İçeriğe Yönlendir

Focus II - Gizli Özellik Açma

Ali Eren

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

doğrudur abi gemden ayarlamak gerekiyordur belki tekrar arkadaşlar gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Demirdal

Hocam yapılabilir gibi duruyor. Ford Owners Club'ta yapanlar olmuş. Fakat kablosuz bağlantı olduğu için bana biraz sakat geliyor. Bence Kablolusundan sipariş verip, kablolu Elm 327 ile deneseniz daha iyi olur gibi. Nacizane fikrim bu yönde benim :) Ama isterseniz değişiklik yapmadan, Direk FDS programıyla Gösterge Paneli'ne bağlanmayı deneyin. Muhtemelen sorun yaşamazsınız, ama dediğim gibi kablolu olsa insana daha fazla güven veriyor gibi :)

burak bey

11ccl93.jpg

ebayda böyle bir kablo satılıyor. Ford mini VCM IDS diye, sizin ELM 327 kablosu iç yapısı değişikliğinin yapılmış şekli gibi sanki, ebaydaki açıklamasında daha ayrıntılı ayarlar yapılabilir şeklinde bahsediliyor.Elimde Bluetothlu ELM327 mevcut, ebaydan Kablolu elm327mi versem yada resimdekinimi,bunu fiyatı biraz daha pahalı ve özellikleri fazla.Bu kablo hakkında bilginiz varmı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)

Kusura bakmayın hocam, ancak şimdi vakit bulabildim foruma girmek için :) Evet hocam, ben bir fark göremedim fakat, buraya da upload ediyim 0.2.4 versiyonunu :)

Denemelerim sonuç verdi :)

Elmconfig 0.2.3 ile nedense düzgün sonuçlar alamamıştım. Wifi OBD'nin çipset farkı olabileceğini düşündüğüm için sorun yaşadığımı düşündüm. Ancak Elmconfig 0.2.4 ile sorun çözüldü. Yalnız, yine benim OBD adaptörüme özel olabilir ama "Setup Elm for MS-Can Bus" olayını adaptörüm araca bağlı iken başarılı ile tamamlayabildi. Sadece PC ile bağlı iken hata verip durdu. Sonuç olarak GEM modülüne ulaşabildim.

- Otomatik kapı kilitlemeyi,

- Belli sıcaklık altında otomatik olarak ön cam ve arka cam ısıtmayı,

- Anahtarlıktan bir kere basarak çift kilitlemeyi devreye sokmayı,

etkinleştirdim.

İlk incelemede işime yarayacak başka birşey bulamadım :) Daha önce de "Anlık yakıt tüketimi" ve "Vites uyarısı"nı aktif hale getirmiştim. Vites uyarısı çalışmadı. Anlık yakıt tüketimi sorunsuz çalışıyor. Yol bilgisayarında aktifleştirilebilecek birçok şeyi denedim. Özellikle RDS vs. gibi seçenekler devreye sokulamıyor. Elmconfig, "bu gösterge tipi için seçilemez" uyarısı veriyor.

tarihinde Mustafa Yenigün tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Elmconfig 0.2.3 ile nedense düzgün sonuçlar alamamıştım. Wifi OBD'nin çipset farkı olabileceğini düşündüğüm için sorun yaşadığımı düşündüm. Ancak Elmconfig 0.2.4 ile sorun çözüldü. Yalnız, yine benim OBD adaptörüme özel olabilir ama MS-Can Bus olayını adaptörüm araca bağlı iken başarılı ile tamamlayabildi. Sadece PC ile bağlı iken hata verip durdu. Sonuç olarak GEM modülüne ulaşabildim.

etkinleştirdim.

İlk incelemede işime yarayacak başka birşey bulamadım :) Daha önce de "Anlık yakıt tüketimi" ve "Vites uyarısı"nı aktif hale getirmiştim. Vites uyarısı çalışmadı. Anlık yakıt tüketimi sorunsuz çalışıyor. Yol bilgisayarında aktifleştirilebilecek birçok şeyi denedim. Özellikle RDS vs. gibi seçenekler devreye sokulamıyor. Elmconfig, "bu gösterge tipi için seçilemez" uyarısı veriyor.

o zaman geniş ekran almalısın abi :D ebaydan geniş ekran bulmak lazım heralde film bile oynatır o zaman :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Burak Koca

ebayda böyle bir kablo satılıyor. Ford mini VCM IDS diye, sizin ELM 327 kablosu iç yapısı değişikliğinin yapılmış şekli gibi sanki, ebaydaki açıklamasında daha ayrıntılı ayarlar yapılabilir şeklinde bahsediliyor.Elimde Bluetothlu ELM327 mevcut, ebaydan Kablolu elm327mi versem yada resimdekinimi,bunu fiyatı biraz daha pahalı ve özellikleri fazla.Bu kablo hakkında bilginiz varmı?

Hocam evet bende görmüştüm bu kabloyu. Elm cihazının daha gelişmişi, çünkü bu cihaz ile Ecu'ya da erişilebildiği söyleniyor. Gem modülüne de muhtemelen erişilebilir. Fiyatı Elm 327'nin en az 3-4 katı civarında sanırım. Şimdi ebayde tekrar inceledim, evet MS-Can özelliği de olduğu yazılmış. Elm 327 serisi ile karşılaştırmada, Elm 327 aractaki belli kısımlara, modüllere erişebilirken, bu kablonun erişilebilecek heryere (neredeyse) erişilebildiğinden bahsedilmiş. Siz neden bu kabloyu almayı düşünüyordunuz? Bence fazla para vermeye gerek yok, fakat farklı düşünceleriniz de varsa siz bilirsiniz :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Bunu aldıktan sonra yeni klima paneli ve yeni teyp almak lazım :) Arabayı değiştirsem daha ucuza gelir.

Benim en çok istediğim anlık yakıt tüketimini görmekti, ileride model yükseltirsek oynamaya devam ederiz :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bunu aldıktan sonra yeni klima paneli ve yeni teyp almak lazım :) Arabayı değiştirsem daha ucuza gelir.

Benim en çok istediğim anlık yakıt tüketimini görmekti, ileride model yükseltirsek oynamaya devam ederiz :D

:D titaniumun iyi yönlerini almış olur :p ama ghia her zaman daha iyidir koltukları yeter.

Yorum bağlantısı
Burak Koca
(düzenlendi)

Elmconfig 0.2.3 ile nedense düzgün sonuçlar alamamıştım. Wifi OBD'nin çipset farkı olabileceğini düşündüğüm için sorun yaşadığımı düşündüm. Ancak Elmconfig 0.2.4 ile sorun çözüldü. Yalnız, yine benim OBD adaptörüme özel olabilir ama "Setup Elm for MS-Can Bus" olayını adaptörüm araca bağlı iken başarılı ile tamamlayabildi. Sadece PC ile bağlı iken hata verip durdu. Sonuç olarak GEM modülüne ulaşabildim.

etkinleştirdim.

Teşekkürler hocam, o zaman ElmConfig programının yeni sürümüyle bağlantı problemleri de çözülmüş sayılabilir. Bende burada upload edip, koyıyım o zaman :) Çok sevindim başarmanıza, elinize sağlık, hayırlı olsun :)

Anladım hocam, o zaman Wifi adaptörü ile durum biraz daha farklı olabilir, burada da paylaştığınız için teşekkür ederim :) Ford Owners Club'ta bir kişi, vites uyarısını aktif edince, ayarlardan direksiyon ayarları kısmının kaybolduğundan bahsetmişti, umarım sizde yaşamamışsınızdır bu durumu :)

Düşük sıcaklıklarda cam ısıtma seçeneklerini aktif hale getirmeniz iyi olmuş, bizim araçta standart olarak açık gelmişti o özellik :) En çok işe yarayacak otomatik kilitleme özelliği bence :biggrin:

Tekrar hayırlı olsun hocam :) Umarım programlara yeni aktifleştirilebilecek özellikler eklenir de, bizde yeniden kurcalamaya başlarız :biggrin:

o zaman geniş ekran almalısın abi :D ebaydan geniş ekran bulmak lazım heralde film bile oynatır o zaman :D

Mustafa hocam Ebay'de büyük ekranlı Göstergelerden bulabilir miyiz? Acaba fiyatları ne durumda ki :biggrin: ? Aşağıdaki resimdeki gibi;

ford-kuga-4.jpg

ElmConfig 0.2.4 Sürümü: https://www.dropbox....fig%200.2.4.rar

tarihinde Burak Koca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

devasa ekranlı olanlar vardı ondan bulamadım o linkteki geldi dizel olarak sadece.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Teşekkürler hocam, o zaman ElmConfig programının yeni sürümüyle bağlantı problemleri de çözülmüş sayılabilir. Bende burada upload edip, koyıyım o zaman :) Çok sevindim başarmanıza, elinize sağlık, hayırlı olsun :)

Anladım hocam, o zaman Wifi adaptörü ile durum biraz daha farklı olabilir, burada da paylaştığınız için teşekkür ederim :) Ford Owners Club'ta bir kişi, vites uyarısını aktif edince, ayarlardan direksiyon ayarları kısmının kaybolduğundan bahsetmişti, umarım sizde yaşamamışsınızdır bu durumu :)

Düşük sıcaklıklarda cam ısıtma seçeneklerini aktif hale getirmeniz iyi olmuş, bizim araçta standart olarak açık gelmişti o özellik :) En çok işe yarayacak otomatik kilitleme özelliği bence :biggrin:

Sayenizde hallettim, desteğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Vites uyarısını aktif hale getirdiğimde çalışmadı, ancak direksiyon modu seçeneği de devre dışı kalmadı.

Otomatik kapı kilidi gerçekten çok güzel, yokken ben otomatik olmuştum :)

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Mustafa o benimkinden :)

Burak ın eklediği güzelmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Demirdal

Hocam evet bende görmüştüm bu kabloyu. Elm cihazının daha gelişmişi, çünkü bu cihaz ile Ecu'ya da erişilebildiği söyleniyor. Gem modülüne de muhtemelen erişilebilir. Fiyatı Elm 327'nin en az 3-4 katı civarında sanırım. Şimdi ebayde tekrar inceledim, evet MS-Can özelliği de olduğu yazılmış. Elm 327 serisi ile karşılaştırmada, Elm 327 aractaki belli kısımlara, modüllere erişebilirken, bu kablonun erişilebilecek heryere (neredeyse) erişilebildiğinden bahsedilmiş. Siz neden bu kabloyu almayı düşünüyordunuz? Bence fazla para vermeye gerek yok, fakat farklı düşünceleriniz de varsa siz bilirsiniz :)

aslına bakarsan ne işime yarayacağını henüz bulamadım. Elektronik merakım beni hep daha fazlasına dürtüyor. :biggrin: Kablosuzu siz tavsiye etmemiştiniz, bunun için kablolu alayım dedim . almışken iyi si olsun mantığı. İmmmo programından chip tunninge kadar varır bunun sonu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Koca

Sayenizde hallettim, desteğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Vites uyarısını aktif hale getirdiğimde çalışmadı, ancak direksiyon modu seçeneği de devre dışı kalmadı.

Otomatik kapı kilidi gerçekten çok güzel, yokken ben otomatik olmuştum :)

Sevindim hocam sizde öyle bir durum gerçekleşmediğine. Gerçi gerçekleşsede halletmesi kolay :biggrin: Aynen hocam, arabaya ilk bindiğimde, önce motoru çalıştırır daha sonra direk kapıları kilitlerdim :biggrin:

Benim bir işime yaramayacak gibi, bide china post ile göndermişler(en son 2 ayda gelmişti). Baran yazar artık :D

Benimki de China Post ile geldi hocam, ilk mesajda belirttiğim üzere 1 ayda elime ulaştı :biggrin:

http://www.ebay.de/i...=item2579e8ca8a

ama focusa uyumu ne bilmiyorum :D kuga felan demiş çünkü

http://www.ebay.de/i...=item4d05e802e6

Teşekkürler hocam, keşke fiyatı biraz daha uygun olsaydı :biggrin: Araştırdığınız için tekrar sağolun hocam, ben linkleri kaydettim, ara ara bakarım fiyatlarda düşüklük varmı diye, uygun fiyata denk getirirsem direk sipariş geçerim :biggrin: Uyum sağlamazsa da sağlık olsun, fakat yurtdışındaki bazı focuslarda kullanılıyor bu ekran. 2.0 TDCi için olan, bizimkine de olur umarım :biggrin:

aslına bakarsan ne işime yarayacağını henüz bulamadım. Elektronik merakım beni hep daha fazlasına dürtüyor. :biggrin: Kablosuzu siz tavsiye etmemiştiniz, bunun için kablolu alayım dedim . almışken iyi si olsun mantığı. İmmmo programından chip tunninge kadar varır bunun sonu :)

Anladım hocam, o zaman siz bilirsiniz :)

Mustafa o benimkinden :)

Burak ın eklediği güzelmiş.

Aynen hocam, bu ekranın albenisi var :biggrin: Orta kısmın tamamı ekran, olması gereken bu :biggrin: Bizimkilerde ekranın üstünde kocaman boşluk var, niye böyle tasarlarsın ki, 3 kuruş fazla olsun tam ekran olsun :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Tr de yolu kaybetmiş bi full focus II.5 benzer kadrana denk gelmiştim 1.6 dizel idi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Son zamanların en heyecanlı konusu açılmış. Focus kullanıcılarına hayırlı olsun.

Burak, bu kadar geniş bilgi vermen bir yana; yardımsever ve yapıcı cevapların ile foruma çok büyük katkıların olacağını düşünüyorum şahsen. Eline, emeğine sağlık. İnşallah sen ve diğer konudan anlayan arkadaşlar Türkiye'de Focus için ilkleri gerçekleştirip, buradan paylaşacaklar.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Samet Yarın

:D titaniumun iyi yönlerini almış olur :p ama ghia her zaman daha iyidir koltukları yeter.

mustafa ghia geçekten başka bir dünya ama titanyum x paketin koltuğu daha güzel :p

hb

Yorum bağlantısı
Misafir

Ben de hız sabitleyicili direksiyon taktığımda çok uğraşmıştım, ancak ELM-FF2 nin GEM modülünde giremediği bir kısım olması sebebi ile tanıtamamıştım.

Ankara Başerde 60 TL ye halletmiştim. FF2 yi yazın kişi sanırım Rus ve Ruslar bu konuda baya başarılılar.

Kapıların otomatik kapanması dışında soğuk havalarda arka cam ısıtıcısının otomatik çalışması ile ilgili bir kısım da vardı.

Yorum bağlantısı
Burak Koca

Arkadaşlar birkaç gündür foruma düzgünce giremedim, işlerin yoğunluğundan ötürü. Kusura bakmayın :)

Tr de yolu kaybetmiş bi full focus II.5 benzer kadrana denk gelmiştim 1.6 dizel idi.

Teşekkürler hocam, yani bizimkilere de oluyor, sevindim; fakat şimdi uygun fiyata denk getirebilmek lazım :)

Son zamanların en heyecanlı konusu açılmış. Focus kullanıcılarına hayırlı olsun.

Burak, bu kadar geniş bilgi vermen bir yana; yardımsever ve yapıcı cevapların ile foruma çok büyük katkıların olacağını düşünüyorum şahsen. Eline, emeğine sağlık. İnşallah sen ve diğer konudan anlayan arkadaşlar Türkiye'de Focus için ilkleri gerçekleştirip, buradan paylaşacaklar.

Saygılarımla.

Çok teşekkürler hocam, elimden geldiğince ve bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışıyorum :) Yeterki tüm focus sahipleri, ileride de programlar geliştirilirse, Tüm Ford sahiplerini faydalanır umarım :)

bu konudan aracın özellikleri bakılabiliyor belki kurcalarken sizlere yardımı dokunabilir mesela az ısıtmalı ön cam yazıyor özelliklerinde

http://www.fordclubt...in/page__st__20

x paketten abi :p

Teşekkürler hocam, uygun bir zamanda bakacağım :) Umarım yeni özellikler keşfederiz :biggrin:

Ben de hız sabitleyicili direksiyon taktığımda çok uğraşmıştım, ancak ELM-FF2 nin GEM modülünde giremediği bir kısım olması sebebi ile tanıtamamıştım.

Ankara Başerde 60 TL ye halletmiştim. FF2 yi yazın kişi sanırım Rus ve Ruslar bu konuda baya başarılılar.

Kapıların otomatik kapanması dışında soğuk havalarda arka cam ısıtıcısının otomatik çalışması ile ilgili bir kısım da vardı.

Hocam bildiğim kadarıyla FF2 ve ElmConfig programını yazanlar Ruslar. Zaten bu iki program sonradan İngilizceye çevirildi. FDS'den emin değilim ama :) Evet hocam, bizim araçta o özellik aktif olarak geldiği için, o konuya değinmedim. Fakat programı kullanan arkadaşlar, eğer araçlarında o özellik açık değilse hemen farkedeceklerdir :)

digital hız göstergeye entegreli :) videoda çektim bakalım beğenilecekmi ?

Hocam göstergeye entegreli derken? Test menüsü açık olarak mı yol alıyorsunuz? Normal menüye mi entegre ettiniz yoksa :biggrin: ? Meraklandım şimdi, bir an önce açıklama yapar mısınız :biggrin:

Arkadaşlar geçtiğimiz hafta sonu Eskişehir - Mezit Mevki arasında gidip geldikten sonraki yol bilgisayarı verilerini ve Eco Mode verilierini paylaşıyorum. Araç kullanım tarzım, genellikle CC ile 120 km'ye sabitledim hızımı, fakat yokuş gelince de dayanamayıp 120 - 160 km arası hızlanmalar yaptım. Dik yokuşlarda 140 - 150 km civarından sonra hızlanma kesilsede, normal yokuşlarda hızlanıyor neyseki araçlarımız :biggrin: Chip Tuning'in avantajlarından biri de bu sanırım :)

Neyse sözü fazla uzatmadan yol bilgisayarı fotoğraflarını paylaşıyım.

Öncelikle Yol Bilgisayarı Değeri;

img0755ue.jpg

Eco Mode' un Değerleri :biggrin: ;

img0751x.jpg

img0754kv.jpg

img0753n.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...