İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - 1.6 Otomatik TDCI Yakıt Tüketimi

Burak Karadeniz

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Yol bilgisayarı yanıltır, gidilen km yi kaç lt. yakıt ile gittiğinizi, benzinciden aldığını miktar ile ölçün. Vesile ile, baba kullanımında daha az yakması da normaldir, yılların birikimi sonucu düşer tüketim.

Yorum bağlantısı
Mert Can Usta

Babamla bi ara hesaplamıştık km de yaktığı parayı , yanlış hatırlamıyorsam 22 kuruş falandı galiba . Tam olarak nasıl hesaplanıyor depoyu fullediğin paraya gittiğin km mi bölünüyor ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Dolu depo ile km sıfırlanır, depo bitince doldurmak için alınan litre ve gidilmiş mesafe belli olacağından lt/100km hesabı yapılır.

Yorum bağlantısı
Mert Can Usta

Depo dolu iken - gösterge doğrumudur bilmiyorum - 899 km gösteriyor ama ne kadar fazla gösterse bile kullanış tek önemli konu tabiki

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Depoyu tamamen doldurduktan sonra 100 km yol yapın ve sonra depoyu tekrar doldurun. Diyelim ki 2. ci dolumda aracınız 7 litre yakıt aldı. Demek oluyor ki aracınız 100 km.de 7 litre tüketmiş.

Yorum bağlantısı
Mert Can Usta

Aslında denenebilir babam depoyu full lerse dediğinizi yapacağım fakat babam genelde fullemez 50 le 100 lira attırır hep şimdi farkettim :yildizlar: :yildizlar:

Yorum bağlantısı
Arif Cesur

Merhaba

Bugün 2006 C-max TDCI ile Afyona gidip geldim.

Önce 35 km Ankara'da kullandım. Sonra Afyon-Bolvadin, 220 km. Sonra 10 km Bolvadinde şehir içi. Sonra tekrar Ankara 220 km.

Yol bilgisayarına göre, toplam mesafe 485 km, ortalama hız 82 km/h, tüketim 4.5 Lt, kalan mesafe 565 km.

Ancak yol bilgisayarı genelde %5 civarı eksik hesaplıyor. O nedenle gerçek tüketim 4.9 Lt civarıdır.

Çok tasarruflu kullanmadım ama aracı pek zorladığım da söylenemez. Bazen 140'a kadar çıktım ama genelde 110-120 km/h arası surdum.

Aracım henüz 46.500 km'de. Yine de bana tüketim gayet uygun geldi. Araçta 2 büyük ve 3 çocuk vardı.

İyi akşamlar.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
Merhaba

Bugün 2006 C-max TDCI ile Afyona gidip geldim.

Önce 35 km Ankara'da kullandım. Sonra Afyon-Bolvadin, 220 km. Sonra 10 km Bolvadinde şehir içi. Sonra tekrar Ankara 220 km.

Yol bilgisayarına göre, toplam mesafe 485 km, ortalama hız 82 km/h, tüketim 4.5 Lt, kalan mesafe 565 km.

Ancak yol bilgisayarı genelde %5 civarı eksik hesaplıyor. O nedenle gerçek tüketim 4.9 Lt civarıdır.

Çok tasarruflu kullanmadım ama aracı pek zorladığım da söylenemez. Bazen 140'a kadar çıktım ama genelde 110-120 km/h arası surdum.

Aracım henüz 46.500 km'de. Yine de bana tüketim gayet uygun geldi. Araçta 2 büyük ve 3 çocuk vardı.

İyi akşamlar.

bence gayet güzel bi tüketim ben uzun yolda bi depo ile max 700km gördüm dahada göremedim :rolleyes: malesef otobana çıktımmı 100-120 ile gidemiyorum insan uyuşuyor 130-150 arası kullanıyorum otobanda hepde araç dolu oluyor ama mersin adana arası uzun yolda klima kapalı 3 kişi otobanda rahatlıkla 4.5lt yi görebiliyorum uzun yolda 100-110km hızları arası araç sabit kullanılırsa ani hizlanmalardan kaçınılırsa rahat bence 900-1000km yapar klima kapalı

Saygılar

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar
:D

Şimdi oldu, gerekeni yapmış Mehmet Gazihan anlaşılan, tedbir olarak ta pul koyulmasını istemiş muhtemelen. Kaça malolduğunu paylaşabilirmisiniz, bu işlem için İstanbul'a gelmeyi planlıyorum ben de.

Çok zaman oldu, yanlış birşey söylemek istemem...

500-600 civarı birşeydi sanırım.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Burhan Kahraman

Gecen hafta tatil icin antalya kemer e gittim istanbul antalya gidis gelis toplam 1700Km yaptım toplam ortalamam 5.8 lt oldu

yol bilgisayarı 5.3 altına hic inmedi 1500km uzun yol 200km si sehir ici sayılır

giderken zam gelmisti 3,72 den aldım yolda 3,80 den gonderken de shell den 3,90 dan alıp kulaklarını cınlattım

koyunum koyunsun koyunuz , gitsin :)

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
Gecen hafta tatil icin antalya kemer e gittim istanbul antalya gidis gelis toplam 1700Km yaptım toplam ortalamam 5.8 lt oldu

yol bilgisayarı 5.3 altına hic inmedi 1500km uzun yol 200km si sehir ici sayılır

giderken zam gelmisti 3,72 den aldım yolda 3,80 den gonderken de shell den 3,90 dan alıp kulaklarını cınlattım

koyunum koyunsun koyunuz , gitsin :)

Ortalama uzun yolda hız kaçtı acaba klima açıkmıydı ve yük durumu nasıldı?

hocam sorun olmasın. uzun yolda bu kadar yakmaması lazım.

Yakıyor Lokman abi ya uzun yolda helede 120nin üstüne çıktıkmı iş tamam ben uzun yolda otobanda 650kmnin üstüne çıkamadım bi depo ile belki basmasam 800-900km yi görürüm otobana çıktıgım zaman 140-160 hızları arası kullanıyorum

hele şehir içi şu aralar klima açık 8lt çok rahat yakıyor benim araç

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Sinan şehiriçinde ben pek 7,5 lt'yi geçmedim, klima açık. Karmada yani şehiriçi ve şehirlerarası karışık 6,3-6,4 litrelerdeyim 100 km için hala...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Sinan Yalçın Durmuş

Yakıt tüketimim ciddi bi miktarda arttı :vroom: depoyu fulladıgımda yol bilgisayarını sıfırladım depo yarım oldu 200km yol gittim:S

hergün işe git gel kullanıyorum evden işe işten eve bazen tek tük iş çıkışları turluyorum klimada açmıyorum:S

vallahi bakalım bi depo ile ne kadar yol yapabilecegiz

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
O nasıl tüketim yalçın,benim depom 45 lt ve şehir içinde,klimada açık olduğu halde,yinede yarım depoyla 200 km'den fazla gidiyorum ( araç benzinli) :unsure2:

bence çözemedim vallahi hemşerim depo 55 lt çok aşırı bi tüketim olmaya başladı kısa mesafeli kullanıyorum ama

önceden şehir içi 600-650km arası yapıyordum

şimdi depo yarım oldu 200km yaptım tahminim 250-300 daha yaparım

170tlye doluyor 500km yapsam şehir içi 35 kuruş felan denk geliyor

ortalama tüketim 9lt gözüküyordu yol bilgisayarında

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
Buji,buji kabloları ve hava filtresinin durumları nasıl?

dizel abicim benzinli değilki bakım 1500km önce yapıldı

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Yalçın birde Mustafanın söylediklerine ek olarak, devirli kullan, arabayı çok bağırtma, devri çokta düşürme.

benimki en kötü zamanında bile 7.4 dü geçmedi.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
Yalçın, motoru kurcalattırıp, vakitli vakitsiz bakım yaptırıp durma;

Çünkü senin sorun bence "nörolojik"

Nasıl olur? deme, bal gibi olur.

Nöronların sağ ayak sinirlerine fazla baskı uygulattırıyor, o yüzden de yakıtını bir türlü düşüremiyorsun.

Ne vakit ki sen pedalın altında yumurta varmış gibi araç kullanmaya başlayacaksın,

işte o vakit yakıtın düşecek.

En kötü kullanımda ve dolu filtre ile bile 9.0 Litreyi hiç görmedim bu güne kadar, hatta benim konuda gördüğün kurşun kalem kalınlığındaki manifold delikleri ile bile.

Şehir içi min 6 max 7,5

Ortalamada max 6,3

Şehir dışı 4,5 - 5,5 arası.

Mustafa abi motoru kurçalatmiyorum zaten çok kısa mesafeli kullanıyorum motor ısınıyor tam ben stop ediyorum zaten

motor ısınmadan gösterge kıpırtamadan 2000 deviride geçmiyorum

evet motor ısındıktan sonra biraz seri kullanıyorum 2500-3500 devir arası vites değiştiriyorum duruma göre.

filitre temiz 1500km önce bakım yapıldı.

şehir içi önceleri 8lt felandı

şimdi 9lt oda kısa mesafeli kullanmamdan

bugun uzun yol yaptım

mersin-iskendurun

iskendurun-mersin

toplam 440km yol yaptım

klima açık devamlı 2 kişi hız 140-170 arasıydı hep

130tl yakmışım basmasaydım 100tlye rahat gider gelirdim diye tahmin ediyorum ve radarada düşmezdim=)) bide radara girdim ilk defa gelince

Yalçın birde Mustafanın söylediklerine ek olarak, devirli kullan, arabayı çok bağırtma, devri çokta düşürme.

benimki en kötü zamanında bile 7.4 dü geçmedi.

Yok abi tek tük yüksek devirlere çıkıyorum 3000-4000 devir bandını az kullanıyorum normalda 2500-3500 arası diyeyim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
M.Fatih Yüce

Merhabalar,

Çok eski bir Ford kullanıcısı olmama rağmen aranıza yeni katıldım.2006 C-max Ghia Cvt aracım 96,000 km ye girdi.Nerdeyse bütün aldığım yakıtlar fulleyerek sayaçtan ölçümleme yaptım çünkü yol bilgisayarları hiçbir zaman doğru bilgi vermiyorlar.Mazot u arabayı aldığımdan beri opetten(3 farklı istasyondan devamlı) alıyorum vede hiçbir zaman sorun çıkmamıştır.

uzun yolda 4 kişi 90 cc ile yol aldığımda 4,5 litre

uzun yolda 4 kişi 110-130 arası oldumu 5,5 litre

uzun yolda 4 kişi 130-160 arası oldumu 6-6,5 litre yakmaktadır.İstanbulda şehir içinde kullanıma ve trafiğin durumuna göre 7-9 litre arasında değişmektedir.

Cvt şanzuman vites geçişlerini çok yüklenmezseniz şartlara göre 1600-2000 devir arası değiştirmektedir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Serpil Hanım, Şanzımandan sorununuz olmadı mı hiç.. ?

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bu soruyu herkes soruyor sanırım çok sorunu olan olduğundan.Bence şanzımanda sorun olabilir yada şanzıman sorunlu üretilmişte olabilir.Aynı şekilde Vw grubundaki dsg şanzımanlar ile ilgilide çok sorunlu diye yazılar okudum.

Ben otomatik araç kullanan çok kişinin yanında oturduğum zaman kullanım şeklini gördüğümde(bu insanların hepsi okumuş kültürlü sayılacak kişilerdi)bizim milletimizde otomatik araç kullanma sorunu olduğuna karar vermiş bulunuyorum.Bence sorun şanzımanda değil son 6-7 yıldır otomatik vitese heveslenip rahatlığı için alan ama düz araba kullanım alışkanlığını bırakmayan insanlarımızda problem var diye düşünüyorum.Benim hiç bir problemim olmadı. Severek kullandığım arabamdaki mükemmel şanzıman nedeni ile (son 1 yıldır aracı değiştirmek istememe rağmen)sanırım bir kaç sene daha kullanacağım.

Not:Dün siteye üye olmaya karar verdiğimde Asıl ismim Fatih olmasına rağmen bir türlü adımı beğendiremedim.Hanımın ismi ile deneyim dedim vede oldu.Şimdi siz yazınca yanlış bir iş olduğuna karar verdim.Sanırım isim deiğştirmem mümkün değildir....

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Not:Dün siteye üye olmaya karar verdiğimde Asıl ismim Fatih olmasına rağmen bir türlü adımı beğendiremedim.Hanımın ismi ile deneyim dedim vede oldu.Şimdi siz yazınca yanlış bir iş olduğuna karar verdim.Sanırım isim deiğştirmem mümkün değildir....

Ben dün üyeliğinizi onaylarken TC kimlik numaranızdan bu olayı farkettim.. Gerçek adınızı girince başka bir üye olduğunu gördüm..

Size bir formül düşünelim..

Neydi adınız... ?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serdar Toprakcı
(düzenlendi)

günaydım 1 hafta önce ford fiesta 2009 benzinli otomatik aracımı ben, eşim ve 1,5 yaşındaki oğluma küçük geliyor diye yerine 2006 ford cmax gihia otomatik dizel aldım temiz bir araç ben benzinli araca bindiğim için tüketim çok fazla oluyordu. Şimdi ise istanbul kapalı trafikte 9.3 çıkıyor açık trafikte 7.2 ye kadar iniyor normalmidir diye soracağım.

tarihinde Serdar Toprakc? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...