İçeriğe Yönlendir

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar)

Mehmet Zeki Yalçın

Recommended Posts

Muhittin Kaplan

Konuyu her okuduğumda kendimi aşağıdaki gibi hissediyorum.

uzatma-aglari.jpg

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aytac Sakal yazdı:

Mehmet Bey Adalet bunun neresinde ?

Tüm Çalışanlara Adil olunması gerekiyor.

Sözlükte :learn2:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Bence tam bir çizgi şeklinde gelmeyecek yasa. Kademeli ve emekli aylıklarında ayarlama ile gelecek. Yani en  7 eylül 1999’da sigortalı olan kişi yasadan sonra emekli olacak mı? Bence hayır. 

diyelim bu kişi 1981 doğumlu ve 18 yaşında 7 eylül’de işe başladı. Şu an 42 yaşında. Prim günleri doldurmuş. Geçerli yasaya göre 58 yaşında emekli olacaktı. Ama bu kişiye bence sen 50’de emekli olacaksın kardeşim diyebilirler. Yani orta yolu bulabilirler. Yoksa 42 yaşındaki adamı emekli ederlerse sgk çöker bence. Olmamalı böyle bir şey diye düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bugün bir iktisatçı güzel cümle kurdu: bir malın fiyatı yanlışsa, yanlıştır....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

bugün bir iktisatçı güzel cümle kurdu: bir malın fiyatı yanlışsa, yanlıştır....

Benim cümle nasıldı ama? Araç limitleriyle alakalı olan.

Kademe vb olmamalı. Zaten 3 te ikisinin günü ve yılı dolu değil. Geriye doğru kanun işletme nerede var?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Benim cümle nasıldı ama? Araç limitleriyle alakalı olan.

Kademe vb olmamalı. Zaten 3 te ikisinin günü ve yılı dolu değil. Geriye doğru kanun işletme nerede var?

Kademe ne bilmiyorum ama 45 yaşındaki adam emekli olmamalı abi. Bu adam 40 sene emekli maaşı alacak. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bu arada 18 yaşından önce yapılan staj vs. hatta sigorta varsa prim yatsa dahi sayılmaz diye biliyorum, yanlışmı biliyorum acep?

bu arada eyt çözülse bile 2008 deydi sanırım, bu hükümetin çıkardığı abo saçmalığıda kalkmalı, aylık bağlama oranı %70 küsür olmalı, bakalım Aralıkta neyle karşılaşacağız....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kademe ne bilmiyorum ama 45 yaşındaki adam emekli olmamalı abi. Bu adam 40 sene emekli maaşı alacak. 

Doğru. İki uçlu değnek. 

Kamu biraz tasarruf etse? İtibardan tasarruf mesela? Neden hep işçi kasıyor? 

25 sene çalışıp 25 sene maaş almak evet çoğu sistem kaldırmaz bunu. Hem yatalım hrm refah olsun olmuyor ama şu da gerçek. Geriye doğru adamın şartını değiştirmek. Nereden tutsan elde kalıyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

biryerden başlamak lazım, eyt lileri adam gibi maaşla emekli edip eskilerede intibak vermeliler, sonrası yeni sistemde aslında yapılacak şey çok basit, yeni nesil hani bana dememesi için çalışan herkes sgk lı olacak, kaçak çalışma asla olmayacak, çalıştıranı öyle bir ezeceksinki daha ayağa kalkamayacak, Devlet bu işi sıkı tutacak ve herkes sgk lı olacak, pirimler eksiksiz yatacak, pirim yattıkça günün arttıkça çalışma süren uzadıkça alacağın emekli maaşında artacak, bu sayede insanlara şevk vereceksinki uzun yıllar çalışmak istesin millet, sonra emekli olduğundada adam gibi yaşayabilecek maaşın olsun kimseye muhtaç olma,  şimdiki gibi 4 kişi 1 emekliyi karşılamaycak, 50 kişi 1 emeklinin maaşını karşılayacakki sgk da rahat etsin, yapılacak iş çok basit, aslında her sorunu çözmek çok basit , sadece yapacak iradede birileri lazım, fakat zor çünki tam yozlaşma her alanda almış yürümüş durumda, yine geldim aynı noktaya, toplum bitik olunca ne yapsan boş, yazık bu Vatana...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Şu an türkiye’de 2 kişi 1 emeklinin maaşını karşılıyor. 4 kişi Avrupa’da karşılıyor. 50 :) 

sgk kalkmalı bence. Düzenlemeler sıkı yapılıp emeklilik konusu merkezcil olmamalı. Neyse o çok detaylı girmeyelim. 

@İlkay Başaran ben devlet başkanı olsam ilk ilk ilk yapacağım şey, bakanların altına bile yerli corolla çekmek olurdu. Hibrit ama :) 

Bakan hariç herkese egea, clio ya da yerli üretim b-c segment araba. 

seçilen hizmet mi ediyor, hükmediyor mu o konu çözülmeli önce. Sonra gerisi çorap söküğü gibi gelir

bu arada eyt olayında kanun geriye işlemez konusu geçerli değil. Öyle olsa bu kadar yıldır binlerce dava açılıp kazanılırdı. İşe giren şu tarihte emekli olacaksın diye sözleşme imzalamadı. İşe giriş çalışması da emeklilik şartlarına bağlı değil. Yaşam süresi arttı gibi hukuki şeyler olduğu için dava açamıyorlar. Kaybediyorlar yani. Açılmışları var. Burada kanun geri işlemedi zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Şu an türkiye’de 2 kişi 1 emeklinin maaşını karşılıyor. 4 kişi Avrupa’da karşılıyor. 50 :) 

Bakan hariç herkese egea, clio ya da yerli üretim b-c segment araba. 

seçilen hizmet mi ediyor, hükmediyor mu o konu çözülmeli önce. Sonra gerisi çorap söküğü gibi gelir

50 abartılı bir örnekti zaten, herkes kayıt altında çalışmalı, kayıp olmayacak ve primlerde adam gibi yatacak...

arabaya gelince, bakan hariç çalışan memur sadece görev icabı ortak kullanılan araçları kullanacak, bunun haricinde kim olursa olsun herkes tıpış tıpış kendi imkanıyla gidip gelecek, en üst makamda dahil buna, itibarda arabayla uçakla değil, temsil ettiğin Milletin eğitim kültür insanlık gelişmişlik seviyesiyle sağlanacak, neyse makam aracı falan yok, clio hele hiç yok :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

alalım bu arkadaşı egea nedir yahu , gece gece şimdi tarilfeli uçakla gitsin de der

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

alalım bu arkadaşı egea nedir yahu , gece gece şimdi tarilfeli uçakla gitsin de der

Yook artık. Cari fazla mı var da burada tarifeli uçakla gidecek ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Cihangiroğlu yazdı:

arabaya gelince, bakan hariç çalışan memur sadece görev icabı ortak kullanılan araçları kullanacak, bunun haricinde kim olursa olsun herkes tıpış tıpış kendi imkanıyla gidip gelecek, en üst makamda dahil buna, itibarda arabayla uçakla değil, temsil ettiğin Milletin eğitim kültür insanlık gelişmişlik seviyesiyle sağlanacak, neyse makam aracı falan yok, clio hele hiç yok :D

Anaştik misin Ali sen. 

Nereden çıktı tarifeli uçak, Kendi imkanı vs. 

İtibardan tasarruf olur mu ? 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

Araştik misin Ali sen. 

Nereden çıktı tarifeli uçak, Kendi imkanı vs. 

İtibardan tasarruf olur mu ? 

Öyle yazdığına bakma abi. Mack la kibrit almaya gidiyor şantiyeden merkeze.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin EYT ile ilgili bir açıklama yaptı.Alttaki ifadesinden ben 99 sonrası olsalar bile 20-25 yıl çalışma ve Prim gün sayısı tamamlama ile herkes emekli olabilecek sonucunu çıkartıyorum.

Alıntıdır...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenleme konusunda, "İki şartı kaldırmıyoruz: Prim gün sayısı ve yıl sayısı. Kadınlar için 20, erkekler için 25 şartını yerine getirdikleri zaman onlar da bundan istifade edecekler. Herkesi kapsayan bir düzenleme, sınır koyan bir düzenleme değil." dedi.

https://www.ntv.com.tr/turkiye/son-dakika-haberi-eytde-yil-prim-sarti-ne-olacak-bakan-bilginden-aciklama,DQeN9y5kvUe8l5r-jLBAZA

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Aytac Sakal yazdı:

Dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin EYT ile ilgili bir açıklama yaptı.Alttaki ifadesinden ben 99 sonrası olsalar bile 20-25 yıl çalışma ve Prim gün sayısı tamamlama ile herkes emekli olabilecek sonucunu çıkartıyorum.

Alıntıdır...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenleme konusunda, "İki şartı kaldırmıyoruz: Prim gün sayısı ve yıl sayısı. Kadınlar için 20, erkekler için 25 şartını yerine getirdikleri zaman onlar da bundan istifade edecekler. Herkesi kapsayan bir düzenleme, sınır koyan bir düzenleme değil." dedi.

https://www.ntv.com.tr/turkiye/son-dakika-haberi-eytde-yil-prim-sarti-ne-olacak-bakan-bilginden-aciklama,DQeN9y5kvUe8l5r-jLBAZA

98 yılında işe girmiş 1980’li arkadaş bu kapsamda emekli olursa vay halimize. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

sanırım tam öyle demedi. 99 öncesi ve 5000 gün prim şartının değişmeyeceğini söyledi. Yani bazı haklar verilecek ve bu haklar bu şartları sağlayana verilecek şeklinde anlıyorum ben. Yoksa 43 yaşındaki emekli yapmazlar

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bence tam bir çizgi şeklinde gelmeyecek yasa. Kademeli ve emekli aylıklarında ayarlama ile gelecek. Yani en  7 eylül 1999’da sigortalı olan kişi yasadan sonra emekli olacak mı? Bence hayır. 

diyelim bu kişi 1981 doğumlu ve 18 yaşında 7 eylül’de işe başladı. Şu an 42 yaşında. Prim günleri doldurmuş. Geçerli yasaya göre 58 yaşında emekli olacaktı. Ama bu kişiye bence sen 50’de emekli olacaksın kardeşim diyebilirler. Yani orta yolu bulabilirler. Yoksa 42 yaşındaki adamı emekli ederlerse sgk çöker bence. Olmamalı böyle bir şey diye düşünüyorum. 

Bana uyar, o durumda  gelirimden artik vergi odeneyeceksem neden olmasin?

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aslında önceki dönemlerde yapılan Süper Emeklilik Uygulamaları ile bu işi bu noktaya getirenler Vay Halimize Dedirtiyor.

SGK nasıl bu hale geldi ?

Yükü şu anki çalışanlara yüklemek ne kadar doğru ? 

Neden Staj sadece belirli Meslek Gruplarında sigorta başlangıcı sayılıyor ?

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Biri beni mi çağırdı ? :seytan:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İlkay Başaran yazdı:

Öyle yazdığına bakma abi. Mack la kibrit almaya gidiyor şantiyeden merkeze.

çift depo dolu hemde :D

99 öncesi kanun neyse o demek istedi bence, yani 5000 gün 25 yıl ve Eylül 99 öncesi girişi olanlar, haaa madem 99 öncesi nesye o olacak dedi bu durumda ABO da kalktı manasımı çıkıyor, zira 2008 de kendileri çıkarmıştı prim ödedikçe maaşın düşmesi olayını...

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

çift depo dolu hemde :D

99 öncesi kanun neyse o demek istedi bence, yani 5000 gün 25 yıl ve Eylül 99 öncesi girişi olanlar, haaa madem 99 öncesi nesye o olacak dedi bu durumda ABO da kalktı manasımı çıkıyor, zira 2008 de kendileri çıkarmıştı prim ödedikçe maaşın düşmesi olayını...

orada çok dikkatli bir

ifade kullanıyorlar. 99 öncesi ve 5000 gün şartı değişmeyecek diyor. Bu şartları sağlayan emekli olacak demiyor. Bu şartı sağlayana yaş indirimi yapılacak. Belli yaşın üstündekiler direkt emekli olacak. Ben öyle düşünüyorum

• Şaşkın 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...