İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - 1.6 Otomatik TDCI Yakıt Tüketimi

Burak Karadeniz

Recommended Posts

Nazım Yazıcı

bence kış ayları olduğunu da düşünürsek, yakıt tüketimi gayet normal.. zaten kitapçığında da 4.9 lt yazıyor olması lazım..

emin kardeş bir yanlışın var galiba.teknik özelliklerinde tüketim değerleri şöyle yazıyor..şehir içi:6.3 şehir dışı:4.1 ortalama :4.9 ben aracı şehir dışı kullandığım halde nerdeyse şehir içi değerlerine yakın yakmış...4.1 nere 6 nere o değerler tabiki sadece kağıt üstü..ama yinede şehir dışı yüksüz 100 km sabit hızlı düz yolda 6.lt yakması bana fazla geldi....

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

emin kardeş bir yanlışın var galiba.teknik özelliklerinde tüketim değerleri şöyle yazıyor..şehir içi:6.3 şehir dışı:4.1 ortalama :4.9 ben aracı şehir dışı kullandığım halde nerdeyse şehir içi değerlerine yakın yakmış...4.1 nere 6 nere o değerler tabiki sadece kağıt üstü..ama yinede şehir dışı yüksüz 100 km sabit hızlı düz yolda 6.lt yakması bana fazla geldi....

Burada güzergahın ,düz yada engebeli olması da önemli etkendir.Tabi araçla ilgili herşeyin normal kabul edilmesi gerek.(temiz fitreler, yağ vs)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Sınar
haklısın pardon yanlışlık olmuş..

Bu arada benimki cvt olduğu için yakıt tüketim değerleri biraz daha fazla.. ş.içi 8.0/8.5 lt .. ş.dışı da 6.0/6.5 lt yakıyor(ortalama 100-110 km ile)

Yorum bağlantısı
Nazım Yazıcı

bursa-izmir dönüçü ölçüm bilgileri...

gidilen yol:367 km

alınan yakıt tl: 78 tl

alınan yakıt lt :20.3 lt

ortalama tüketim:5.5lt/100 mk

ortalama tüketim tl:212 krş/100 km

ortalama tüketim bligisayar verisine göre:4.6 lt/100 km..

ortalama tüketim değerleri hep bilgisayarın gösterdiğiniden 1 - 2 lt fazla çıkıyor bu normal mi...

dönüş yine aynı kuşullar alrında yapıldı. 2 yetişkin 2 çocuk hız.100 km/saat...sabir hız...

çekiş problemi aynen devam...

Yorum bağlantısı
Murat Cankurt

Değerli dostlar;

Yakında bir deneme yaptım ve tecrübemi sizlerle paylaşayım dedim. İzmir otobanında oldukça zor da olsa 85-90 km/h hızla yaklaşık 100 km gittim. 3.7 lt/100km yaktı. guncel yakıt fiyatıyla 14 kuruş/km memnuniyet verici. sizlerle paylaşmak istedim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Yakup DEMİRBAŞ

Çankırı-Artvin Karadeniz Sahil yolu Hopaya kadar hopa dan borçka / Artvin ölçüm bilgileri...

gidilen yol: normalde 910 km şehirlerarası ama şehir içi kullanımlarla beraber (130km dahil) 1045 km yol katetmişiz iki kişi ve soğuk hava şartlarında ısıtma full devre çalışmaktadır.

alınan yakıt tl: 268,00tl

alınan yakıt lt : 67,168lt

ortalama tüketim: 6,43 /100 km

ortalama tüketim tl: 0,256 krş/100 km

ortalama tüketim bligisayar verisine göre:6,43 lt / 100 km.. ve yeri Borçka dan Samsun agelene kadar 110 km sabit hız yerleşim yerlerinden gecerken hız düştü tabi ş.arası 110 km hızda ve samsundan Çankırı Ilgaz a kadar yaklaşık olarak 330 km mesafeyi yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları dolayısıyla yaklaşık 65 km si zincir takılı olarak devam ederek ve hızımız 40 km yi ancak bulabiliyordu havza dan sonra yalaşık 65.km den sonra zincirleri çıkartarak araçtan yaklaşık olarak 265 km kalan mesafeyide 70 km yi geçmeyerek ancak gelebildik Çankırı ya... Bu şekilde ki yakıt tüketimi nasıl sizlerce C-max cvt otomatik araç kullananlar için sonuçla5r normal midir?

Yorum bağlantısı
Emin Sınar

hava koşullarını, ş.içi kullanımlarını ve de zincir faktörünü de gözönüne aldığımızda benim görüşüm gayet iyi bir yakıt tüketimi olmuş.. ben de her zaman yakıt alırken sıfırlarım km yi ve benzinliye iki de bir gitmeyeyim diye hep de fullerim .. hatta 2 hafta önce araçta 5 kişi ile Kuşadası'ndan Bursa'ya gittim geldim, yolda full yağmur ve yer yer trafik vardı. hızım bazen 150/160 km lerdeydi ama genelde 110/120 km idi. 225 TL mazot ile 1025 km yol yaptım, ortalamada şağı yukarı 0,22 krş yakmışım.. bence yol şartlarına göre yakıtın gayet güzel.. :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerem Çoban

Bir arkadaşım bana şöyle demişti: Çok yakan araba yoktur, az kazanan sahibi vardır. Çok tuhaf bir cümle biliyorum ben az kazanan sahip konumundayım :D Ayrıca kısa mesafe hayatta kullanmam arabamı. Vasıtayla gidebileceğim yerlere arabayla gitmem. Devir tasarruf devri. İranlı bir arkadaşım ekmek almaya bile arabayla gidiyor. Onların yakıtlarına zam gelmiş. 50 kuruşken 1 lira olmuş. Fakat bu 1 liradan devlet her bireye belli bir miktar geri ödeme yapıyormuş.

Arabama gelince. şehir içi kısa mesafe kullanımda 6.7 oluyor. Şehir dışı 4.3 gördüm. Hiç hızlı gitmem. gideceğim yere erken çıkarım geze geze giderim sabit 90 ile. Şehir dışı 3.7 görmek nasip olmadı. Fabrika verilerinden daha az nasıl oluyor bende görmek isterim doğrusu. Bir gün nasıl yapılabilir denicem :D

Yorum bağlantısı
Bekir Altunbas

Çankırı-Artvin Karadeniz Sahil yolu Hopaya kadar hopa dan borçka / Artvin ölçüm bilgileri...

gidilen yol: normalde 910 km şehirlerarası ama şehir içi kullanımlarla beraber (130km dahil) 1045 km yol katetmişiz iki kişi ve soğuk hava şartlarında ısıtma full devre çalışmaktadır.

alınan yakıt tl: 268,00tl

alınan yakıt lt : 67,168lt

ortalama tüketim: 6,43 /100 km

ortalama tüketim tl: 0,256 krş/100 km

ortalama tüketim bligisayar verisine göre:6,43 lt / 100 km.. ve yeri Borçka dan Samsun agelene kadar 110 km sabit hız yerleşim yerlerinden gecerken hız düştü tabi ş.arası 110 km hızda ve samsundan Çankırı Ilgaz a kadar yaklaşık olarak 330 km mesafeyi yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları dolayısıyla yaklaşık 65 km si zincir takılı olarak devam ederek ve hızımız 40 km yi ancak bulabiliyordu havza dan sonra yalaşık 65.km den sonra zincirleri çıkartarak araçtan yaklaşık olarak 265 km kalan mesafeyide 70 km yi geçmeyerek ancak gelebildik Çankırı ya... Bu şekilde ki yakıt tüketimi nasıl sizlerce C-max cvt otomatik araç kullananlar için sonuçla5r normal midir?

sizin aracının cok az yakıyor hangi yakıt kullanıyorsunuz acaba?

Yorum bağlantısı
Yakup DEMİRBAŞ

sizin aracının cok az yakıyor hangi yakıt kullanıyorsunuz acaba?

Bekir bey ben aracı yeni aldım azmı yakıyor çokmu bilmediğimden dolayı forumda cvt otomatik kullananlara sormak bilgi almak istedim ve aldığımız mazotun litre fiyatı3,99tl eurodisel idi borçka dan... yorum değerlendirme size ait kendi aracınızla kıyaslayın...

Yorum bağlantısı
Bekir Altunbas

Bekir bey ben aracı yeni aldım azmı yakıyor çokmu bilmediğimden dolayı forumda cvt otomatik kullananlara sormak bilgi almak istedim ve aldığımız mazotun litre fiyatı3,99tl eurodisel idi borçka dan... yorum değerlendirme size ait kendi aracınızla kıyaslayın...

benim arac sehir ici 30 kurusa kadar cıkıyor km ye.sehir dısı baya iniyor 23-25 kurus arası.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Metin Apalı

Yol bilgisayarında "Ortalama Hız" rakamı ile de değerlendirilmeli bence yakıt tüketimi.

Yol bilgisayarından ortalama yakıt tüketimini ve ortalama hızı da alıp öyle kıyaslanmalı.

Ayrıca yoldaki eğim çok önemli, gaza dokunmadığınızda araç kendi hızıyla ilerlerken yakıt tüketiminin olmadığını bilerek aracı kullandığınızda rakamlarda azalma olacaktır.

Bu arada benim araç, bu şehre geldiğimden beri ortalama 10lt civarı tüketim gösteriyor, ortalama hızda sanırım 15km/sa civarındadır (uzun zamandır bakmadığım için net rakam değil).

Yorum bağlantısı
Emin Sınar

Eskişehir rezalet bu bakımdan. 4.vitesi görmek bile şans...

Kuşadası' nın yolları da berbat.. yama üzerine yama yapılıyor, yamadan orjinal asfatı yeryer görebiliyorsunuz, bir de "Turizmin doğduğu yer" derler! sadece derler... :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Sinan Yalçın Durmuş

En son depoyu fulladım biraz sakin kullanım dedim şehir içinde 300km yol yaptım tekrar depoyu fulladım 20lt yakıt aldı

ortalama tüketim 100kmde 6.6lt çok güzel bi deger yakaladım ama bu bi kereye mahsus oldu galiba şehir içi 8ltnin altına düşmüyorum:D

çogunlukla kısa mesafeli ve seri kullandıgım için

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

arkadaşlar biliyorsunuz uzun süreden beri full den yakıt alıyordum ve çok memnundum, şu son %12 lik indirimden depoyu fullemiştim, bundan sonra arabada bir çekiş düşüklüğü ve ara hızlanmalarda düşüş oldu, bende map sensörünü temizledim biraz düzelir gibi oldu, dünden beri tekrar aynı durum başgösterdi bende, bugün berner yakıt katkısı ve Shellden yakıt alıp bir deneme yaptım, motorun sesi bile değişti, ayrıca kışın yakıt ortalamam en fazla 6.2 lerde iken bu indirimli yakıttan sonra 6.7 lere çıktı, birdaha indirimli iken yakıt almıyacağım.

Emin aracı senin kullandığında kötü durumdaydı, şimdi görüşürsek bir daha dene bakalım. ;)

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Dün Aydın'dan Kuşadası'na gittim. Acelem olmadığı için bir anda aklıma geldi ve denemek amacıyla otoyolda 4. viteste 2000 d/dk ve 80 km/saat sabit hızla bir test sürüşü yaptım. (Tabi Aydın-İzmir otoyolunda böyle yavaş bir hızda sabit gitmek oldukça zor ve komikti :) Beni sollayan kamyoncular bile gülmüştür herhalde) Aydın otoyol ayrımından otoyola girdim ve yol bilgisayarını resetledim, 37 km sonraki Söke-Kuşadası çıkışına kadar Kgs okutma ve Kgs ödeme haricinde sabit 80 km. hızla gittim daha sonraki 13 km'lik Söke otoyol bağlantı yolundada 80 km sabit hız ile seyrettim ve Söke girişindeki Kuşadası ayrımına geldiğimde toplam 50 km boyunca ortalama yakıt tüketimi 2.7 lt/100 km gösteriyordu. Fotoğrafını da çektim ama henüz nasıl yükleyeceğimi bilmiyorum : ) Gerçekten çok güzel bir değer olduğunu düşünüyorum ama 80 km hız ile gitmek pekte kolay olmuyor, daha öncede Antalya-Aydın arası ortalama 110 km hız ile 4.5 lt/100 km değeri görmüştüm aracımda. Ben C Max'ımın uzun yolda çok ekonomik bir araç olduğunu düşünüyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Dün Aydın'dan Kuşadası'na gittim. Acelem olmadığı için bir anda aklıma geldi ve denemek amacıyla otoyolda 4. viteste 2000 d/dk ve 80 km/saat sabit hızla bir test sürüşü yaptım. (Tabi Aydın-İzmir otoyolunda böyle yavaş bir hızda sabit gitmek oldukça zor ve komikti :) Beni sollayan kamyoncular bile gülmüştür herhalde) Aydın otoyol ayrımından otoyola girdim ve yol bilgisayarını resetledim, 37 km sonraki Söke-Kuşadası çıkışına kadar Kgs okutma ve Kgs ödeme haricinde sabit 80 km. hızla gittim daha sonraki 13 km'lik Söke otoyol bağlantı yolundada 80 km sabit hız ile seyrettim ve Söke girişindeki Kuşadası ayrımına geldiğimde toplam 50 km boyunca ortalama yakıt tüketimi 2.7 lt/100 km gösteriyordu. Fotoğrafını da çektim ama henüz nasıl yükleyeceğimi bilmiyorum : ) Gerçekten çok güzel bir değer olduğunu düşünüyorum ama 80 km hız ile gitmek pekte kolay olmuyor, daha öncede Antalya-Aydın arası ortalama 110 km hız ile 4.5 lt/100 km değeri görmüştüm aracımda. Ben C Max'ımın uzun yolda çok ekonomik bir araç olduğunu düşünüyorum.

DSC00259.jpg

Fotoğrafıda sonunda yükleyebildim, Fotoğraf yükleme konusunda yardımcı olan Lokman abimize teşekkürler...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Lokman abi, yinede tasarruf yapmak için bile 80 km ile gidilmez otoyolda.. Yanımdan geçenler herhalde araçta bir arıza falan var, daha hızlı gidemiyor sandılar, zaten normal yollarda sabit hızla gidemediğimiz için bu değeri yakalamak zor, ama araçlarımız 100-110 km ile bile 4.0 - 4.5 lt/100 km yi geçmez, çok iyi değerler bence, özellikle benim aracın 2004 model ve 173 bin km olduğunu düşünürsek. Hepimizin C Max'larına kocaman bir maşallah diyelim. :nazar:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)

aynen Korhan, sabit 90-100 km arası 3.7 yi görmüştüm, 1030 kilometrede.

tarihinde Lokman Ceritlioğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Ben 90 km hızla duble yolda 3,4 litreyi gördüm, evin önünden Antalya'daki evin önüne, hız sabitleyici ile...Bu tabi sadece gidişti. Ama tabi şehir içi ve dönüş olunca ortalama 5,4'e çıktı. Şimdiye kadarki tüm yakıt alımlarımı spritmonitor'e kaydettim. Tüm akıt tüketimi ortalamam 6,3. Şehiriçinde en fazla 8.0 litreleri gördüm o da kışın...

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Tarık bey çok kısa mesafe mi kullanıyorsunuz diye sorucam ama Ankaradasınız, yakıt sisteminizde filtrelerinizde bir sorun olabilir, gerçekten cok fazla bir tüketim değeri. Ben şehir içi kısa mesafe yokuş olan bir bölgeye inip çıktığımda 8.5 lt gibi bir değer oluyor, normal şehir içi ise 7.5 lt gibi geziyorum. Uzun yolda ise yukarıda gördüğünüz gibi 2.7 lt. bile görmek mümkün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Altunbas

benim arac 1 depo yakıtla 750 km yol yaptı uzun yolda.ortalama hız 120km belki arac daha az yakabilir dusuk hızlarda ama c max 2007 cvt bakımlı olunca 120 km hız altına dusemiyor insan yollarımızda cok iyi artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Kargıner
(düzenlendi)

2007 Model 1,6 TDCI Ghia Otomatik C Max aracımın şu anki yakıt değeri :

Şehir içi kullanımda ( 7,8 Lt / 100 Km )

Agresif kullanmamaya gayret ediyorum.Litresi 3,91.-TL'den aldığım 50.-TL'lik yakıt ile 180 Km yol gidebiliyorum.

Aracı yeni aldığım ve ilk kez dizel otomatik araç kullandığım için bu değerin normal mi yoksa anormal mi olduğunu bilmiyorum.Yağ ve yağ elemanları ile filtreler düzenli değişmektedir.

tarihinde Serkan Kargıner tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bekir Altunbas

2007 Model 1,6 TDCI Ghia Otomatik C Max aracımın şu anki yakıt değeri :

Şehir içi kullanımda ( 7,8 Lt / 100 Km )

Agresif kullanmamaya gayret ediyorum.Litresi 3,91.-TL'den aldığım 50.-TL'lik yakıt ile 180 Km yol gidebiliyorum.

Aracı yeni aldığım ve ilk kez dizel otomatik araç kullandığım için bu değerin normal mi yoksa anormal mi olduğunu bilmiyorum.Yağ ve yağ elemanları ile filtreler düzenli değişmektedir.

bence normal iyi bir tüketim.

c max ler uzun yolda yakıt cimrisi bir arac ben daha cok uzun yolda zevk alıyorum c max imle:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...