İçeriğe Yönlendir

Ev Kredisi ve Ev Alımı Hakkında.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi
6 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

devlet bankası tüm devletin, yani halkın. 

Mevcuata yatırdın mı o parayı krediye dönüştürüyor banka. Türkiyede bu yok inanç gereği. Para dışardan bulunuyor.

Osmanlıda da öyledir. Gayrimüslimler faiz alır hep zengin olur. Müslüman nedense faiz almaz ama verir :)

Sıkıntı zaten devlet bankasının halkın birikimini hoyratça dagitabildigiden.

Büyük mevduat sahibine peşkeş çekilen faiz yüzünden maliyetli kredilerin bedelini halk ödüyor. 

Suanki kredi faizinin yüksekliği ve sonuçlari bu . Biz birileri daha çok faiz getirisi alsın diye bu kredi faizlerine maruz kalmıyor muyuz.

Balon büyümemiz patlayana kadar devam.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

devlet dışardan düşük faizli para alır, çünki para yok zaten,  bunu bankalara satar, bankada bize,   eee gerçek üretim olmadan (konut otoyol köprü kanal değil ) sadece krediyle gidersen gümlersin, gerçek üretim varmı ülkede yok, bitti gitti, şimdi seçim ayağına düştü faiz, sonrası bilinmez, balon patlak zaten yamayla duruyoruz, bakalım ne olacak....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

çok kalbimi kırıyorsunuz çok, bu kadar rasyonel olmak zorunda mısınız? :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Siyasi kaygılarla yapılan tüm ekonomik müdahaleler iflas erteleme ötesine geçmez.

Üretim ihracata yönelik mal üretimi odaklı olmadıkça ne bu enflasyon makul seviyede olacak ne de emekçinin geliri para edecek. Biz bu çarkı yaglayan olma dışına cikamicaz. Alım gücü kredi ile yukselmeyecek. Hayali mutluluklar ile yaşamaya devam.

Çok güzel yorumlamışsın... 

Bu iş ben şöyle anlatırım çevreme.  

Evin içinde 2 kişiyiz.. Biri mutfakta iyi yemek yapıp satıyor.. Diğer ev işlerinde tamirde iyi.. bozulanları yapıyor. 

Mutfakta ocak bozulursa yapıyor adam ve mutfakçıdan 10 lira alıyor.. Mutfakçı yemek yapıp satıyor adama, ve parasını alıyor.. 

Her şey yolunda taa ki mutfaktaki tüp bitene kadar.. Mutfakta tüp bittiği an, dışarıdan tüp söylüyorlar ve ev içinde para 90 lira azalıyor.. 

Daha sonra unları da bitiyor.. un da alıyorlar dışarıdan ve paraları bitiyor.. 

Karşı komşudan borç alıyorlar, bir süre de onunla un ve tüp alıyorlar.. 

Adam arada karşı komşuya tamire gidip eve sıcak para getiriyor ancak yeterli gelmiyor.. Mutfaktakinin de pasta börek yapıp diğer komşulara satması gerek.

Ancak o küs tüm komşulara. Kimse de bundan bişey almak istemiyor.. 

• Beğen 4
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok. Mükemmell bir yorum :D

Şu son faiz indirimiyle beraber vatanın geleceği için daha da çok endişelenmeye başladım şahsen ben de..

Ayrıca faiz indi, talep artacak. Talep arttı fiyat artacak. Bankaya vereceğimiz parayı müteahhitlere vereceğiz. Bizim için pek de bir şey değişmeyecek malesef..

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Arada geçmiş. Katılım bankaları faizin alasını alıyor. Hakbankası 1.16 verdi, katılım 1.29. 

Fetva verecek kapasitem yok ancak, devlet benim paramın değerini koruyamadığı için faiz ile tl değerini koruyorum paramın. Vebali onların boynuna. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Bugün halk bankası konut kredisi oranı 0.98 .

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

3 devlet bir özel indirdi. Banka ile görüştüm kredi düzenleme için. *lütfen başımdan gidermisin* dedi 

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

2011'de 0,86'dan kredi çekmiştik faiz çok gelmişti, bizden 1 sene önze 0,68'le ev aldı komşum şimdi 0,86'ya şükür ediyorum evin kirasıyla ödediğim kredi bir oldu .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Arada geçmiş. Katılım bankaları faizin alasını alıyor. Hakbankası 1.16 verdi, katılım 1.29. 

Fetva verecek kapasitem yok ancak, devlet benim paramın değerini koruyamadığı için faiz ile tl değerini koruyorum paramın. Vebali onların boynuna. 

He he tabi, onların boynuna evet. Öyle demeyle öyle oluyor hemen.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bal gibi olur. Müslüman ülkeyiz, bizi harama bulaştırmayıp ev sahibi yapsın. Versin 500bin tl borç devlet bankası. Aylık sabit rakam ile 10 yıl sonra 500bin tl yi geri alsın. 

Hadi işletme maliyeti de koyalım. 600bin tl olsun. 

2004 yılında 90tl ye dolan depo 320tl şimdi. Nasıl hayatta kalacak cebimde olan para? 

Eğer işletmem avro yerine tl ile yaşıyor olsa idi 2012 yılında kilidi vururdum. Devlet veya kim çıkıp bana el uzatacaktı? 

Kredi olmadan burada kaç kişi araç veya ev alabilir? 

Kom yönetim olmadan hiç kimse 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

3 devlet bir özel indirdi. Banka ile görüştüm kredi düzenleme için. *lütfen başımdan gidermisin* dedi 

Devamında bir şey demedim mi? Gittin mi başından?:))

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
2 dakika önce, Cavit Çırakoğlu yazdı:

Devamında bir şey demedim mi? Gittin mi başından?:))

Tırıs tırıs hemde 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Bir Müslüman faize ne olursa olsun bulaşmamalı lakin. ülkenin ekonomik olarak gün günden geriye gitmesi insanları zorluyor.
Dinen faizin her türlüsü haram olsa da zaruri ihtiyaçların (ev-iş yeri için alet vb) dışında bulaşmamaya çalışıyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tahir zaten konumuz kredi çekip gazino kapama değil. Sana kinaye diye demiyorum. Elhamdülillah günahkar bir müslüman biriyim. Neyin ne olduğunu biliyorum ama işin gerçeği var. Tl yerlerde ve ülkenin 1/5'i kredi borcuna sahip. 

• Beğen 5
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
2 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

günahkar

Abi kapışalım mı :p

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Faizsiz bankcılık sisteminden kredi çekmek le kimi kandırıyoruz tam olarak 😬😂😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
21 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Bir Müslüman faize ne olursa olsun bulaşmamalı lakin. ülkenin ekonomik olarak gün günden geriye gitmesi insanları zorluyor.
Dinen faizin her türlüsü haram olsa da zaruri ihtiyaçların (ev-iş yeri için alet vb) dışında bulaşmamaya çalışıyorum.

Ciddi bir sorum var. Faizin ne olduğu ve müslümanın faizden ne anlaması gerektiği tam belki net değil. Şunu okumakta fayda var:

https://sorularlaislamiyet.com/bankalarin-verdigi-faiz-kuranda-belirtilen-faizle-ayni-midir-faiz-alan-birisinin-yemegini-yemenin

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

dün gece yarısı konut kredisi faizleri % 0,98 gibi bir rakam olmuş. 3 kamu 1 özel banka an itibarı ile bazı şartlar ile bunu vermekte.

Kısaca

1. 1 yıl içinde kredi almış olsam bayağı kızardım

2. müteahhit olsam bayağı kızardım

3. Menkul kıymetlere yatrımcı olsam bayağı kızardım

4. İLgili bankada maaş+prim ile çalışan olsam bayağı kızardım

5. Konu ile hiç alakam olmayan vatandaş olsam bayağı kızardım

5 nin de dünyevi finansör kuralları çerçevesinde akademik açıklaması mevcuttur.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
29 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

dün gece yarısı konut kredisi faizleri % 0,98 gibi bir rakam olmuş. 3 kamu 1 özel banka an itibarı ile bazı şartlar ile bunu vermekte.

Kısaca

Yetimin hakkı mevzuu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Yetimin hakkı mevzuu.

onu hiç yazmadım bile, finans kuralları içinde kaldım.

onu yazmaya gerek kalmayan bir dünya dilerim....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Tahir zaten konumuz kredi çekip gazino kapama değil. Sana kinaye diye demiyorum. Elhamdülillah günahkar bir müslüman biriyim. Neyin ne olduğunu biliyorum ama işin gerçeği var. Tl yerlerde ve ülkenin 1/5'i kredi borcuna sahip. 
yok estağfurullah benim kimsenin dini bilgisini görgüsünü tartacak ne haddim ne bilgim var. O işler hak katında.
Lakin kredi konusu olunca insan ister istemez bulaşmamaya çalışıyor ama cidden artık faizsiz nefes alamaz olduk.
Bizi bu hale getirenler utansın ne yapalım
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Kısaca

1- Numara örneği benim, 5 Ocak 2018 de Ziraat Bankası'ndan 1.11 faiz oranıyla 200 bin TL konut kredisi çektim. Aylık 3025 TL geri ödemeyle evimi aldım. Şu zamanda 0.98 faizle 200 bin TL çekmiş olsaydım eğer aylık ödemem 2841 TL olacaktı ve 10 yıl sonunda 22 bin TL daha az ödeyecektim.

Bu 0.98 faiz büyük ihtimalle maaş müşterilerine özel, Eğer maaş müşterisi değilseniz muhtemelen 1.04 ya da 1.05 olacaktır

Ben maaşımı Halk Bankasından alıyorum bu banka bana kredi vermeyince Ziraatten çektim krediyi, önümüzdeki hafta bankayla konuşacağım fakat kesin bankacım diyecekki abi astarı yüzünden pahalıya gelir tekrar yapılandırma yapmayalım... :angry:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...