İçeriğe Yönlendir

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar)

Mehmet Zeki Yalçın

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Selçuk Keleş yazdı:

Hem de nasıl verirler :) 
Türkiye'de 14 milyon kişi sosyal yardım alıyormuş. 4 milyonu oy vermese kalanlar zaten seçmenin %20'si demek. Eyt'liler de 5 milyon kişi diye biliyorum 2'si vermesin kılçıksız %6 da ordan :) 

şunu dese; “bir dahaki dönem gelirsek eyt ilk işimiz olacak ve ilk meclis gününde kanun teklifini sunacağız”. O zaman daha çok oy alır mesela. Ama eyt’den emekli olan dayı oy vermeyecekse, nasılsa emekli oldum deyip yine oy vermez bence. 

sosyal yardım olayı farklı. Sürekliliği var onun. Para çokomel eğrisi gibi :) 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

beni emekli etsinler.  vala billa vereceğim oyu, 3. gözüm aksınki. yemin olsun ki.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İlkay Başaran yazdı:

Abi kendine gel viking değiliz biz. Türküz. MArtta kazma kürek yakan adamlarız biz. :D

Biz avrupanın yanında kış mı görüyoruz?

Vikinglerde Türk bağlantılı, bakınız National Geographic Ön Türkler gen araştırmaları :D   biz eskiden görüyorduk ama beterini hala gören Türk devletleride var ....

bizim burada yok doğru ama :D

Önder Özcan yazdı:

:) bilmiyorum, yani hatırlamıyorum maalesef. Ali 5000 demiş, öyledir sanırım. Ama hem eyt yi çözdük deyip hem de 9000 gün derlerse pek birşeye benzemez. Ne değişti ki o zaman. Günün eksikse yaşı beklemek daha kolay. 6000 i 9000 e tamamla bakalım kaç yaşında tamamlanıyo?

EPT mağdurları çıkıyor o zamanda, zira 9000 günü doldurmamış çok sayıda insanda var, bakalım ne yapacaklar, Aralığı bekleyeceğiz mecburen...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Önder Özcan yazdı:

:) bilmiyorum, yani hatırlamıyorum maalesef. Ali 5000 demiş, öyledir sanırım. Ama hem eyt yi çözdük deyip hem de 9000 gün derlerse pek birşeye benzemez. Ne değişti ki o zaman. Günün eksikse yaşı beklemek daha kolay. 6000 i 9000 e tamamla bakalım kaç yaşında tamamlanıyo?

9000 gün prim olsa bile sadece prim olmaz, 9000 gün ya da 50 yaş hangisi önce dolarsa emekli olursun derlerse olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Erhan Doruk yazdı:

Benim fikrim şu ki eyt nin çıkması bile büyük bir oy potansiyeli yaratmaz. Hangi görüşü savunursanız savunun , iş sonunda sizin ekmeğinize dokununca birden fikirler değişir. Eyt nin haklarının verilmesi zaten zor dönen ekonominin iyice çıkmaza girmesine yol açacaktır. Bir seferlik ödeme olsa neyse de sürekli bir maaş ödemesi olacak. Bence bu olay seçime kadar sürüncemede bırakılır ve vaad olarak kalır. 

Vaadi herkes veriyor ama, bir etkisi olmaz bu sefer, çok ümitlendirdiler 40 yaş üstü arkadaşlarımı :) 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
İlkay Başaran yazdı:

Kışı seven adam hybrit alır zaten. Ne öyle kalorifer falan :spiteful:

Toyota, termofor imalatına başlamış diyorlar.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Doğan Arşiray yazdı:

Toyota, termofor imalatına başlamış diyorlar.

Termal içlik standartmış.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Termal içlik standartmış.

Bize içlik giydirip geleneklerimize bağlı kalmamızı sağlayan akio toyoda’ya buradan şükranlarımı sunuyorum. İçlik giyin. Enerji pahalı :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Şimdi baktım merak edip, 9491 gün prim ödenmiş. 8 yıl, 1 ay, 15 gün var emekliliğe. 26 yıl, 7 ay, 23 gün çalışmışım.   

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Şimdi baktım merak edip, 9491 gün prim ödenmiş. 8 yıl, 1 ay, 15 gün var emekliliğe. 26 yıl, 7 ay, 23 gün çalışmışım.   

65 yaşına kadar yolu var hocam sizin, akademisyen olsam emekliliği düşünmezdim :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Selçuk Keleş yazdı:

Hem de nasıl verirler :) 
Türkiye'de 14 milyon kişi sosyal yardım alıyormuş. 4 milyonu oy vermese kalanlar zaten seçmenin %20'si demek. Eyt'liler de 5 milyon kişi diye biliyorum 2'si vermesin kılçıksız %6 da ordan :) 

Bizim çaycıyı ikna edememiştim ben. 
Kömürünü ben alayım dedim. Yine ikna olmadı.  
Seneye de verecek misin demişti.  

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

bddk verilerine göre nevşehirdeki mevduatın %57 si döviz, yastık altı hariç. zengindir lem belki

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

bddk verilerine göre nevşehirdeki mevduatın %57 si döviz, yastık altı hariç. zengindir lem belki

Bilemeyiz :) 

Aynı kabanı 20 yıl giyip belediye otobüsünde gezenler ölünce, çocukları zengin olur Nevşehirde. 

• Teşekkür 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

tabi ki vereceğim deseydik. bu işler böyle.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

tabi ki vereceğim deseydik. bu işler böyle.

Yok o kadar siyasetçi hisetmiyorum kendimi :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

şunu dese; “bir dahaki dönem gelirsek eyt ilk işimiz olacak ve ilk meclis gününde kanun teklifini sunacağız”. O zaman daha çok oy alır mesela. Ama eyt’den emekli olan dayı oy vermeyecekse, nasılsa emekli oldum deyip yine oy vermez bence. 

sosyal yardım olayı farklı. Sürekliliği var onun. Para çokomel eğrisi gibi :) 

Onu kimse yemez hele ki eyt bu kadar dile düşmüşse.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Söz konusu bizim toplum olunca o kadar iyimser olamıyorum ne yazık ki. Şu ana kadar şaşırtmayan, değişmek istemeyen bir kesim bu, şikayet etmelerine de bakmayın sonucu gözümle görmeden inanmam. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mahmut Yıldız yazdı:

9000 gün prim olsa bile sadece prim olmaz, 9000 gün ya da 50 yaş hangisi önce dolarsa emekli olursun derlerse olur.

EYT dediğimiz olay zaten yaş şartından dolayı oldu. eyt nin çözümü 99 öncesi kanuna geri dönüştür, kazanılmış haktır, yani 5000 gün 25 yıl hizmeti doldurdunmu emeklisin, yaş cart curt yok.....

şimdi 9000 gün derlerse EPT liler doğar olmaz bu, yaş şartı zaten getiremezler buda olmaz, tabii bu dediklerin Anayasaya kanuna uygun kazanılmış hakkın verilmesi, kanunların geriye doğru işletilmez olduğu  Normal durumda geçerli.

Burası Türkiye olduğundan bakalım ne yapacaklar diyoruz....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Murat Sürmeli yazdı:

65 yaşına kadar yolu var hocam sizin, akademisyen olsam emekliliği düşünmezdim :) 

67... :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Cihangiroğlu yazdı:

EYT dediğimiz olay zaten yaş şartından dolayı oldu. eyt nin çözümü 99 öncesi kanuna geri dönüştür, kazanılmış haktır, yani 5000 gün 25 yıl hizmeti doldurdunmu emeklisin, yaş cart curt yok.....

şimdi 9000 gün derlerse EPT liler doğar olmaz bu, yaş şartı zaten getiremezler buda olmaz, tabii bu dediklerin Anayasaya kanuna uygun kazanılmış hakkın verilmesi, kanunların geriye doğru işletilmez olduğu  Normal durumda geçerli.

Ben yaş şartı getirilsin demiyorum, eğer prim şartı koyarlarsa yaş şartı da koymaları gerekir. Çünkü piyasada primim zaten doldu diye sigorta yatırmayan bir sürü insan var.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mahmut Yıldız yazdı:

Ben yaş şartı getirilsin demiyorum, eğer prim şartı koyarlarsa yaş şartı da koymaları gerekir. Çünkü piyasada primim zaten doldu diye sigorta yatırmayan bir sürü insan var.

bende demiyorum zaten, getirmeleri yanlış olacak diyorum, dediğin gibi prim yatırmayanlar 4000 günü nereden yatıracak, helede 50 yaşına geldiklerini düşünese, mecburen yaş beklemekten başka çareleri kalmaz,  yazık günah, bakalım ne yapacaklar...

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Önder Özcan yazdı:

1999 öncesi hakları buldum sanırım.

image.png.d4621425dad08e6c508cbb3496cd99b5.png

Erkekler için 25 fiili hizmet yılı diyor kanunda. Yani memurlukta bu kadar prim ödenmiş olmalı, süre değil hizmet yılı ne yazık ki. O da 9000 gün ediyor erkek memurlar için. Yani eskiden de böyleymiş diyenler haklı sanıyorum, ama emin miyim, hayır. Çıkınca göreceğiz 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

işimiz şans oyunlarına kaldı. Millet kredi kartıyla oynuyor harbiden gözümle görüyorum. Allahım beni 100 milyon lira ile sınasan keşke karakterim değişecek mi? :crazy:

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
İlkay Başaran yazdı:

işimiz şans oyunlarına kaldı. Millet kredi kartıyla oynuyor harbiden gözümle görüyorum. Allahım beni 100 milyon lira ile sınasan keşke karakterim değişecek mi? :crazy:

Yaşlılar 100 liraya 100 milyon diyor ya, yukarıda 100 lira yazıyor gibi düşündüm ve sınansam ne olur diye bir an duraksadım. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mahmut Yıldız yazdı:

Yaşlılar 100 liraya 100 milyon diyor ya, yukarıda 100 lira yazıyor gibi düşündüm ve sınansam ne olur diye bir an duraksadım. 

5 litre benzinle de sınanmayalım ya ne bu

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
İlkay Başaran yazdı:

5 litre benzinle de sınanmayalım ya ne bu

5 litre benzin yerine 4 litre mazot alır 100 km gezerim. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...