İçeriğe Yönlendir

Focus III - 3,5 Periyodik Bakımları

Çağdaş Hatırnaz

Recommended Posts

Erkan Işık
11 saat önce, Emre Usta yazdı:

Her yerde ford servisten ayrilma ustalar bulabilirsiniz.arastirma yaparsaniz.triger seti malzemeler 500 civari tutar.baski balata 700 civari mksimum.bosuna servise para vermeyin
Orjinal parcayi disarda daha ucuza alabilirsiniz.Malzemeleri motor yağida dahil internetten aliyorum .simdiye kadar herhangi bir sorunda yasamadim

45000 km de trigermı degısır 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
1 saat önce, Erkut Uysal yazdı:

2. El aldigim astrayi benden onceki sahibi surekli servise goturmus bende hep servise goturdum... Arac 2012 modeldi garanti falan bitmisti... Arac emme manifoldu hatasi verdi... Servise gittim komple degismesi lazim dediler isçilik dahil 3800 TL fiyat cikardilar... Parcanin orjinali 2660 TL idi... Surekli servise gittigim icin iyi niyet garanti kapsami falan hersey dahil 1750 TL ye yaptirdim... Bakım vs de fazla para veriyo olabilirim ama boyle bir olayla karsi karsiya kalinca bakimlarda odedigim para helali hos olsun dedim... 

Geçmiş olsun. Ancak işler öyle dışarıdan göründüğü gibi olmuyor. Basit bir temizlik veya sensör değişimi ile hallolacak bir sorun için servis komple manifold değiştiriyor. Veya başka bir arızada da buna benzer durumlar olabiliyor. Yani dışarıda 200-300 gibi rakamlara hallolacak şeylere serviste "değişim"den başka bir şey yapamadıkları için fazla fazla paralar veriliyor.

Yorum bağlantısı
Emre Usta
45000 km de trigermı degısır 
Euro5 ise 5 yil yada 135.000 kmde triger degisimi olur.fiyat acisindan triger fiyatini soyledim.yetkili servis fiyatlari bariz yuksek.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Bir saat önce, Emre Usta yazdı:

Euro5 ise 5 yil yada 135.000 kmde triger degisimi olur.fiyat acisindan triger fiyatini soyledim.yetkili servis fiyatlari bariz yuksek.

5 yıl nerede yazıyor kardeşim benim bildiğim güncel ford bakım kılavuzuna göre 9 yıl veya 135.000 km hangisi önce dolarsa. Eskiden 5 yıl veya 90.000 km idi.

pdf&blobwhere=1214652867131&blobkey=id

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Usta

Euro 4 ise 90.000 km yada 5 yil.euro 5 ise 135.000 km yada 5 yil hangisi once dolarsa.servise sorun yurt disi ile turkiye bakim sureleri farkli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Bir saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Geçmiş olsun. Ancak işler öyle dışarıdan göründüğü gibi olmuyor. Basit bir temizlik veya sensör değişimi ile hallolacak bir sorun için servis komple manifold değiştiriyor. Veya başka bir arızada da buna benzer durumlar olabiliyor. Yani dışarıda 200-300 gibi rakamlara hallolacak şeylere serviste "değişim"den başka bir şey yapamadıkları için fazla fazla paralar veriliyor.

Ben muhasebeciyim motordan anlamam... O yuzden her zaman işini bilen yapmali derim ve kimsenin işine karışmam... Servisler pahali olsada her hangi bir hatalarinda vururum kafalarina... Ford fiesta aracim varken garantiden kornasini degistirdim ben... Sanayide orda burda arabayi gezdiriceme zaman kaybedecegime karsimda muhatap birini bulmak benim icin daha iyidir... Elbet cok iyi işinin ehli ustalarimiz sanayilerimizde var... Ama onlari bulmak mesele... 

Honda Civic aracim varken de servise kızıp sanayiye gittim... Orasini yaptik burasi bozuldu abi ver 300 TL, abi onu yaparken bununda olmasi lazim 200 TL daha... Üşüdüğüm ve iğrenç cayı içtiğimde cabası yani...

Yine Honda varken arka balata degistimek icin sanayiye gittim çırak parçaciya gitti geldi "abi ucuzu var 50 TL ortası var 70 TL orjinal balata var 100 TL (rakamlar afakidir) " Dedim orjinal olsun bari al 100 TL 1.5 ay sonra o orjinal balatalar benim arka disklerimi yedi... Sonra servise gidip hem balata hem disk degistirdim... 

Velasil kelam ne kadar ekmek o kadar köfte... 😉😉😉

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
2 saat önce, Erkut Uysal yazdı:

Ben muhasebeciyim motordan anlamam... O yuzden her zaman işini bilen yapmali derim ve kimsenin işine karışmam... Servisler pahali olsada her hangi bir hatalarinda vururum kafalarina... Ford fiesta aracim varken garantiden kornasini degistirdim ben... Sanayide orda burda arabayi gezdiriceme zaman kaybedecegime karsimda muhatap birini bulmak benim icin daha iyidir... Elbet cok iyi işinin ehli ustalarimiz sanayilerimizde var... Ama onlari bulmak mesele... 

Honda Civic aracim varken de servise kızıp sanayiye gittim... Orasini yaptik burasi bozuldu abi ver 300 TL, abi onu yaparken bununda olmasi lazim 200 TL daha... Üşüdüğüm ve iğrenç cayı içtiğimde cabası yani...

Yine Honda varken arka balata degistimek icin sanayiye gittim çırak parçaciya gitti geldi "abi ucuzu var 50 TL ortası var 70 TL orjinal balata var 100 TL (rakamlar afakidir) " Dedim orjinal olsun bari al 100 TL 1.5 ay sonra o orjinal balatalar benim arka disklerimi yedi... Sonra servise gidip hem balata hem disk degistirdim... 

Velasil kelam ne kadar ekmek o kadar köfte... 😉😉😉

😊

Yorum bağlantısı
Şükrü Altunok

Kış lastiği continantel i öneririm 2 yıldır kullanıyorum fren mesafesi çok ama çok iyi yumuşak bi teker 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
On 15.12.2018 at 23:01, Melih Kaynak yazdı:

Arkadaşlar garanti biteli 2 ay oldu 

Yetkili Servise götürmek istemiyorum 

Çünkü en Son gittiğimde ek olarak faturaya yalandan yere yok kış paketi yok cam kazıma paketi luzumsuz şeyler eklemişler 

Ayrıca garanti de bitti 

Ama şu korkum da var kendim Tüketici Mahkemesinde çalışıyorum 

Bir tespit dosyası geldi 

Nissan SUV araç sırf özel serviste takılan yanlış uyumsuz bir parça nedeniyle motoru yatak sarmıştı 

Yani bilirkişi raporu doğrultusunda bu sonuç çıktı 

O yüzden özel servisten de korkuyorum 

45 bin bakımını servis de mi yaptırmalıyım özel serviste mi? 

Yetkili serviste yaptıran arkadaşlar ne kadar ödedi ve genel olarak neler değiştiriyorlar?  

Ek olarak kış lastiği almak istiyorum 

Petlas mi Lassa snowways 4 mü? 

Ford servisleri diğer markalara göre ekonomiktir. 2016 model fiesta benzinli aracıma km dolmadan ikinci yıl bakımı yaptırdım polen hariç 640 tl tuttu biraz zoruma gitti. Ama daha önce yaşadığım olaylar aklıma gelince rahatladım. şöyleki yıllar önce fusion 1,6 benzinli aracım varken bakıma gittim aracınızı bugün veremeyeceğiz fan açmıyor dediler. ertesi gün gittiğimde arızayı bulamadıkları için fanı komple garanti kapsamında değişmişler. o gün servis pahalı olsa dahi servise gideceğim dedim. triger değişeceği zaman servis ile özel servis arasında çok farklı fiyat çıktı özelde yaptırmaya karar verdim parçaları almaya gittiğimde tezgaha üç parça konuldu. çin malı 70 tl, çinin iyisi 100 tl, orjinali 150 tl kutu falan herşey aynı nasıl anlayacağım dedim, cevap sen anlayamazsın. parçacıdan çıktığım gibi servise gittim biraz pazarlıkla orada yaptırdım en azından 2 yıl garantili.

Serviste karşınızda kurumsal bir firma var hatasını kabul edebiliyor, gerçi yeni yaygınlaşmaya başlayan kurumsal özel servislerde var onların hakkını da yememeliyim. Aslında herkes işini iyi yapsa sıkıntı yaşamayacağız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Oğuzhan Çamaş

merhaba;

On 15.12.2018 at 23:01, Melih Kaynak yazdı:

Arkadaşlar garanti biteli 2 ay oldu 

Yetkili Servise götürmek istemiyorum 

Çünkü en Son gittiğimde ek olarak faturaya yalandan yere yok kış paketi yok cam kazıma paketi luzumsuz şeyler eklemişler 

Ayrıca garanti de bitti 

Ama şu korkum da var kendim Tüketici Mahkemesinde çalışıyorum 

Bir tespit dosyası geldi 

Nissan SUV araç sırf özel serviste takılan yanlış uyumsuz bir parça nedeniyle motoru yatak sarmıştı 

Yani bilirkişi raporu doğrultusunda bu sonuç çıktı 

O yüzden özel servisten de korkuyorum 

45 bin bakımını servis de mi yaptırmalıyım özel serviste mi? 

Yetkili serviste yaptıran arkadaşlar ne kadar ödedi ve genel olarak neler değiştiriyorlar?  

Ek olarak kış lastiği almak istiyorum 

Petlas mi Lassa snowways 4 mü? 

Merhaba Melih bey bende Samsunluyum uzun süre Samsunda bulundum. son 5 senedir Ankaradayım.

2000 yılından itibaren aktif trafikteyim. Hem özel şirketlerde şirket arabası hem de şahsi aracım olmak üzere onlarca arabam oldu. Bunların çoğu farklı model ford modelleri oldu.

Hem özel servisleri hem de yetkili servisleri defalarca ve farklı konularda kullandım ve oldukça deneyimli olduğumu düşünüyorum. Hatta samsun otokoçta baya tanıdıklarım vardır.

öncelikle yetkili servisler hizmet kalitesi anlamında genel olarak diğer servislerden iyi olacak diye bir durum yok. Yani aslında bizim ülkemizde sistemler yerine bireyler geçtiği için

aldığınız servis kalitesi kiminle muhatap olduğunuza bağlı. Daha önceleri yetkili servis fiyatları son yıllardaki kadar yüksek değildi. ama şimdi makas iyice açıldı. yetkili servisler özel servislerin en az 2 katı fiyat veriyorlar. En son 1 ay önce 2 det ön fren balatası sordum aynı ürün için yetkili servis işçilik dahil 450 tl fiyat verdi özel serviste 200 tl ye ve gözümün önünde yarım saat içinde takıldı ve test edildi. aynı iş yetkili serviste yarım gün sürer ve içeride ne olduğunu bilemezsin. 45 bin bakımda yetkili servis şanzıman yağı değiştir der fiyatı 2000 tl dir.

oysaki şanzıman yağı en az 60 bin km de değişmesi lazım. triger aynı şekilde 135 bin veya 9 yıldan önce değişmesi gerekmez ama gidin servise hemen değişelim der. kısacası ben güvenilir bir usta bulup ona gitmeyi tercih ederim. samsunda iyi ford ustaları var.

birde kış lastiği konusuna gelirsek petlas kesinlikle tavsiye etmem. 

özellikle yaz mevsiminde uzun süreler yüksek tempolu sürüşler yapmıyorsanız

samsun için en iyi seçenek 4 mevsim lastiği olur. 4 mevsim lastiği kullanacaksanız kesinlikle goodyear alın

Yorum bağlantısı
Ramazan İlkay

Slm arkadaşlar ben de 2018 de focus 2012 model aracımın triger setini değiştirmek için Eskişehir Ford Otosan 1450 lira fiyat söyledi. Aksaray Ford yetkili serviste 950 TL yaptırdım. Kendi aralarında bile fiyat farkı çok. Bana sorarsanız servislerden fiyat alın.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Barış Güler

İyi akşamlar, benim aracımın da 45 bin bakımı geldi.(2016 focus 1.5 tdci powershift) internetten bakım fiyatına baktım 2188 tl. yazıyor. Aracın garantisi devam ediyor (4 yıl ekim 2020'ye kadar).Servisi aradım yarın fiyat verecekler. Muhtemelen sitelerindeki fiyat olacak. Acaba garantiyi boş verip dışarda mı bakım yaptırsam.?

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

2013 c max tdci 120.000 km bakımı için yağ ve filtrelerimi internetten aldım.

- 275 tl  polen-yağ-hava-yakıt filtreleri(Bosch marka)

-125 tl castrol magnetic 5/30 a5 motor yağı  (4 lt )

-50 tl işçilik (Gece 1 de işyerimden aracı alıp 4 'te geri getirdi. Fiyata 1 kutu da balata  spreyi  dahil) 

Yetkili Servis 1100 tl istedi. Ben 450 tl ye oturduğum yerden  bakımını yaptırdım. 

Yorum bağlantısı
Barış Güler

Şanzuman yağı 45 binde değişiyormuş, şanzuman yağı ve filtre değişimi 1200 tl. Araç garantide olmasa servisi hiç düşünmem. 

Yorum bağlantısı
Osman Mağralı

Benim aracım da 45.000 de, bakımı geldi ve servis te yaptırdım, yaptırdığıma çok pişmanım, çünkü hiçbir şey yapmıyorlar, servisler çok ilgisiz ve bilgisiz, aracının garantisi de yokmuş zaten güvenilir bir serviste yaptır derim, bir polen filtresine 156 TL aldılar, durum bu... 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
  • 10 ay sonra...
Erdogan Berlik

Merhaba arkadaşlar. 1.5 otomatik focus için serviste pcm güncellemesi sonrası aracın atikligi azaldı deniliyor tecrübe eden varmı 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Yüksel Nogay

2016 Focus 3 MCA 1.6 dizel triger değişimi kaç km veya yıl da yapılır. Net bilgi verebilecek var mı?

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Öner Kurukuz

Merhaba.

1.6 TDCI focus için aşağıdaki ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz?

https://www.uzmanparca.com/urun/ford-focus-3-1-6-tdci-dizel-filtre-bakim-seti-2011-2018-hava-yag-karbonlu-polen-filtresi-motor-yagi

Geçen bakımı da kendim yapmıştım. 

Castrol motor yağı almıştım ancak castrolün çok fazla çakması var, bu sebeple güvenemiyorum internetten almaya.

Mazot filtresini geçen bakımda değişmiştim, bu bakımda değişmeyeceğim. hava+yağ+polen+ 4lt motor yağı için tavsiyelere de açığım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...