İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - 1.6 Otomatik TDCI Yakıt Tüketimi

Burak Karadeniz

Recommended Posts

Sinan Yalçın Durmuş
sen jantını, lastiğini büyült bu değerleride göremessin daha :D

Lokman abi arabada şu anda 205-50-17 var zaten

215-45-17 takacaktım. şu anda maddi sorunlardan nedeniyle ve içime sinmemesinden dolayı taktırmadım.

İlerliyen zamanlarda 17inc Ford ST Jant + 205-50-17 Kaliteli bi lastik alıp yola devam edecem. :D

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

18'' düşünme lastiğiklede oynama Yalçın, 205-50-17 ile yola devam, doğru karar.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
18'' düşünme lastiğiklede oynama Yalçın, 205-50-17 ile yola devam, doğru karar.

18 çok büyük olur yav abi onu taktımmı yakıt artacak lastik baya palı + yayda lazım olacak mecbur alçatmak lazım olacak yoksa yüksek olucak araba

vs.vs masraf 18 cok büyük olur ama 17 güzel oluyor abi.

Üstündeki lastik çok sesli ve sorunlu araba saga çekme yapıyor

ön arka yaptık gıne aynı saga çekıyor öndekileri sag sol yaptık yer degiştirdik ozmaanda sola çekti çekme olmasa degiştirmem lastikleride çekme var malesef bi kaç ay sonra halledecem inş

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
18 çok büyük olur yav abi onu taktımmı yakıt artacak lastik baya palı + yayda lazım olacak mecbur alçatmak lazım olacak yoksa yüksek olucak araba

vs.vs masraf 18 cok büyük olur ama 17 güzel oluyor abi.

Üstündeki lastik çok sesli ve sorunlu araba saga çekme yapıyor

ön arka yaptık gıne aynı saga çekıyor öndekileri sag sol yaptık yer degiştirdik ozmaanda sola çekti çekme olmasa degiştirmem lastikleride çekme var malesef bi kaç ay sonra halledecem inş

:unsure2:

Yorum bağlantısı
Ali Rıza Küçük
Pazartesi günü G.antepe gittim gidiş gelişte 5 kişiydik 50kgde yük vardı.

Otobanda gidişte 140-170km hızları arası kullandım. şehır ıcındede gezdim 400km gidiş

Gelincede 110-140 km hızları arası arası kullandım gelince mersindede bi kaç yere ugradım adanadada şehir içindede gittigim bi kaç yer oldu 400km

Toplam gidiş geliş 800KM Yol yapmıştım.

Yakıt 200TL Yakıt Eger gidince basmasaydım 160-170tl gibi bi tüketimim olacaktı.

Gerçekten surat ve yük arabada çok fark ettiriyor yakıttı ortalama yakıt tüketimim gidince 6.5-7.0 arasıydı

Gelince 5.5-6.0 arasıydı.

Şehır içinde tüketiminiz bence güzel Ali bey yazın daha düşük olacaktir.

Uzun yolda ben 3.9LT Yi gördüm 80-90km hızla otobana 2 kişi=) 50km felan gittim o şekilde.

Yakıtta en iyisi Shell V-Power GTL ama baya palı fiyati ben 4 depodur BP Ultimaye geçtim memnunum.

Shell Ofislerine Fuelsave geldi v-power tank temizligi nedeniyle cogu ofislerde yok.

V-Power geldiginde shelle tekrar geçebilirim.

Ben Haziran ayında aldım aracı aradan bir hafta geçti babam kalp kirizi geçirince hastanelerde koşuşturmacalarda çok zorladım arabayı İstanbul tarfiğinde ama yakıtı 6,9 du bu yaz bekletin 6,7 civarı geçen perşembe günü dört kişi Manisa'ya gittik gidişte 90-100 arası gittim gelişte biraz zorladık limitleri otobanlarda toplam 1300 km de 1,5 depo yakıt yaktım dönüşte 120 geçmesem bir depoya gelirdim gibime geliyor. v-power gtl şuanda Türkiye'de olan en iyi mazot arada bir depo alıyorum arabadaki değişimi hissediyorsunuz ama çok ince bir mazot olduğu için mezil çok düşük 650 km zor gördüm v-power'da Bp Ultimate'yi bir kaç gündür çok övüyorlar bende denemeyi düşünüyorum açıkcası.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Habib Karadaş
(düzenlendi)

Merhaba,

Yakıt tüketimi konusunda paylaşmak istediğim öneri olacaktır.

Aracı 3 yıl önce aldığımda (Km 135.000) yakıt tüketimi şehir içinde 6.5 , şehirler arasında 4.5 idi. (Şimdiki Km 185.000) Son 1 yıldır bu oran şehir içi ve dışında 7.7 den aşağıya düşmez olmuştu.

Özel servise götürme sebebim araç 40 -50 km hıza çıktığımda uğultu şeklinde bir ses geliyor olmasıydı. Usta bilyelerden olduğunu teşhis etti. Usta çıkan her iki bilyanın bozuk olduğunu söyledi."Ön teker bilya poryalı (sağ, sol) " nı değiştirdikten sonra yakıt tüketimi ilk aldığım seviyeye düşmüş durumda.

Normal bakımlarınızda teker bilyalarınızın kontrolünü yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Yakıt sarfiyatının artmasında bilyaların etkisinin olduğunu düşünüyorum.

Araç:C -MAX GIHA TDCI

Aldığımda km: 135 binde

Şimdi km :185 bin

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Türk_27

aracım şu anda 90.000 de. tüm bakımları yapıldı. Cihazda herhangi bir arızaya rastlanmadı. şehir içinde 45 lt ( ikaz lambası yanar yanmaz doldurduğım lt )mazotla ortalama 600 km yol yapıyorum... bu normal bir değermi...

Yorum bağlantısı
Fatih Türk_27

Fikri Bey banada öyle geldi gibi,ama herhangi bir arıza kodu yok,herşey yolunda görüküyor bir tek egr ile ilgili bir işlem yapılmadı temizlik noktasında.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
aracım şu anda 90.000 de. tüm bakımları yapıldı. Cihazda herhangi bir arızaya rastlanmadı. şehir içinde 45 lt ( ikaz lambası yanar yanmaz doldurduğım lt )mazotla ortalama 600 km yol yapıyorum... bu normal bir değermi...

Gayet güzel bi deger Fatih bey ben bp ultimate kullanıyorum bi depo ile 600km yapıyorum anca şehir içi ama seri kullanıyorum. siz ışık yandıktan sonra 100km daha gidersiniz baya iyi şehir içi 700km :D

600 km de 45 lt yakıt harcadıysa,epey fazla gibi geldi bana

7.5 lt yakmışsınız şehir içi ortalama gayet güzel bence :D kısa mesafelimi kullanıyorsunuz arabayı?

Buji-buji kablosu değişimi ve karbon cleen ile düşebilir yakıt.13/100 km yakıt çok.ben 2006 1.6 benzinli C-max ile 8,5/100 km yakıt harcıyordum 5 ay evvel

Fikri bey sanırım bi hesabınızda sorun var 600ü 45 e bölüp 13lt yi bulmuşsunuz ama yanlış hesap yapmışsınız 100km/7.5lt *6 : 45lt yapıyor 600kmde

saygılar

Yorum bağlantısı
Fatih Türk_27
Buji-buji kablosu değişimi ve karbon cleen ile düşebilir yakıt.13/100 km yakıt çok.ben 2006 1.6 benzinli C-max ile 8,5/100 km yakıt harcıyordum 5 ay evvel

Carbon Clean yaptırdım 3 ay öce...Şimdiki aklım olsa asla yaptırmam...yaptırmak isteyenlerede şiddetle yaptırmamalarını öneriyorum...ben yaptırdıktan sonra yakış değerimde bariz bir artma oldu. (ortalama 6,0 ken 7,5 lara varan değerler) performans noktasındada hiç bir değişme olmadığını hissettim....yaptıran biri olarak kesinlikle tavsiye etmiyorum....hiç değilse ben bundan sonra asla yaptırmam...

Buji-buji kablolarında şimdilik bir problem yok.kontrolleri yapıldı

Yorum bağlantısı
Fatih Türk_27

Evet Yalçın Bey mesafe kısa...aracı çalıştırdıktan sonra en az 1 dk bekliyorum..sonra gideceğim mesafe 3,5 km lik bir mesafe...20 sn bekliyorum aracı stop ediyorum.. sonra dönüş.. mesafe kısa motor daha ısınmadığının farkındayım...sanırım değerlerin biraz yüksek çıkması bundan...

fikri bey sanırım 1 lt ile 13 km gittiğimi belirtmek istemiş..

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

Fatih bey yaktıgınız yakıt çok iyi kısa mesafeli kullanımda bilene bu yakıt bence gayet güzel ben full depo ile şehir içi 600km anca yapabiiyorum. bugun depoyu doldurdum 170tl aldi 46lt ortalama şehir içi 8lt felan yakmış benim arabada ama uzun yolda bugun uzun yola çıktım

4 kişi otobanda 120-140 arası sabit gittim 200km yol yaptım. 37tl yakmıştı aynı istasyonda doldurdum adanaya gidip geldim bugun uzun yolda hiç yakmıyor araba ya

Yorum bağlantısı
Fatih Türk_27
Fatih bey yaktıgınız yakıt çok iyi kısa mesafeli kullanımda bilene bu yakıt bence gayet güzel ben full depo ile şehir içi 600km anca yapabiiyorum. bugun depoyu doldurdum 170tl aldi 46lt ortalama şehir içi 8lt felan yakmış benim arabada ama uzun yolda bugun uzun yola çıktım

4 kişi otobanda 120-140 arası sabit gittim 200km yol yaptım. 37tl yakmıştı aynı istasyonda doldurdum adanaya gidip geldim bugun uzun yolda hiç yakmıyor araba ya

Uzun yolda az yaktığı hatta çok az aktığı gerçek, antep-balıkesir arası, sabit 110 km/s, 4 kişi klama açık ( ortalama hız 76 km/s) ortalama yakıt 4.2 olarak gördüm.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Carbon Clean yaptırdım 3 ay öce...Şimdiki aklım olsa asla yaptırmam...yaptırmak isteyenlerede şiddetle yaptırmamalarını öneriyorum...ben yaptırdıktan sonra yakış değerimde bariz bir artma oldu. (ortalama 6,0 ken 7,5 lara varan değerler) performans noktasındada hiç bir değişme olmadığını hissettim....yaptıran biri olarak kesinlikle tavsiye etmiyorum....hiç değilse ben bundan sonra asla yaptırmam...

Buji-buji kablolarında şimdilik bir problem yok.kontrolleri yapıldı

Sizin aracınız dizel değilmi?

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

arkadaşlar beylikdüzüne taşındıktan sonra günde en az 100 km yapıyorum, çocuğun okulu yenibosna kulelide onu götürüp getiriyorum, yolda çalışmada var, baya trafik oluyor, bu şekilde bile araba ortalama yakıtı 5.5 gösteriyor. son 3 depoyu full den alıyorum, bugün yine fulledim 740 kilometreye 140 Tl. yakıt aldım. bence çok iyi bir değer. sizce?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Öncesi ve sonrasında silindir kompresyonu ölçüldü mü ?

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
Sizin aracınız dizel değilmi?

Not: Dizel araçlarda buji ve kabloları yoktur.Sanırım kontrolleri yapan ustanız dizel araçlardan pek anlamıyor,üzgünüm :nazar:

kızdırma bujileride yakıtı etkilemeyeceğini düşünmekteyim.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
arkadaşlar beylikdüzüne taşındıktan sonra günde en az 100 km yapıyorum, çocuğun okulu yenibosna kulelide onu götürüp getiriyorum, yolda çalışmada var, baya trafik oluyor, bu şekilde bile araba ortalama yakıtı 5.5 gösteriyor. son 3 depoyu full den alıyorum, bugün yine fulledim 740 kilometreye 140 Tl. yakıt aldım. bence çok iyi bir değer. sizce?

Lokman abi vallahi süper 5.5 ne diyeyimki şehir içi benim araba 7-8lt arası yakıyor uzun yolda 4 ile 5 lt arası 100-120ile gittigimde.

şehir içi max ben full depo ile 170tl alıyor 600km anca yapıyorum yakıt tasarrufunda abi filitrenin etkisi oldumu?

Öncesi ve sonrasında silindir kompresyonu ölçüldü mü ?

Mehmet abi bende yaptırmıştım aldıgımda cc ama performans farkı olmuştu ama yakıtta 1-1.5lt artma olmuştu bende tavsiye etmiyorum cc

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet abi bende yaptırmıştım aldıgımda cc ama performans farkı olmuştu ama yakıtta 1-1.5lt artma olmuştu bende tavsiye etmiyorum cc

Bu artış muhtemelen geçicidir.. Yada subaplarınızdan bir kaçı yanıktır, kurumun kapattığı açıklıklar carbon clean sonrası açılmış ve kaçırmaya başlamıştır..

Carbon Clean sonrası olumsuz gelişme görmek, araçta sorun olduğunu gösterir..

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
Bu artış muhtemelen geçicidir.. Yada subaplarınızdan bir kaçı yanıktır, kurumun kapattığı açıklıklar carbon clean sonrası açılmış ve kaçırmaya başlamıştır..

Carbon Clean sonrası olumsuz gelişme görmek, araçta sorun olduğunu gösterir..

Carbon clean 3 arabaya yaptırdık arkadaşların 3 c-max 1.6 tdci uzun yola gidip geldikten sonra yakıt düştü benimkisi arkadaşlarda arabayı sattıgı ıçın bişe diyemiyecem =)

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

Dün mersin -adana yaptım gine otobanda 4 kişi + gidince klima açıktı 150-160km hızları arası seyrettim 200km yol yapmıştım. ortalamam 7.2lt gösteriyordu gidince gelince 120-130 klıma kapalı geldim 5.9 ortalamam vardı. gidiş geliş 100-120 arası gitseydim tahminim 10lt anca yakardı. klima kapalı

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Lokman Ceritlioğlu

yeni ev olayından sonra yakıtım düşmeye devam ediyor :) en son fullediğimden bu yana 770 km. de lamba yandı, yol bilgisayarı 5.3 gösteriyordu. tekrar fulledim 145 Tl yakıt aldı. 10 kuruşluk bir sapma var, oda önemli değil.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
yeni ev olayından sonra yakıtım düşmeye devam ediyor :) en son fullediğimden bu yana 770 km. de lamba yandı, yol bilgisayarı 5.3 gösteriyordu. tekrar fulledim 145 Tl yakıt aldı. 10 kuruşluk bir sapma var, oda önemli değil.

Lokman abi şehir içi 770kmde lamba yanması 80km daha gider 850km ne demek şehir içi ya ben bu degeri uzun yolda bilene yakalayamıyorum :) harika bi deger max şehir içi 600-650km yapabiliyorum. yakıt düşmesinde kn hava filitresi artısı oldumu abi?

şehir dışı biraz önce yoldan geldim

1000km yol yaptım 600kmsi otoban 400kmsi şehirler arası yol.

5 kişiydik bagajda 100k felan yük vardı gidişte. 150km felan klima açık sürdüm.

gidince otobanda 140-160km hızları arası sürdüm. normal yollardada 100-120 arası.

gelince 5 kişiydik yük yoktu bagajda klima kapalıydı normal yollarda 100-120 arası.

otobanda 140-180 arası kullandım.

toplam 250tl yakıt yaktım 1000km ye 68lt yakıyor ortalama 6.8lt normal gibi bideger uzun yolda dolu oldugu için araba.

şehir içinde max bi depoyla 600km yapabiliyorum Lokman abi bu işin sırrı ney ya ? 850km ne demek şehir içi

uzun yolda klima kapalı 100-120km hız arası sabit gidersem bi depo ile rahat 900km yaparım klima kapalı 100den sonra bizim araçlar çok yakıyor.

mersin adana arası 180km gitmiştim. 100-120 arası 33tl yakmıştı

Yorum bağlantısı
Lokman abi şehir içi 770kmde lamba yanması 80km daha gider 850km ne demek şehir içi ya ben bu degeri uzun yolda bilene yakalayamıyorum :( harika bi deger max şehir içi 600-650km yapabiliyorum. yakıt düşmesinde kn hava filitresi artısı oldumu abi?

şehir dışı biraz önce yoldan geldim

1000km yol yaptım 600kmsi otoban 400kmsi şehirler arası yol.

5 kişiydik bagajda 100k felan yük vardı gidişte. 150km felan klima açık sürdüm.

gidince otobanda 140-160km hızları arası sürdüm. normal yollardada 100-120 arası.

gelince 5 kişiydik yük yoktu bagajda klima kapalıydı normal yollarda 100-120 arası.

otobanda 140-180 arası kullandım.

toplam 250tl yakıt yaktım 1000km ye 68lt yakıyor ortalama 6.8lt normal gibi bideger uzun yolda dolu oldugu için araba.

şehir içinde max bi depoyla 600km yapabiliyorum Lokman abi bu işin sırrı ney ya ? 850km ne demek şehir içi

uzun yolda klima kapalı 100-120km hız arası sabit gidersem bi depo ile rahat 900km yaparım klima kapalı 100den sonra bizim araçlar çok yakıyor.

mersin adana arası 180km gitmiştim. 100-120 arası 33tl yakmıştı

100-120 km hızın üzerinde rüzgar direnci arttığı için yakıttaki artış çok fazla oluyor abi haklısın.ani hızlanmalardanda kaçınırsan (hem şehiriçi hem şehirlerarası) yakıtta çok farkettiriyor.hız ve yük durumuna göre 6.8 litre fazla bir rakam değil bence abi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...