İçeriğe Yönlendir

Bitcoin Hakkında Bildikleriniz

Emre Demir

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Mustafa Akçay yazdı:

konu 2017 de acılmıs o esnada mining yapan arkadaslar falan varmıs. Hatta elinde bitcoin olan arkadaslar varmıs. Acaba onlar sattımı :) insallah satamamıstır. 20 bin civarındaki bitcoin 40 bin oldu. ben hala bişey anlamadım. ilk bastada konusulmus bu konular. alınıyor satılıyorda biri deseki biz gümledik battık artık bitcoin yok derse ne yapacagız. ya da btc turk deseki ben yokum arkadas dedi mi kimden ne talep edeceksin. Valla nasıl iş anlamadım. Örneğin alıyorsun bitcoini bunun sınırı yoksanki milyar dolarlarca alsan hala sistem veriyor olacak mı . Çok tehlikeli bir alan şu an sıkıntı yok gibi gozukuyor ustelik bende oynadım kazandım ama ben hala anlamadım. iki hafta once 266 bin tl olan bitcoin bu hafta 320 lerde. 330 larda iki haftad 60 bin kar nasıl gelir neye gore gelir cok garip cok

passat gibi. bayide 450 bin ama fiyatı artacak beklentisi ile bayidekiler talep görünce bayi 480 den satıyor. Oldu sana fiyat 480. Bu tekrarlıyor. devam ediyor. Oldu fiyat 520.

0 dan 1milyona kadar olan sayıları birer ForumCOIN olarak tanımlayalım. Ve 1 milyon son sınrı olsun. toplam 1 MILYON forum coin var. sonra her 100 mesaj atana 1 coin senindir diyelim ve o numarayı ona verelim. Sonra da bunları geri getirenlere bir nevşehir patatesi veriyoruz diyelim. kime ne verilidiğini de tahtaya yazalım, tahtanın fotoğrafını da 5 arkadaşa gönderelim ki hır gür sildin derdi olmasın.

Aradan zaman geçsin "lan bu iş iyi işliyor belki ilerde soğan da vermeye başlarlar" diyerekten bunu TL ile değiştokuş yapılabilir hale getirelim. Sonra beklenti arttıkça (talep beklentisi) çilek, muz vb gibi takaslara da açık hale gelsin. İşte sana değerlenmiş forumcoin. Yenisi basılamaz çünkü 1 milyon sınırı baştan konuldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Akçay yazdı:

ben hala bişey anlamadım

anlamaya çalışmamalı, zira birşeyi anlamak için var olması lazım, koyn yok ki anlayalım,

iyibirşeymiş biz de alalım algısı var, onu anlamak lazım ki o da anlşaılmaz, insanoğlu bencildir, 1 milyar batarken 1000 kişi çıkıyor.

Mehmet Göktürk yazdı:

Yenisi basılamaz çünkü 1 milyon sınırı baştan konuldu.

sınrıın olduğunu kim nasıl ne ile tespit edebiliyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

.

sınrıın olduğunu kim nasıl ne ile tespit edebiliyor?

numaranın sana verildiği her yere yazılmış. sendeki şifreye. 

cümle alem duymuş. 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

iyiki aldıklarım konusunda 44 adet ethereum vardı... 900tlden :) şaka gibi (4nisan2019da)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

numaranın sana verildiği her yere yazılmış. sendeki şifreye. 

cümle alem duymuş. 

her koynde bir sayı mı var ? 999.999.999 cu koyn gibi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

her koynde bir sayı mı var ? 999.999.999 cu koyn gibi?

Uygulanan sistemde tam öyle değil. seri numarası yok banknotların. Bu nedenle cüzdan ve şifre sistemi var. cüzdanın numarası var evet. Bir de para miktarı tamsayı olmak zorunda değil. altın sikke gibi. ikiye pense ile bölebilirsin.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Uygulanan sistemde tam öyle değil. seri numarası yok banknotların. Bu nedenle cüzdan ve şifre sistemi var. cüzdanın numarası var evet. Bir de para miktarı tamsayı olmak zorunda değil. altın sikke gibi. ikiye pense ile bölebilirsin.

hiç bilmediğimden soruyorum hocam, sınırlı sayı belirli koyn adeti vaadi var, şu an kaçıncı koyn kazıldı/veildi mesela?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bakayım. 21 milyondu galiba.   2 üzeri n dye bir sayı olarak düşün. kullanılan algoritmanın tavanı.

21 evet.. https://www.investopedia.com/tech/what-happens-bitcoin-after-21-million-mined/

diyor ki 21 bitince versiyon 2 diye birşey çıkarırlar. emisyonu paranın değerini sabit tutacak şekilde artırmak gerekir. yoksa bugünkü hikaye olur. para olmaktan çıkar lale soğanı olur.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

hiç bilmediğimden soruyorum hocam, sınırlı sayı belirli koyn adeti vaadi var, şu an kaçıncı koyn kazıldı/veildi mesela?

Bircoin sınırlı sayıda ama diğet birçoğu sürümü sınırsız. BTC nin bu kadar yükselmesinin sebeb de büyük yatırım firmalarının portföylerinde BTC ye uer vermeleye başlaması. Birde Elon Musk gibi ünlüler de rağbet gösterinde patladı gitti. Küçük kriptolar da artan taleple btc ile yürüyorlar. Artık yatırım firmaları da küçük koinlerde hacim oluşturup yükselmelerdem kazanmaya başladılar. İşin en güzel yanı ise kayıtdışı ve vergiden muaf olması.  Yakında buna da bir düzenleme getirirler.

Ek : Şu an 18.5 milyon btc var ve sürümü 21 milyon ile sınırlı. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

bakayım. 21 milyondu galiba.   2 üzeri n dye bir sayı olarak düşün. kullanılan algoritmanın tavanı.

21 evet.. https://www.investopedia.com/tech/what-happens-bitcoin-after-21-million-mined/

diyor ki 21 bitince versiyon 2 diye birşey çıkarırlar. emisyonu paranın değerini sabit tutacak şekilde artırmak gerekir. yoksa bugünkü hikaye olur. para olmaktan çıkar lale soğanı olur.

şu anda 18.5 milyon kazılmış diyor, doğruluğunu nereden kontrol edeceğiz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Biri çıkar da "bu ne len" derse yahut "vergi koyacaz" derse iskambil kağıdı gibi gider.

Yıllar önce bir arkadaşımın dedesi, kendi babasını bir sandık paranın başında ağlarken görmüş. 1917 ihtilalinde. Dedesinin babası rusya ile ticaret yapıyormuş. ihtilal olunca para tedavülden kalkmış.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

76 numarayı çağlara veriyorum bir ford focus karşılığı diye duyduk duymadık dediğimde.  networkden "hoop noluyor 76 daha bulunmamış veremezsin hani key değeri sana verildiğine dair" diye reply geliyor ve anons ettiğimiz gönderme işi iiptal oluyor kaydolmuyor. Sadece sana daha önce verilmiş olan miktarı başkasına verebiliyorsun. Sana ne kadar verildiğini de cümle alem biliyor. İlk bulunduğunda da cümle alem bulduk bu bizim hakkımız diye anons ediyor. (coinbase). 

işin en kritik ve anlamlı kısmı "cümle alem" olayı.   "nikah gibi" o nedenle ben soranlara hep nikah örneğini veririm. Olabildiğince büyük daveet yapacaksın ki sonra çaktırmadan boşandım kimse diyemesin.

not: sana ne kadar verildiğini tutan ID si olan kutuya da cüzdan diyoruz. 

Çağlar Bayur yazdı:

onaylanmayan nedir

Aldım verdim ben seni yendim. dediğimizde.  yalan söylüyorsak onaylanmıyor dediğimiz. elimizdeki iddia ettiğimiz paranın bir yerden gelmiş olması lazım. bizim cüzdanda olduğunu cümle alem biliyor olması lazım. cüzdan kime ait bilmiyorlar gerçi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

işin en kritik ve anlamlı kısmı "cümle alem" olayı.

tamam ben düğün davetlisi olarak o güne kadar kaç düğün yapılmış bilgisini kimden alabiliyorum, yani şu an da 18.152.658 ci koyn kazıldı bilgisini kime sorabliyorum?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bütün bu mining yapanların makinesine gidiyor bizim focus ile 76 numara takası. onlar da tüm eski işlemlerin özeti ile bizim 76 yı sarıp sarmalıyorlar dolma yapıp rafa koyuyorlar. Ama bizdeki paranın da kontrol değeri doğru mu diye bakıyorlar. Buna da eski sardıkları dolmaları kontrol ederek yapıyorlar. Sonuçta geçmişten geleceğe papirüs gibi rulo şeklinde bir işlem tarihi çıkıyor. 

Çağlar Bayur yazdı:

tamam ben düğün davetlisi olarak o güne kadar kaç düğün yapılmış bilgisini kimden alabiliyorum, yani şu an da 18.152.658 ci koyn kazıldı bilgisini kime sorabliyorum?

bunu sanırım ilk hash valid mi diye kontrol ederek yapabilirsin. o verdiğim linkte bazı değerler var.

https://masterthecrypto.com/verifying-cryptocurrency-transactions/

bu papirüsün en altında coinbase transaction valid mi diye bakılacak. bunlardan da kaç tane var rakamı değiştire değiştire sayılacak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bak burda:

mesela bir transaction için hangi bloktan diye sorguladım. Felanca bloktan çıktı. bu blokta vaktiyle 6.25 bitcoin mine edilmiş. O mine edilen coinlerin içindeki kısımdan imiş. elde ele elden ele dolaşan ve en son yapılan transfer bu bloktanmış. bi ara bir yerde mine edilmiş ve coinbase olarak tedavüle çıkmış. mine eden de o bitcoinleri vaktinde reward olarak almış.

https://www.blockchain.com/btc/block/670178

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hepsine baktım da hala olmayanın kaç adetinin bugüne kadar kazıldığını ben bulamadım, mesela trafikteki araba sayısı gibi,

yola çıkıp arabaları sayarak bulamayız, trafik şube derki: 20 milyon adet araç çıkmıştır trafiğe, gibi...

vesile ile WU cinsinden ağırlık beyan edilmiş, neymiş bakalım bu ağırlık

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile WU cinsinden ağırlık beyan edilmiş, neymiş bakalım bu ağırlık

WU ağırlığını buldum .. bulmaz olaydım

okulda okurken fizik hocama, kare kenarının ağırlığı nedir diye sorsam herhalde sınıfta bırakırdı, şimdi ise buna para veriliyor, insanlık gelişiyor demek :rofl:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

hepsine baktım da hala olmayanın kaç adetinin bugüne kadar kazıldığını ben bulamadım, mesela trafikteki araba sayısı gibi,

..

suriye gibi bir yerdeysen başka şansın yok.  bir yolu vardır belki ama ben bilmiyorum şu an. 

mine etmişler ve cebe atmışlar ilk transaction

image.thumb.png.97f5c36cbff08c7427abfe9cc515a5d2.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Çağlar Bayur yazdı:

şu anda 18.5 milyon kazılmış diyor, doğruluğunu nereden kontrol edeceğiz?

Aslında bu büyük bir balon . Ama çağımız dijitale doğru gidiyor, devletler buna ayak uyduracak. Ama birde şu var , sizin paranız ile ne satın alacağınıza kimse karışamaz. Bunda gelecek görmeseler bu kadar büyük yatırım yapılmazdı. ABD deki bitçok büyük üniversite 2018 den beri BTC ye yatırım yapıyormuş. Bu kadar hacimli bir kriptoyu kontrol etmek için çoğunluğa sahip olmak lazım. Yapılmaya çalışılan  da o. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erhan Doruk yazdı:

. ABD deki bitçok büyük üniversite 2018 den beri BTC ye yatırım yapıyormuş. Bu kadar hacimli bir kriptoyu kontrol etmek için çoğunluğa sahip olmak lazım. Yapılmaya çalışılan  da o. 

kaynak?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...