İçeriğe Yönlendir

90 Hp & 110 Hp ?

Gökhan Çelenk

Recommended Posts

Fatih Ozen

Degerli forumdaslar ilgi,alaka ve degerli yorumlarınız ıcın tesekkurler.

Yazılanlardan çıkarttıgım kadarıyla 90 alırsam sankı dızelın keyfıne varır gibi olacagım,..

Ama 110 zaten favorim.

Hani şöyle konuyu özetlesek....temiz ve km durumuna göre hareket edelim, dogru mu dur ? $@ygılarımla....

Benin araç gibi 110 ama dpf siz araç alın kavga çıkmasın :)

Hocam olay cıkmasın aman ? ☺☺

Dpfil. Olması + mı - mıdır?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Olanlar iptal ettirdiğine göre olmaması daha iyi :)

%20 hp ve tork farki az değil tabiki ama temiz olursa 90 da alınabilir bence de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Kastamonu da hatırı sayılır bir rampa var. Ne zaman bir araç deneyecek olsam oraya giderim. 4 yıl 90 hp focus sedan kullandım bu rampayi 135-140 ile çıkardı. Arkadaşım 50 bin de 2010 comfort hatchback aldı geçen sene denemek için götürdüm rampaya, 109 bg olan bu araç 145-150 ile tırmandı. Bir haftalık f3 115 tdci aracımı alır almaz bu rampada denedim 155-160 ile tırmandı. Aslında aman aman hiç farkları yok ama 90 hp alırsanız her zaman 110luk mu alsaydim diye içinizde kalacak. Mehmet Hocamın dediğini hesaba katın derim. 90 hp dpf ve vgt olmadığı için arıza konusunda avantajlidir. 1-2-3. Vitesleree farki anlayamazsiniz. Fark 4 ve 5. Vites hizlanmalarinda ortaya çıkıyor. Klima açık durumda ve yüklü iken de fark hissedilir durumda. Model yılları itibariyle iki araç arasında artık pek fiyat farkı da yok. Ben olsam 109 olanı alır acabada kalmazdim. Yalnız altını da çizmek isterim 90 likla 110 luk arasında ismi kadar da fark yok.

Allah gönlünüzce versin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Evet 2009 3. ayında alınmış ama 2008 üretimi.

0d60ed100802dd66704c689bb3f473ff.jpg

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

dpf den kaçınmak için 90 lık olması bana hiç mantıklı gelmedi. madem aralarında hiç fark yok diye ısrar ediyorsunuz, o zaman kim hangi akla hizmet dpf siz imal edilmesine müsaade etmiş. Ki, bu yasa ile zorunlu diye biliyorum.

Abi bazı ülkeler motor hacmi bazıları emisyon değerlerine göre vergi alırlar. Örnek vw emiayon skandalı. Abd çevre hassasiyetinden mi ceza kesti ? Vergi kaçağından ceza kesti veya kesecek, neyse. Motorlar birebir ayni, yan elemanlardaki değişiklikle beygur gücü düzenlenir. 100 ve üzeri beygir güç ureten modeller için dpf şart koşulur motor 90 beygire çekilir dpf takılmaz olay bu. Yani öyle 1.6 motor yaptım 109 beygir çıktı hadi bu da böyle olsun değil. İstese 200 beygirde çıkartır. Olay tamamen emisyon değeri ile üstüne binecek vergi maliyeti. Yoksa niye 90 beygir focus üretsin ford ? Sen ileride bir gün piston almaya parçacıya gitsen sana 90 mı 109 mu diye sormayacaklardır. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Peki devir/hız oranları aynı mıdır?

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

O zaman sormazlar mı adama arkadaş aynı hacimde iki farklı güçte motor var da, vw deki gibi neden farklı hacimlerde alternatif motor yok? Bu yüzden efsane olabilecek 2 ve 2.5 kasalar golf 5 ve 6 nın gölgesinde kaldı.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

bence pistonlar vs farklıdır.

Hocam bir motorun üretimi nasıl zor bir şeydir bilir misiniz ? Testleri, projelendirilmesi, pazar bulması vs. Bu motoru benim bildiğim 5 marka kullanıyor. Sana 90 beygir şu piston sana 109 şu piston diyemezler. Bir marka din standardı 109 der öbürü sae standardı 100 der.

O zaman sormazlar mı adama arkadaş aynı hacimde iki farklı güçte motor var da, vw deki gibi neden farklı hacimlerde alternatif motor yok? Bu yüzden efsane olabilecek 2 ve 2.5 kasalar golf 5 ve 6 nın gölgesinde kaldı.

2.0 dizel focus var, 1.8 var. Buraya gelmeyenler onlar, distribütör ne kadarına cesaret ederse o kadarı geliyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

dci 65 ps  var, 110 ps de , bunlar da aynı piston mu var mesela? 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

dci 65 ps var, 110 ps de , bunlar da aynı piston mu var mesela?

Hangisi 65 ps ?

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Türkiye ye gelmeyeni demiyorum ben. Mesela focus 2 döneminde golf 5 vardı. Motor seçenekleri içinde 1.6 hitler, 1.6 fsi, 1.6 tdi, 1.4 tsi gibi geniş seçenekleri mevcuttu, fsi tutmadı ayrı. Fordun ise aynı hacimde sadece benzin ve dizel seçeneği mevcuttu. 2.0 ve 1.8 zaten vergiden dolayı tutulmazdi, o hacimleri yine getirmesinler zaten.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

1.5 dci reno motorlar vardı ya.

İlk çıkan kangoo lardan bahsediyorsak onlar 65 bg. 1.9 litre atmosferik motorlardı. Dci olanlar 85 beygirle başladı.. ;)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Türkiye ye gelmeyeni demiyorum ben. Mesela focus 2 döneminde golf 5 vardı. Motor seçenekleri içinde 1.6 hitler, 1.6 fsi, 1.6 tdi, 1.4 tsi gibi geniş seçenekleri mevcuttu, fsi tutmadı ayrı. Fordun ise aynı hacimde sadece benzin ve dizel seçeneği mevcuttu. 2.0 ve 1.8 zaten vergiden dolayı tutulmazdi, o hacimleri yine getirmesinler zaten.

Küçük hacimden bu güçler bu emisyonla çıkmaz dediklerinde vw bizim teknolojimuz farklı diyordu. Gördük farkı.. :D Ford yuksek hacimle o kadar yapabilmiş. 2005 model 2.0 150 beygir fiesta var mesela..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

04f4ef07d7cd515c96b72374e3ad8d95.jpg

Var mı aralarında tork, maksimum gücü ürettiği devir harici fark ? Ağırlıkları bile aynı.. ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Abi dpf çevrecilik adına üretilmiş bir sistem, zaten Fordun 90 beygir üretmesindeki amaç, ki bu kesinlikle benim fikrim bir yerlerden duymadı okumadım, dpf maliyetinden kaçmaktır.

belirli bir tarihten sonra zorunlu hale geldi. 90 olanın dpf zorunluluğu yoktu. o dönemde.. şimdi var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Peki bu fark neden o zaman her şeyleri aynı ise? 2 kasada ghia ile diğer donanımlar arasında donanımın yani sıra güç farkı da olsun diye mi acaba? Bildiğim kadarıyla 90 lık ghia ve 110 luk trend yada coll yoktu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

belirli bir tarihten sonra zorunlu hale geldi. 90 olanın dpf zorunluluğu yoktu. o dönemde.. şimdi var.

Ben de onu diyorum işte, o dönem 90 beygir için dpf zorunluluğu yoktu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...