İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Kapıya Yapılan Ikinci Fitil

Yasin Çelik

Recommended Posts

Vahit Bolat
bu işlemi yapan arkadaşlara bir sorum olacak. ben fiestamın kapılarının kapanmasından çok memnunum. yani yavaşça ittirdiğinizde çok güzel bir şekilde kapanıyor. bu çift fitil uygulamasını yaptığımızda kapıları kapatmak için tofaş kuş serilerinde olduğu gibi çarpmak gerekiyor mu? zaten ülkemiz insanına kapı kapatırken güç denemesi yapıyormuşcasına çarpma alışkanlığını kazandıran tofaş kuş serisi araçlar olduğu için, o alışkanlığa sahip kişileri arabaya bindirdiğimde kapıyı çarpmaları içimi eritiyor. uygulamayı yaptıktan sonra kapıları kapatırken böyle güç uygulanması gerekebileceği ihtimali beni çok korkutuyor.

Güven bey daha yeni arabayı yıkamaktan geliyorum,uygulamayı yapan biri olarak aracı yıkarken her bir kapısını defalarca acıp kapadım,kapıların kapanması tabiki eskisi gibi değil biraz güç uygulamak gerekiyor,benim özellikle şöför kapım cok sert kapatıyor ama ne kadar hızlı carpansan carp tok bir sesi ve yapısı oluyor.Ben şikayetci değilim zamanla fitiller ezilip araca alışacaklar ve kapılar rahatlıyacak.Tabi karar sizin ben konforu tercih ediyorum.

Yorum bağlantısı
Güven Yıldırım

cevaplar için teşekkürler. bazı arkadaşlar fitilleri daha ucuza temin etmeye çalışacaklardı fakat ses çıkmadı. muğla'da özel renault servisinde 96 TL fitiller (sosa marka)

Yorum bağlantısı
Osman Karatepe
selam osman bey.aracınız üst sınıf bir araç fordun gözdelerinden.ancak o kapıdan gelen ses fitllerin ana gövdeye sürtünme sesi.genelde araçların yıkanma esnasında orda kalan deterjan kalıntıları bir süre sonra o kısımlarda sertleşme yapıyor.sizin kapılara sıkılan spreyler würtün kapı fitil yenileme spreyidir.spreyde bulunan silikon özelliği geçici süre size yardımcı olur.benim size tavsiyem fitilleri deterjansız temiz su ile güzelce yıkayın yada silin.fitilin yüzeyi eski mat halini alsın.ve badem yağı sürün.badem yağının eczanelerde satılan sıvısından kullanın.badem yağını sürerken iyice yedirin fitiller ile kapı ve gövdedeki plastik aksamlara.bu sizi gıcırtılardan kurtaracaktır.aracınızı her yıkattırmadan sonra arada bazen bu uygulamayı yaparsanız.fitilleriniz tertemiz kalır.saygılarımla..Yalçın Mahir ÖKCÜN

Merhaba Yalçın Bey,

Mesajınızı gördüm, teşekkür ederim. Forum'da kapı fitilleri ile ilgili sorunları okuduğumda çok şaşırmıştım. Daha önce FIAT, HYUNDAI, VW ve OPEL arabalarında böyle bir sorun yaşamamıştım.

Söz konusu gıcırtı sesleri 1 ay önce hemen hemen tüm kapılardan yine gelmeye başladı. Servis tekrar fitil yenileme spreyi sürdü. Yavaş yavaş aynı sesler gelmeye yine başladı. Tavsiyenizi uygulayacağım. Badem yağının fitillere ileride zarar verme olasılığı olur mu? Nihayetinde Kıbrıs'ta her istediğiniz parçayı hemen bulamıyorsunuz, beklemek gerekiyor. İlginiz için tekrar teşekkür ederim. Saygılar.

Yorum bağlantısı
Guest Yal

Osman bey merhaba.badem yağı asla kapı fitillerinize zarar vermez.servislerin kullandığı spreyler slikon bazlı maddeler.ben yıllar önceden kapılarıma (toyatama)badem yağı uygulamış ve uzun zaman memnun kalmıştım.gönül rahatlığı içinde kullanabilirsiniz.tek yapmanız badem yağının sıvı olanını almak(eczanelerde var)ve biraz özen gösterip iyice fitillere yedirmeniz gerekiyor.fitillerin yumuşadığını göreceksiniz.spreyler her yıkama sonrası özelliğini yitirirken, badem yağı uzun süre size hizmet edecektir.saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Badem yağı olabilir, ama sentetik birşeye bitkisel birşey işlermi ayrı konu, ses ebediyyen kesilsin diyorsanız Turtle Wax F21 süper protectant kullanın rahat edin, başka bişeye gerek yok, yılda birde sonax lastik yenileyici sprey kullanın olay bitsin.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Sonunda şu fitil işini hallettim arkadaşlar. Sanayiden metre usulü satan bi hırdavatçıdan aldım, biraz uğraştırdı takarken, fitiller yeni olduğu için aracın gövdeye çok zor geçti, lastik çekiç yerine oturtmak için ideal ama ben ucuna lastik sarılmış çekiçle olayı çözdüm :p . Sonuçta; gürültü hissedilir şekilde azaldı ama o kadar da çok şey ummamak lazım . Ayrıca şu çıtırıtlar tıkırtıların hepsi gitti diyebilirim. Kapıların kapanışı ise ilk taktığımda baya bi zordu ama 2 3 güne alıştı eskisine oranla biraz daha kuvvetli çekince tok bir şekilde kapanıyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Badem yağı olabilir, ama sentetik birşeye bitkisel birşey işlermi ayrı konu, ses ebediyyen kesilsin diyorsanız Turtle Wax F21 süper protectant kullanın rahat edin, başka bişeye gerek yok, yılda birde sonax lastik yenileyici sprey kullanın olay bitsin.

Arexons'un sprey silikonu var. Özellikleri çok iyi. Hatta lastik plastiklerdeki gıcırdama sesini keser diye yazıyor. Alıp pamuğa sıkıp fitilleri sildim ve o gün bugündür hiç ses gelmedi. Sesi ömürlük kesiyor.

Yorum bağlantısı
Guest Yal

badem yağı bir öneri idi sadece ama etkili....

Yorum bağlantısı

Hepsiburada.com'da ürün ile ilgili yapılan yorum.

16.11.2009 PARLAKLIK MÜKEMMEL

Ürün çok güzel parlatıyor. İçinde bol miktarda badem yağı var. Bu da parlaklığın nedenini açıklıyor. Koruma yaptığı da muhakkak. Ancak kullandığınız bezden ve ellerinizden badem yağı kokusu kolay kolay geçmiyor. Ayrıca 2 ayda bir yenilemek gerekiyor; çünkü etkisi en çok 2 ay sürüyor. Badem yağı etken maddeli daha ucuz ürünler de bulabilirsiniz bence. Fiyat olarak daha uygun olabilirdi tabii ama markaya da para ödediğimiz bir gerçek.

Sanırım badem yağı süren arkadaş en doğrusunu yapmış.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ben anlamadım, f21 demi badem yağı varmış? öyle ise bu yorumu yazan iyi sallamış gerçekle alakası bile yok, tamamen sentetik ve UV koruması olan bir ürün bu, badem yağı ancak gerçek deri kemerimi yumuşatır o kadar, etkisi kısadır ve araba fitiline işlemez, yüzeyde geçici bir tabaka yapar o kadar, ille abartalım derseniz sonax lastik yenileyici tarzı bişeyler sıkarsınız olay biter, badem fıstıkla olmaz bu işler.

Yorum bağlantısı
Guest Yal

Ali bey biz burda arkadaşlarımıza sadece öneriler sunuyoruz.sizinde öneriniz önemli benimkide.ben badem yağını süper demedim.sadece kullandım ve etkisini gördüm.sizin önerinize ulaşamayan arkadaşlar için heryerde bulunabilen bir maddeden bahsetim.badem yağı elbette lastiğin içine işlemez ama sizinkide işlemiyor.badem yağı kapı lastiklerindeki kurumuşluğu yok ederek gıcırtıları kesiyor.sizin bahsettiğiniz ürün yaklaşık 30 tl iken bir 50 ml lik badem yağı sadece 2 tl .paylaşımlara saygı lütfen..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yalçın bey yazdıklarımda ters birşey yok, hem sözüm size değil, ayrıca paylaşıma saygı benim içinde geçerli olmalı sanırım, yazdıklarımda kimseyi yerici birşey yok, bende bir öneride bulundum o kadar, bahsettiğim ürün 30tl değil 15 tl. ayrıca UV koruması ve aylarca süren etkiside cabası, benim cevap vermemdeki esas sebeb hepsiburada daki yanlış yorumun referans alınıp insanlara yanlış bilgi verilmesiydi o kadar, yani yanlış yoruma itibar etmeyin demek istedim, yoksa isteyen badem yağıda sürer bezir yağıda f21 de, paylaşımlara saygı lütfen...

Not: F21 parlaklık falan vermez konsolda yansımada yapmaz sadece doğal renk neyse orjinal haline geri getirir, yorumdaki diğer yanlışlardan biride buydu, ayrıca bunu tüm plastik aksamlarda deri ve vinlekste kullanabilirsiniz, diğer yağ ise kullanılamaz.

Yorum bağlantısı
Guest Yal

Burada herkes bir yorum hakkına sahip elbette karar diğer üyelere kalmış.elbette paylaşımlar yapılırken üyeleri doğru bilgilendirmek gerekir. kendi adıma ben sizin paylaşımlarınıza saygı duyuyorum...

Yorum bağlantısı
Yasin Balım

bende anca bugün alabildim clio fitillerini. öncelikle Yalçın beye teşekkür etmek isterim. sıfır poşetinde 4 fitili 85 e aldım. (çıkmacılar 100 liradan aşağıya inmiyor) yalnız fitillerden ikisi sosa marka beyaz bir torbada ikis farklı bir marka şeffaf bir torbada idi. şeffaf torbada olanlar biraz zor oturdu yerine(parmaklarımı mahvettiler) ama diğerleri tabiri caiz ise hiç zorluk çıkarmadan cuk oturdu. sadece sol arka kapıda zor kapanma var diğerleri gayet iyi. ilk dikkatimi çeken gıcırtılar kayboldu, yol ve rüzgar sesi baya azaldı ve bugün izmir baya sıcaktı klimanın performansı arttı gibi geldi bana.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
burda herks bi yorum hakkına sahip elbette karar diğer üyelere kalmış.elbette paylaşımlar yapılırken üyeleri doğru bilgilendirmek gerekir. kendi adıma ben sizin paylaşımlarınıza saygı duyuyorum...

Bende aynı fikirdeyim, neyse önemli değil zaten, altı üstü fitile ne süreceğimizi tartışıyoruz...

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Dün bir C-max e baktım arkadaşlar 2010, onun fitilde clionunkiyle aynı aklınızda bulunsun.

Yorum bağlantısı
Guest Yal
bende anca bugün alabildim clio fitillerini. öncelikle Yalçın beye teşekkür etmek isterim. sıfır poşetinde 4 fitili 85 e aldım. (çıkmacılar 100 liradan aşağıya inmiyor) yalnız fitillerden ikisi sosa marka beyaz bir torbada ikis farklı bir marka şeffaf bir torbada idi. şeffaf torbada olanlar biraz zor oturdu yerine(parmaklarımı mahvettiler) ama diğerleri tabiri caiz ise hiç zorluk çıkarmadan cuk oturdu. sadece sol arka kapıda zor kapanma var diğerleri gayet iyi. ilk dikkatimi çeken gıcırtılar kayboldu, yol ve rüzgar sesi baya azaldı ve bugün izmir baya sıcaktı klimanın performansı arttı gibi geldi bana.

yasin bey hayırlı olsun, güle güle kullanın.evet araçdaki soğutma daha çok artarken ben kışıda yaşadım ve sıcak hava daha çok hissediliyor.fitil deyip geçmeyin sese, izalasyona,gıcırtılara çok faydası var.daha öncede yazmıştım ford bazı modelerinde bu çift fitil olayını kullanmış.ben bunlardan örnek almadım.benimki tamamen düşünce bazlı gelişti.aslında olması gereken buydu ama ford bunu fiestalarda kullanmamış.olsun bizde az bi masrafla konforumuzu artırdık.şimdiden sonra fiestanızı kullanırken konforu yaşadıkça aracınıza daha çok ısınacaksınız.benim satma niyetim varken şimdi asla satmak istemiyorum..kazasız belasız sürüşler dilerim..

Yorum bağlantısı
Yasin Balım
(düzenlendi)

clio fitili alacak olan arkadaşlar, beyaz torbada üzerinde SP yazanlardan istesin, bu fitiller daha bir yumuşak kapıdaki orjinal fitillerin yumuşaklığında ve montajıda kolay tek sorunu kesmek zor. benim ön kapılara taktığım bu marka fitil ve kapılar hiç kasmıyor tok bir sesle rahat kapanıyor. ama arkalara taktığım manas diye izmir malı bir marka, bariz daha sert bir plastik, takarken zorluyor ve kapılar zor kapanıyor, tek iyi yanı kolay kesiliyor. alacak arkadaşlar SP marka alırsa daha memnun kalırlar.

tarihinde Yasin Bal?m tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Konuyu baştn takip edip kendi aracıma koştum ve Ford bana kıyak geçmiş :p

Ön-arka tüm kapılarda çift fitil var. Hem kasa'da hem kapıda. :( maşallah diyelim

Yorum bağlantısı
Murat Şimşek

Bugün Zonguldak Merkez renult servisine gittim ve bana tek fitil fiyatı 35 tl. toplam 4 tane olunca 4*35= 140 tl gibi bir fiyat verince tüm hevesim kursağımda kaldı.Birde arkadaşlar şu fitilin ürün kodu yokmudur.Adamlara eski kasa clio diyince sembol mü, hangi eski kasa dediler.tam ürün için açıklamalı bilgi verebilir misiniz?Birde 80 e veya 85 e alan arkadaşlar siz nerden aldınız ürün orjinalmi.Üzerindesosa yazacak diyorsunuz ama servis üzerinde marka yazmaz sadece renult mais yazar,bursadan geliyor parçalardediler.tam olarak parçanın hangi modele ait olduğunu ve fiyatı 80 lira olan ürün için nereden alındığını yazabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

öncelikle yaratıcılığınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum çok güzel bir çalışma olmuş ve paylaşım için çok teşekkürler.

bu ses problemi bir çok araçta var tabi bunda fitillerin önemi çok yanlız bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum oto yıkamacılar ne alaka diyenleri şimdiden duyuyor gibiyim;

1 . evet arkadaşlar aracnızı yıkamacılada yıkatırken kapı üzerinde bulunan fitillere ve kaportadaki fitillere direk su vurmalarını kesinlikle engelleyin kapı içlerini bez veya süngerle yıkatın yıkamacıların kullandığı yıkama makinalarının en düşük en basit modeli bile 60 bar ile 200 bar arasında basınçla su fışkırtıyor bu da fitillerin mahvolmasına elastik özelliklerininin kaybolmasına sebep oluyor eğer bunu engellerseniz fitillerinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlarsınız

2. birde arkadaşlar fitilere yaz başlangıcında en az bir iki kere, kışınsa buzlanmalar başladığında ve buzlu havalarda akşam aracı park ettiğinizde özellikle uzun süreli kalacaksa aracınız lastik fitillere sıvı silikon eğer bulamazsanız zorda kalacaksanız sıvı bulaşık detarjanı sürerseniz fitillerin esnekliği artar ve içeri alacağı ses azalır .

Yorum bağlantısı
Guest Yal

Sayın Murat bey ben kastamonudayım ve kastamonuda hertülü otomotiv parçası satan bi satıcıdan clio sembol için üretilen kapı fitllerinden istedim .marka o kadar önemli değildi yalnız satıcıya orjinal olmasını istedim satıcı bana kastamonuda bulunan renault servisindeki arkadaşlarada bu fitillerden sattığını iletti.yani reno türkiyenin türkiyede ürettiği clio semboller için zaten renault mais olarak değil sosa adlı üreticinin fitillerinin kullanıldığını söyledi.inanın fitilleri yapalı 6 ayı geçti ne bir sinme ne bir yırtılma ya rastlamadım.hatta 2 ay önce bu siteden karabük tedaş ta çalışan bir arkadaşım benle irtibata geçti ve aynı fitilleri satın almamı ve göndermemi rica etti satıcıya gittim aynısından aldım yalnızca 10 tl bi artış olmuş.arkadaşıma ilettim kabul etti kargo ile gönderdim.ben burda satıcının adını vermek istemiyorum ve işi reklama hatta ticari ilişkilere sokmak istemiyorum.zonguldak gibi bir kentte mutlaka bu fitillerden vardır. clio sembol olarak isteyin.selamlar...

Mehmet bey teşekkür ederim.ben bu basit ve etkili çalışmayı yaptım ve sitedeki arakadaşlarımla paylaştım.ve güzel dönüşleri gördükçe mutlu oluyorum.diğer önerileriniz için teşekkür ediyorum.saygılarımla..

Yorum bağlantısı
Murat Şimşek
(düzenlendi)

Bugün aracıma fitilleri taktırdım.sanayide oto camcıda saso marka üzerinde sp yazan orjinal yumuşak fitillerden balya balya vardı,kesilmemiş.100 tl.fiyat verdi ama ben pazarlıkla 80 e taktırdım.takan usta olmaz,kapıyı kasar dedi.izah ettim takanlar var ,zaten takılacak olan yerin boş kaldığından bahsettim.ilk defa böyle birşeyle karşılaşıyorum dedi veeee taktıktan sonra adam gözlerine inanamadı cuk diye oturdu gerçekten fitiller.kapıların kapanış sesi çok tok laştı.,güzelleşti.kapılarda boşluk var demişti takmadan önce onlar ses yapar demişti usta,taktıktan sonra kapı boşlukları da gitti.adam şaşırdı kaldı.bende bayıldım,bu kadarını beklemiyordu.eve dönerken özellikle birkaç çukura girdim,sanki üst segment araçlar gibi çukura girince gelen ses okadar tokki,önceden neyapsamda çukurdan kaçsam diyordum

şu tangır tungur sesleri duymamak için,araç dökülüyor gibiydi,tam takılmamıç çivatalar gibi bir sürü ses gelirdi bu çok sinir bozucu bir durumdu.şimdi (biraz abartayım) insanın çukurlara özellikle giresi geliyor,meğer o sesler kapı boşluğundan kaynaklanıyormuş.şimdi tuk diye bir ses ve oda cukura düşme sesi.arabamı kat be kat sevmeye başladım.bu güzel izolasyon yöntemini bulup bizimle paylaşam başta Yalçın Bey olmak üzere herkese teşekkürler.

tarihinde Murat ?im?ek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...