İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - 1.6 Otomatik TDCI Yakıt Tüketimi

Burak Karadeniz

Recommended Posts

Lokman Ceritlioğlu

otomotik araba için normal gibi, havalarda soğudu bu yüzden bu aralar yakıtlar biraz yükselir.

Yorum bağlantısı
Serdar Toprakcı
otomotik araba için normal gibi, havalarda soğudu bu yüzden bu aralar yakıtlar biraz yükselir.

cevap için teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
günaydım 1 hafta önce ford fiesta 2009 benzinli otomatik aracımı ben, eşim ve 1,5 yaşındaki oğluma küçük geliyor diye yerine 2006 ford cmax gihia otomatik dizel aldım temiz bir araç ben benzinli araca bindiğim için tüketim çok fazla oluyordu. Şimdi ise istanbul kapalı trafikte 9.3 çıkıyor açık trafikte 7.2 ye kadar iniyor normalmidir diye soracağım.

Arabanız hayırlı olsun.İnşaallah sorun çıkmadan uzun süre kullanırsınız.Aynı araçtan bendede var.İstanbulda trafik yoğunluğu güzergah a göre çok değişiklik gösteriyor.Bu neden ile herkes doğru yada yanlış bir şeyler söyleyebilir tüketim konusunda.Yol bilgisayarında ortalama tüketimi gösteren yeri sıfırlayın 90-100 ile gidebileceğiniz bir yolda mümkünse cc ye alın 15-20 km kullanın.Eğer tüketim 5 civarlarını gösteriyorsa yakması normaldir.

Yorum bağlantısı
Serdar Toprakcı
Arabanız hayırlı olsun.İnşaallah sorun çıkmadan uzun süre kullanırsınız.Aynı araçtan bendede var.İstanbulda trafik yoğunluğu güzergah a göre çok değişiklik gösteriyor.Bu neden ile herkes doğru yada yanlış bir şeyler söyleyebilir tüketim konusunda.Yol bilgisayarında ortalama tüketimi gösteren yeri sıfırlayın 90-100 ile gidebileceğiniz bir yolda mümkünse cc ye alın 15-20 km kullanın.Eğer tüketim 5 civarlarını gösteriyorsa yakması normaldir.

benzinli 1,6 otomatik kullanırken 11,10 ları gördüğüm için 9 kusurlar bile beni sevindiriyor deneyeceğim teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Musa Demirelli

Dizel fiyatı 3.70 iken Opet ten aynı pompadan. aldım. 1000 km de km 190 TL yakmış. Şehir dışı. 90-115 hız ile

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

Son zamanlarda kısa mesafeli kullanıyorum çogunlukla arabayı ortalama şehir içi yakıt tüketimim son geçen gün doldurdugumda ölçtüm 9lt yol bilgisayarıda 9.1 lt gösteriyordu :D

Yorum bağlantısı
Sinan Hamza

çok değilmi yahu 9.1 ? ben 3 gün önce sıfırladım şehir içi ve tem otoyolu dur kalklar falan 5.9 gösteriyor

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
çok değilmi yahu 9.1 ? ben 3 gün önce sıfırladım şehir içi ve tem otoyolu dur kalklar falan 5.9 gösteriyor

Biraz önce baktıgımda 8.6 dı işten eve evden işe kullanıyorum bu aralar pek fazla kullanmıyorum uzun süreli kullanırsam zaten ortalama tüketim 7 7.5 arası düşüyor ama kısa mesafeli kullandıgım için bu kadar yüksek diye tahmin ediyorum.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Şehir içi tem otoyolunda bende 5,6 yakıyordum.Esas trafiğe girin yada kısa mesafali kullanın(10 km en fazla) 8-9 lara çıkyor anında hele havalar soğuyunca. 5,9 yol bilgisayarı gösteriyorsa gerçeğiniz 6,5 civarındadır.Depoyu fulleyip ölçün göreceksiniz o zaman.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
Şehir içi tem otoyolunda bende 5,6 yakıyordum.Esas trafiğe girin yada kısa mesafali kullanın(10 km en fazla) 8-9 lara çıkyor anında hele havalar soğuyunca. 5,9 yol bilgisayarı gösteriyorsa gerçeğiniz 6,5 civarındadır.Depoyu fulleyip ölçün göreceksiniz o zaman.

uzun yolda bende bi 10km üstü gideyim 4ile 5 arası ortalamayı rahatlıkla yakalıyorum 100-120 arası hızlarla ama şehir içi malesef çok yakıyor :D

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

İstanbul-Sapanca arasi sabit hizla ortalama tüketim: 3,7 lt

Ortalama hiz:81 km/s

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Sapanca gişeler-dudullu gişeler sabit 100 km/s hız ile ortalama tüketim: 4,2 lt

Yorum bağlantısı
Ufuk Arslan

yol bilgisayarları nereden bilgi alarak bu değerleri hesaplıyor

benim arabanın ki mesela 6.3 ile arabayı stop ediyorum ertesi sabah çalıştırıyorum ve 12 13 civarları bir ortalamayı gösteriyor

bu normal mi?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

yol bilgisayarları nereden bilgi alarak bu değerleri hesaplıyor

benim arabanın ki mesela 6.3 ile arabayı stop ediyorum ertesi sabah çalıştırıyorum ve 12 13 civarları bir ortalamayı gösteriyor

bu normal mi?

Normal olmayan bir durum ama nedeni hakkında hiç bir fikrim yok.Kendi aracımda denedim ortalama 0,2-0,3 lt/100 km gibi farkediyor sabahları ..

Nasıl hesapladığı sorusuna gelince forumda arama yaptırın bu konu işlenmişti daha önce sanırım

Yorum bağlantısı

2005 model cmax-ghia dizel ; 1680 km.yol yaptım ,1200 km.si uzun yol yakıt masrafı:380 TL. ortalama 6LT./100 KM. gibi gözüküyor,normal oldugunu düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Nazım Yazıcı

sanırım benim canavar gibi mazotu içemn yok....şehir içi ortalamam 8,6 tam 600 km yol yaptım öyle ölçtüm...(80 km şehir dışı)..

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

sanırım benim canavar gibi mazotu içemn yok....şehir içi ortalamam 8,6 tam 600 km yol yaptım öyle ölçtüm...(80 km şehir dışı)..

Nazım bey yeri geldiginde bende şehir içinde 550-600km yapıyorum bi depoyla normal tüketiminiz kullanıma göre değişiyor...

yeri geliyor şehir içi 700-750km yapıyorum...

Yorum bağlantısı
Batın Kırat

1 ay önce Kocaeli- Malatya arası yol geldim. 90-120 km/h hızda, yol bilgisayarı anlık yakıt verisini 5,3'ten aşağı düşüremedim ışıklarda durduğumda dahi daha aşağılara inmedi heralde anlık tüketim konusu herkesin de dediği gibi pek de inandırıcı bir durum değil forum da okuduğum kadarı ile herkes ortak kanıda.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
H.Cenk Bayrakçı

Kış olduğu için kısa mesafeli kullanımda sadece şehir içi benim yol bilgisayarı şu ansda 7,8 litre gösteriyor. Tabi depoyu fulleyince göreceğiz. Ama karma orlamamam aldığımdan beri 6,3 litre/100 km.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

Kış olduğu için kısa mesafeli kullanımda sadece şehir içi benim yol bilgisayarı şu ansda 7,8 litre gösteriyor. Tabi depoyu fulleyince göreceğiz. Ama karma orlamamam aldığımdan beri 6,3 litre/100 km.

7.8 ise güzel tüketim en son ben hesapladım 9 - 9.5 lt felan yakıyor :)

Şehir içi ama hep kısa mesafeli kullanıyorum evden işe -işten eve... 3km

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Emin Dinç
(düzenlendi)

Dizellerde (C max lerde) vites ler hangi motor devrinde değişmeli.Kimi 2000 i bulmadan değiştir, kimileri 2000 - 2500 arası değiştir diyor.Bu konuda bilgisi olan varmı?Hem motora hemde bütçeye zarar vermeden vites değişimleri hangi motor devri aralıklarında yapılmalı?

tarihinde Mehmet Emin Dinç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

Dizellerde (C max lerde) vites ler hangi motor devrinde değişmeli.Kimi 2000 i bulmadan değiştir, kimileri 2000 - 2500 arası değiştir diyor.Bu konuda bilgisi olan varmı?Hem motora hemde bütçeye zarar vermeden vites değişimleri hangi motor devri aralıklarında yapılmalı?

2400-2800 devir arası

Yorum bağlantısı
Nazım Yazıcı

arkadaşlar aracımın şehir içi yakışından şikayetçiydim.birde uzun yolda deneyim dedim..izmir den bursaya geldim.izmirde fulledim bursada tekrar fulledim..sonuç yine çok yakıyor tabi bana göre...birde şu yol bilgisayarı neye yaraıyor hiç doğruyu göstermez mi ya...10 defa ölçtüm 10 defa yalnış bilgi verdi..

gidilen yol 382 km

yakılan yakıt 90 tl

90/382=235 krş

ortalama bilgisayar=5.0 lt

ortalama gerçek =6.05 lt

yol boyunca hız sabitlemeyle hep 100 km ile gittim.asla hızımı artırmadım...araçta ben hanım 2 ve 7 yaşlarında 2 çocuk...

bu arada araçta sanki turbo hiç devreye girmiyor...hafta içi bor yakıt katkısı attım depoya ondan mı acaba...daha önce bariz bir şekilde belli oluyordu torbonun devreye girdiği...

Yorum bağlantısı
Emin Sınar

arkadaşlar aracımın şehir içi yakışından şikayetçiydim.birde uzun yolda deneyim dedim..izmir den bursaya geldim.izmirde fulledim bursada tekrar fulledim..sonuç yine çok yakıyor tabi bana göre...birde şu yol bilgisayarı neye yaraıyor hiç doğruyu göstermez mi ya...10 defa ölçtüm 10 defa yalnış bilgi verdi..

gidilen yol 382 km

yakılan yakıt 90 tl

90/382=235 krş

ortalama bilgisayar=5.0 lt

ortalama gerçek =6.05 lt

yol boyunca hız sabitlemeyle hep 100 km ile gittim.asla hızımı artırmadım...araçta ben hanım 2 ve 7 yaşlarında 2 çocuk...

bu arada araçta sanki turbo hiç devreye girmiyor...hafta içi bor yakıt katkısı attım depoya ondan mı acaba...daha önce bariz bir şekilde belli oluyordu torbonun devreye girdiği...

bence kış ayları olduğunu da düşünürsek, yakıt tüketimi gayet normal.. zaten kitapçığında da 4.9 lt yazıyor olması lazım..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...