İçeriğe Yönlendir

Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı ?

Mustafa Korçak

Recommended Posts

Bedri Baki

Focus'larda benzin kapağının içinde yazıyordu. Bazı araçlarda genelde şoför kapısının iç tarafında yazıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cenk Kara

selam arkadaşlar aracım 2011 titanium xpaket fiesta lastik ölçülerimde 195x50x15 kaç hava basmam lazım

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
selam arkadaşlar aracım 2011 titanium xpaket fiesta lastik ölçülerimde 195x50x15 kaç hava basmam lazım

Lastik havalarıyla ilgili tablo şöför tarafında kapının içinde etiket olarak bulunmaktadır..

Yük durumunuza göre bakıp lastik basıncınızı ayarlayabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Aracın kitapçığında,lastik ebadına,yük durumuna ve hıza göre lastik basınçları yazar.Sanırım 29 olması lazım.

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

kullacı kitabında 31 yazıyor,normal yükte... aslında tam olarak ön 31 arka 26 yazıyor ama ben bunu anlayamadımNeden böyle bir fark var ? Benim arabaya da 33 -26 yazmış böyle mi kullanmamız lazım, birde lastikçiler kişin 2-3 fazla basın diyorlar ama?...

Yorum bağlantısı
Serkan Toygar

iyi günler arkadaşlar ford focus hb 2011 comfort un lastik hava basıncı ideal hangi basınçta olması gerekir

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı

Kullanma kılavuzunda yazmıyor mu?

195/65/15 ise 4 lastiğede 32psi olması lazım...

Yorum bağlantısı
Mustafa Kocabay
(düzenlendi)

Biliyorum bir çok kez açılan konu fakat emin olmak için sormak istedim. Geçem hafta lastik havalarını kontrol ettirdim. Ön ve arkaya da 32 bastılar. Kışın böyle olması gerekiyormuş. Fiesta 14 inc lastik. Sizce doğrumu?

tarihinde Mustafa Kocabay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
(düzenlendi)
Doğru.

Tekrardan konu açmıyım dedim burdan sorayım dedim =)

Çağlar abi benim arabaya kaç hava basınc vurmam gerekiyor

önlere 33 arkalara 30 vuruyorum ben

c-max 2005 tdci trend

lastik 205-50-17 var üstünde.

17inc kaç vurmam gerekiyor basınc.

Yaz kış fark ediyormu basınc bide abi

Saygılar

tarihinde Yal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Kocabay
Doğru.

Teşekkürler Çağlar Bey,

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Yanlış bir uygulama benim lastiklere her montaj işleminden sonra 32 basmaya kalkıyorlar. Kapıdaki değerler her zaman daha düşük oluyor. 31/26(önler 31 arkalar 26) gibi tam olarak hatırlamıyorum. Yaz kış farketmez, şuna dikkat edin kışın havanın az basılması lastiklerin su atma kapasitesini düşürüp yol tutuşunu olumsuz yönde etkiliyor. Uzun lafın kısası lastik havalarınız fazla, ön normal olabilir ama arka kesinlikle fazla kapı içinde ne yazıyorsa onu uygulayın.

+1 düşüncesindeyim.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

aslında ben katılmıyorum şöyleki aracın nasıl binildiği çok önemli sadece tek başınıza benim gibi biniyorsanız 28 arkalara ideal ama kalabalık biniliyorsa 32 basmak uygun olur önler ise tek biniliyorsa 31 gibi bir değer çok kişi biniliyorsa 32-33 gibi değerler bence uygundur kış için daha fazla basmak gerektiğiyle ilgili bilgim yok standartlarda verilmiş değerler bence uygundur

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Eren

bununla ilgili ben de konu açmıştım daha önce. kapıda yazan değerler ön 31 arka 26 çok az olduğunu düşünmüştüm. ancak forumdaki arkadaşların tavsiyesiyle 1 fazlasını uyguladım. yani ön 32 arka 27 bence de en uygunu bu. arbanın sürüş karakteri bu başınç değerleriyle daha iyi

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Fiestanın basınc değerleri 29-26 olması lazım. Ben 1 fazla olarak 30-27 basıyorum.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp

Focus benzinli dizel için farklı değerler yazıyor kapıda.

Dizel ön arka 33

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Makyajsız fiestanın kullanım klavuzuna baktım. O eski kitapcıkta yazılan lastik basınc değerlerini benim arabanın kitapcığında 2.0 motor fiesta için vermiş. Yada eski makyajsız fiestalar daha ağır...

Arabanın kapısındaki değerleride çektim ve kitapda bizim arabalar için olan basınclar ile aynı.

Bence en doğrusu arabanın kapısında yazan kendi değeridir, arabanın kitabındada bunu doğruluyor. Eski kitap ile yeni kitap zaten komple farklı. Konular farklı sayfalarda ve farklılıklar var.

Eski kitapcık

85429469.jpg

Arabamın kapısında yazan değerler.

05022011511.jpg

Yeni kitapcık (160 km/sa altındaki hızlar için)

05022011512.jpg

160km/sa üstündeki hızlar için.

05022011514.jpg

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Sanırım eski kitapcık ile yeni arasında değer farkı yok. Benim dikkatsizliğim. 160km/sa üzeri ile altını karşılaştırmışım.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Guest ?

Üç yıldır Fusıon kullanıyorum. Genelde önleri 32 ,arkaları 30 olarak kullanıyorum. hem lastik ömrü hem sürüş emniyeti hemde konfor ve hakimiyet için ideal. Lastik havalarınızı da mutlaka lastikler soğukken ölçün!!! Kazasız yolculuklar dileğiyle

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Gökhan Şagar

Connect lastiklerinin basıncı bu mevsimde kaç olmalıdır 32psi oldugunda araba patinaja vuruyor genelde

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Ben önler 33 arkalar 35 kullanıyorum genelde, enson rot balans yaptırdıgımda hepsini 35 yapmışlardı şuanda nedir bilgim yok soğuktan konturol etmeye üşeniyorum(4-5 ay geçti) :)

Aracınız 2011 Glx olduguna göre siz gaza biraz fazla yükseniyorsunuz o nedenle bu sorunu yapıyor(normaldir). Ben kışın bile(kar ve buzda) çok nadir patinaj yaptırıyorum aracı düz yolda (4 mevsim lastikle) rampada nekadar sakin gaza bassamda kış lastigi olmadıgı için ara ara patinaj yapmak istiyor araç ama anti patinaj sistemi buna izin vermiyor...

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

yük taşıyorsanız arkaları önlerden 2 psi daha fazla basın ben önceden 30-32 kullanırdım şimdi 32-32 kullanıyorum patiye düşme problemide yaşamıyorum.. tabi gaza abanmadığım sürece..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...