İçeriğe Yönlendir

Bitcoin Hakkında Bildikleriniz

Emre Demir

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

bir anda yok olursa? kimden hesap sorabilirsin? hisse senedi ile uzaktan yakından alakası yok,

Neden kapansın. Kimin işine gelir ki fiziki olmayan paranın birden kapanması? Alıp da kaçamazlar ki :) artık öyle olmuş ki bitcoin’i balinalardan çok ky alıyor. Balina fazla yön veremiyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Neden kapansın. Kimin işine gelir ki fiziki olmayan paranın birden kapanması? Alıp da kaçamazlar ki :) artık öyle olmuş ki bitcoin’i balinalardan çok ky alıyor. Balina fazla yön veremiyor

Tüm devletlerin işine gelir.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aynisini lale sogani icinde diyorlardi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Tüm devletlerin işine gelir.

İşin içinde para oldu mu, devletler 2. sıraya düşer. Önce para babaları hocam. Paralar eskisi gibi kolay aktarılmıyor. Takip fazla. Blockchain sistemi gün geçtikçe daha çok kullanılıyor. Bir çok kişinin de işine geliyor. O para babaları, baba olurken legal yollardan olmadılar elbet. O yüzden sistem şu an zaten onların istediği gibi çalışıyor. Neden bozulsun. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben sanal parayı destekliyorum.. 

Ben aylık yaptığım işin % 1 kadar bile nakit para görmüyorum. 

Adı var sadece. 

Bence her ülke sanal paraya geçmeli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Adı var sadece. 

Sanal para başka kripto başka abi. Sanalparadan kastın KK vb işlemler ise.

Ben bu BTC ve türevlerini "para" nın ilk halleri gibi görüyorum.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhittin Kaplan yazdı:

Sanal para başka kripto başka abi. Sanalparadan kastın KK vb işlemler ise.

Ben bu BTC ve türevlerini "para" nın ilk halleri gibi görüyorum.

Öncü olacak işte.. 

Her ülke kendi parasını çıkaracak.. Btc gibiler de küreselleşecek. 

YTD tabi. 

Sadece öyle olur diye düşünüyorum.. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erhan Doruk yazdı:

32.888USD olmuş . Vay 😀

Ben dogecoin almıştım. Şans işte . uçmuş gitmiş. 

e ben niye fark etmedimki? megerse serverin fisini cekmis gundelikci kadin.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kimin işine gelir ki fiziki olmayan paranın birden kapanması?

680 milyar adet sebep sayabilirim ama zaman alır

Mehmet Ozyurek yazdı:

TR ile başlayan iban numaran bir gece aniden kaybolmaz ama, muhatabın var.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

680 milyar adet sebep sayabilirim ama zaman alır

TR ile başlayan iban numaran bir gece aniden kaybolmaz ama, muhatabın var.

Kapanması için 680 milyar sebep vardır ama açık kalması için de 2 trilyon sebep var abi :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

açık kalması için de 2 trilyon sebep var abi

ordu da 1000 fındık üreticisi var, ancak almanya daki  tek düğmeye bağlılar.... 2 trilyon zıplasa yine faydası olmaz, soğuk suyu içerler ancak

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

akarken doldur, ana parayı aktar kazançla devam et, üstüne koydukça aktar, sıfırlansa ne yazar ana para çoktan geri alındı bile... :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Ozyurek yazdı:

Adı var sadece. 

Sanal para kripto para farklı kavramlar. Tamamen farklı.  Sanal parada sıkıntı yok. Kriptoda var. 

Kripto paranın alternatifi kağıt para değil. "ülkelerin merkez bankası parası" dır. (sanal da olabilir kağıt da olabilir, ikisi de resmidir kripto değildir)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Sanal para kripto para farklı kavramlar. Tamamen farklı.  Sanal parada sıkıntı yok. Kriptoda var. 

Kripto paranın alternatifi kağıt para değil. "ülkelerin merkez bankası parası" dır. (sanal da olabilir kağıt da olabilir, ikisi de resmidir kripto değildir)

Yönümüz internet çağı. İnsan yaşamı dijital dünyaya giriyorken kabul görmüş ve çok fazla kullanılan kripto parada da sıkıntı olmaz. Bitcoin’in kaynağı zaten bitcoin’in kullanılması. Büyük kuruluşlar bile ödeme kabul ediyor. Artık bir ödeme aracı oldu. kaldı ki çok ciddi derecede isimsiz para transferleri oluyor. Paralar görülüyor ama kimin olduğu bilinmiyor. Bu en çok kimin işine gelir acaba. Acaba gerçekten de kimin olduğu bilinmiyor mu. Ben esas onu merak ediyorum

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Dolar kağıdı değerli olduğundan değil arkasında Amerikanya devleti ve ordusu olduğu için kuvvetlidir. Bu Bitcoin'in arkasında kim var biri bana bir dese ya. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ahmet Gül yazdı:

Dolar kağıdı değerli olduğundan değil arkasında Amerikanya devleti ve ordusu olduğu için kuvvetlidir. Bu Bitcoin'in arkasında kim var biri bana bir dese ya. 

Kesin olmamakla birlikte en güçlü iddia Satoshi Nakamato isimli biri bitcoin i tasarlamış diyorlar. kendisi Japon asıllı bir Amerikalıymış. Kendisi bu iddiayı red etsede 8milyar USD ( söylenen) civarında serveti ile bilginin doğruluk payı var. Ben bunun arkasında bir hükümetin olduğunu düşünüyorum , göz önündekiler sadece oyuncular.

Zaten kapitalist ülkeler BTC yi kontrol edemediği için kendi kripto paralarını çıkartıp, BTC yi dünyadan silmek için hazırlık yapıyorlar. Kayıtdışı ekonomiye engel olmaya çalışılıyor .

Burada detaylı bilgi var.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Satoshi_Nakamoto

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yönümüz internet çağı. İnsan yaşamı dijital dünyaya giriyorken kabul görmüş ve çok fazla kullanılan kripto parada da sıkıntı olmaz. Bitcoin’in kaynağı zaten bitcoin’in kullanılması. Büyük kuruluşlar bile ödeme kabul ediyor. Artık bir ödeme aracı oldu. kaldı ki çok ciddi derecede isimsiz para transferleri oluyor. Paralar görülüyor ama kimin olduğu bilinmiyor. Bu en çok kimin işine gelir acaba. Acaba gerçekten de kimin olduğu bilinmiyor mu. Ben esas onu merak ediyorum

Internet çağında hesap verilebilirliğin artması, paranın adaletin takibinin artıyor olması gerekir. Bitcoin buna ters. Nakit ve çanta para nasıl kötü ise bu da kötü ve zaman içinde devletlerin aleyhine olduğu için bunu ortadan kaldıracaklardır. Ancak bir süre bu paranın büyük kısmını elinde tutanlar bunu yukarı doğru çekerek bir varlık el değişimi yaratıyorlar. Kimin elinde en son patlar merak konusu.

SWIFT amerikanın elinde çünkü transfer dolarla yapılıyor. Bu konu belki yeniden gündeme gelebilir.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bitcoin ile a101 den birşeyler alabildiğimiz gün anlayacağım mantığını... şifreyi söylemediysen, miras bırakamadığın birşeyi kim ne yapsın. anca vur kaç yapılır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Dogan Arsiray yazdı:

bitcoin ile a101 den birşeyler alabildiğimiz gün anlayacağım mantığını... şifreyi söylemediysen, miras bırakamadığın birşeyi kim ne yapsın. anca vur kaç yapılır.

Ağacın dibine gömdüğün altın gibi. HAtta öyle bile değil. Çünkü hasbelkader bulursa biri altını dedektörle yine faydası olur memlekete.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Internet çağında hesap verilebilirliğin artması, paranın adaletin takibinin artıyor olması gerekir. Bitcoin buna ters. Nakit ve çanta para nasıl kötü ise bu da kötü ve zaman içinde devletlerin aleyhine olduğu için bunu ortadan kaldıracaklardır. Ancak bir süre bu paranın büyük kısmını elinde tutanlar bunu yukarı doğru çekerek bir varlık el değişimi yaratıyorlar. Kimin elinde en son patlar merak konusu.

SWIFT amerikanın elinde çünkü transfer dolarla yapılıyor. Bu konu belki yeniden gündeme gelebilir.

Bir şeyleri kontrol çabası insanlık tarihinle yaraşır hocam. Yeni şeyler çıkar, birileri kontrol altına almak ister. Bu böyle zincirleme gider. Hem de artarak gider. Günümüz koşullarıyla mantığa aykırı şeyler ileride normalleşir. 

karşılığı olmayan para deniyor. Karşılığı olanları da görüyoruz. Bin türlü değişik terimle sanal piyasa oluşturulup sanal para yer değiştiriyor. Bu kadar sanallıkta gerçeklik kalır mı? 

Sistemde bir portakal var. Onu yiyince yenisi giriyor sisteme. Bir karşılığı var. Sisteme fazla portakal girerse karşılığı sabit olduğu için portakalın fiyatı düşüyor haliyle. Şimdi başa dönelim. Hiç portakal denen şey yokken bi tane portakal yetiştirdik ve sisteme soktuk. Hiç yoktan girdi sisteme. Burada portakalın karşılığını oluşturmak lazım. O zaman yani para basılması lazım. Yoksa sistemdeki para sisteme yeni giren şeyleri karşılamayacak. Sisteme giren, sistemden çıkandan fazla. Dünyada şu an bu durum var. 

İşte o sanal denilen alemde hayali karşılıklara o kadar güzel paralar tanımlanıyorki, mantığın sınırları zorlanıyor. Kripto parayı böyle düşünün hocam. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben birşey anlatmaya çalışırken hele ki blokchain üzerinde 2 tane proje yapmışken ve iki ayrı üniversitede 5 dönem e-ticaret dersi vermişken  siz bana "böyle düşünün hocam" diye meseleyi anlatmaya çalışıyorsunuz. Paranın takip edilebilirliği çok önemli. Anonimliği de önemli ancak anonimlik büyük miktarlarda çok ciddi sorun. 

Şu an "hype" dönemini yaşıyoruz. "Altına hücum" dönemi.

Nasıl vergi alacaksın? Kimden ne beyanla? Mal beyanını milletvekili nasıl yapacak? Ayakkabı kutusu ne olacak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Ben birşey anlatmaya çalışırken hele ki blokchain üzerinde 2 tane proje yapmışken ve iki ayrı üniversitede 5 dönem e-ticaret dersi vermişken  siz bana "böyle düşünün hocam" diye meseleyi anlatmaya çalışıyorsunuz. Paranın takip edilebilirliği çok önemli. Anonimliği de önemli ancak anonimlik büyük miktarlarda çok ciddi sorun. 

Nasıl vergi alacaksın? Kimden ne beyanla? Mal beyanını milletvekili nasıl yapacak? Ayakkabı kutusu ne olacak?

Mal beyanı zaten istenildiği kadar yapılır. Takibini devlet isterse yapar. En zenginler nedense en zengin listelerinde yer almazlar. 

ben ekonomik düzenin zerresine inanmıyorum hocam. Çok güzel kurgulanmış, büyük balığın küçük balığı yemesi ve kontrol etmesi üstüne kurulmuş bir tezgah. Hangi kontrol edilebilirlikten bahsediyorsunuz? Büyük balığı kim kontrol ediyor, edebiliyor? Sistemin sahibi onlar. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Göktürk yazdı:

en önemlı soru, ne kadar süreceği o halde.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

"Bu düzen değişmeli" :)  bunu anlıyorum..Ama "devlet" ve "ülke" varlığı devam edecekse bunlar otoritelerini para ile sürdürür. Çünkü vergiyi ve ekonomik aktiviteyi onunla yürütür. Bu durumda dediğin olursa devletler arasındaki sınır da grileşiyor. Bitkoyn ile adana dürüm aldığında dürümcü de kasaba bitkoyn verdiğinde bu parayı ilk emisyon yapan bizim devlet olmadığı durumda askerin maaşını kim verecek? Zor konular. Kimin kime ne verdiği de belli değil. Zaten asıl mesele o. Yoksa euro kullanırsın misal. 

Dogan Arsiray yazdı:

en önemlı soru, ne kadar süreceği o halde.

"enjoy while you can" durumları. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...