olursaniz sevinirim :unsure2::unsure2:

Klavyenizde sorun var galiba!

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Bende ön-arka 32 diye biliyorum :unsure2: daha tecrübeli arkadaşlar bilgilendirirler birazdan ..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Klavyenizde sorun var galiba!

Yazıyı düzelttim.

Gürhan Bey. Bu forumda mesajlar, kitap yazıyormuş gibi yazılır. Dikkat ederseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

32 -32 basıyorum 31-31 daha konforlu oluyor ama abs daha sık devreye giriyor gibi geldi lastikler bitiyor :unsure2: :unsure2: lastikciye kalsa 30-30 basıyor.

Yorum bağlantısı
Gürhan Ceylan
Önler 32, arkalar 30. Yük durumuna göre 33-34' e kadar artırabilirsiniz.

Teşekkür ederim. :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Cihangiroğlu

Kapıda yazıyordu basınçlar, 16" için olanı hatırlayamadım şimdi, yalnız ülkemizde 16" jantı çizdirmemek için dolma lastik lazım, sırf bu yüzden ve konfor kaybından ben hala 14" kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Aracı 1-2 kişi ve bagajda az yük olacak şekilde yani yarı yüklü kullandığınızı varsayarak 175/65/14 lastik için önleri 31 arkayı 27 yapın, lastikler soğukken yapın, 1 bar fazla basmak daha iyi oluyor,

26, 30, 35 gibi söylediğimiz değerler psi türünden.

1 bar= 14,5 psi yapar.

1 bar fazla basmak demek 30'un üzerine 14,5 eklemek demek :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

tek başıma sıfır yükle biniyorum ondan öne 32 psi arkalara 28 psi basıyorum ben psi ile libre/inc^3 aynı birime mi tekabül ediyor yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Pınar Gökdemir

benim aracım her cukurda zıplıyor, kangırı gibi oldum, 3 ay once aldım aracı. kitapcıkta 44psi basınc yazıor tum lastikler için. bu cok abartı bir deger degil midir? suan basınc kac hiç bilmiorum ama resmen cukurdan gecmeye korkar oldum, cok hafif oldugundn mı yoksa lastiklerden mi bu kadar sallanıorum hiç anlamadım?

Yorum bağlantısı
Bedri Baki

44 psi sanki fiesta için çok fazla. Genelde kapıların yanında yazar kaç psi olacağı. Önler 30 psi, arkalar 32 psi falandır.

Yorum bağlantısı
Pınar Gökdemir

kapının orada yazar mı aaaa :blush: süper ben bi aracın etrafında tur atiim o halde bi yerlerinde bişeyler yazıyor mu bakayım.. tesekkurlerr

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...