İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Kapıya Yapılan Ikinci Fitil

Yasin Çelik

Recommended Posts

Sergen Kesgin

eski clio ve megane 2 diyosunuz uyuyor,focus veya yeni fiestanınki olurmu acaba ford olması işimi kolaylaştırırda :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

focusun orjinal kapı ve cam filitteri ile kasılsa hacı murat alınır :p tanesi 200 lira. Ben ucuz sünger çekecektim :)

Yorum bağlantısı
Faruk Can

arkadaşlar bugün samsun sanayinde arabamın fiestamın 2000 devir problemi vardı onu yaptırınca kapı fitilleri aklıma geldi onlarıda kaportacı bir ustaya giderek orjinal clio sembol kapı fitillerini taktırdım inanın ustada bende motor ustaları da çok şaşırdı hafif motor sesi haricinde bir ses yok hele o kapıların tok sesi bambaşka araba kapılar iyice alışınca dahada iyi olacak isteyene samsunda olan arkadaşlara eger bir sakıncası yoksa isimlerini vede dükkan isimleriini verebilirim buradan yalçın beye teşekkür ederim ....

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hadi hayırlı olsun, magirus modundan çıktınız yani :) Sorması ayıp kaça mal oldu acaba, ben servise sordum 180 tl. dediler, direk iyi günler dedim...

Yorum bağlantısı
Melih Özlem

bende deneyeyim clio fitilini ;) gerçi çok ses yapmıyor benimkiler ama :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
arkadaşlar bugün samsun sanayinde arabamın fiestamın 2000 devir problemi vardı onu yaptırınca kapı fitilleri aklıma geldi onlarıda kaportacı bir ustaya giderek orjinal clio sembol kapı fitillerini taktırdım inanın ustada bende motor ustaları da çok şaşırdı hafif motor sesi haricinde bir ses yok hele o kapıların tok sesi bambaşka araba kapılar iyice alışınca dahada iyi olacak isteyene samsunda olan arkadaşlara eger bir sakıncası yoksa isimlerini vede dükkan isimleriini verebilirim buradan yalçın beye teşekkür ederim ....

Sesi ciddi bir şekilde kestiği bir kez daha ispatlanmış oldu.

Ufak bir dip not ekleme yapayım. Fiestanın çamurluktaki sinyalleri söktüğünüzde, yada ön davlumbazlası söktüğünüzde sünger tarzı arabaya göre yapılmış bir malzeme görürsünüz. Bu malzeme ön çamurlukların ön kapı tarafına oturuyor. Rengi koyu bir renk. Ön kapıları açtığınızdada görürsünüz. Bu sünger türü malzeme motordan ve lastiklerden gelen sesin çamurluğun içinden geçerek kabine girmesini engellemek için ve bir diğer önemli nokta ise, tam ön kapıların ön tarafında dikkat ederseniz fitiller pek ezilmemiş yani tam oturmuyor, işte oradan motor ve yol sesi alıyor. Çamurluk içindeki bu köpük yerinden kayabiliyor. Onu orada tek tutan kapıya doğru itildiğinde sıkışması. Yerinden kayabilirde. Ben davrumbazları söküp boşlukları kapatsın diye iyiçe itmiştim. Davlumbazları sökmek kolay. Bu yaz söküp daha iyi bir şekilde sabitlemem gerekiyor. Fitillerde değişince baya rahatlarım.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Aynen haklısın Ayhan, o siyah malzemeyi pütür atarken görmüştüm, iyice yerleştirip üstüne biraz pütür sıktım taş gibi oldu, ben idareten fitil takmıştım sonuç çok güzeldi, şimdi clio fitiline geçeceğim, serviste 180tl. fiyat çektiler, sanayiden araştırıp alacağım mutlaka.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Ben de 80 tl ye aldım fitilleri ustaya tak diye bıraktım.Ama fazlalığı kesmeden montelemiş oda fitillerin tam yerine oturmasını engellemiş.Eve gelince hepsini söktüm yarın kendim takacağım.Ama takıldığında tam orjinal gibi oluyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Fitillerin takılması çok kolay. herkes kendisi takabilir. Herhangi bir ustaya ustalığa gerek yok.

Aracın orjinal fitillerinin kesim nokası var, oradan tutup bir uçunu çıkartın ve yerine takın, nekadar kolay olduğunu göreceksiniz. Clio fitillerinide aynı şekilde takabilirsiniz.

Tek önemli nokta, fitili bir uçundan oturtmaya başladığınızda, atıyorum 250 cm fitil tam gelir, ama çektirerek taktığınızda 245 cm'de takılabilir. Bunu yapmayın, çünkü fitil çekme yapar ve oturduğu yerlerden zamanla kalkabilir. Sıkıştırarak taktığınızda 255 cm bile takabilirsiniz. Bunuda yapmayın, fitil kabarabilir. En iyisi tatlı bir fazlalık bırakmak. 250 cm gerekiyorsa 252 cm olabilir. Bu fitilin kendini çekerek kesim noktasında boşluk yapmasını engeller ve fitil kendini dışa doğru hafif iterek devamlı oturduğu kısıma baskı yapar ve devamlı kendini sağlam tutar.

Yorum bağlantısı
Faruk Can

ali kardeşim 170 verdim ama orjinal clio fitili....140-150 ile giderken rüzgar sesi falan yok inan çocuklarla şöyle bir tur atalım dedim çocuklar baba bu arabaya ne oldu arabanın içi sanki fanustaymış gibi ...mükemmel.....

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Şimdi taktım geldim süper oldu :rolleyes: Tesekkürler Yalçın Bey. :lol: Sadece biraz zor kapanıyor fitil oturunca oda düzelir.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Süper vallahi, fitiller biraz tuzlu ama olsun, gitti magirus geldi mini merso, kıskananlar çatlasın :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Guest Yal

faruk bey güle güle kullanın.konforu hisettikçe(fitiller kapılara alıişınca daha farkedeceksiniz.)beni hatırlayın.fiestanızı şimdi daha çok seveceksiniz..hayırlı olsun..

ali kardeşim 170 verdim ama orjinal clio fitili....140-150 ile giderken rüzgar sesi falan yok inan çocuklarla şöyle bir tur atalım dedim çocuklar baba bu arabaya ne oldu arabanın içi sanki fanustaymış gibi ...mükemmel.....

faruk bey kilimanız daha iyi soğutacak.kışın daha iyi ısınacaksınız.kabinize toz asla girmeyecek.ailenizle güle güle kullanın.jkazasız belasız yolcuklar dilerim..

Yorum bağlantısı
Guest Yal
Sesi ciddi bir şekilde kestiği bir kez daha ispatlanmış oldu.

Ufak bir dip not ekleme yapayım. Fiestanın çamurluktaki sinyalleri söktüğünüzde, yada ön davlumbazlası söktüğünüzde sünger tarzı arabaya göre yapılmış bir malzeme görürsünüz. Bu malzeme ön çamurlukların ön kapı tarafına oturuyor. Rengi koyu bir renk. Ön kapıları açtığınızdada görürsünüz. Bu sünger türü malzeme motordan ve lastiklerden gelen sesin çamurluğun içinden geçerek kabine girmesini engellemek için ve bir diğer önemli nokta ise, tam ön kapıların ön tarafında dikkat ederseniz fitiller pek ezilmemiş yani tam oturmuyor, işte oradan motor ve yol sesi alıyor. Çamurluk içindeki bu köpük yerinden kayabiliyor. Onu orada tek tutan kapıya doğru itildiğinde sıkışması. Yerinden kayabilirde. Ben davrumbazları söküp boşlukları kapatsın diye iyiçe itmiştim. Davlumbazları sökmek kolay. Bu yaz söküp daha iyi bir şekilde sabitlemem gerekiyor. Fitillerde değişince baya rahatlarım.

ayhan bey artık sende ikna olmaya başladın sanırım :rofl: sen yaptırınca yorumlarını merak ediyorum. :rolleyes:

Süper vallahi, fitiller biraz tuzlu ama olsun, gitti magirus geldi mini merso, kıskananlar çatlasın :lol:

ali bey güle güle kullanın .bu konuda söylediklerimin sizler tarafından da okeylenmesi ve konforu yakalamanız beni mutlu ediyor.kazasız belasız sürüşler dilerim..

Şimdi taktım geldim süper oldu :D Tesekkürler Yalçın Bey. :good1: Sadece biraz zor kapanıyor fitil oturunca oda düzelir.

engin bey güle güle kullanın.uygulamasını kendim deneyip farkı gördükten sonra sizlerle paylaştığım bu çalışma için sizler deneyip farkı gördükçede ben çok mutlu oldum.paylaşım ın güzelliği bu olsa gerek.kazasız belasız sürüşler dilerim..

Fitillerin takılması çok kolay. herkes kendisi takabilir. Herhangi bir ustaya ustalığa gerek yok.

Aracın orjinal fitillerinin kesim nokası var, oradan tutup bir uçunu çıkartın ve yerine takın, nekadar kolay olduğunu göreceksiniz. Clio fitillerinide aynı şekilde takabilirsiniz.

Tek önemli nokta, fitili bir uçundan oturtmaya başladığınızda, atıyorum 250 cm fitil tam gelir, ama çektirerek taktığınızda 245 cm'de takılabilir. Bunu yapmayın, çünkü fitil çekme yapar ve oturduğu yerlerden zamanla kalkabilir. Sıkıştırarak taktığınızda 255 cm bile takabilirsiniz. Bunuda yapmayın, fitil kabarabilir. En iyisi tatlı bir fazlalık bırakmak. 250 cm gerekiyorsa 252 cm olabilir. Bu fitilin kendini çekerek kesim noktasında boşluk yapmasını engeller ve fitil kendini dışa doğru hafif iterek devamlı oturduğu kısıma baskı yapar ve devamlı kendini sağlam tutar.

fitllere bu türlü uzatma yada kısaltma yapmaya gerek yok.fitik fabrikasyon olarak esnekliği belirlenmiş bi meteryal.fitili yerine geçeceği hat boyunca takılırsa sorun olmadan (uzama yada kısalma) yerine oturuyor.hiç sorun yapılacak bi dert değil...

Ben farklı birşey sormak istiyorum.Rüzgar sesinden ziyade , bizim fiestalarda kapıyı kapatınca çok ses yapıyor.Yani çok yavaş kapatmak gerekiyor.Kaldıki bizim insanlarımız halen murat 131'e bindiğini zannettiği için kapıyı biraz hızlı kapatınca inanılmaz ses çıkıyor.Neyse uzatmıyorum.Herkes anlamıştır.

Sizin yaptığınız işlemin buna da bir katkısı oldumu acaba?

Diğer konu; aracımla seyir halindeyken yakınımdan 100 km'nin üzerinde bir süratle bir araç geçince benim aracın titrediğini farkediyorum.Sizlerde de oluyormu bu.

kapılardaki eski örtülme yüzde yüz değişiyor.üst segmentteki araçların kapısı kadar güzel oluyor.tok bir örtülme duyuluyor.farkı farkedeceksiniz.o titreme konusunda bir bilgim yok.uzman arkadaşlara soralım derim.saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Sergen Kesgin

şu fitilleri satan iyi bir yer bulalım ve bütün fiestacılar olarak toptan alalım :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ben bu fitil işini max 50 TL'ye halletmem gerek. Çok maliyetli olmamalı. Gerekirse fitilleri üzeten yeri bursada bulacağım ve sizlerede faydalı olmaya çalışacağım.

şu fitilleri satan iyi bir yer bulalım ve bütün fiestacılar olarak toptan alalım :D

Aceler etmeyin derim. Yerli üretimde bursada üretiliyordur. Bulursam araba ebatında değil, 30-40 metre alırız büyük bir top. Fiesta için takım yapıp yollarım. Daha ucuza gelir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sergen Kesgin
Ben bu fitil işini max 50 TL'ye halletmem gerek. Çok maliyetli olmamalı. Gerekirse fitilleri üzeten yeri bursada bulacağım ve sizlerede faydalı olmaya çalışacağım.

+1903 50 TL yi geçmemeli 180tl vs.rakamlar çok uçuk

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Head Office Address:

Cumhuriyet Cad, No: 40/5

34367 Kahan Elmadag / Istanbul / Turkey

Google Map

Phone: +90 212 313 31 00

Fax: +90 212 232 19 36

Factory Address:

Hamamalti Mevkii 81620

Konuralp / Duzce / Turkey

Google Map

Phone: + 90 380 541 20 91

Fax: + 90 380 541 24 66

Bursa:

Dosab, Asri Sok No: 80/1

16369 Osmangazi / Bursa / Turkey

Google Map

Phone: +90 224 261 59 90

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Aceler etmeyin derim. Yerli üretimde bursada üretiliyordur. Bulursam araba ebatında değil, 30-40 metre alırız büyük bir top. Fiesta için takım yapıp yollarım. Daha ucuza gelir.

Amanın, çabuk ol Ayhan, hemen eskileri çıkarıp bunları takmam lazım, kafaya taktım mutlaka almam lazım kardeşim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Head Office Address:

Cumhuriyet Cad, No: 40/5

34367 Kahan Elmadag / Istanbul / Turkey

Google Map

Phone: +90 212 313 31 00

Fax: +90 212 232 19 36

Factory Address:

Hamamalti Mevkii 81620

Konuralp / Duzce / Turkey

Google Map

Phone: + 90 380 541 20 91

Fax: + 90 380 541 24 66

Bursa:

Dosab, Asri Sok No: 80/1

16369 Osmangazi / Bursa / Turkey

Google Map

Phone: +90 224 261 59 90

Bunlar nedir? Fitillerle ilgilimi.

Amanın, çabuk ol Ayhan, hemen eskileri çıkarıp bunları takmam lazım, kafaya taktım mutlaka almam lazım kardeşim.

Mayıs sonu sınavlar başlayacak, haziranın ilk haftası biter. Ozamana kadar pek fırsat bulamayabilirim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Dosab asri sokağı biliyorum. Demirtaşta ve evime yakın sayılır. Büyük ihtimal cumartesi oraya uğrarım.

Yorum bağlantısı
Ramazan Akkaya
Şimdi taktım geldim süper oldu :D Tesekkürler Yalçın Bey. :good1: Sadece biraz zor kapanıyor fitil oturunca oda düzelir.

Valla yazılanları okudum hakikaten yapmak lazım, Yalçın arkadaşımıza teşekkürler, Engin hocam montaj için sizden biraz yardım isteyeceğim, ben malzemeyi alacağım, yardım edebilirsen çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Fitili alanlar buraya fiyat yazarsa piyasa fiyatını belirlemiş oluruz.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
Valla yazılanları okudum hakikaten yapmak lazım, Yalçın arkadaşımıza teşekkürler, Engin hocam montaj için sizden biraz yardım isteyeceğim, ben malzemeyi alacağım, yardım edebilirsen çok sevinirim.

Tabii ki yardım ederim :D Aslında çok basit tek zor yanı son aşamada fitilin fazlalığını keserken.Ben ilk kapıda acemilik yaşadım sonrakiler fena olmadı.Birde ben makasla kesmeye çalıştım fitili oda epey zorladı beni :good1:

Yorum bağlantısı
Sercan Temel

Ben almadım ama orjinal parça satan bir arkadaşa sordum takım en son 120 TL olur dedi....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...