İçeriğe Yönlendir

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar)

Mehmet Zeki Yalçın

Recommended Posts

İlkay Başaran
Mahmut Yıldız yazdı:

5 litre benzin yerine 4 litre mazot alır 100 km gezerim. 

Betim benzinim attı şuan.

• Mutlu 3
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Murat Sürmeli yazdı:

1999 öncesi hakları buldum sanırım.

image.png.d4621425dad08e6c508cbb3496cd99b5.png

Erkekler için 25 fiili hizmet yılı diyor kanunda. Yani memurlukta bu kadar prim ödenmiş olmalı, süre değil hizmet yılı ne yazık ki. O da 9000 gün ediyor erkek memurlar için. Yani eskiden de böyleymiş diyenler haklı sanıyorum, ama emin miyim, hayır. Çıkınca göreceğiz 

Hayır, sigorta girişinden itibaren 25 yıl geçmiş olması lazımdı. Şimdi eski mali müşavirimiz olan arkadaşımı arayıp tekrar sordum, emin olmak için. 25 yıl sigortaya giriş tarihi, ayrıca net hatırlamıyorum, 5000-6000 gün arası ödenmiş prim olmalıydı. 3. şart ise hangi yılda sgk lı olduysan ona göre ödenmiş gün sayısıydı. Mali müşavir onaylı.

Zaten öyle olsaydı bu kadar kıyamet kopmazdı,kimsenin günü yetmezdi. Genel eyt liler içinde şuan 9000 gününü tamamlamış olanların oranı yarıdan azdır bence. Eyt de sıkıntı emeklilik yaşının yükselmesi idi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Murat Sürmeli yazdı:

1999 öncesi hakları buldum sanırım.

image.png.d4621425dad08e6c508cbb3496cd99b5.png

Erkekler için 25 fiili hizmet yılı diyor kanunda. Yani memurlukta bu kadar prim ödenmiş olmalı, süre değil hizmet yılı ne yazık ki. O da 9000 gün ediyor erkek memurlar için. Yani eskiden de böyleymiş diyenler haklı sanıyorum, ama emin miyim, hayır. Çıkınca göreceğiz 

25 hizmet sgk lı bulunduğu  yıl demek, yani 5000 günü doldurdun gerisini çalışmasanda 25 yıl dolunca emeklisin demek, 9000 gün şart değil yani...

Önder Özcan yazdı:

Hayır, sigorta girişinden itibaren 25 yıl geçmiş olması lazımdı. Şimdi eski mali müşavirimiz olan arkadaşımı arayıp tekrar sordum, emin olmak için. 25 yıl sigortaya giriş tarihi, ayrıca net hatırlamıyorum, 5000-6000 gün arası ödenmiş prim olmalıydı. 3. şart ise hangi yılda sgk lı olduysan ona göre ödenmiş gün sayısıydı. Mali müşavir onaylı.

Zaten öyle olsaydı bu kadar kıyamet kopmazdı,kimsenin günü yetmezdi. Genel eyt liler içinde şuan 9000 gününü tamamlamış olanların oranı yarıdan azdır bence. Eyt de sıkıntı emeklilik yaşının yükselmesi idi.

sorun yaş sınır zaten, eskiden yaş yoktu,  şartlar şuydu; 5000 gün ve 25 yıl hizmet (sigortalılık bizde bunlar aynı)  süresinin dolması.  2 şart var.

kademeli yani 5000-5400-5950 gibi, bu prim günleri sonradan uyduruldu..

şimdi bize 9000 le %80 fazla maaş ödemeliler, haybeye prim ödedik, ABO olmayacak buda maaşımızı düşürdü, tek oran olacak oda benimki mesela %74 aylık bağlama oranı, bunun olması lazım.

Olması gerekene devam edersek, en düşük emekli aylığı asgari ücret olmalıki bu bile az şuan...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Önder Özcan yazdı:

Ali Cihangiroğlu yazdı:

25 hizmet sgk lı bulunduğu  yıl demek, yani 5000 günü doldurun gerisini çalışmasanda 25 yıl dolunca emeklisin demek, 9000 gün şart değil yani...

Hizmet yılı ile sigortalılık yılı farklı şeyler ona eminim. Burada yazan fiili hizmet yılı, prim ödenmiş yılı kastediyor, ondan da eminim. Aha dayıya sorun ---> google.com :)

Ama bu resimdeki yer 99 tarihli bir ekten bahsediyor, o açıdan sonradan mı eklendi emin olamadım. 25 yıl sigortalılık süresi ile 25 yıl fiili hizmet süresi farklı şeyler, yapmayın, yazdım o kadar :) 

Bu yazdıklarım 5534 sayılı kanundan, yani emekli sandığına tabi çalışanlar için.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Murat Sürmeli yazdı:

Hizmet yılı ile sigortalılık yılı farklı şeyler ona eminim. Burada yazan fiili hizmet yılı, prim ödenmiş yılı kastediyor, ondan da eminim. Aha dayıya sorun ---> google.com :)

Ama bu resimdeki yer 99 tarihli bir ekten bahsediyor, o açıdan sonradan mı eklendi emin olamadım. 25 yıl sigortalılık süresi ile 25 yıl fiili hizmet süresi farklı şeyler, yapmayın, yazdım o kadar :) 

Bu yazdıklarım 5534 sayılı kanundan, yani emekli sandığına tabi çalışanlar için.

değil kardeş, sgk 4A için değil,  hizmet yada sigorta yılı bizde aynı şey olup emekli sandığında farklı dediğin gibi, sigorta başlangıç yılından itibaren 25 senedir, kesindir. 9000 diye bir olay tarihte olmamıştır, bizim için tabii... 

prim ödediğin yıl 5000 gündür yani 13.88 sene, sonra 14 diyelim+11 daha beklersin pirim ödemeden=25 yıl emeklisin - di

aslında yazmam lazımdı, bu sgk işçileri için geçerli, emekli sandığında durum farklı, bu yüzden karıştı işler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Fiili prim ödenmiş 25 yıl 9000 gün yapıyor zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

değil kardeş, sgk 4A için değil,  hizmet yada sigorta yılı bizde aynı şey olup emekli sandığında farklı dediğin gibi, sigorta başlangıç yılından itibaren 25 senedir, kesindir. 9000 diye bir olay tarihte olmamıştır.

prim ödediğin yıl 5000 gündür yani 13.88 sene, sonra 14 diyelim+11 daha beklersin pirim ödemeden=25 yıl emeklisin

Hocam her mesajımda belirttim, emekli sandığı diye, 4A da fiili hizmet süresi yazmaz zaten. sigorta yılı var onda. Ama Bağkur ve Emekli Sandığında fiili hizmet süresi yazar. Tekrar ediyorum, ben MEMUR olanlar için yazıyorum, fiili hizmet süresi yazıyormuş eskiden de, bu da hizmette prim ödediğin süreyi gösteriyor demekte internetteki kişilerce. Benim bir kesin kanım yok, ancak farklı yazıldığına göre anlamı dedikleri gibi farklı olmalı. Mesela

image.png.a8930342f59cdf50389c7fe735c55222.png

Mesela:

015104961-t1.jpg

tarihinde Murat Sürmeli tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Murat Sürmeli yazdı:

Hocam her mesajımda belirttim, emekli sandığı diye, 4A da fiili hizmet süresi yazmaz zaten. sigorta yılı var onda. Ama Bağkur ve Emekli Sandığında fiili hizmet süresi yazar. Tekrar ediyorum, ben MEMUR olanlar için yazıyorum, fiili hizmet süresi yazıyormuş eskiden de, bu da hizmette prim ödediğin süreyi gösteriyor demekte internetteki kişilerce. Benim bir kesin kanım yok, ancak farklı yazıldığına göre anlamı dedikleri gibi farklı olmalı. Mesela

Mesela:

tamam canım haklısın, bakar kör modundayım :) bizde yer etti bu iş herkesi aynı sanıyoıruz, hepimiz işçi değilizki, pardon...

8-9-99 öncesinin de öncesi var, yaş sınırı bizde yok, sonradan 55-56-57 diye değiştiridiler diye biliyorum 

İlkay Başaran yazdı:

Fiili prim ödenmiş 25 yıl 9000 gün yapıyor zaten.

memurlukta dediği gibi, sende bende yok o, biz ameleyiz :) sigorta başlangıç tarihinden itibaren 25 yıl ve 5000 gün 14 sene prim ödemen yeterli idi, sonradan kademeli yaş sınır koydular, mesela bende 56 yaşına kadar, yani 5000 gün, 25 yıl sgk olmak gerekirken 5825 gün +56 yaşı bekle, ister prim öde ister yat yaptılar

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

özet olarak karıştı yav :)    sgkı işçi sınıfında emeklikte yaş şartı yoktu,  sonradan kademeli yaş ve prim günü koydular, iptal olması gereken bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mahmut Yıldız yazdı:

Yaşlılar 100 liraya 100 milyon diyor ya, yukarıda 100 lira yazıyor gibi düşündüm ve sınansam ne olur diye bir an duraksadım. 

eşim de dedi geçen gün cebinde 100 milyon tl buldum diye. bir an için etraf kararmış, hiçbirşey hatırlayamadım. meğerse kağıt 100 tl miş. "yaşlı nene misin milyon ne. başıma, yanlarıma beyle ağrı girdi ayol!" dedim.

• Mutlu 3
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Ali Cihangiroğlu yazdı:

tamam canım haklısın, bakar kör modundayım :) bizde yer etti bu iş herkesi aynı sanıyoıruz, hepimiz işçi değilizki, pardon...

8-9-99 öncesinin de öncesi var, yaş sınırı bizde yok, sonradan 55-56-57 diye değiştiridiler diye biliyorum 

memurlukta dediği gibi, sende bende yok o, biz ameleyiz :) sigorta başlangıç tarihinden itibaren 25 yıl ve 5000 gün 14 sene prim ödemen yeterli idi, sonradan kademeli yaş sınır koydular, mesela bende 56 yaşına kadar, yani 5000 gün, 25 yıl sgk olmak gerekirken 5825 gün +56 yaşı bekle, ister prim öde ister yat yaptılar

Önder Özcan yazdı:

Ben de ssk lılar için yazıyorum :)

Siz olmuşsunuz dedelerim :)

Alın arkadaşları, eyt ye gerek yok :D 

Doğan Arşiray yazdı:

eşim de dedi geçen gün cebinde 100 milyon tl buldum diye. bir an için etraf kararmış, hiçbirşey hatırlayamadım. meğerse kağıt 100 tl miş. "yaşlı nene misin milyon ne. başıma, yanlarıma beyle ağrı girdi ayol!" dedim.

Bizimkisi de sıfır atıyor TL'den, geçen ev baktım 1600 lira diyor, yani 1600000TL :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Öner Kurukuz
Aytac Sakal yazdı:

Staj konusunda bir çalışma yapılacağı haberleri gelmeye başladı hayırlısı diyelim Benim Staj 1991 Sigorta Prim başlangıç 2001 Askerliği ödesek 13 gün ile 99 girişi kaçırıyoruz umudumuz Staj ile ilgili düzenlemede.

https://www.cnnturk.com/amp/ekonomi/bakan-bilginden-cifte-mujde-eyt-tamam-staj-magdurlarina-cozum

Aynı durumdayim. Staj 1991, ilk sigorta 1999 'un 10.ayi. 2 buçuk ayla kacirdim. Staj devreye girerse çok iyi olur 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Öner Kurukuz yazdı:

Aynı durumdayim. Staj 1991, ilk sigorta 1999 'un 10.ayi. 2 buçuk ayla kacirdim. Staj devreye girerse çok iyi olur 

Askerlik Sigorta girişi öncesi ise borçlanma ile tarihi geri çekip emekli olabilirsiniz 

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

2013de 47 yasında 10000 küsür gün ile emekli oldum. 30 yılın son 23 yılı tavandan ssk ödenmişti.

Benden 3 sene sonra emekli olan daha az ödenmiş günü olan arkadaşlarım benden fazla maaş alıyorlar.

EYT den faydalanıp yine çalışmaya devam etmeyi düşünen arkadaşlar için yazıyorum.

SSK sitesinde maaş hesaplama var. Hesabınızı çok iyi yapın, EYT olacagız diye maaş kuşa dönmesin.

O maaş ömür boyu sizle kalacak. Artısını eksisini iyi hesaplayın.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Her yer haksızlık dolu. 

Kanundaki her güncelleme zararımıza oldu. 

Ne kadar çok gün prim ödersen o kadar az maaş alıyorsun. Olur mu böyle saçmalık. 

12 bin güne yakın prim ödedim. 52 yaşını bekledim. aldığım maaş neredeyse 3600 günden emekli olan kayınbabamdan, ssk dan dul maaşı alan kaynananınki kadar. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Sgk olayı baştan aşağı değişmeli. Resmen lisans eğitimi verilecek karışıklığa ulaşmış durumda. 

bizde memur bi abi var. Emekli olması için 5 sene beklemeli. Kendisi sgk uzmanına gitti. Adamın dediklerini uyguladı. O gün istifa etti ve 1 sene primleri ödeyip emekli oldu kendisi. 4 sene karı var. Ödediklerini çıkarırsan belki 3 sene kalır kârı. Şu an emekli

ne saçma çalışma düzeni anlamadım

• Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Hizmet başlangıcım 01-07-1999. Uzun dönem başlangıcı bu. 

Aslında daha önce staj da yaptık 96-97 senelerinde olması lazım ama e devlette görünmüyor bu. Nereden öğrenebilirim?

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
İlkay Başaran yazdı:

Aslında daha önce staj da yaptık 96-97 senelerinde olması lazım ama e devlette görünmüyor bu. Nereden öğrenebilirim?

Yatırmamış olabilirlermi ?  1999 Eylül öncesi giriş 2 ay ile yırtmışsınız 🙂.

Benim Staj SEK ve E devlette görünüyor Hatta eski Nüfuslar gibi PVC kaplı SSK kimliği vermişlerdi.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Aytac Sakal yazdı:

Benim Staj SEK ve E devlette görünüyor Hatta eski Nüfuslar gibi PVC kaplı SSK kimliği vermişlerdi.

Görünmüyor demekki yatırmadılar dediğiniz gibi. Temmuz nasılsa kapsıyor dediğiniz gibi.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Aytac Sakal yazdı:

Bu arada benim 99 temmuz ve ağustos primlerim toplam 60 gün yatmış. 31-08-1999 da işten ayrılış var sonrası 2006 ya kadar boş. Bu konuda bir problem çıkar mı?

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
İlkay Başaran yazdı:

Bu arada benim 99 temmuz ve ağustos primlerim toplam 60 gün yatmış. 31-08-1999 da işten ayrılış var sonrası 2006 ya kadar boş. Bu konuda bir problem çıkar mı?

O konuda tam net bir şey diyemem ama prim yattıysa sorun olmaması gerekir diye tahmin ediyorum uzman arkadaşlar vardı Forumda doğrusunu yazacaktır.

Hepimiz için Hayırlısı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İlkay Başaran yazdı:

Öğrenme boşver.  Bir işe yaramıyor. 
Mecliste çok oldukları için sadece avukatların staj başlangıçları ilk işe başlama sayılıyor.  
Muhasebecininki sayılmıyor. 

• Beğen 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Öğrenme boşver.  Bir işe yaramıyor. 
Mecliste çok oldukları için sadece avukatların staj başlangıçları ilk işe başlama sayılıyor.  
Muhasebecininki sayılmıyor. 

Mehmet Bey Adalet bunun neresinde ?

Tüm Çalışanlara Adil olunması gerekiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...