İçeriğe Yönlendir

Focus II - Gizli Özellik Açma

Ali Eren

Recommended Posts

Yasin Özkan

Hareket halinde kapi kilitleme olayi olmadi bende de. Umarim ben birseyi eksik yapmisimdir. Evet evet ben yanlis yapmisimdir. :)

2008 ghia'larda bu ozelligin olmadigini soylemeyin bana :)

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Hareket halinde kapi kilitleme olayi olmadi bende de. Umarim ben birseyi eksik yapmisimdir. Evet evet ben yanlis yapmisimdir. :)

2008 ghia'larda bu ozelligin olmadigini soylemeyin bana :)

Üzgünüm ama yok.

Konu ikaz sesine gelmiş, hemen bir soru sorayım :) 2006 model Focus 2'de sağ koltukta emniyet kemer ikaz donanımı var mı ? Benim aracımda sağ koltukta oturan kişi emniyet kemeri takmadığında uyarı sesi gelmiyor, mecburen kemerini taktırana kadar uyarı sesini ben çıkarmak zorunda kalıyorum :) Sol koltuğa yapılan uyarı iptal işleminin adımlarını, sağ koltuk uyarısı iptal edilmişse devreye girsin diye sağ koltuk kemer donanımı üzerinden denemiştim ama değişen birşey olmamıştı. Servise sorduğumda, bu modelde sağ koltukta ikaz donanımı yok dediler ama açıkçası emin olamadım.

2011 modelde bile yok. (yeni kasayı bilmiyorum)

Yorum bağlantısı
Yasin Özkan

Benim arabama koymadiklarina gore demek ki iyi bisey degil :) iyi olsaydi koyarlardi di mi? :)

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Benim arabama koymadiklarina gore demek ki iyi bisey degil :) iyi olsaydi koyarlardi di mi? :)

Kaza esnasında kapılar kilitli kaldığı için kaldırılan bir özellik.

Daha önce başka bir konuda uzun uzun tartışılmış tı.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Yasin Karataş

Bugün araba çalışır durumdayken yanlışlıkla elim anahtarın kapama düğmesine denk geldi.Neyse ben tekrar kumandadan açtım tabi araç yine çalışır durumdayken.Fakat araç yürüdükten bir iki dakika sonra tekrar kendini kilitledi.Ben tekrar açtım ama o tekrar kilitledi.Acaba hareket halinde kapı kilitleme özelliği var da biz mi bilmiyoruz.

Yorum bağlantısı
Yasin Karataş

Yasin, araba çalışır vaziyette iken de kumandadan kapılar kilitlenebiliyor. sen kapıyı kumandadan tekrar açsan da bir süre sonra kilitlenmesi gayet doğal. çünkü kapının kendisini açıp tekrar kapatman gerek. aynı park halindeyken kilitli kapıyı kilitlemek ve kapıyı açmadan kendiliğinden kilitlenmesi gibi ;)

Anladım abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Burak Koca
(düzenlendi)

Arkadaşlar bu konuda Focus'ta açtığımız ekstra özelliklerden bahsedeceğim. İlk öncelikle bu konuda bizi aydınlatan Gürçay Hüseyin hocama çok teşekkür ederim :)

İlk olarak Gürçay Hüseyin hocamın verdiği linki inceleyerek başladım :biggrin:

Link: http://www.fordowner...nd-ff2-program/

Sonra hemen ardından Ebay'den aşağıdaki linkte bulunan ürünü sipariş verdim (Elime 1 ayda ancak geçti, sanırım Yılbaşından ötürü :))

Link: http://www.ebay.com/...984.m1439.l2649

Ürünü 9 Aralıkta Sipariş verdim, 11 Ocak'ta ancak elime geçti ürün. Ürün geldikten sonra işlemlere başdık. Öncelikle Kablomuzu modifiye ettik.(Kablo modifiyesi arkadaşım yaptığı için, modifiye hakkında net bilgiye sahip değilim, elektrik işlelerinden pek anlamıyorum :). Yinede elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.)

Kablo modifiyesi hakında FordOwnersClub Linkinde gerekli bilgiler mevcut. Biz Kablo modifiyesinde Anahtar(Switch) kullandık. Aşağıdaki Linkte Bulunan gibi; Yanlız Aşağıdaki Anahtar 3 uçlu, biz bunun 6 uçlusundan kullandık.

Anahtar Linki: http://www.ebay.co.u...e=STRK:MEWNX:IT

Kablo modifiyesinden sonra kabloyu Bilgisayara bağladık. Fakat ne yaptımsa Win7 64 Bit işletim sistemine kabloyu tanıtamadım(Aygıt Yöneticisinde, kablonun yanında Sürekli Sarı Ünlem çıkıyordu, Aygıt başlatılamıyor Hatası veriyordu). Daha sonra Win7 32 İşletim sistemi kullanarak bu sorunu çözdük :biggrin:

Kabloyu tanıtmak için, Aşağıdaki Linkte Vereceğim sürücüleri kurun öncelikle(Hangi işletim sistemini kullanıyorsanız, ona uygun sürücüleri kurun). Elm 327 kablonuzu Bilgisayarınıza bağlayın. Sonrasında Bilgisayarın-Denetim Masası-Aygıt Yöneticisi'ne gidince Kablonun sürücüsünün yanında Sarı ünlem Görebilirsiniz.(Tıkladığınızda aygıt başlatılamıyor hatası alabilirsiniz).

USB Driver Linki: https://www.dropbox....32%20Bit%29.rar

Eğer Sürücünün yanında Sarı ünlem görürseniz, Sürücünün üzerine Sağ tıklayıp - Özellikler'i seçin. Daha sonra Özellikler Penceresinde Sürücü sekmesinin altında Sürücü Güncelleştir'e tıklayın. Daha sonra Sürücü için bilgisayarımı ara - Bilgisarımdaki Aygıt Sürücüleri Listesinden Seçmeme izin ver - Disketi var - Gözat'a basın. Sonrasında sürücü olarak, USB Driver'ların içindeki "98_ME_2K" klasöründe bulunan "SERSPL" veya "SERWPL" dosyasını gösterin. Sürünüz başarılı olarak yüklenecektir. Herşeyin Düzgün olup olmadığını görebilmek için; aşağıdaki Linkte bulunan "EasyOBD II" Programını indirin. Sürücüleri yükleyip, Elm kablosunu PC'ye bağladıktan sonra Şu Fotoğraftaki gibi, ilk 3 satırı yeşil renkte görebilmeniz gerekli:

easyobd-ii-successful-cable-laptop-connection.png

Eğer İlk 3 satırı yeşil renkte görebiliyorsanız İşlem tamamdır :biggrin:

Programın Linki: http://www.totalcard...les/EasyOBD.zip

Şimdi özelliklerin aktifleştirilmesine geliyoruz. Öncelikle Gösterge Panelindeki özellikleri aktifleştirelim. Ben;

-Eco Mode,

-Merkezi gösterge ekranında RDS Stereo ekranı,

-Merkezi gösterge ekranında Telefon Ekranı Özelliklerini aktifleştirdim. (Gösterge Panelindeki Özellikleri Aktif hale Getirebilmek için kabloyu modifiye etmeye ihtiyaç yoktur.)

Aktifleştirdiğim Özelliklerin Ekran görüntüleri;

Merkezi Gösterge Ekranın RDS Stereo ekranı için;

img0733euq.jpg

img0734m.jpg

img0735nj.jpg

img0736ix.jpg

Not: Bu Bilgiler Teyp açıkken görünmektedir. Teyp kapalı olduğunda Aracınızın Yol bilgisayarı ekranı Eskisi gibi görünecektir.

Eco Mode Görüntüleri;

img0746iv.jpg

img0748cm.jpg

img0749wu.jpg

img0750in.jpg

Teyp Açıkken Eco Mode Görüntüleri;

img0737el.jpg

img0738fo.jpg

img0739qe.jpg

img0742xn.jpg

img0743um.jpg

img0744ll.jpg

Bakın, daha birkaç Km kullanımda Eco Mode, öngörülerini söyledi bile :biggrin:

Kullandığım Programların Linki: https://www.dropbox..../Programlar.rar

Bu özellikleri aktifleştirmek için, Eğer Elm 327 kablonuzu modiye ettiyseniz anahtarı sağ tarafa çevirin (Yani cihaz modifiye edilmemiş gibi görünecek Program tarafından). Daha sonra Elm 327 Kablonuzu PC'ye ve Aracınızın OBD Soketine bağlayın. Daha sonra Programlardan istediğini çalıştırın(Ben FDS'i kullandım, sizede bunu anlatacağım.)

FDS programını açınca, öncelikle Com Port'unuz seçili değilse, Find tuşuna basın. Com portunuzu seçtikten sonra "Connect to Elm 327 & Vehicle" butonuna basın. Program aracınızla iletişime geçecek. Eğer Anahtar doğru yöndeyse (Veya kablonuzu Modifiye etmediyseniz) "High Speed Bus" 'ın yanında Tick göreceksiniz. Daha sonra HEC Kartının altında (programı açtığınız önünüze ilk gelecek kısım budur) "Read Current Configuration" butonuna basın. Butona bastıktan sonra Program, acanızdaki verileri okuyup, size işaretli olanları gösterecek. "Display Options" 'ın altında bulunan seçeneklerden, Eco Mode, Radio/RDS ve Phone(Bir işe yaramayacak olsada :biggrin:) Seçeneklerini aktifleştirdim ben. Daha sonra istediğiniz seçeneklerin yanına Tick koyup, "Write Current Configuration" Butonuna basınca; yaptığınız değişiklikler aracınıza yüklenecektir :). Bu işlem bu kadar. Daha detaylı ve Farklı bilgiler için FordOwnersClub linkini ziyaret edebilirsiniz.

NOT: Arkadaşlar Eco Mode' un 2010-2011 Focus Ecu'larında çalıştığı söyleniyor. Fakat Ne kadar doğrudur, yanlıştır net bilgim yok.

Gösterge Paneliyle işimiz bitince, Gem modülündeki Yolculuk Esnasında Kapıların Otomatik Kilitlenmesi Özellikliğini Aktifleştirmek için çalışmalara başladım :biggrin: Birazda şansla aktifleştirmeyi başardım.

Öncelikle; Kablomuza bağladığımız Anahtarı Sol tarafa çevirin.(Kabloyu modifiye etmeniz gerekiyor, Gem modülüne bağlanmak için). Sonrasında ise Elm 327 kablomuzu PC'ye bağlayın. Putty Programını açın. Putty Programını Aşağıdaki resimdeki gibi Düzenleyin

puttyf.jpg

Yani; Connection Type'ı Serial olarak Seçin, Serial Line'a; Kablonuz Hangi Com Port'tan bağlıysa onu yazın, Speed'e 38400 yazın; Saved Sessions'a istediğiniz bir ad vererek kaydedin. Sonrasında Open'a basın. Karşınıza Komut yazılabilecek Siyah ekran gelicek. Komut olarak sırayla;

atpp2asv38

atpp2aon

atpp2csv81

atpp2con

atpp2dsv04

atpp2don

Komutlarını yazın. Her yazdığınız Komut için, yazdığınız komut satırının başında ">K" işareti çıkacak. (Örneğin; atpp2asv38 satırı; >Ktpp2asv38 'ye dönüşecek).

Putty Programının Linki: http://the.earth.li/...t/x86/putty.exe

Bu komutları da yazdıktan sonra Putty'i kapatın. Putty'i kapatıp Elm 327 kablonuzu, aracınızın OBD soketine bağlayın.

Daha sonra Verdiğim programlardan FDS'i açın (Ben yine FDS'i kullandım, eğer sorun yaşarsanız diğer programları da kullanabilirsiniz; ben her programda sorun yaşamama rağmen FDS ile aktifleştirebildim ancak :biggrin:).

Yine Find'a basıp Com Portunuzu bulun. Sonrasında "Connect to Elm 327 & Vehicle" butonuna basın. Eğer Anahtarınız Sol tarafa çevrildiyse, yani Elm kablonuzla cihazınızı yazabilir hale geldiyse, "Medium Speed Bus" 'ın yanında Tick göreceksiniz. Daha sonra Kartlar'dan Gem'e tıklayın. Sağ taraftaki "Read Current Configuration" butonuna basın. Butona bastıktan sonra Program, acanızdaki verileri okuyup, size işaretli olanları gösterecek. "Security Options" 'ın altındaki seçeneklerden "Customer Enabled Auto Lock" ve "Auto Locking with Relocking" Seçeneğini işaretleyin. Daha sonra sağ taraftaki "Write Current Configuration" butonuna basın. (Eğer FDS programında veya diğer programlarda sorun yaşarsanız, Elm Cihazınızı PC'ye ve Aracınızın OBD soketine bağlayıp, Putty ile komutları baştan girin.)

İşlem tamam :biggrin: Aracınız Seyahat halindeyken 5 Mph (Sanırım yaklaşık 7 km) hızın üzerine çıktığında, Kapıları Kilitleyecek. Siz aracı durdurup kapıyı açarsanız, Tekrar hareket ettiğinizde 5 Mph'ın üzerindeki hıza çıktığınızda Açık olan kapının kilidini yeniden kilitleyecek :biggrin:

Not: Seyahat Halindeyken Kapıların Otomatik kilitlenmesi özelliğini aktif hale için fazlasıyla uğraştım arkadaşlar. Takıldığım yerlerin üzerinde konu anlatımında elimden geldiğince durdum. Umarım Beğenirsiniz arkadaşlar, bu anlatım sanırım Ülkemizde Tek şu anda :biggrin: Yanlız baştan söyliyim, sorumluluk size aittir. Aracınızın başına birşey gelmesi halinde ben mesül değilim :)

Eğer sizde uğraşırsanız, kolay gelsin sizede :biggrin:

Arkadaşlar kusura bakmayın, O kadar FDS programından bahsettim ama ekran görüntüsü koymak yeni aklıma geldi :)

FDS ile Gösterge Panelinde Aktif Edilebilecek Özellikler

gstergepaneliz.jpg

FDS ile Gem Modülünde Aktif Edilebilecek Özellikler

gemmodl.jpg

Elm 327 Kablosunun Nasıl Modifiye Edileceğini Gösteren Resim - Diyagram

wire1ze.jpg

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
  • Beğen 24
Yorum bağlantısı
Ali Erkan Aktaşgül
(düzenlendi)

Çok güzel olmuş.

Açılabilecek, değişebilecek özelliklerin bir listesi var mı ki bir yerde?

Sırf kapıların otomatik kilitlenmesini açmak için bile deneyebilirim.

tarihinde Ali Erkan Ataşgül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çok güzel bir anlatım olmuş. Müsaade ederseniz BİLGİ KUTUSUNA taşımak isterim.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Burak Koca
(düzenlendi)

Bravo burak...özellikle kapı olayını tuttum :bravo:

Hocam elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım :biggrin:

Çok güzel olmuş.

Açılabilecek, değişebilecek özelliklerin bir listesi var mı ki bir yerde?

Sırf kapıların otomatik kilitlenmesini açmak için bile deneyebilirim.

Ne yazıkki liste yok hocam, ancak deneme yanılma yöntemiyle yapabilirsiniz :) Programları; Örneğin FDS programını açtığınızda, bu programda değiştirilebilecek şeyleri görebilirsiniz. Fakat hepsi çalışacak diye bir kaide yok, sadece bazıları fikir verebilir :biggrin:

Bende ilk olarak Seyahat Halinde kapıların Otomatik kilitlenmesi özelliğini aktifleştirmek için böyle bir yola koyuldum :biggrin: Fakat benide en çok uğraştıran, bu özelliği aktif etmek oldu :)

Çok güzel bir anlatım olmuş. Müsaade ederseniz BİLGİ KUTUSUNA taşımak isterim.

Tabiki hocam, müsade etmek ne demek; asıl ben memnun olurum :) Teşekkür ederim bunun için :)

Umarım bir işinize yarar arkadaşlar bu anlatım. En azından Vag-Com misali, Bizim Fordlarımız da da bu tarz özellikleriklerin açılabildiğini bilmek, sevindirici. Umarım bu durumu, daha ileri bir boyuta taşıyabiliriz :)

tarihinde Burak Koca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tabiki hocam, müsade etmek ne demek; asıl ben memnun olurum :) Teşekkür ederim bunun için :)

Umarım bir işinize yarar arkadaşlar bu anlatım. En azından Vag-Com misali, Bizim Fordlarımız da da bu tarz özellikleriklerin açılabildiğini bilmek, sevindirici. Umarım bu durumu, daha ileri bir boyuta taşıyabiliriz :)

Teşekkür ederim, taşıdım :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Bu ozellikler sadece 2010 ve 2011 modellerinde mi gecerli ?

Bi ara cep telefonu forumundamiyim diye dusundum ha :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

peki bu kadar uğraşmasak da, bunları açtırmak için yetkili servise başvursak, orada da açmazlar mı?

Yorum bağlantısı
Burak Koca

Teşekkür ederim, taşıdım :flowers:

Teşekkürler hocam, sağolun :) Fakat acaba, Focus 2 için, Modifiye bölümünde de konunun yansıtılması mümkün mü acaba? Herkes tarafından konunun görülebilmesi için, bu tarz birşey mümkün mü :)

Bu ozellikler sadece 2010 ve 2011 modellerinde mi gecerli ?

Bi ara cep telefonu forumundamiyim diye dusundum ha :biggrin:

Hayır hocam, sadece Eco Mode'un 2010 ve 2011 için geçerli olduğu söyleniyor (Bu da şuan için sadece söylenti, Belki de Mk 2.5'ların hepsinde çalışıyordur Eco Mode :))

Gösterge panelinden değiştirilen özelliklerin Focus Mk 2.5'larda çalışması gerekiyor. Belki Tüm Focus 2'lerde de çalışıyordur, denemek gerekli :)

Fakat Kapıların Otomatik kilitlenmesi özelliği Tüm Focus 2'lerde çalışıyor diye biliyorum :)

peki bu kadar uğraşmasak da, bunları açtırmak için yetkili servise başvursak, orada da açmazlar mı?

Hocam bildiğim kadarıyla Yetkili Servis'te açmıyorlar. Ben sorduğumda da ilk defa duyduklarını söylediler (Eco mode ve Yol Bilgisayarı ekranından Teyp'deki bilgilerin görüntülenmesi özelliklerini). Ya bizim servis bilmiyor, yada Bizim servislerimizde bu bölümlerde bu özellikleri değiştirmek için yazılım yok :biggrin:

Çünkü; Arkadaşımda 2009 Model Mondeo 1.6 Benzinli, Selective donanımlı araç var. O da servise sorduğunda, Aracı Bilgisayara bağladılar ve Tüm özelliklerin açık olarak göründüğü söylendi. Fakat Onda şu anda kapıların Otomatik olarak Kilitlenmesi özelliği yok. Muhtemel Ford, Focus'a bu özelliği koyduğu zaman, Mondeo'ya da koymuştur diye düşünüyorum. Bu yüzden Servislerin bu özelliklerde değişim yapılacak yazılımı olmayabilir diye düşündüm :)

Yinede sizde isterseniz Servis'e danışın bu konu hakkında :)

:bravo: bravo, tebrik ederim, çok güzel olmuş, güle güle kullan.

Teşekkürler hocam, elimden geleni yapmaya çalıştım :) Sağolun, umarım sorunsuz bir şekilde kullanırız :biggrin:

Bravo :bravo: :bravo:

Teşekkürler hocam :)

Not: Arkadaşlar bu arada, bu özelliklerin Focus, C-Max, S-Max, Kuga, Galaxy ve Mondeo IV üzerinde değiştirebildiği söyleniyor. Fiesta'ta da belki değiştirilebilir, denemek gerekli. İlk mesajda söylemeyi unutmuşum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Haaaaaa, Ruhan Hocam işte şimdi zurnanın pırt dediği yere geldik.

Aracımın alarmını aktive edebilmek için Ankara'da 4 tane servis gezdim. Bir tanesi GEM modülü değişecek 1700+ KADEVE dedi. Sonra başka bir serviste bu işle görevli elemanın yanında bekledim ve IDS'e girerek alel acele "kişisel ayarlar" diye çevirebileceğim bölümden alarmı benim itelemelerimle aktive edebildik.

Şimdi aracımın aynalarındaki karşılama lambalarıyla sinyalleri çalışmıyor. Ama % 100 eminim ki onların da GEM'den aktive edilmesi gerekiyor. Burak kardeşim gibi bir şahanımız olacak ki ona bakalım, yoksa servise bir daha bu iş için gitmeye gerek yok.

Benim servislerle ilgili izlenimim şu oldu; adamlar oraya bir oto elektrikçisi veya elektronikçisi istihdam etmişler, yaptıkları iş arıza kodlarına bakarak arızayı gidermek, eleman ingilizce bilmiyor. Yeterli eğitimi de almamış, IDS programını okuması ve anlaması imkansız.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Teşekkürler hocam, sağolun :) Fakat acaba, Focus 2 için, Modifiye bölümünde de konunun yansıtılması mümkün mü acaba? Herkes tarafından konunun görülebilmesi için, bu tarz birşey mümkün mü :)

Forumda maalesef kuyruk bırakamıyoruz. Ancak konu bayağı ilgi çekti zaten ;)

Yorum bağlantısı
Hami Erışık

kayın pederle ford yetkili servisine gittik arızadan dolayı,baktım kayınpeder herkesle muhabbet ediyor,hayırdır sen bunları nerden tanıyorsun dedim (kayın peder 40 senelik şöför) bunların ben sanayideki çıraklıklarını biliyorm dedi,adam lazım olunca sanayiden alıyorlar dedi.( onun yalancısıyım)nerden bilecek ingilizce,programı...saygılar

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Sadık ben şu ecomod işine bayıldım. biliyorsun benim yakıt tasarrufuna verdiğim önemi...düşünsene, sen kullanıyorsun sana rapor veriyor nasıl kullandığını...ona göre gaza basarsın. gerçi bende olsa aksine ben ona öğretirim nasıl kullanınca nasıl rapor vereceğini ama :tongue: olsun yinede çok güzel, o açılan özellikleri bende açtırmak isterdim ama, aracın başka yerlerinde olumsuzluk yaparsa o sıkıntı işte...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Katılıyorum, bekleyip arıza verdirip verdirmediğini gözlemek lazım... fordun iş güzarlığı, madem arabanda böyle özellik var, ne demeye direk açmazsın da bizi böyle süründürürsün?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Benim kanaatim yazılım sizin araçlarda sabit. Modellerinize göre bazı kısıtlamalar getirilmiş.

Bu işlem de (büyük bir ihtimal) sadece görsel olarak aktive ediyor. (Sürüş karakteristik seçenekleri için söylüyorum)...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim kanaatim yazılım sizin araçlarda sabit. Modellerinize göre bazı kısıtlamalar getirilmiş.

Bu işlem de (büyük bir ihtimal) sadece görsel olarak aktive ediyor. (Sürüş karakteristik seçenekleri için söylüyorum)...

EcoMod'tan bahsediyorsan, bence tamamen yazılımsal bir durum. Sonuçta enjektöre müdahele ediyor, bunuda beyin yapabiliyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...