İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Gösterge Ampul Tipi

Münir Nurettin Taşova

Recommended Posts

Selim Kılınç

Münir bey parlaklık kafi elinize sağlık harika iş ve sonuç.

Derviş bey siz de yeşil ve kırmızı demişsin gösterge panelinin ayrıntılı resmini ihmal etme yeşilleri ve kırmızıları nereye taktığının detaylarını belirt harikasınız vallaha.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Münir bey parlaklık kafi elinize sağlık harika iş ve sonuç.

Derviş bey siz de yeşil ve kırmızı demişsin gösterge panelinin ayrıntılı resmini ihmal etme yeşilleri ve kırmızıları nereye taktığının detaylarını belirt harikasınız vallaha.

Abi kadranı kırmızı dedim ama meğer hepsi aynı ışıktan faydalanıyormuş. Kırmızı denerim önce, baktım yeşil yerleri pek etkilemiyor o zaman sıkıntı yok. Hele bi ampuller gelsin zaman uysun bakıcaz neler olacak abi
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

İçini açıp kadran arkasında ki yeşil alanı kazımadıkça, bu yeşil görüntü ortadan kalkmaz. Ne yapılırsa yapılsın km sayacı ve sıfırlanan sayaç çerçevesi hep yeşil kalacak. Çıkma bir gösterge almayı düşünüyorum, içini açıp ibreleri aydınlatan şeffaf plakayı izole etmeli ve ona ayrı kırmızı led uygulamalı.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

İşte o yüzden uğraşmaya gerek yok münir, teferruatlı iş. Açıkçası o kadar uğraşmaya ne zaman var ne istek. Takarım kırmızıyı bakarım, olmadı yeşili takar kapatırım. Detaylara girdikçe risk artıyor. Tek tek kazı geri boya, düzgün olacak mı olmayacak mı amaaann valla hiç gerek yok

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

İşte o yüzden uğraşmaya gerek yok münir, teferruatlı iş. Açıkçası o kadar uğraşmaya ne zaman var ne istek. Takarım kırmızıyı bakarım, olmadı yeşili takar kapatırım. Detaylara girdikçe risk artıyor. Tek tek kazı geri boya, düzgün olacak mı olmayacak mı amaaann valla hiç gerek yok

Hobi amaçlı güzel işler benim için.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Hobi amaçlı güzel işler benim için.

Valla zamanım olsa ben bayılıyorum uğraşmaya, güzel şeyler yapmaya ama bu haftasonu aç bir günde oldu oldu, olmadı diğer haftayı bekle. Araba yatsa olmuyor aniden lazım oluyor. Yer yok mekan yok. Arabanın başına bi geçsem çevre apartmanlar hepsi balkonda başlıyor noldu diye. Anca annemlere gidince rahat oluyorum o da sürekli gidemiyorum. Hele bide evliysen hepten unut böyle geniş geniş takılmayı [emoji1] [emoji1]

Olmadı ibreyi kırmızıya boyarız

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Valla zamanım olsa ben bayılıyorum uğraşmaya, güzel şeyler yapmaya ama bu haftasonu aç bir günde oldu oldu, olmadı diğer haftayı bekle. Araba yatsa olmuyor aniden lazım oluyor. Yer yok mekan yok. Arabanın başına bi geçsem çevre apartmanlar hepsi balkonda başlıyor noldu diye. Anca annemlere gidince rahat oluyorum o da sürekli gidemiyorum. Hele bide evliysen hepten unut böyle geniş geniş takılmayı [emoji1] [emoji1]

Tv karşısında 3 saat dizi izlemeyiveririz. ;) Heves işi bunlar Derviş.
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Tv karşısında 3 saat dizi izlemeyiveririz. ;) Heves işi bunlar Derviş.

yahu dizi tv izlemiyorum ki zaten, aha hep burdayım :D ama gelde evden çık in aşağı arabayla uğraş :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burçin Kabasakal
(düzenlendi)

Bende duydan ampulü çıkarırken kargaburun kullanmıştım, fakat ampul kırıldı. Birkaç tane daha kırdım. En son duyu inceledim, saatçi tornavidası yardımıyla ampul kolay çıkıyormuş... Şimdi detayını hatırlamıyorum, ancak kırmadan çıkarma oluyor hatırlıyorum..

İnce uçlu saatçi tornavidasıyla ampul ayağını kıstıran metal pabuçları itiyorsunuz, çıkıyor. Ledlerin takılmış hâli cv canlı ve yeni nesil görünüyor: Tebrikler, güzel iş. umarım köyü yeşil ve dengesiz bir parlaklık olmaz, diye yazmıştım, düzeltiyorum: Çok hoş. Takip ediliyorsunuz.

tarihinde Burçin Kabasakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Ampul yerine kirmizi led takmayi denemek lazim. Guzel sonuc alinamazsa aklıma gelen üç yol var. Basit olan; göstergenin içini açıp ibreleri sokmeden boyamak. Tam sonuç vermeyebilir. Diğer yol; ibreleri uv boya ile boyayip, göstergenin tepesinden uv led takmak. Bu sonuç verir sanırım. Bir diğeri de; ibrelere ışık ileten şeffaf plakalar var, onları izole edip onları aydinlatacak kırmızı led yerleştirmek.

Yorum bağlantısı
Burçin Kabasakal

Ampul yerine kirmizi led takmayi denemek lazim. Guzel sonuc alinamazsa aklıma gelen üç yol var. Basit olan; göstergenin içini açıp ibreleri sokmeden boyamak. Tam sonuç vermeyebilir. Diğer yol; ibreleri uv boya ile boyayip, göstergenin tepesinden uv led takmak. Bu sonuç verir sanırım. Bir diğeri de; ibrelere ışık ileten şeffaf plakalar var, onları izole edip onları aydinlatacak kırmızı led yerleştirmek.

İbreyi boyamak (şeffaf boya ile) kesin, kolay bir sonuç verecektir. Neden "UV" led; etkisi nedir?

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

İbreyi boyamak (şeffaf boya ile) kesin, kolay bir sonuç verecektir. Neden "UV" led; etkisi nedir?

İğnelerin harici bir aydınlatması yok. Yüksek güç ampulle bile çok parlamiyor. Boya ile sönük kalır diye düşünüyorum. Siz kesin sonuç diyorsanız boyayin.
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Derviş Dursun

Bugün benim bu lambalar geldi, diğerleri daha gelmedi. Bunlar uygulanır mı acaba, uyar mı bilgisi olan varsa sevinirim23c08075977f45df02457ea48e470cbc.jpg

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

T5 ise uyar.

Aynen t5 münir. Gerçi şimdi aklıma geldi, diğerleride gelsinde öyle açayım. Tüm renkleri denemiş olurum. Sök tak yapmam tekrardan en azından
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Acele etme hocam diğerleri de gelsin beklediğimizi gerçekleştir inşallah

Abi denek olarak kullanıyorum ben bu arabayı :D
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Abi denek olarak kullanıyorum ben bu arabayı :D

Derviş bey, gösterge panelini sökme aşamalarından itibaren resimli, uygulamanızı bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Tek led ile tam homojen bir aydınlatma elde edilemiyor, göstege standart ampullere göre tasarlandığı için yanal aydınlatmaya da ihtiyacı var. Bu yüzden üç yüzeyi de aydınlatan 3 ledli T5 led siparişi verdim. Bu işlemi yapacaklar için tavsiye ederim.

10PCS-font-b-T5-b-font-font-b-LED-b-font

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
(düzenlendi)

Derviş bey, gösterge panelini sökme aşamalarından itibaren resimli, uygulamanızı bekliyoruz.

Münir Nurettin arkadaşımız paylaşmıştı konu açarak. Modifiye kısmında vardı konusu. O yüzden ben detaylandırmayı düşünmemiştim

Tek led ile tam homojen bir aydınlatma elde edilemiyor, göstege standart ampullere göre tasarlandığı için yanal aydınlatmaya da ihtiyacı var. Bu yüzden üç yüzeyi de aydınlatan 3 ledli T5 led siparişi verdim. Bu işlemi yapacaklar için tavsiye ederim.

10PCS-font-b-T5-b-font-font-b-LED-b-font

Münir bir aydır sparişi bekliyorum, şimdi mi söylüyorsun insafsız :D bir ay daha beklersem satarım arabayı :) tarihinde Derviş Dursun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Tecrübe ettikçe öğreniyoruz, bende düşünebilsem baştan öyle alır takardım. :)

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Tecrübe ettikçe öğreniyoruz, bende düşünebilsem baştan öyle alır takardım. :)

Sonunda göstergeye projektör taktıracaksın bana :D
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Gelecek ledler ile bir deneme daha yapacağım. Bir sonrakinde ise içini açıp led döşeriz, inşallah ona gerek kalmaz. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...